Jump to content

Παρουσίαση μονομαχοενυδρείου


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Μονομαχοενυδρειο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):50x35x38
Συνολικά Λίτρα:66
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: 
Marsilea hirsuta
Ludwigia arcuata
Blyxa japonica
Staurogene repens
Pogostemon stellata
Cuba
Rolala hra
Echinodorus tenellus
Thailand
Lagenandra red
Rolala rotundifolia
Rotala wallochii

Ψάρια Red plakat 
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:Μαυρο χατρονι
Πέτρες:Μαζεμένες από θαλασσα
Ξύλα:Ρίζες κ DIY μαζεμένα ξυλα 
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:Tropica ενεργο
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):3λαμπες 6500 6500 και 4000κ
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Εσωτερικό φιλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη:100watt
Λίπανση Μέθοδος estimate index 
Παροχή CO2:Ναι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Ζωντανές κατεψυγμένες και flakes 


Παράμετροι
pH:6-7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2):0.-0.25ppm
Νιτρικά (ΝΟ3):λιγότερο από 10ppm
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:50%καθε Κυριακή λόγω estimate index 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα Νερό από α/ο 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Νομίζω τα καταφερα.... Το ενυδρειακι τρέχει 2 μήνες περιπου έχει φυτευθει πριν 10 μέρες σχεδόν και δείχνει να πάει καλά.... Ευχαριστώ για τν χρόνο σας... Αν κάποιος θέλει κ άλλες φωτο μπορώ να στείλω 

IMG_20201003_220808.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

E ναι βρε τσιγκούνη. Βάλε καμιά φώτο ακόμα.:)

 

Πάντως όμορφο και φυσικό στήσιμο. Μονο την Cuba δε την βλέπω πολύ καλά. Από φωτισμό τι έχεις?

 

Το drop checker καλό είναι να το μετακινήσεις απέναντι, για να μην είναι στην ίδια πλευρά με τον διάχυτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

E ναι βρε τσιγκούνη. Βάλε καμιά φώτο ακόμα.:)

 

Πάντως όμορφο και φυσικό στήσιμο. Μονο την Cuba δε την βλέπω πολύ καλά. Από φωτισμό τι έχεις?

 

Το drop checker καλό είναι να το μετακινήσεις απέναντι, για να μην είναι στην ίδια πλευρά με τον διάχυτη.

Κανεις δεν την βλέπει καλά αυτήν τν κουμπα... Δεν μου κάθεται ποτε... Έχω τρεις λάμπες... 6500χ2 και μια 4000k συνολο watt 0.8/litre...Μετακινω το drop checker... Σ ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις Τ5 λαμπες (δεν εγραψες τι ειναι); Με ανακλαστηρες; Κανονικα 0.8 w/l μια χαρα ειναι για cuba. Απο θερμοκρασια - κατεβασε μεχρι 25 καλυτερα (το πολυ 26!)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ότι πάει να τα φτύσει το cuba συμπλήρωσε hirsuta και είσαι κομπλέ. Κατα τ΄αλλα πανέμορφο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις Τ5 λαμπες (δεν εγραψες τι ειναι); Με ανακλαστηρες; Κανονικα 0.8 w/l μια χαρα ειναι για cuba. Απο θερμοκρασια - κατεβασε μεχρι 25 καλυτερα (το πολυ 26!)

Τρεις στρογγυλές λάμπες είναι... Εν είναι t5 δυστυχώς δεν βολευει για να μπουν εκει

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Αν δεις ότι πάει να τα φτύσει το cuba συμπλήρωσε hirsuta και είσαι κομπλέ. Κατα τ΄αλλα πανέμορφο.

Έτσι θα γίνει αλλά με έχει πιασει μια φορά να κρατήσω κουμπα... Μια εστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

Έτσι θα γίνει αλλά με έχει πιασει μια φορά να κρατήσω κουμπα... Μια εστω

Ίσως να έπρεπε να ξεκινήσεις με διαφορετική προσέγγιση (dry start). Και μετά να φυτέψεις τα υπόλοιπα. Αν και βάση των γραφομένων σου, πληρεις όλες τις προυποθεσεις για να πιάσει η Cuba. 

Από την άλλη δε χάθηκε και ο κόσμος, από τη στιγμή που το ψαράκι σου απολαμβάνει ένα ωραίο περιβάλλον.

 

Και έτσι από περιέργεια, μπορείς να βγάλεις μια πιο γενική φωτο και να φαίνεται και το φωτιστικό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ίσως να έπρεπε να ξεκινήσεις με διαφορετική προσέγγιση (dry start). Και μετά να φυτέψεις τα υπόλοιπα. Αν και βάση των γραφομένων σου, πληρεις όλες τις προυποθεσεις για να πιάσει η Cuba. 

Από την άλλη δε χάθηκε και ο κόσμος, από τη στιγμή που το ψαράκι σου απολαμβάνει ένα ωραίο περιβάλλον.

 

Και έτσι από περιέργεια, μπορείς να βγάλεις μια πιο γενική φωτο και να φαίνεται και το φωτιστικό?

 

received_1896570783831502.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι όπως είναι το φωτιστικό τζάμπα ρεύμα χαλάς. (Και λιπάσματα και CO2)

Σε λίγο θα είμαι σε pc οπότε θα μπορώ  να εξηγηθώ καλύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δυστυχώς έτσι όπως είναι το φωτιστικό τζάμπα ρεύμα χαλάς. (Και λιπάσματα και CO2)

Σε λίγο θα είμαι σε pc οπότε θα μπορώ  να εξηγηθώ καλύτερα.

Θα το αλλάξω αλλά σε λίγο καιρό είναι λίγο πρόσκαιρη λυση αυτή κ νόμιζα ότι βοηθάει 

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Ο κανόνας των W/lt ισχύει σε λαμπτήρες φθορισμού, που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν σχεδόν μονόδρομος για τα ενυδρεία.  Σε άλλου τύπου λαμπτήρες (πχ λεντ) χρησιμοποιουμε τα Lm/lt.

Ακόμα και έτσι όμως πρέπει να λαμβάνονται και άλλοι παράγοντες υπόψιν για να βρούμε τον κατάλληλο φωτισμό, όπως το ύψος του ενυδρείου και το ύψος του φωτιστικού πάνω από αυτό.

Με απλά λόγια ακόμα και ΕΝΑ τέτοιο ακριβώς πάνω από το ενυδρείο 

large_20170809134058_aca_sf021b.jpeg.67598bfb8d161ea8351653a8d5aac79c.jpeg

θα είναι καλύτερο απο την υπάρχουσα κατάσταση.

Έχουν ελάχιστο κόστος και έχουν χρησιμοποιηθει από πολλούς. Αν βέβαια σε παίρνει οικονομικά, ενα ενυδρειακο φωτιστικό θα είναι ακόμα καλύτερο.

Αν έκανες την αλλαγή άμεσα, θα έβλεπες εντελώς διαφορετική ανάπτυξη απο τα φυτά, (και την cuba) και το drop checker θα γινόταν σίγουρα πιο πράσινο (τώρα είναι σχεδόν κίτρινο), αφού τα φυτά σου έχουν τα πάντα εκτός από φως!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ποιο φωτιστικό θα προτείνατε για να βάλει στο ενυδρείο του από αυτά;

Αυτό που είναι φθηνό και φαίνετε να έχει καλά χαρακτηριστικά με μια μικροεξαιρεση των κελβιν που ειναι λίγο αυξημένα;

Η Αυτό που μου φαίνετε ότι είναι ότι πρέπει για αυτό το ενυδρείο; Τι λέτε;

Αλλιώς να κοιτάξει κάποιο chihiros?

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο φτανει μονο για ανουμπιας (1350 : 66= 20,4 lum/l) :D, για cuba θελει 40 lum/l......το ιδιο ισχυει και για το δεύτερο......

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Το πρωτο φτανει μονο για ανουμπιας (1350 : 66= 20,4 lum/l) :D, για cuba θελει 40 lum/l......το ιδιο ισχυει και για το δεύτερο......

 

Ααα οκ δεν το ήξερα αυτό...

Μήπως τότε θα μπορούσε να κάνει αυτό που έχω κάνει και γω και πιστεύω και άλλοι...

Έχω πάρει Αυτό  το φωτιστικο και έχω βάλει μια λάμπα με τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά και βλέπω τρελή ανάπτυξη στο μεγάλο ενυδρείο που το έχω και ως πρόχειρη λύση.

Πιστεύω με ένα η μπορεί και με  δύο τέτοια 

Να κάνει καλή δουλειά και να του βγει και αρκετά φθηνότερα.. χρησιμοποιώντας και την κατάλληλη/κατάλληλες λάμπες 

Στην προκειμένη περίπτωση θα ήθελε 1 λάμπα led 6500 κ και 2600 lumen???

Η δύο λάμπες led των 6500 κ και 1300 lumen η κάθε μία;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έχω φτιάξει αυτό.. Και οι λάμπες που έχω είναι 2x1055l και μια με 1521l....Περιμενω τις προτασεις σας ευχαριστω... Η λυση του φωτιστικόυ είναι προσωρινη... 

received_335613480859971.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πλαστικά πιατάκια μιας χρήσης, κανε τους μια τρύπα και πέρνα τα από τις λάμπες ώστε να λειτουργούν σαν ανακλαστήρες. Δηλαδή να γίνει κάπως έτσι 

aplika-monofoti-lefki-chrysi-me-metalliko-piataki-d22-y23-23_ZA421_48.thumb.jpg.b5d69b7cb7decb738ea4fe0d439f9cae.jpg

Η μπορείς να βάλεις λάμπες σποτ. Έτσι όπως είναι τώρα, είναι σαφώς καλύτερα από πριν, αλλά πάλι χάνεις πολύ φως που διαχέεται τριγύρω. Φαντάζομαι το έχεις ασφαλίσει επαρκώς το φωτιστικό, γιατί με αγχώνει λιγάκι έτσι που το βλέπω πάνω από το νερό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά τν αλλαγή -άλλαξα κ μια λαμπα-η κουμπα δείχνει κάπως έτσι... Λέτε να τν παλέψει?

IMG_20201009_133425.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος farming again and again έγραψε:

Μετά τν αλλαγή -άλλαξα κ μια λαμπα-η κουμπα δείχνει κάπως έτσι... Λέτε να τν παλέψει?

IMG_20201009_133425.jpg

Πολύ δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...