Jump to content

Το απομνημονεύματα ενός Μονομάχου... Ενα Betta, δυο betta και...Δε ξέρω αν το καταλάβατε; Πολλά Betta!!!


Recommended Posts

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 14/7/2020 at 11:27 ΠΜ, το μέλος Dimitris Lamprou έγραψε:

Καλημέρα και απο εμένα. Πρόσφατα έχω αποκτήσει και εγώ έναν μονομάχο και διάβασα το παραπάνω post της Μαρίας το οποίο η αλήθεια είναι πως βοηθάει πάρα πολύ έναν αρχάριο και την ευχαριστούμε γι αυτό!

 

Έχω μια ερώτηση που ή η Μαρία ή κάποιο άλλο έμπειρο μέλος ίσως μπορέσει να βοηθήσει. Επειδη τα φύλλα Αλμοντ (Indian Almond Leaf) δεν είναι και τόσο εύκολο να τα βρείς υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική? Δηλαδή αυτό που γράφει η Μαρία: "καλό είναι να έχουν κάποιο φυσικο διάλυμα (Tanning)" , μπορούμε να βρούμε κάτι αντίστοχο σε pet shop? 

 

Γιατί η αλήθεια είναι διαβάζω για φύλλα πλατάνου φύλλα μπανανιάς κλπ κλπ αλλά δεν έχω ακόμα καταλήξει στο ποια είναι η λύση!

 

Ευχαριστώ!

Αν πέσουν στα χέρια σου ξανά φύλλα πάρε ένα δοχείο πέτα 3-4 φύλλα μέσα βάλε βραστό νερό και σε λίγα λεπτά έχεις απόσταγμα. Άλλη εναλλακτική είναι τα alder cones που αναφέρει ο πάνος αλλά υπάρχουν και έτοιμα πχ της sera (τα οποία έχω παρατηρήσει ότι βγάζουν περισσότερη καφετίλα από τα φύλλα). Τελευταία πάντως έχω δει και ταννινοαντιχλώρια....

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/14/2020 at 11:20 AM, panagiotis_dms said:

Αν πέσουν στα χέρια σου ξανά φύλλα πάρε ένα δοχείο πέτα 3-4 φύλλα μέσα βάλε βραστό νερό και σε λίγα λεπτά έχεις απόσταγμα. Άλλη εναλλακτική είναι τα alder cones που αναφέρει ο πάνος αλλά υπάρχουν και έτοιμα πχ της sera (τα οποία έχω παρατηρήσει ότι βγάζουν περισσότερη καφετίλα από τα φύλλα). Τελευταία πάντως έχω δει και ταννινοαντιχλώρια....

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...