Jump to content

Red Sea Reefer XL 300


Vaggelis Michopoulos

Recommended Posts

On 7/4/2021 at 11:19 ΠΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

https://aberaquatic.com/

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

το τσέκαρα περισσότερο το Waterbox, είναι καλύτερα τα υδραβλικά, και μικρότερο το σαμπ. η βάση δεν έιναι ενισχυμένη με αλουμίνιο για το βάρος... γενικά είναι η μία ή άλλη. Είναι θέμα τιμής μάλλον.... αλλά αν είναι ίδια τιμή θα πάω στην red sea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το τσέκαρα περισσότερο το Waterbox, είναι καλύτερα τα υδραβλικά, και μικρότερο το σαμπ. η βάση δεν έιναι ενισχυμένη με αλουμίνιο για το βάρος... γενικά είναι η μία ή άλλη. Είναι θέμα τιμής μάλλον.... αλλά αν είναι ίδια τιμή θα πάω στην red sea
Επειδή παρακολουθώ λίγο τα φόρουμ του εξωτερικού και τις συζητήσεις. Έχουν γίνει πολλές αναφορές αποτυχιών και αστοχιών στην Red Sea. Μπορεί να λείπει το αλουμίνιο το αλουμίνιο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αποτυγχάνει κατασκευαστικά. Το σαμπ είναι μικρότερο οκ αλλά οι σωληνώσεις είναι σπουδαία κατασκευή. Και εγώ σε ενυδρείο φίλου με water box το σαμπ θα το τροποποιουσα για να μπορώ να βάλω το clarisea. Έχω δει τις παλιές σειρές της red sea δεν πείστηκα και σε DIY κατέληξα. DIY κόλλησα και τώρα. Όμως είδα το waterbox ένα peninsula 700 με 19αρι τζάμι εξαιρετικό. Σαφώς και η τιμή παίζει το ρόλο της όπως και η αξιοπιστία που σου εμπνέει η κάθε εταιρεία. Η μία είναι στο χώρο πολλά χρόνια η άλλη είναι νέα. Νομίζω αντιπροσωπεία στην Ελλάδα υπάρχει και για τις δύο. Αξιόλογα και τα δύο.

Sent from my GM1913 using Tapatalk


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε , το redsea που θες είναι αρκετά καλή κατασκευή γιατί έχω στήσει ένα οπότε μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά για έτοιμη κατασκευή, επίσης μου αρέσουν τα elos . Γενικά είμαι φαν του diy οπότε δεν μπορώ να  τα συγκρινώ γιατί στην μια παίζεις με  διάφορες customιες που μπορεί να θες και να έχεις σκεφτεί. Εγώ π.χ σε ενυδρείο 200μήκος έχω σαμπ από κάτω 180 και πραγματικά όταν έτρεχε θαλασσινό έκανα ότι ήθελα. 

 

BTW  το ενυδρείο πως παει?

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και πάνω απο όλα υγειής!!

 

Έχουμε κάποιες αλλαγές στο ριφάκι μιάς και μου την είχε δώσει στα νεύρα να βλέπω τα καλώδια στο Sump και έπρεπε να μπεί μια τάξη.

Οπότε αφού άνοιξαν και τα μαγαζιά έστω και με ραντεβού προχώρησα στην ιδιοκατασκευή ενός Control Panel μέσα στο Sump!

 

Χρησιμοποιήθηκαν κόντρα πλακέ θαλάσσης τα οποία βάφτηκαν με βερνικόχρωμα μαύρο για να είναι ίδιο με υπόλοιπο Sump.

 

Το αποτέλεσμα εμένα προσωπικά με εξέπληξε!!!

 

Πέρα απο αυτό είχα ένα θέμα με το τέστ του Μαγνησίου όπου μου έδειχνε τιμή 900ppm και έκανα το λάθος να προσθέσω και μετά την αγορά νέου τεστ (salifert) τελικά είδα ότι είχα φτάσει πάνω απο 1500ppm. Έγιναν 3 αλλαγές νερού και πλέον είναι στα 1480ppm. 

 

Την ίδια ώρα έχω χάσει κάποια κοράλια δυστυχώς λόγο του ότι περνάει διάφορες φάσεις άλγης. Έφυγε το Dino και απο εχθές ξεκίνησα chemiclean γιατί έχω Cyano. Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο λοιπόν δεν θα προστεθούν νέα κοράλλια.

 

Επίσης ο βράχος έχει γεμίσει με κάτι σαν σκούρα σκόνη που μπορεί να οφείλεται στην απότομη αύξηση του Μαγνησίου.

 

 

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

3.jpg

 

 

4.jpg

 

 

5.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 4
  • Sad 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το σαμπ σου είναι όνειρο!

 

Σε Ευχαριστώ!! Τώρα μένει και το ενυδρείο να γίνει έτσι!! ?? Γιατί είναι σε άθλια κατάσταση με τις άλγες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε καλά και υγειής πάνω από όλα!!

Επιτέλους απο ότι φαίνεται το Dinoflagellates έχει υποχωρήσει βέβαια έχω αναπτύξει cyano αν και είναι αναμενόμενο.

 

Στα αρνητικά της κατάστασης, λόγο της χρήσης DinoX και του ότι δεν έβαλα άνθρακα παράλληλα έχασα και τα δύο Occellaris όπως επίσης και το FoxFace. 

Όσον αφορά τα κοράλλια, οι εφύλιες (2 Parancora, 1Torch) δυστυχώς δεν τα κατάφεραν όπως επίσης και η lobophylia. Επίσης έχασα  Με χτύπησαν για τα καλά αυτές οι αναποδιές και τουλάχιστον για τον επόμενο καιρό δεν θα προσθέσω τίποτα παραπάνω λόγο και μιας μικρής απογοήτευσης.

 

Είχα μπεί στην σκέψη να το αδειάσω όλο το ενυδρείο και να το στήσω ξανά αλλά αποφάσησα να το προχωρήσω και όπου πάει λόγο του χρόνου που έχει περάσει και της βιολογίας που έχει δημιουργηθεί.

 

Στα θετικά βέβαια όσα είναι αυτά τουλάχιστον έχουμε την υγεία μας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό....

Υγεία και θετικό πνεύμα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό μήνα!

 

Η Dinoflagellates έφυγε επιτέλους!! Έφυγε και η Cyano και πλέον έιμαι Full σε Green hair Algae και διατομική!! Τελικά ο στεγνός βράχος θέλει πολύυυ καιρό μέχρι να στεγνώσει απο φωσφορικά και βλέπω να με παιδέυει σίγουρα μέχρι τον Σεπτέμβριο. Αυτό που κάνω για την ώρα είναι άδειασμα του Skimmer τρίψημο βράχου κάθε βδομάδα μαζί με αλλαγή νερού 10%. Έχει αλλαχθεί και η αντίστρωση όσμωση και έχω προσθέσει και DI Resin και το TDS στο νερό είναι στο 0. Δοκίμασα κάποια στιγμή το NoPox αλλά δεν βλέπω διαφορά στις μετρήσεις. Νιτρικά έχω 0-2 ppm και φωσφορικά με hanna 0.03 . Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι calcium 390, magnesium 1380 Alkalinity 7.7 .

 

Και μιας και καλοκαίριασε και σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε για διακοπές, θέλω τα φώτα σας όσον αφορά την αναπλήρωση και την ψήξη του ενυδρείου. Έχω κοιτάξει Chiller αλλά το οικονομικό κομμάτι δεν το επιτρέπει και σκεφτόμουνα την λύση ανεμιστήρων της Boyu. Για αναπλήρωση θα φέρω απο έξω ένα ντεπόζιτο 70 λίτρων που έχω και σκέφτομαι να βάλω την αυτόματη αναπλήρωση που είχα στο Fluval evo η οποία ναι μεν δούλευε αλλά τον τελευταίο καιρό μου είχε κάνει κάποια νερά ο αισθητήρας και δεν σταμάταγε, βέβαια δεν ξέρω εάν οφείλεται σε άλατα ή όχι που είχε μαζέψει. Το maximum διάστημα που θα λείψω είναι 5 ημέρες και θα έχω και WebCam για να παρακολουθώ το ενυδρείο.

 

 

h2ocean compact auto top-up – Aqualab | Ενυδρειακά Προϊόντα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις. 

Πριν φύγεις κάνε τις δοκιμές για καμια εβδομάδα να δεις ότι όλα δουλεύουν μην πάθεις καμία ζημιά στις διακοπές. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2021 at 7:06 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Να προσέχεις. 

Πριν φύγεις κάνε τις δοκιμές για καμια εβδομάδα να δεις ότι όλα δουλεύουν μην πάθεις καμία ζημιά στις διακοπές. 

 

Έχω ξεκινήσει ήδη και έχω βάλει το ATO να δώ πως δουλεύει και εάν είναι σταθερό. Επίσης σήμερα παρήγγειλα και ανεμιστηράκια της Groche.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να ανεβάσω φωτογραφίες λόγο της άσχημης εμφανισης του ενυδρείου αλλά δεν πειράζει και στα άσχημα καλό είναι νομίζω να δείχνουμε τα ενυδρεία!!

Για την ώρα παλεύω με μεγάλες ποσότητες απο διάφορες άλγες (Cyano, Diatom, GHA). 

 

Ανα βδομάδα, αλλάζω 30 λίτρα νερό και τρίβω τους βράχους όπως επίσης βγάζω με το χέρι όσο περισότερη GHA μπορώ απο τα Frags.

 

Οι μετρήσεις που γίνανε είναι οι παρακάτω:

 

Salinity: 1025

Nitrite: 0-2ppm

Calcium: 390ppm

Magnesium: 1380ppm

Alkalinity: 7.7 Kh

Temperature: 26C.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες και ανέβασες γιατι έτσι γινεται συζήτηση , που τις περισσότερες φορές βγαίνει κατι καλό. 

 

 Για την αλγη, για δοκίμασε λιγο σκοτάδι. Πχ Δευτέρα και Παρασκευή καθόλου φώς. Επίσης μηπως μειώσεις λιγο την ένταση του άσπρου και αν τυχών εχεις και του κόκκινου. 

Αν βρείς κανένα καβουράκι mithrax που τρώει άλγες , μπορείς να το δοκιμάσεις.

Βακτήρια με λίγο τσιμπημένη δοσολογία.

Πολύ λίγο ταίσμα,

Και φυσικά αντιφώσφορο. 

Και τέλος δες το TDS της όσμωσης. Αν δεν ειναι κοντά στο 0  πχ 0.20 μηπως χρειαστείς αλλαγή DI .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πολύ καλά έκανες και ανέβασες γιατι έτσι γινεται συζήτηση , που τις περισσότερες φορές βγαίνει κατι καλό. 

 

 Για την αλγη, για δοκίμασε λιγο σκοτάδι. Πχ Δευτέρα και Παρασκευή καθόλου φώς. Επίσης μηπως μειώσεις λιγο την ένταση του άσπρου και αν τυχών εχεις και του κόκκινου. 

Αν βρείς κανένα καβουράκι mithrax που τρώει άλγες , μπορείς να το δοκιμάσεις.

Βακτήρια με λίγο τσιμπημένη δοσολογία.

Πολύ λίγο ταίσμα,

Και φυσικά αντιφώσφορο. 

Και τέλος δες το TDS της όσμωσης. Αν δεν ειναι κοντά στο 0  πχ 0.20 μηπως χρειαστείς αλλαγή DI .

 

 

Να είσαι καλά για τις πληροφορίες!

 

Η αλήθεια είναι πως έχω μειώσει κατα 10% τα ασπρα και κοκκινο πρασινο. Δεν ήξερα ότι και η μείωση μπορεί να φέρει άλγες μιας και συνήθως η αύξηση του άσπρου αναπτύσει άλγες όπως η GHA.

Το καβουράκι όταν φύγουν οι άλγες τι τρώει?

Βακτήρια βάζω λίγο παραπάνω απο το προτεινόμενο με κάθε αλλαγή νερού.

Τάισμα κάνω μια φορά την ημέρα με μέτρο.

Αντιφώσφορο έχω μέσα αν και δεν ξέρω εάν κάνει δουλειά.

Το TDS είναι 0 μιας και είναι νέα όλη η όσμωση και η DI.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα με το χέρι,τα βραχάκια με καμιά οδοντόβουρτσα, περιορισμένο τάισμα, μερικά τρόχους σαλιγκαράκια, κανένας αχινός ή ίσως καμία ντολαμπέλα και κυρίως αρκετή υπομονή και κάποια στιγμή οι άλγες θα μειωθούν σχεδόν εντελώς. εντύπωση μου κάνει όμως οτι δεν τα έχει παθαρίσει όλα ο fox.

Έγινε επεξεργασία - anathema
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καβουράκι τρώει  και ξηρή τροφη, αλλα μπορείς να το δώσεις σε κάποιο φιλο που θέλει και εκεινος να καθαρίσει απο αλγες. 

 

Η μείωση του φωτισμού  δεν νομιζω να σου εφερε τις αλγες. Απλα έτυχε το timing και πιστεύεις οτι οφείλεται σε αυτο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Τελικά μου πρότεινε ο Παύλος (paul.asty) μία Dolabella Sea Hare και τον ευχαριστώ θερμά, η οποία εδώ και 4 ημέρες μου έχει καθαρίσει την μισή gha που είχα στο ενυδρείο και αρχίζει να φαίνετε ένα φώς στο τούνελ!! Επίσης προστέθηκε και ένα goby Valenciennea sexguttata!! Κατέφθασαν και τα fan Grotech Cool Breeze (8 fan) τα οποία ελπίζω να ρίξουν και την θερμοκρασία η οποία έχει ανέβει στους 28 βαθμούς κελσίου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Λόγο του ότι θα χρειαστεί να μετακομίσω, θα χρειαστεί να κλείσω και το ενυδρείο.

 

Οπότε στις επόμενες ημέρες θα μπει και αγγελία για όλα τα ζωντανά που έχω.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...