Jump to content

Αρχαρια


trioanna

Recommended Posts

παιδιά χρόνια πολλά!

Να σου πω τι γνώμη μου για τα ενυδρεία... Πριν κάποια χρόνια ήθελε μια φίλη μου να πάρει χρυσόψαρα και ήταν τελείως αρχάρια, δεν ήξερε τίποτα. Βρήκαμε λοιπόν στις αγγελίες ένα ενυδρείο 250 λίτρα με όλο τον εξοπλισμό, το πήραμε 120 ευρώ (το ενυδρείο ήταν γαμάτο, ούτε γρατζουνιές ούτε τίποτα), το στήσαμε, έβαλε 3-4 χρυσοψαράκια η κοπέλα, ούτε θανάτους ούτε αμμωνίες, (συντήρηση τη θεωρώ αστεία από οικονομικής πλευράς σε ενυδρείο χωρίς θερμοστάτη) και αλλαγές νερού με μία σωλήνα αναρρόφησης και με μία σύνδεση στη βρύση να βάζεις κατευθείαν λάστιχο είναι επίσης πολύ εύκολες. Επίσης ένα μεγάλο (και ωραίο) ενυδρείο είναι πιο εντυπωσιακό-κακά τα ψέματα. Επομένως ο μόνος λόγος να μην πάει κάποιος σε ένα ενυδρείο 200 λίτρα ή παραπάνω είναι ο χώρος, που είναι αυτονόητο πως αν δεν υπάρχει, δεν έχει νόημα η κουβέντα για μεγαλύτερο ενυδρείο.

 

Όσο για το χρυσόψαρο τώρα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις μέχρι να πάρεις ενυδρείο είναι να αλλάζεις νερό όσο πιο συχνά, το οποίο να είναι ίδιας θερμοκρασίας. μιας και η γυάλα δεν έχει καθολου βιολογία και ούτε θα φτιάξει. Άλλαζε τύπου 2 φορές τη μέρα. Επίσης μη σκας. Εσυ κανε αυτό που πρέπει να κάνεις και αν πεθάνει πέθανε. Θαύματα δεν γινονται μπορεί η κατάσταση να είναι τετελεσμένη και το ψαράκι να μην ήταν σε καλή κατάσταση από όταν το πήρες. Μπορεί επίσης να είναι καλά και να σου φαίνεται εσένα ότι δεν ειναι.

 

Σε αυτό που σου είπαν παραπάνω έχουν απόλυτο δίκιο, μη δεσμευτεις σε μία κατάσταση επειδή λυπάσαι το ψαράκι, κάντο μόνο άμα το θέλεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! 

Διαβάζοντας ανακάλυψα ακόμα ένα λάθος που έκανα, γιατί δε γνώριζα. Δε μουλιαζα τα flakes με αποτέλεσμα να ανεβαίνει στην επιφάνεια να φάει και να καταπίνει και αέρα. Είχε αυτή την παράδοξη συμπεριφορά χθες, χωρίς να τρώει, ανοιγοκλεινε το στόμα του στην επιφάνεια του νερού όπως κάνουμε εμείς για να πάρουμε ανάσα. Οπότε μήπως είναι νηκτικη κύστη; Έριξα και 1γρ αλάτι ανά λίτρο που όπως διάβασα μπορεί να το βοηθήσει αν υπάρχει κάποια μόλυνση. Πρησμένο δε μου φαίνεται. Θα το αφήσω αταιστο και θα αλλάζω κάθε μέρα νερό μπας και τη γλιτώσει ... ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η τροφή από την επιφάνεια.. άλλωστε αυτό ισχύει για τα fancy χρυσόψαρα, όχι για τα χρυσόψαρα με μονή ουρά..

Δεν πρέπει να το ταιζεις καθόλου..η αμμωνία το σκοτώνει...όσο το ταιζεις παράγεις αμμωνία... δεν έχεις βιολογια ..άρα η αμμωνία δεν φεύγει.

Καθόλου τάισμα, κάθε μέρα αλλαγές.

Και κανονίζεις κάτι σύντομα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρου συνέχεια...θέλω να πω ότι είναι απιστευτο ότι έχω μιλήσει με 4 διαφορετικά άτομα στο pet shop και ο καθένας μου λέει διαφορετικά πράγματα και μου συστήνει διαφορετικό προϊόν. 

 

Είχα να το ταισω 3 μερες, του αλλάζω το νερό καθημερινά με αντιχλωρικο και σήμερα μου πρότειναν κι έβαλα ένα προϊόν και για τα νιτρώδη...

Είναι 3 μέρες που είναι ακίνητο, δηλαδή κάθεται στον πάτο και είναι πολύ ζωηρό στις αλλαγές του νερού μόνο αλλά κατά τ' αλλά τίποτα. 

Σήμερα του έδωσα και μισό βρασμένο αρακά ξεφλουδισμενο και τον έφαγε. 

Σκέφτομαι μήπως να του αλλάζω 2 φορές την ημέρα το νερο; Ή αυτό για τα νιτρώδη φτάνει και αρκεί μια;

Στενοχωριέμαι που το βλέπω έτσι αλλά μέχρι να μπει σε ενυδρείο δεν ξέρω τι άλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου ειπαν τα παιδια κανε, απο χρυσοψαρα δεν ξερω αλλα απο πετ σοπαδες-λαμογια (λιγοι δεν ειναι ) εχω καει στις αρχες και εγω οπως το μεγαλυτερο ποσοστο των μελων που ξεκινησαν το χομπυ.... εγω πιστευω κανενας πετσοπας δεν θα σε βοηθησει πιο πολυ οσο τα μελη που σου απαντησανε ηδη  με την γνωση και εμπειρια τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αλλαγες ΟΛΗΣ της γυαλας μια φορα την ημερα .

εγω θα του εδινα να φαει λιγο , φθανει να ειμαι σιγουρος οτι εφαγε την τροφη και δεν πηγε πατο , οσο εχει ορεξη και θελει να φαει ειναι καλο σημαδι.

το φαρμακο για τα νιτρωδει γιατι να το βαλεις αφου ΟΛΟ το νερο θα φευγει καθε μερα ; 

αναμονη , δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο , αναμονη μεχρι να ερθει το ενυδρειο που θα εχει πολυ νερο μεσα , θα εχει φιλτρο και βιολογικο υλικο και με την παροδο του χρονου θα στρωνει σαν συστημα .

τωρα ενα επιβιωσει το ψαρι θα ειναι ενα bonus και μια επιτυχια παραπανω για εσενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

αλλαγες ΟΛΗΣ της γυαλας μια φορα την ημερα .

εγω θα του εδινα να φαει λιγο , φθανει να ειμαι σιγουρος οτι εφαγε την τροφη και δεν πηγε πατο , οσο εχει ορεξη και θελει να φαει ειναι καλο σημαδι.

το φαρμακο για τα νιτρωδει γιατι να το βαλεις αφου ΟΛΟ το νερο θα φευγει καθε μερα ; 

αναμονη , δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο , αναμονη μεχρι να ερθει το ενυδρειο που θα εχει πολυ νερο μεσα , θα εχει φιλτρο και βιολογικο υλικο και με την παροδο του χρονου θα στρωνει σαν συστημα .

τωρα ενα επιβιωσει το ψαρι θα ειναι ενα bonus και μια επιτυχια παραπανω για εσενα.

Το έβαλα γιατί δεν το έβλεπα καλύτερα παρ ότι άλλαζα το νερό και εξακολουθούσε να έχει κακά μέσα. Λέω να συνεχίσω με τάισμα από τον αρακά που τον έφαγε όλο σήμερα ενώ τα flakes έμεναν στον πάτο 

Link to comment
Share on other sites

τον πατο τον εχεις κενο ; να γυριζεις ολη την γυαλα στην λεκανη .

ποσα λιτρα ειναι η γυαλα ; ειναι μεγαλη ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...