Jump to content

Ερώτηση για φίλτρο και κυκλοφορητή και θερμοστάτη νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο Juwel rio 240 με τον εργοστασιακό του εξοπλισμό φίλτρο Juwel Eccoflow 600L/h  θερμοστάτη 200w .Θέλω να σας ρωτήσω για το τι εξωτερικό φίλτρο μου προτείνετε και αν είναι καλύτερα να βγάλω το εργοστασιακό μετά ,τι κυκλοφορητή γιατί πιστεύω ότι είναι καλό να βάλω και αν χρειάζομαι θερμοστάτη μεγαλύτερο.Ευχαριστώ.(Πληροφοριακά τα ψάρια που θα μπουν μόλις στρωθεί θα είναι κιχλίδες Αφρικής)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι θέμα προσωπικού γούστου. Η προσωπική μου γνώμη είναι διατήρηση του εσωτερικού και προσθήκη ενός εξωτερικού. Για παράδειγμα στο juwel 180 έχω προσθέσει στην άλλη πλευρά ένα eheim 350. Υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί π.χ. εσωτερικό με κυκλοφορητή, ή μόνο εξωτερικό με κυκλοφορητή, ή ακόμα και εξωτερικό μόνο του. Έχει σημασία και το πώς θα είναι το set-up. Ο θερμοστάτης είναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσουν όμως και ποιο συγκεκριμένες ιδέες άλλοι που ασχολούνται με αφρικάνικα ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μάριε, 

πιστεύω οτι η φίλτρανση για αφρικάνες με το εσωτερικό φίλτρο είναι αρκετή,

επίσης η "απλότητα" του εσωτερικού φίλτρου έχει πλεονεκτήματα όπως

η εύκολη συντήρηση των υλικών φίλτρανσης καθώς και η μη εξαγωγή

και εισαγωγή νερού στο εξωτερικό φίλτρο με ότι αυτό συνεπάγεται 

(σωληνώσεις, κίνδυνος διαρροής, εμφάνιση) κλπ.

Τώρα για τον θερμοστάτη εξαρτάται και από την θερμοκρασία

του χώρου, αν δηλαδή ο χώρος είναι πολύ κρύος το χειμώνα 

ίσως χρειαστείς κάτι ισχυρότερο, βέβαια το ότι ο εργοστασιακός 

είναι ενσωματωμένος στο φίλτρο είναι εμφανισιακά πλεονέκτημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γνώμονα ότι τα rio 180,240 έχουν ίδιο φίλτρο και θερμοστάτη θα έλεγα καλύτερα να πας σε εξωτερικό. Στο 180 έχω αφήσει το εσωτερικό χωρίς κάτι έξτρα και φαίνεται πως πάει καλά.

Για τον θερμοστάτη επιφυλάσσομαι στα λίτρα σου αλλά δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Στο 180 τουλάχιστον είναι οκ.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ή θα ανεβαινα σε φιλτρο για βιολογια και κυκλοφορια ή στη χειροτερη θα εβαζα κυκλοφορητη με προσοχη στην ιχθυοφορτωση. Αλκα επειδη στο τελος δεν θα κρατιομουν στα ψαρια θα κατεληγα με εξωτερικο φιλτρο και κυκλοφορητη ??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μάριε, η άποψη μου είναι να κρατήσεις το εσωτερικό του juvel και να μην το βγάλεις αλλά να το χρησιμοποιήσεις διότι.

1ον χάνεις την εγγύηση του ενυδρείου

2ον μπορείς να το γεμίσεις βιολογικό και μία στρώση πάνω πάνω ενυδρειακό βαμβάκι, τα υλικά να τα βάλεις σε διχτάκια μέσα και όχι χύμα.

Ο κυκλοφορητής είναι καλός απλά πρέπει να προσέξεις την εξάτμιση, αν κατέβει κάτω από αυτόν θα καεί, έχω κάψει το καλοκαίρι τουλάχιστον 2 και δεν κουμπώνει άλλος πρέπει να βάλεις τον δικό τους.

Σίγουρα αν θέλεις καλή φίλτρανση πρέπει να το πλαισιώσεις και με ένα καλό και μεγάλο εξωτερικό, ειδικά αν παίξεις με τα πάνω όρια ιχθυοφόρτωσης. Το εξωτερικό σου κατά την γνώμη μου θα πρέπει να είναι για 300λίτρα για να είσαι κομπλέ.

Ο θερμοστάτης για αφρικάνες κάνει μια χαρά την δουλειά του, εκτός αν το σημείο του ενυδρείου είναι πολύ κρύο το χειμώνα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλησαντες, αναλογα την ιχθυοφωρτηση πρατεις, απλα να ξερεις οτι καλη κυκλοφορια & οξυγωνοση την θελουν οι αφρικανες....τι είδος ή είδη σκέφτεσαι να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω Labidochromis caeruleus και Sciaenochromis fryeri .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια εταιρία προτείνετε για εξωτερικό φίλτρο και κυκλοφορητή και ποια μοντέλα;

Έγινε επεξεργασία - Marios46
Link to comment
Share on other sites

Από εταιρείες fluval & eheim είναι κορυφαίες και ευρέως δοκιμασμένα, από μοντέλα από fluval 307 ή 407 (αν είσαι μερακλής??...) και από eheim και η σειρά classic, ecco pro  και η σειρά professionel (πάλι αν είσαι μερακλής??...) δες τιμές και επέλεξε με βάση το να κάνει για 300l.

Τώρα κάποια παιδιά δουλεύουν και οικονομικότερα από άλλες εταιρείες, δεν τα ξέρω, κάτσε να σου πουν και άλλες γνώμες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Marios46 έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω Labidochromis caeruleus και Sciaenochromis fryeri .

 

Απο malawi λιγα πραγματα ξερω και ας με διορθωσουν αν κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι mbuna με haps δεν τα βαζουν μαζι λογο διαφορετικων αναγκων  διατροφης....το labido βεβαια ειναι και ''λιγο'' παμφαγο αλλα καλυτερα να σου πει καποιος με πειρα στην malawi .

Μία ώρα πριν, το μέλος Marios46 έγραψε:

Ποια εταιρία προτείνετε για εξωτερικό φίλτρο και κυκλοφορητή και ποια μοντέλα;

Υπαρχουν οι  ''γνωστες''  αλλα ακριβες εταιρειες(eheim, fluval, jbl) και οι Κινεζικες (sun sun, dophin) που ειναι φτηνες, ο καθενας αναλογα με ποια εχει δουλεψει θα σου πει και  τη γνωμη του... π.χ εγω με 3 eheim που εχω ειμαι ευχαριστημενος, καποιος αλλος ισως οχι!!

Παιζει ρολο βεβαια και τι θελεις απο τα χαρακτηριστικα του  φιλτρου (ροη, ογκο, καταναλωση, θορυβο ??).

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι καλο θα ηταν να ανηκαν στην ιδια διατροφικη ομαδα. Η αληθεια ειναι επισης οτι πολλοι θα τυχει κατα περιοδους να μην το τηρουν (μεταξυ τους και εγω, ειχα  παμφαγο με vegan?) Περιπου στον εναμιση χρονο που τα ειχα μαζει δεν ειχα απωλεια, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι και σωστο. Εγω ειδα οτι πολυ σημαντικο ειναι η κυκλοφορια, ο διακοσμος και η ιχθυοφορτωση. Αν δεν εισαι οκ σε καποιο απο αυτα τα 3 θα εχεις σιγουρα απωλειες μεχρι να επελθει ισορροπια στον υδατινο κοσμο σου. Φιλτρα υπαρχουν πολλα jbl εχω εγω και εχω ακομη το 2 σειρων πισω. Τοσο ανθεκτικα ειναι. Απο το 2010 το εχω χωρις καμια συντηρηση περα απο το καθαροσμα του βιολογικου και τα σφουγγαρια και δεν εχει παθει τπτ και παραμενει αθορυβο, για εμενα σημαντικο γιατι το εχω στο σαλονι. Φανταζομαι και αλλα ειναι καλα. Ο κυκλοφορητης της sun sun απογοητευτικα οικτρα.  Σταματουσε και ακουγονταν παρα μα παρα πολυ, ενω ο tunze 5 φορες πιο δυνατος και δεν ακους τπτ, αλλα σε τιμη δεν συγκρινονται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Marios46 έγραψε:

Γεια σας μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο Juwel rio 240 με τον εργοστασιακό του εξοπλισμό φίλτρο Juwel Eccoflow 600L/h  θερμοστάτη 200w .Θέλω να σας ρωτήσω για το τι εξωτερικό φίλτρο μου προτείνετε και αν είναι καλύτερα να βγάλω το εργοστασιακό μετά ,τι κυκλοφορητή γιατί πιστεύω ότι είναι καλό να βάλω και αν χρειάζομαι θερμοστάτη μεγαλύτερο.Ευχαριστώ.(Πληροφοριακά τα ψάρια που θα μπουν μόλις στρωθεί θα είναι κιχλίδες Αφρικής)

Γειά σου φίλε μου, 

Το φίλτρο θα το δεις ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου σου(ιχθυοφορτωση). Στην Αφρική βέβαια η φιλτρανση είναι το Α και το Ω. 

Εγώ πάντα για ασφάλεια διαλέγω να τρέχω τα ενυδρεία μου με 2 φίλτρα. 

Τυχαίνει να είχα παλαιότερα το Ρίο 240 και το έτρεχα στην αρχή με το εσωτερικό του και ένα εξωτερικό eheim 2217. Μετά ήθελα πιο πολύ χώρο μέσα και περισσότερη βιολογια, οπότε έβγαλα το εσωτερικό και πήρα ένα ακόμα 2217. 

Με 2 φίλτρα και σε αυτό το μήκος δεν χρειάζεσαι κυκλοφορητή.

Ο θερμοστάτης του ενυδρείου είναι μια χαρά. Αν ποτέ θέλεις να τον αλλάξεις θα μπορούσες να πας και σε 250w.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Marios46 έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω Labidochromis caeruleus και Sciaenochromis fryeri .

 

Όσο για την σύνθεση που σκέφτεσαι χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, θεωρώ ότι είναι δύσκολο να πετύχει. Ο λόγος είναι ότι το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό για ένα ψάρι που θα φτάσει τους 17-20 πόντους σε μήκος(S. Fryeri). Και αν ήταν το μόνο είδος ισως οκ αλλά  έχοντας το και με συγκάτοικους το θεωρώ πολύ δύσκολο.

Πρόκειται για ένα επιθετικό ψάρι που στο ενυδρείο θα πρέπει να μπει ένα μόνο αρσενικό, εκτός αν υπάρχει αρκετά μεγάλο ενυδρείο. Επίσης στη φύση τρέφεται με τον γόνο από Mbuna(Labidochromis). 

Σε αυτά τα λίτρα η γνώμη μου είναι να στραφείς μόνο σε Mbuna. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Σε αυτά τα λίτρα η γνώμη μου είναι να στραφείς μόνο σε Mbuna. ?

@adlib σε αυτα τα λιτρα τι θα πρότεινες να βαλει απο mbuna, 2 ειδη σε χαρεμι 1-4  ή ενα ειδος σε πιο μεγαλο χαρεμι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

@adlib σε αυτα τα λιτρα τι θα πρότεινες να βαλει απο mbuna, 2 ειδη σε χαρεμι 1-4  ή ενα ειδος σε πιο μεγαλο χαρεμι.....

Σίγουρα 2 είδη, να το ευχαριστηθεί! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα 2 φίλτρα που λέει ο @adlib, σώζουν ... καταστάσεις? Πάντως με ένα 1000+ λ/ω θα λεγα είσαι οκ αν δεν το φορτώσεις πάρα πολύ με ψάρια. Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα λίτρα του juwel είναι καθαρά 240, μεικτά 270-280 (?). Ο θερμοστάτης θα σε καλύψει 100% τώρα ειδικά που καλοκαιριάζει, από χειμώνα θα το δεις κι εσύ. Στη δική μου περίπτωση πχ σε παρόμοια λίτρα ένας 200αρης boyu που ήταν μαζί με τον εξοπλισμό δεν την πάλευε και πολύ και πήρα έναν 250αρη της eheim. Καλή αρχή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθης και εγω στα πρωτα βηματα και πηγα σε μεγαλυτερο θερρμοστατη.....επισης πιστευω αν βαλεις και εναν ρυθμιστη θερμοκρασιας (stc 1000 π.χ) θα δουλευει καλυτερα και πιο οικονομικα..... συν οτι ερχεται καλοκαίρι με οτι αυτο συνεπάγεται!!!

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Από θερμοστάτη αν θες να επεκταθείς βάλε eheim τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Στο 180άρι μου έχω βάλει eheim 250 watt και κρατάει μόνιμα σταθερή θερμοκρασία ούτε βαθμό παρακάτω η παραπάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...