Jump to content

Επανένταξη στο σπορ μετα από 10 χρονια


Recommended Posts

Και την uv την βάζεις για δύο μέρες και μετά την βγάζεις η θα πρέπει να την εχω συνέχεια μετά;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Και την uv την βάζεις για δύο μέρες και μετά την βγάζεις η θα πρέπει να την εχω συνέχεια μετά;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανονικα θελει 2-4 ημερες και μετα αλλαγη νερου καλη. Τελος. Μπορεις απλα να ζητησεις UV απο καποιον , που εχει για λιγες μερες.

Απλα μετα λιπασματα και φως αυξάνεις σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

@natateo αν είχαν ψοφισει μέσα ψάρια δεν έπρεπε να μου σηκώσει και αμμωνία; Εγώ δεν έχω καθόλου αμμωνία

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo αν είχαν ψοφισει μέσα ψάρια δεν έπρεπε να μου σηκώσει και αμμωνία; Εγώ δεν έχω καθόλου αμμωνία

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με τοσα φυτα πολυ δυσκολο. Με το που θα αναψει το φως, θα την εξαφανισουν μεσα σε 20 λεπτα. Εξαρταται και απο πόσα ζωντανα χαθηκαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo έκανα αλλαγή νερου σήμερα 30%. Αρχιξα έφτιαξε λίγο η όψη αλλά μετά από μια ώρα τα ίδια πάλι. Τώρα κάθε πότε λες να κάνω αλλαγή και πόσο; λέω να μειώσω πάλι τον φωτισμό και να κόψω τα λιπάσματα.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτερη στην σελιδα στο fb ειδα οτι πουλανε μια uv 15 ευρω. Δες το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη στην σελιδα στο fb ειδα οτι πουλανε μια uv 15 ευρω. Δες το λίγο...
@marinos στο aquazone.gr στο Facebook εννοείς; Γιατί κοίταξα τώρα και δεν είδα κατι

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε αυτην με τις αγγελιες. Κατσε να την βρω και θα σου στειλω συνδεσμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άστο@marinos το βρήκα. Σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo έκανα αλλαγή νερου σήμερα 30%. Αρχιξα έφτιαξε λίγο η όψη αλλά μετά από μια ώρα τα ίδια πάλι. Τώρα κάθε πότε λες να κάνω αλλαγή και πόσο; λέω να μειώσω πάλι τον φωτισμό και να κόψω τα λιπάσματα.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν δεν μετρας αμμωνια, αλλαγη σε μια εβδομαδα. Ταιζεις με μετρο και οπως εγραψες - λέω να μειώσω πάλι τον φωτισμό και να κόψω τα λιπάσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Άστο@marinos το βρήκα. Σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν ειναι led μην παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι led μην παιρνεις.
Οκ. Δεν το ήξερα αυτό. Θα το ρωτήσω.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Οκ. Δεν το ήξερα αυτό. Θα το ρωτήσω.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ρωτησε τι μαρκα ειναι και για πόσα λ την ωρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σε αυτην με τις αγγελιες. Κατσε να την βρω και θα σου στειλω συνδεσμο.https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell/permalink/3553754131383177/?sale_post_id=3553754131383177

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo αυτή εδώ είναι. 20 watt ειναι114a292c08077e85c60fe236b514be36.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτανει. Το θεμα ειναι πόσο καιρο την ειχε και πόσο δουλευε. Αν η λαμπα μεσα ειναι παλια, δεν θα κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

@natateo δεν πήρα τελικά uv. Έκανα αυτό που διάβασα μέσα στο φόρουμ για το Green water. Κάλυψα όλο το ενυδρείο με μαύρες Σακούλες γύρω γύρω και πάνω,εκοψα τον φωτισμό και το CO2 καθώς και όλα τα λιπάσματα και τις τροφές από την Τετάρτη. Το μόνο που βάζω είναι βακτήρια. Επίσης έβαλα και μια αεραντλία για παραπάνω οξυγόνωση. Το θέμα είναι πως δεν έχω δει καμία τρελή διαφορά πάρα μόνο μια μικρή βελτίωση και πέρα από αυτό βλέπω τα φυτά να έχουν ανοιχτά τα φύλλα τους σαν να θέλουν να φωτοσυνθεσουν. Λέω την Κυριακή να βγάλω τις σακούλες να ταισω και να κάνω μια καλή αλλαγή νερού. Το δεν ξέρω αν αυτό που κάνω βοηθάει και στην περίπτωση που έχω bacterial Bloom. Τι λες εσύ;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

ο δεν ξέρω αν αυτό που κάνω βοηθάει και στην περίπτωση που έχω bacterial Bloom. Τι λες εσύ;

Δεν βοηθαει...καθολου για τα βακτηρια. και για πρασινο νερο δεν βοηθαει και πολυ....πολλες φορες ξαναεμφανιζεται.

Link to comment
Share on other sites

@natateo άρα ποιο λες ότι είναι το καλύτερο εκτός από uv;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo άρα ποιο λες ότι είναι το καλύτερο εκτός από uv;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανενα..... :( 

Link to comment
Share on other sites

Οχ. Θα έχω θέμα με τα φυτά μου αν βάλω υv; έχεις εσύ κανα λινκ για να διαβάσω γι αυτό;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Οχ. Θα έχω θέμα με τα φυτά μου αν βάλω υv; έχεις εσύ κανα λινκ για να διαβάσω γι αυτό;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λευτέρη, έχω να σου δώσω υγρό για την νέφωση. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζεις ακόμα βακτήρια μετά από +μήνα που έχεις ξεκινήσει το ενυδρείο.. Από την στιγμή που μετράς νιτρικά έχει στρώσει το φίλτρο. Όταν η kh είναι κοντά στο 3 το περιβάλλον δεν είναι σταθερό και οι τιμές του ph είναι πολύ ευμετάβλητες κατά συνέπεια  θανάτους ζωντανών και προκαλεί άλγες..

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια βάζω γιατί μου είπε η@natateo η οποία με βοηθάει από την αρχή που τρέχω το ενυδρείο. Το είχα σταματήσει ποιο πριν αλλά στην περίπτωση που εμφανίστηκε αυτό τότε τα άρχισα ξανά. Τι υγρό είναι αυτό; επίσης τι μπορώ να κάνω για να αυξήσω το kh πέρα από τα σκευάσματα;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Όταν η kh είναι κοντά στο 3 το περιβάλλον δεν είναι σταθερό και οι τιμές του ph είναι πολύ ευμετάβλητες κατά συνέπεια  θανάτους ζωντανών και προκαλεί άλγες..

Που το διάβασες;;;;;;

Το ΚΗ=3 ειναι απολυτα ασφαλες για το φυτεμενο με CO2.

Το ενυδρειο για να στρωσει καλα και να ειναι σταθερο θελει πανω απο 3-ς μηνες. Αυτο το ενυδρειο μετραει λιγο παραπανω απο ενα μηνα.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Από την στιγμή που μετράς νιτρικά έχει στρώσει το φίλτρο.

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Απο την στιγμη, που θα βαλεις τα ψαρια πχ, παλι μπορεις να μετρησεις και αμμωνια και νιτρωδη, γιατι η ποσοτητα των βακτηριων πρεπει να αυξηθει συμφωνα με της αναγκες του ενυδρειου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...