Jump to content

Bolivian ram ψαροσυνθεση


Hobbit

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα ενυδρείο 60*30*40 και έχω μέσα ένα bolivian ram αγνώστου φύλου.Η αρχική μου σκέψη ήταν να προσθέσω ένα trichogaster labiosa red και ίσως ένα κοπάδι με μικρα ψάρια.Ομως διάβασα πως θα ήταν καλύτερο τα ram να ήταν σε ομαδα.Οποτε αναρωτιέμαι:μπορώ να βάλω 5 bolivian ram σε αυτό το ενυδρείο;Και αν ναι, μόνα τους η μπορώ να βάλω και το γκουραμι και τα μικροψαρα;Σκεφτομουν να βάλω μια ομάδα και αν καποια εκάναν ζευγάρι να μετέφερα τα υπόλοιπα σε μεγαλύτερο ενυδρείο(150lt pearl gourami,chery barbs, neon tetra).Αυτή την στιγμή έχω μόνο ένα bolivian.Εσεις τι προτείνετε να κάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το είχα ποτέ, θεωρητικά όχι λόγω του ότι βλέπω ότι γίνεται μεγαλουτσικο. Πρακτικά όλα γίνονται. Εφ όσον έχεις ένα εγώ θα προσπαθούσα κάπως να το δώσω και μετά ναι αυτά που σημειώνεις μπαίνουν από άποψη λίτρων με εξαίρεση μόνο το συγκεκριμένο γκουραμι αλλά υπάρχουν εναλλακτικές. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν θα επαιρνα gourami, παρα που το συγκεκριμενο ειναι το πιο φιλικο απ, ολα τα μεγαλα "αδερφια" του. Καπως δεν ταιριαζει.

Νεον- ναι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Χωρίς να το είχα ποτέ, θεωρητικά όχι λόγω του ότι βλέπω ότι γίνεται μεγαλουτσικο. Πρακτικά όλα γίνονται. Εφ όσον έχεις ένα εγώ θα προσπαθούσα κάπως να το δώσω και μετά ναι αυτά που σημειώνεις μπαίνουν από άποψη λίτρων με εξαίρεση μόνο το συγκεκριμένο γκουραμι αλλά υπάρχουν εναλλακτικές. 

Δεν κατάλαβα... δηλαδή λες να δώσω το bolivian και να βάλω τα υπόλοιπα μαζί με ένα άλλο γκουραμι;

 

πριν 46 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και εγω δεν θα επαιρνα gourami, παρα που το συγκεκριμενο ειναι το πιο φιλικο απ, ολα τα μεγαλα "αδερφια" του. Καπως δεν ταιριαζει.

Νεον- ναι!

Σκέφτηκα πως εφόσον τα bolivian θα είναι κυρίως κοντά στο βυθό θα έδειχνε ποιο "γεμάτο" αν είχα και ένα ψάρι επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Hobbit έγραψε:

Δεν κατάλαβα... δηλαδή λες να δώσω το bolivian και να βάλω τα υπόλοιπα μαζί με ένα άλλο γκουραμι;

Ναι αν υπήρχε η δυνατότητα να το δώσεις. Τώρα ναι τα γκουράμι γενικά δεν είναι και τα ιδανικότερα για κοινωνικό ενυδρείο ίσως κάποιο μικρότερο είδος με επιφύλαξη. Αντικειμενικά μπορείς άνετα να βάλεις κοπαδόψαρα και να είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 Βολιβίανα σαν σε 70 περιπου λίτρα μου μοιάζουν πολλά παρά πολλά.. 

Γκουραμακια υπάρχουν πολλά είδη και μέσα σε αυτά και πολύ μικρά όπως τα νταρφ αλλά και πάλι από βιοτοπικης άποψης δεν θα ταιριάξουν και θα χάνουν σε συμπεριφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...