Jump to content

Αρχαρια


trioanna

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Πήγα σήμερα σε pet shop να πάρω χρυσόψαρο που μου ζήτησαν οι κόρες μου αλλά δεν ξέρω τίποτα από το αντικείμενο. Πήρα ένα μικρό χρυσόψαρο (common μάλλον) σε μια μεγάλη γυάλα και η πωλήτρια μου το παρουσίασε ως εξαιρετικά απλό, "αλλάζεις 2 φορές την εβδομαδα νερό, ριχνεις 2 σταγόνες για το χλώριο και 5 φυλλαράκια κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη". Αυτά. 

Διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ κατάλαβα ότι με αυτές τις συνθήκες δε θα ζήσει για πολύ. Κοιτάω λοιπόν για ενυδρείο αλλά δεν έχω ιδέα, είναι εκτός budget και θέλει ένα σωρό πράγματα για τα οποία ειμαι εντελώς άσχετη. Πελαγωσα κοινώς. 

Πρώτη ερώτηση, για το ένα ψάρι μου και αν χρειαστεί μελλοντικά να βάλω και δεύτερο χρυσόψαρο, αυτό εδώ αρκεί; https://www.skroutz.gr/s/15348789/Juwel-Primo-70-LED-Μαύρο.html Είναι καλό; Πρέπει κάτι να προσθεσω;; 

Επίσης δεδομένων των συνθηκών, αν αργήσει να έρθει το ενυδρείο, για πόσο θα αντέξει στη γυάλα;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο εξοπλισμος ομως τα ψαρια οπως κοι common commet κ.α θελουν περισοτερα λιτρα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για ένα ψάρι και αυτό common χρυσοψαρο αν δεν κάνω λάθος καλό είναι.. Σαν πρώτη κίνηση μποορείς απλά να πάρεις το ενυδρείο που βρήκες και μετά προσθέτεις σιγα σιγά διάκοσμο. Γενικά υπολόγισε ότι ο κανόνας είναι περίπου 40lt για κάθε χρυσόψαρο και αυτό εξαρτάται από το είδος του χρυσοψαρου. Σαν να λέμε KOI δεν μπαίνει σε τέτοιο ενυδρείο για κανένα λόγο ούτε μισο. Το ενδεχόμενο να κατευθυνθείς σε κάτι μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση που πουλάει κάποιος μέσα απο αγγελίες το έχεις σκεφτεί;;; α και με το συγκεκριμένο ενυδρείο ναι μεν τα έχει όλα αλλά νομίζω ότι τα λίτρα του είναι για ένα χρυσόψαρο. Και όλα αυτά μιλόντας για ένα έτοιμο, στρωμένο ενυδρείο. Γενικά ρίξε ένα ματι στα παρακάτω link

 

Και εδώ διάβασε τις υποκατηγορίες Στρώσιμο ενυδρείου και Κύκλος του αζώτου

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μπορει να δωσει πισω το χρυσοψαρο στον μαλ.....πολιτη του pet και να παει σε μικρο ενυδρειο με μικροψαρα η μονομαχο .

μικραινει κοστος και χωρος ,πιο ευκολη προετοιμασια και αλλαγη νερου .

υ.γ η γυαλα αφου κανει για σπιτι στο χρυσοψαρο που θα πας στα παιδια και μαλλον θελουν να ζησει τοτε κανει και για κρανος στο κεφαλι της πωλητριας , οποτε την περνει και αυτη πισω για προστασια εαν οδηγα μηχανη η κατα του covid !

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Στο στηνοντας ενα ενυδρειο για χρυσοψαρα ελεγε αυτο

Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, θα κοιτάξω και για μεταχειρισμένο, αν κατάλαβα καλά απ' τη μέρα που θα πάρω το ενυδρείο θέλω κανένα μήνα για στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, trioanna said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, θα κοιτάξω και για μεταχειρισμένο, αν κατάλαβα καλά απ' τη μέρα που θα πάρω το ενυδρείο θέλω κανένα μήνα για στρώσιμο;

Εξαρτάται. αν έχει θερμοστάτη το ενυδρείο μπορείς να το βάλεις στους 28+ βαθμους και να στρώσει πιο γρήγορα. Βέβαια αν δνε εχει το ενυδρειο θερμοστάτη κατ' εμέ τσάμπα το έξοδο. Ας παει λίγο παραπανω το στρώσιμο παρά να πάρεις κάτι που ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσεις για πολύ περιορισμένο χρωνικό διάστημα...

Υ.Γ Κατ' εμέ επίσης επειδή τα χρυσοψαρα κατασπαρζουν τα παντα μην βάλεις μέσα στο ενυδρείο τπτ συνθετικο/πλαστικο για διάκοσμο. 1000 φορές στην ερχή να είναι σκετο το νερο παρα με κάτι πλαστικο

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. 

 

Αχ και δεν μας έγραφες πριν πας για την αγορά.... Δεν πειράζει. Κάνε μια προσπάθεια αύριο αν το δεχτούν πίσω. 

Το ψάρι δεν είναι και τελειωμένο αλλά στην γυάλα είναι αργός θάνατος. Σε αντίθεση με αυτά που σου είπε η πωλήτρια και αν τελικά δεν το δεχτούν εγώ θα σου πω να του αλλάζεις το νερό του τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και το καινούργιο νεράκι του να το βάζεις σε ένα δοχειάκι και να ρίχνεις εκεί τις σταγόνες. Λίγο ανακάτεμα, το αφήνεις λίγες ώρες και είναι εντάξει. Με λίγα λόγια να γίνεται η αποχλωριοποίηση πριν το βάλεις στη γυάλα. Τροφή με μέτρο και να την τρώει όλη(τι είπα :lmao:)...

Δυστυχώς τα χρυσόψαρα είναι πολύ αδικημένα ψάρια. Φαντάσου ότι σε αντίθεση με αυτά που ξέραμε-βλέπαμε ότι ζουν κάποιους μήνες ή εβδομάδες, αυτά μπορούν να ζήσουν μία-δύο δεκαετίες και να γίνουν αρκετά μεγάλα. 

Σχετικά με το ενυδρείο αν έχεις την δυνατότητα και για κάτι μικρότερο προς το παρόν θα είναι πολύ καλύτερα δηλαδή 40-50 λίτρα. Αν πιστεύεις ότι θα μπορείς να πας στα 70 ακόμα καλύτερα και ναι θεωρώ ότι μπορείς να βάλεις και δεύτερο όταν στρωθεί. Ο κύκλος του αζώτου διαρκεί ένα μήνα χοντρικά και αυτό χωρίς να μπολιάσουμε το φίλτρο δηλαδή να βάλουμε υλικό από ήδη στρωμένο φίλτρο που θα μειωθεί περίπου στις δύο εβδομάδες ή και λιγότερο. 

 

Καλή αρχή! 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, χθες το απόγευμα πήρα το χρυσόψαρο και του έβαλα το νερό στη γυάλα και σήμερα δεν είναι το ίδιο ζωηρο, δηλαδή κάθεται αρκετά κάτω (διάβασα πως δεν είναι καλό) και το νερό μυρίζει. Είναι δυνατόν ήδη να ανέβηκαν τόσο τα νιτρώδη? Πώς να το βοηθήσω,να του αλλάξω και σήμερα το νερό;

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα να του αλλαζεις νερο , οτι αποβαλει μενει εκει στην γυαλα και τον δηλητηριάζει,αυτο σημαινει στρωμενο ενυδρειο , τα κοπρανα και γενικα ολα αυτα που θα προκαλουν αμμωνια κ.α καταναλωνονται και ανακυκλωνονται .

στην γυαλα για μενα ειναι ασκοπο να ριχνεις καν βακτηρια , νερο καθαρο καθε μερα . 

επισης του ειναι μικρη , ειναι σε φυλακη μια σταλια εκει μεσα . 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν λίγο πάλι στο pet shop και ξαναρωτησα τις οδηγίες, μου είχαν πει να ρίξω 3 σταγόνες αντιχλωρικο μόνο και απ' ότι φαίνεται ήθελε πολύ περισσότερο.

Άλλαξα τα 2/3 περιπου ξανά του νερού προσθέτοντας 5ml αντιχλωρικο και μου φαίνεται ήδη πιο ζωηρό και κάτι τρώει ενώ το πρωί δεν έτρωγε. 

Εύχομαι να επιβιωσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το αντιχλωριο θα το ριχνεις στο νερο της αλλαγης που θα εχεις διπλα και θα το αφηνεις λιγο , δηλαδη δε βαζουμε νερο με χλωριο κατευθειαν και ριχνουμε απλα σταγονες .

εχε το υποψη σου , γιατι οταν θα παρεις με το καλο μεγαλο ενυδρειο και θα αλλαζεις 20 λιτρα την φορα μη κανεις πισωγυρισματα με την σταθεροτητα του χωρου .

καθε μερα θα αλλαζα εγω .....καθε μερα .

βακτηρια οπως ειπα δε θα εβαζα , πανε ασκοπα μεσα στην γυαλα .

θα χρειαστουν για το ενυδρειο που θα παρεις .

οταν ειναι να κανεις την κινηση γραψε πριν πας στο μαγαζι να βοηθησουμε οσο μπορουμε .

επισης ακομα και αλλαγη οταν κανεις εαν βλεπεις στον πατο τα κακα του καλο ειναι να τα τραβας .

με σωληνακι αναρρόφηση.

αυτα ειναι η αμμωνια κυρίως.  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

επισης εχε υποψην οτι εαν βαλεις απο την προηγουμενη μερα σε ενα δοχειο το νερο της αλλαγης με ανοιχτο καπακι ( λεκανακι/κανατα) το χλωριο θα εξατμηστει στο μεγαλυτερο μερος του , οποτε με αυτη την τακτικη ελαχιστες σταγονες αρκουν καθε φορα απο το αντιχλωριο .

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, δε μου το είχαν εξηγήσει χθες, σήμερα το άλλαξα αφού πρώτα είχα βάλει μια ώρα πριν το αντιχλωρικο στο νερό της αλλαγής. Χθες τα είχα ρίξει όλα μαζί ταυτόχρονα και μάλλον εκεί έγινε το λάθος. Τα κακα του τα βλέπω και σήμερα γιατί με την αλλαγή του νερού έμειναν κάτω και δεν έχω πώς να τα τραβήξω. Θα αγοράσω πιπέτα από Τρίτη. Ως τότε θα αλλάζω καθημερινά το νερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, george rapp said:

επισης εχε υποψην οτι εαν βαλεις απο την προηγουμενη μερα σε ενα δοχειο το νερο της αλλαγης με ανοιχτο καπακι ( λεκανακι/κανατα) το χλωριο θα εξατμηστει στο μεγαλυτερο μερος του , οποτε με αυτη την τακτικη ελαχιστες σταγονες αρκουν καθε φορα απο το αντιχλωριο .

Έδω να προσθέσω ότι θα χρειαστεί και κάτι να "γυρίζει το νερό" για να αποχλωριωθεί. Μια μικρή αντλία ίσως, μικρού κόστους μιας και δεν μιλάμε για πολλά λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ζωηρεψει αρκετά αλλά απο το φαγητό του έχει φάει λίγο, το περισσότερο το βλέπω στον πάτο της γυαλας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν για ενυδρείο, γιατί κοίταζα μικρότερα και τελικά αν το μεγαλώνω σιγα-σιγα , θα ξοδέψω συνολικά παραπάνω , ποια είναι η γνώμη σας;

20200418_105949.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πιπέτα θα ειναι το καλύτερο που θα κανεις να ξέρεις , διότι θα τραβας κακα και φαγητό , αυτο ειναι το ζουμι που λεμε .

Δε χρειάζεται να εισαι απο πανω και ανχος .

Καταλαβαινεις τι εννοώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, trioanna said:

Αυτό σκεφτόμουν για ενυδρείο, γιατί κοίταζα μικρότερα και τελικά αν το μεγαλώνω σιγα-σιγα , θα ξοδέψω συνολικά παραπάνω , ποια είναι η γνώμη σας;

20200418_105949.jpg

Για πόσα λίτρα μιλάμε το ενυδρείο;;; Δεν φαίνονται καλα οι διαστάσεις και το googlaρισμα βγαζει κάτι κουλα..Προσωπική μου άποψη αυτό το 830 στα 332 πάει να πει χρησιμοποιημένο. Και νομίζω με μια μικρή έρευνα ίσως πάρεις κάτι καινούριο σε αυτά τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο είναι απλά μάλλον τους έχουν ξεμείνει καιρό. Είναι 190 λίτρα με μέγιστη διαμετρο 85 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά, αλλά αν δεν τίθεται θέμα κατανομής ΄χωρου σε ένα σπίτι, επ[ειδή σε αυτά κακα τα ψέμματα πληρώνεις το κουρμπάρισμα του τζαμιού, εγώ είμαι αντίθετως. 

Προσωπικά αν υπάρχει χώρος θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο

 

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-και-φωτα-led-juwel-rio-240-led-aquarium-black-121x41x55cm-240l.html

 

Η διαφορά είναι μόλις 18ευρώ.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Sorry παιδιά, αλλά αν δεν τίθεται θέμα κατανομής ΄χωρου σε ένα σπίτι, επ[ειδή σε αυτά κακα τα ψέμματα πληρώνεις το κουρμπάρισμα του τζαμιού, εγώ είμαι αντίθετως. 

Προσωπικά αν υπάρχει χώρος θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο

 

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-και-φωτα-led-juwel-rio-240-led-aquarium-black-121x41x55cm-240l.html

 

Η διαφορά είναι μόλις 18ευρώ.

Είναι πολύ ωραίο αυτό που προτείνετε απλά είναι αρκετά μεγάλο για το χώρο ....

Αυτό είναι καλό; 

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-και-φωτα-led-eheim-aquarium-aquaproled-126-black-80x35x45-cm-1x13w-126-l.html?skr_prm=WyI2MDgyZTJjNi0zMDc1LTQwMWQtODRjYS0xNTAwYjU1ZGYzNTEiLDE1ODcyMTE2ODc4MjAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα έκανα μια custom αγορά να το στήσω όπως θέλω εγώ. Θα πήγαινα στην αρχή σε ένα απλό set up. Θα έκανα ενα συνδιασμό τύπου...

 

https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-γυαλα-χωρισ-εξοπλισμο-hs-aqua-full-glass-aquarium-120x40x50-cm-240l.html

και φίλτρο

https://aquaclubdesign.com/φιλτρο-ενυδρειου-εσωτερικο-hydra-ocean-free-internal-filter-40-200-500-ltr.html

 

φίλτρο θα μπορουσα να επιλέξω και το μικρότερο μοντέλο αλλα επειδή είναιολίγον βρωμιάρικα τα χρυσόψαρα θα πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο για καλύτερη φίλτρανση. Μετά από φωτιστικό με τον καιρό. να μην γεμίσει και το νευδρείο με άλγες από την αρχή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...