Jump to content

Επανένταξη στο σπορ μετα από 10 χρονια


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Βακτήρια βάζω γιατί μου είπε η@natateo η οποία με βοηθάει από την αρχή που τρέχω το ενυδρείο. Το είχα σταματήσει ποιο πριν αλλά στην περίπτωση που εμφανίστηκε αυτό τότε τα άρχισα ξανά. Τι υγρό είναι αυτό; επίσης τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω το kh πέρα από τα σκευάσματα;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια δόση είχα βάλει μόνο και έφυγε η νέφωση

 

IMG_20210116_162530.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια δόση είχα βάλει μόνο και έφυγε η νέφωση
 
IMG_20210116_162530.thumb.jpg.2d63af4c06ed2eb7bbeddef4817f3fb5.jpg
Και έκανε τόσο καλή δουλειά με μια μόνο φορά; Πως το πετυχαίνει αυτό;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Και έκανε τόσο καλή δουλειά με μια μόνο φορά; Πως το πετυχαίνει αυτό;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι, είχε κάνει καλή δουλειά. Αν περνάει ο δρόμος από Καλλιθέα..έλα να  στο δώσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου. Αν είναι θα σου πω. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 4:34 ΜΜ, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Και έκανε τόσο καλή δουλειά με μια μόνο φορά; Πως το πετυχαίνει αυτό;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μια δοκιμη ποτέ δεν βλαπτει. Γραφει για τα αιωρούμενα σωματίδια στο νερό, δεν ειναι το ιδιο με τα βακτηρια....

@lefteriskri, δοκιμασε! Θα μας πεις μετα τι εγινε. Μακαρι να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

@natateo από εχθές έχει δείξει μια ψιλό βελτίωση το ενυδρείο αλλά μίλησα με το Μιχάλη και πήγα και μου έδωσε αυτό το υγρό. Ξεκίνησα σήμερα με μισή δοσολογία και βλέπουμε. Αυτή η φώτο πριν βάλω το υγρό μέσα. 2c654615d58cbebd855e5b8b33b90ea4.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω καλυτερα δειχνει τωρα.

Τα φυτα πανε πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δείχνει@natateo. Τώρα το μόνο που πρέπει να βρω πιστεύω είναι σωστή αναλογία στο co2. Τώρα το έχω στην μια φουσκαλα ανά δευτερόλεπτο.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χαμηλώσεις το διοξείδιο σε μια των δύο sec τότε αύξησε παραπάνω την ανατάραξη της επιφάνειας. 2-3 ώρες ανοίγεις πριν τα φώτα και μια ώρα πριν κλείσουν. Πρέπει να είναι καθαρή η επιστροφή του φίλτρου..το υγρό μην το φοβηθεις και να ρίξεις κανονική δόση. Αύριο το βράδυ ανέβασε μια φωτό πριν κλείσουν τα φώτα να το δούμε..

Βγάλε μία ωραία φωτογραφία να δούμε την pinatifida.. καλά διακρίνω?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια δοκιμη ποτέ δεν βλαπτει. Γραφει για τα αιωρούμενα σωματίδια στο νερό, δεν ειναι το ιδιο με τα βακτηρια....

@lefteriskri, δοκιμασε! Θα μας πεις μετα τι εγινε. Μακαρι να βοηθησει.

Συγνώμη που δεν σου απάντησα @natateo είναι παρόμοιο με το seachem clarity για όλους τους τύπους νεφώσεων. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς αναγράφει το μπουκαλάκι για να σου πω. Θα δείξει η εξέλιξη του προβλήματος εδώ και θα το ψάξουμε. Είχα πρόβλημα με bacterial bloom το καλοκαίρι με την ζέστη και δεν είχα καλή επιστροφή του φίλτρου (δεν είχα δώσει και πολύ σημασία στην συντήρηση του) και με μια μόνο δόση καθάρισε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή φώτο από το ενυδρείο. Ήταν καλύτερα αλλά έβαλα το χέρι μου μέσα και φυτεψα κάτι φυτά γιατί έβγαλα το erectus που δεν μου άρεσε και αναστατώθηκα λίγο ο βυθός αλλά καλά πάει. Πιστεύω σε μια βδομάδα θα έχει φτιάξει. Είδα και μια red cherry αυγομενη σήμερα. Βάζω και δύο φώτο από την Pinnatifida γαι τον μηχαλη αν και στην φώτο φαίνεται πολύ πράσινη αλλά στην πραγματικότητα είναι λίγο ποιο καφέ. b3cc75575f08b2d89123e3ea707c2fbd.jpgdf811d3ebc2faae507b216963aa29f47.jpgcbe4c37ca16eca56df893281a35a14ee.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ@gixxer πιστεύω όταν φτάσει στο τελικό του στάδιο θα είναι πολύ καλό. Τώρα το από φυτά το μόνο που μένει είναι να βάλω καμία anubia petite πάνω στα ξύλα η καμία bucephalandra και καμιά fissidens ακόμα καθώς και riccardia

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά πάμε.. κάνε λιγάκι υπομονή ακόμα στα επόμενα δύο 24ωρα και μην βάζεις τα χέρια σου μέσα. Αύριο πάλι την ίδια ώρα αν σου είναι εύκολο πάλι μια φωτό.. Καλή συνέχεια φίλε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Ήταν καλύτερα αλλά έβαλα το χέρι μου μέσα και φυτεψα κάτι φυτά γιατί έβγαλα το erectus που δεν μου άρεσε και αναστατώθηκα λίγο ο βυθός

Μου φαινεται σου άρεσε το bloom ! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από αλλαγή νερού δείχνει πεντακάθαρο. Θα δείξει στην πορεία αν θα μείνει έτσι. 050a21a66e5b88b80b8b7f8dd0dd65b7.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, πολύ ωραίο.. συγχαρητήρια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη.

Η fissidens είναι καταπληκτική moss στη συνιστώ      ανεπιφύλακτα.:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη.
Η fissidens είναι καταπληκτική moss στη συνιστώ      ανεπιφύλακτα.[emoji3]
 
Ναι το ξέρω απλά μεγαλώνει πολύ αργά. Αυτό μου την δίνει μονο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Ναι το ξέρω απλά μεγαλώνει πολύ αργά. Αυτό μου την δίνει μονο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ας έχεις και ένα φυτό που θα μεγαλώνει αργά, γιατί σε λίγο καιρό θα βαρεθείς να κλαδεύεις.:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και μερικές φώτο από τις Red cherry μου. Η μία είναι και αυγομενη[emoji16][emoji16]. Μου φαίνεται ότι υπάρχει μέσα και μια red rili και φοβάμαι μην γίνει κανένας υβριδισμος.και μερικές φώτο από την Fontanus που είναι εξεραιτικη και από cryptocoryne Flamingo που στην αρχή με είχε απογοήτευση γιατί δεν πήγαινε καλά αλλά τώρα άρχισε να πετάει καινούρια φυλλαράκια και είναι αρκετά ροζ. 410b81a802469f3a8c7d93805312d2d6.jpg8e507aff600f6288207dc5843a2b40d9.jpga8320792410290c38aac6e453a193b15.jpg8df23b642417a61037b71e8a4994fbfc.jpg8194380cb9fc8e870024df8a4a51bf28.jpg88b5761cdd3a51c2444d1ab3237ef258.jpgd802730dc3d738b029adc2e822ebfb6e.jpgb3a59a94ba84f31f74d4d4b04a25856f.jpg1a7e42996ab72a501c8c4fc0229f63e3.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!!!!! Μην κάνεις μεγαλες αλλαγες μεσα και θα πανε ολα καλα. :thumbup:

Το εχεις με το φυτεμενο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!!!!! Μην κάνεις μεγαλες αλλαγες μεσα και θα πανε ολα καλα. [emoji106]
Το εχεις με το φυτεμενο!
Σε ευχαριστώ@natateo. Λίγες προσθήκες ακόμα για λεπτομέρεια και θα γίνει τέλειο.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...