Jump to content

Ενυδρείο Iwagumi “Cave Of Dark Shadows”


dartman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρώτο Post μετά από περίπου 10 χρόνια στο αγαπημένο AZ , και την επιστροφή μου στον υδάτινο κόσμο. Εκ νέου ξεκίνημα λοιπόν με ένα Iwagumi Type ενυδρείο minimal με ένα μόνο φυτό. Παρακάτω σας το παρουσιάζω καθώς επίσης θα γίνετε συχνά update με τη πορεία του και εξοπλισμός που θα προστεθεί μετά το dry start. Ελπίζω να σας αρέσει !!!

 

Ενυδρείο Iwagumi Cave Of Dark Shadows

 

AQUARIUM SIZE: 50 x 25 x 30 cm - 35 liter

 

AQUARIUM LIGHTING: 1x 18w LED ADE-400C

 

AQUARIUM DECORATION: 7 kg. of Dark Ryuoh stones

 

AQUARIUM SUBSTRATE: 1x Tropica Aquarium Soil - 9L

 

AQUATIC PLANTS: Dennerle Utricularia graminifolia

 

Starting Method: Dry Start

 

SETUP DATE: 14 November 2020

Cave.jpg

iwagumi 1.jpg

Ryuoh 1.jpg

Ryuoh 2.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία με τη UG!

 

Περιμένουμε updates [emoji3590]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή δεύτερη αρχή.

 

Έχεις ξανασχοληθει με dry start? Δυστυχώς η θερμοκρασίες που επικρατούν αυτή την περίοδο είναι λίγο χαμηλές για τη συγκεκριμένη μέθοδο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι θα αποτύχει, αλλά οτι η ανάπτυξη των φυτών θα είναι λίγο πιο αργή.

 

Μου θυμιζει πολυ το δικο μου.

 

 

Καλη επιτυχια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλός τον βελάκια και καλός ξανάρθες,

περιμένουμε της φωτογραφίες απο το νέο παλιό σου χόμπι

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλή επάνοδο και αναμένουμε την εξέλιξη του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλησπέρα και καλή δεύτερη αρχή.

 

Έχεις ξανασχοληθει με dry start? Δυστυχώς η θερμοκρασίες που επικρατούν αυτή την περίοδο είναι λίγο χαμηλές για τη συγκεκριμένη μέθοδο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι θα αποτύχει, αλλά οτι η ανάπτυξη των φυτών θα είναι λίγο πιο αργή.

 

Μου θυμιζει πολυ το δικο μου.

 

 

Καλη επιτυχια.

 

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα !!!

 

Όχι δεν έχω ξανασχοληθεί με dry start αλλά όπως πάντα έχω διαβάσει πολύ πριν επιχειρήσω κάτι :) Σχετικά με τις θερμοκρασίες δε με πειράζει μιας και πλέον έχω και την υπομονή και το χρόνο να ασχοληθώ εντονότερα. Τώρα αν θα πάει καλά είναι κάτι που θα το δείξει ο χρόνος αλλά και να μη πάει εδώ είμαστε να το δοκιμάσουμε ξανά μιας και είναι κάτι που ήθελα να το κάνω πολύ.  Το λινκ που μου παρέθεσες πραγματικά ενδιαφέρον και το ενυδρείο σου πολύ όμορφο. Διάβασα και είδα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχουμε καιρο να δουμε ενυδρειο με UG!  Περιμενουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είπα να βάλω μια φωτογραφιούλα ... Όλο μυστήριο ... 

 

 

Spoiler Graminifolia.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dartman έγραψε:

Είπα να βάλω μια φωτογραφιούλα ... Όλο μυστήριο ... 

 

 

Spoiler Graminifolia.jpg

για μένα έλεγες περί αγωνίας αλλά βάζεις φωτογραφία όλο μυστήριο...???

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης πως πάει με το drystart γιατί και εγώ αυτήν την μέθοδο θ ακολουθήσω και θα το κάνω πρώτη φορά...???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά πάει απ' όσο μπορώ να καταλάβω , ίσως να μπορούσε να πάει καλύτερα με μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά δεν έχω παράπονο (δηλαδή τη πρόοδο που είχα τώρα να την είχα πριν 4-5 μέρες) . 

 

Όσο για τη μέθοδο εγώ θα τη χαρακτήριζα τη "μέθοδο του τεμπέλη" αλλά με εκπληκτικά αποτελέσματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Μία χαρά πάει απ' όσο μπορώ να καταλάβω , ίσως να μπορούσε να πάει καλύτερα με μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά δεν έχω παράπονο (δηλαδή τη πρόοδο που είχα τώρα να την είχα πριν 4-5 μέρες) . 

 

Όσο για τη μέθοδο εγώ θα τη χαρακτήριζα τη "μέθοδο του τεμπέλη" αλλά με εκπληκτικά αποτελέσματα. 

ναι με τις θερμοκρασίες κάτι έχω διαβάσει.. αυτή η μέθοδος δεν βοηθάει και στις άλγες κατά κάποιο τρόπο όταν μπει το πρώτο νερό επειδή θα έχουν αναπτυχθεί τα φυτά??

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει κατά κάποιο τρόπο στις άλγες, κυρίως στην αρχή αλλά και όταν γεμίσει το ενυδρείο. Όμως δεν είναι και απόλυτο διότι με αυτή τη μέθοδο μεγαλώνεις κυρίως "γρασίδια" οπότε η ανάπτυξη που αναφέρεις δεν είναι γρήγορη στις περισσότερες των περιπτώσεων και γενικά δεν υπάρχουν φυτά με ταχεία ανάπτυξη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dartman έγραψε:

Βοηθάει κατά κάποιο τρόπο στις άλγες, κυρίως στην αρχή αλλά και όταν γεμίσει το ενυδρείο. Όμως δεν είναι και απόλυτο διότι με αυτή τη μέθοδο μεγαλώνεις κυρίως "γρασίδια" οπότε η ανάπτυξη που αναφέρεις δεν είναι γρήγορη στις περισσότερες των περιπτώσεων και γενικά δεν υπάρχουν φυτά με ταχεία ανάπτυξη. 

γι αυτό έγραψα κατά κάποιο τρόπο.. έχεις δίκιο με τα φυτά ταχείας ανάπτυξης..το γνωρίζω... καλή συνέχεια και αναμένουμε για την επόμενη ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα νομίζω να κάνουμε ενα Update του θέματος μιας και υπάρχει σχετική πρόοδο άξια "φωτοαναφοράς". 

 

Η ημερομηνίες είναι 21/11 , 25/11 και σήμερα 6/12 . 

 

Σήμερα είναι η 23η μέρα που τρέχει το scape. 

 

 

 

 

Graminifolia 21-11.jpg

Graminifolia 25-11.jpg

Graminifolia 6-12.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

φανερή η διαφορά όντως.... έχει πυκνώσει αρκετά... πόσες μέρες έχεις κατά νου να συνεχίσεις έτσι μέχρι να μπει νερό??? 

Link to comment
Share on other sites

Το νωρίτερο (και πιο απίθανο) είναι μέχρι 15/12 , διαφορετικά μετά τις Γιορτές. 

 

Τώρα υπάρχει και ο παράγοντας εγώ που πάντα έχω το στοιχείο ότι μπορεί να ξυπνήσω ένα πρωί και να τα κάνω όλα "χαμό". :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε ενα εβδομαδιαίο Update να δούμε πως πάνε τα πράγματα. 

 

Συνεχίζω με καθημερινό ψέκασμα (σκέτο νερό)  1 ή 2 φορές , φώτα περίπου 13 ώρες/ημερα , και άνοιγμα του σελοφάν περίπου 30 λέπτα/ημέρα. 

 

 

13 December ALL.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dartman έγραψε:

Ας κάνουμε ενα εβδομαδιαίο Update να δούμε πως πάνε τα πράγματα. 

 

Συνεχίζω με καθημερινό ψέκασμα (σκέτο νερό)  1 ή 2 φορές , φώτα περίπου 13 ώρες/ημερα , και άνοιγμα του σελοφάν περίπου 30 λέπτα/ημέρα. 

 

 

13 December ALL.jpg

στα δικά μου μάτια είναι πολύ εμφανής η διαφορά... μπράβο.. δείχνει να πηγαίνει μια χαρά...???

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πάρα πολύ καλό στάδιο. Βγάλε μας και μια φωτο από μπροστά αν θες να χαζεψουμε λίγο.

 

Δυο παρατηρήσεις-συμβουλές μόνο. 

Τώρα που είναι νωρίς, πάρε ένα ψαλίδι και κάνε πως κουρευεις για να δεις αν μπαίνει παντου. Ίσως χρειαστεί να μετακινήσεις λίγο καμια πετρα. 

Το ξεφωτο μπροστα το έχεις αφήσει για κάποιο λόγο? Γιατί και εκεί θα απλωθεί το φυτό (Από την μπροστά αριστερή πλευρα) με το πέρασμα του χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις παρατηρήσεις σου. Θα το τσεκάρω για το κούρεμα αν και είναι πολύ δύσκολο ακόμα κ τώρα να κουνηθεί πέτρα. 

 

Το "ξέφωτο" είναι σαν σπηλία , αμα το δείς απο μπροστά είναι κατανοήτο. Δε θα μείνει έτσι , σκέφτομαι πολλά πράγματα στα οποία δε μπορώ να καταλήξω. Το πιο σίγουρο πάντως είναι οτι θα μπει κάποια άμμος στο σήμειο και το baikal plantahunter. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2020 at 7:53 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Είσαι σε πάρα πολύ καλό στάδιο. Βγάλε μας και μια φωτο από μπροστά αν θες να χαζεψουμε λίγο.

 

Έκανα τη καρδιά μου πέτρα :P και το καθάρισα για να βγάλω κ καμία φωτό από μπροστά. 

 

 

Aquarium ALL.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...