Jump to content

Αρχαρια


trioanna

Recommended Posts

6 minutes ago, trioanna said:

Εheim, Juwel κλπ κλπ θεωρούνται πολύ καλές μάρκες στον χώρο των ενυδρείων. Γενικά θες να μας πεις τι χώρο διαθέτεις και τι budget;;Oκαθένας θα σου προτείνει σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα. το θέμα ποια είναι τα δικά σου δεδομένα απο άποψη χώρου δλδ.

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τα χρυσόψαρα από ότι ξέρω δεν είναι και ψάρι σαν τους μονομάχους που πηδάνε...εμένα πάντα μου άρεσαν τα ανοιχτα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

Εheim, Juwel κλπ κλπ θεωρούνται πολύ καλές μάρκες στον χώρο των ενυδρείων. Γενικά θες να μας πεις τι χώρο διαθέτεις και τι budget;;Oκαθένας θα σου προτείνει σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα. το θέμα ποια είναι τα δικά σου δεδομένα απο άποψη χώρου δλδ.

 

Νομίζω ότι γύρω στα 80 μήκος είναι οκ. Τώρα για το budget, ιδανικά θα ήθελα με το φίλτρο να είμαι το πολύ 300, γιατί βλέπω ότι πρέπει να προστεθεί κι άλλος εξοπλισμός, πχ θερμοστάτης , φώτα κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Στα 240lt πάντως έχεις νομίζω δυνατότητα να ανέβεις και σε ψάρια, Μπορείς να πας μέχρι 6 νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

να δώσεις 300 plus ευρώ για ένα ενυδρείο κάτω από 200 λίτρα είναι too much.. βάλε μία αγγελία στο fb και θα βρείς σίγουρα πολύ πιο οικονομικό ή αμα θες να δώσεις τόσα λεφτά, θα βρείς πολύ καλύτερο...πάντα προσωπική μου άποψη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, trioanna said:

Νομίζω ότι γύρω στα 80 μήκος είναι οκ. Τώρα για το budget, ιδανικά θα ήθελα με το φίλτρο να είμαι το πολύ 300, γιατί βλέπω ότι πρέπει να προστεθεί κι άλλος εξοπλισμός, πχ θερμοστάτης , φώτα κτλ 

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερου. Δεν χρειάζονται θερμοστάτη. Ότι είναι μια ολοκληρωμένη λύση είναι κακα τα ψέμματα.τώρα με τα 300 που λες, αν πας σε κάτι τέτοιο σαν τις EHEIM έχει και περιθώριο στα χρήματα να πάρεις και εσωτερικό διάκοσμο φυσικο πάντα..και κατά πάσα πιθανότητα να παίξεις και κάτω από τα 300

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giwrgos1991 έγραψε:

να δώσεις 300 plus ευρώ για ένα ενυδρείο κάτω από 200 λίτρα είναι too much.. βάλε μία αγγελία στο fb και θα βρείς σίγουρα πολύ πιο οικονομικό ή αμα θες να δώσεις τόσα λεφτά, θα βρείς πολύ καλύτερο...πάντα προσωπική μου άποψη...

Υπάρχει κάποιο site για να ψάξω μεταχειρισμένα; 

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε με ένα γρήγορο ψάξιμο πέρνεις με 350ευρώ, 450lt ενυδρείο, με το έπιπλο και με εξοπλισμό και με ψάρια!!!

 

https://www.car.gr/xyma/view/27626633-pwleitai-enydreio-450litra

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, trioanna said:

Υπάρχει κάποιο site για να ψάξω μεταχειρισμένα; 

 ναι έχει το aquazone ομάδα για αγγελίες...

 

https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell/

 

γράψε αγγελίες ενυδρεία και θα σου βγάλει αρκετές...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που δεν έχω καταλάβει, τα λίτρα πάνε αθροιστικά για κάθε ψάρι; Δηλαδή στα 125 λίτρα που κοιτάω μπορώ να βάλω 2 χρυσόψαρα και 2 μονομάχους πχ το πολύ;

Link to comment
Share on other sites

καταρχας αν βάλεις 2 μονομάχους θα γινουν μεζες για τα χρυσοψαρα καποια στιγμη....Ναι αθροιστικα πανε αν δεν κανω λάθος 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Με χρυσόψαρα δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο, όχι γιατί θα τα φάνε , αλλά κυρίως γιατί δεν θα προλαβαίνουν να φάνε..

Έκτος αυτού , δύσκολα θα βρεις ψάρι που να ταιριάζει στις ίδιες συνθήκες με τα χρυσόψαρα..

Οι μονομάχοι θέλουν μαλακό νερό και ζεστό, τα χρυσόψαρα θέλουν σκληρό νερό (βρύσης) και κρύο... Δεν ταιριάζουν πουθενά.

 

 

Το χρυσόψαρο που σου φόρτωσαν μεγαλώνει πολύ.. μπορεί να φτάσει και τα 30cm ή και ακόμα περισσότερο..

Δυστυχώς αν δεν έχεις χώρο για 1 μέτρο και πάνω μήκος ενυδρείου , αυτά τα ψάρια δεν κάνουν για σένα...

Εναλλακτικά θα μπορούσες να βάλεις fancy χρυσόψαρα (τα στρουμπουλα με τις διπλές ουρές) που γίνονται μικρότερα , σε ένα ενυδρείο με min μήκος ενυδρείου 80cm.

Τα λίτρα στην ουσία δεν πάνε αρθροιστικα , το min μήκος ενυδρείου που γράφω για το κάθε είδος , ισχύει είτε έχεις ένα ψάρι , είτε δύο...πχ στα 125 λίτρα με 80cm μήκος , μπορείς να έχεις το πολύ 3 fancy χρυσόψαρα...

Σε κάθε περίπτωση , θέλεις εξωτερικό φίλτρο.

Για την ώρα μην ταιζεις καθόλου το ψάρι και κάνεις κάθε μέρα αλλαγή το μισό νερό την γυαλας με αντιχλωριο

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

ενας ανθρωπος που ειχε πλανο γυαλα θα βρεθει με 200φευγα λιτρα ενυδρειο .

θελω να αναψω προειδοποιητικα φωτακια alarm για ώριμη σκεψη εδω .

μιλαμε για αλλαγες νερου μεσα στον χειμωνα της ταξεως των 50 λιτρων , μιλαμε για σκουπες βυθου κ.α που χρειαζεται το χομπυ .

πλανο γυαλα ύστερα απο αναγνωριση του λαθους μεταμορφωνεται σε -παω πισω το ψαρι και παω σε 20 με 30 λιτρα μικροψαρα η μονομαχο .

δε μπορω να καταλαβω πως γινετε - 200/300/400!!!!!!!! λιτρα ενυδρειουμπα !

ταρα εαν δε γινετε να παει πισω το ψαρι γιατι τα παιδια το εχουν δει και εγινε μελος μας (εχω παιδια καταλαβαινω) ενα 60λιτρα ετοιμο με φωτα και φιλτρο ειναι πιο φυσιολογικο .

εχεις σκεφθει καλα την συντηρηση ; τον χωρο που θα δεσμευσεις ; κ.α 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και τα γράφεις για να ξέρει ο καθένας τι τον περιμένει ?και αλλαγές μπορεί να χρειαστεί να είναι και 100 λίτρα ..

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ...το χόμπι θέλει υπομονή και διάβασμα , χωρίς εκπτώσεις...

Οι χομπίστες είμαστε εδώ για να δίνουμε πληροφορίες σε νέους , αλλά και να συζητήσουμε για τα λάθη μας και να μαθαίνουμε από αυτά..

Φυσικά όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί , θα έχει βοήθεια σε κάθε του βήμα..όμως το χόμπι απαιτεί θυσίες και δεν είναι για όλους... Ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλα ψάρια ..

 

 

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι , σαν νεος μιλαω εγω , οχι σαν χομπυστας γιατι δεν ειμαι !

ειχα και 60 και 120 .

καμια σχεση με την φροντιδα και το ποσο ομαλα παει το 20 λιτρο που εχω πλεον .

δεν ειναι τυχαιο οτι το χομπυ μας το εχουν κατακλησει πλεον ενυδρεια στα 40 λιτρα και κατω , τα nano που λεμε .

διοτι σε ενα 30 αρι καποιος μπορει να στησει μια φυση και να την συντηρει ευκολα σε 30 λεπτα την εβδομαδα .

αλλαζω νερο με 3 μπουκαλια νερο !

εισαι ετοιμη να αλλαζεις με 3 λεκανες μεγαλες ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

ετσι ειναι , σαν νεος μιλαω εγω , οχι σαν χομπυστας γιατι δεν ειμαι !

ειχα και 60 και 120 .

καμια σχεση με την φροντιδα και το ποσο ομαλα παει το 20 λιτρο που εχω πλεον .

δεν ειναι τυχαιο οτι το χομπυ μας το εχουν κατακλησει πλεον ενυδρεια στα 40 λιτρα και κατω , τα nano που λεμε .

διοτι σε ενα 30 αρι καποιος μπορει να στησει μια φυση και να την συντηρει ευκολα σε 30 λεπτα την εβδομαδα .

αλλαζω νερο με 3 μπουκαλια νερο !

εισαι ετοιμη να αλλαζεις με 3 λεκανες μεγαλες ;

Έχετε δίκιο, δεν είναι αυτό που με δυσκολεύει, αν πρέπει, θα το κάνω. Νομίζω μια φορά στις 3 εβδομάδες δε γίνεται αυτό; Αυτό που ήθελα ήταν να ξεκινήσω πιο ομαλά, δηλαδή όντως με κάτι τύπου 40-50 λίτρα. Το θέμα είναι ότι το λυπάμαι το ψαράκι, δεν ξέρω αν μπορώ να το πάω πίσω και να ζητήσω κάτι μικρότερο. Κι αν είναι μικρότερο, σε τι θα μπορούσα να κυμανθω για να είμαι εντάξει με 40-50 λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ότι ενυδρειο και να πάρεις , κάθε βδομάδα θα αλλάζεις νερό.. περίπου το 30%.

Καλό είναι να βγάλεις άμεσα μια αγγελία το ψαράκι και να το χαρίσεις σε κάποιον με σωστό ενυδρείο.

Τώρα σε 60 λίτρα , έχεις αρκετές επιλογές σε ψάρια μικρά...

Ας δωθεί το ψάρι, να βρεις ενυδρειο και φίλτρο και σιγά σιγά  θα καταλήξεις και στα ψάρια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εαν τα παιδια δεν εχουν ερωτευθει το ψαρι και σου κανουν φασαρια να το πας πισω 100% .

θελεις να εισαι σωστη και εχεις ψαρι με ενεργεια και η καθε ουρα που κανει το εκτοξευει σε μισο μετρο .

οποτε πας σε ενυδρειο μεγαλο .

το δινεις και ξεκιναμε συζητηση εκ του μηδενος .

εαν δεν μπορεις για τον λογο που ανεφερα ( δεν υπαρχει αλλος ) πηγαινε σε ενα 60 αρι .

δε μπορω να φανταστω ανθρωπο που ειχε στο μυαλο του γυαλα,ξαφνικα με 200 λιτρα !

μονο ερωτας και ενθουσιασμος για το χομπυ σε ξεκινα στα 200.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με @george rapp , δινεις πισω το ψαρακι και αρχιζεις το διαβασμα για το τι χρειαζεται να μαθεις, κανεις, αγορασεις κλπ κλπ.....οτι αποριες εχεις μετα, εμεις εδω ειμαστε για οτι βοηθεια χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Σε 60αρι σκέφτομαι να πάω , αλλά νομίζω και για το χρυσόψαρο μικρό είναι εκτός κι αν ο στόχος είναι σε κανένα χρόνο να πάει σε ακόμα μεγαλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνεις ; 

Θα το πηγαίνεις εκθετικά παρε ενα 60αρι και βαλε το ψαράκι μεσα και εισαι πρώτη .

Χαρούμενο θα ειναι .

Παρε ένα έτοιμο με τα φώτα τα φίλτρα , βαλε ισχυρή βιολογία μεσα (βιολογικό υλικό) , πάρε χαλικακι σε φυσικό χρώμα κατω κάποιο σκούρο και γενικα παρε γνωμες απο φίλους και προχωρά το .

Θα στρώσει μαζι με το ψαρι αυτό.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να πάρεις 200+ λίτρα αργότερα... Μπορεί να μείνει εκεί 6-12 μήνες..

Αλλά τσάμπα λεφτά ,αν θες την γνώμη μου... Διπλά έξοδα... Στο μεγαλύτερο θα θέλεις και άλλο φίλτρο.

Εφόσον το ψάρι δεν είναι για τα λίτρα αυτά..αν σκοπεύεις να το κρατήσεις πας κατευθείαν σε 200+ λίτρα , αν όχι βάλε αλλα ψάρια στο 60 λίτρο ή έστω κρατά το εκεί μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να το δώσεις σε ένα σωστότερο ενυδρειο ή λίμνη

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

Ξαναλλαξα το νερό σήμερα στο 50% γιατί το pet city δεν είχε πιπέτα και έχουν συσσωρευτεί κακά (σε μόλις 2 μέρες!) αλλά το ψαράκι δεν είναι στα κέφια του. Αν του χτυπήσω τη γυάλα κινείται μεν ζωηρά αλλά προτιμάει να κάθεται κάτω. Επίσης δεν έφαγε. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω μέχρι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο την Τρίτη. Φοβάμαι ότι δε θα φτάσουμε ως εκεί. Έχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

βαλε τον σε ενα ποτήρι και πετα ολο το νερο και ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ .

Εχεις στο πάτο χώμα ; 

Βγαλε το να είναι κενός , ετσι ωστε να μπορείς να κανεις αυτη την ολική αλλαγή καθε μερα απλά γυρίζοντας την γυαλα στην μπανιέρα .

Όσο βλέπεις κακα εκει αυτο δηλητηριάζεται.

Χρονια μας πολλά.

 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...