Jump to content

Sweet Salt Symphony


Giwrgos Fragoulis

Recommended Posts


Το προηγούμενο σύστημα έκανε τον κύκλο του, ήρθε η ώρα για το επόμενο. Ένα πρότζεκτ που σχεδιάζετε για μεγάλο διάστημα. Ολοκληρώνονται τμηματικά τα επιμέρους σημεία και σε λίγο καιρό θα είναι σε λειτουργία.
 
Main Tank: 90*60*47
Sump: 80*60*40
Return pump: maxspect duo 9k
Skimmer: maxspect sk-400
Light fixture: Giesemann Vervve plus & Giesemann Stellar
Temperature controller: STC-1000
Mechanical filtration: Clarisea
Wavemaker: 2 * MX9800 rossmont & waver
ATO: TMC
AO: 5 σταδίων
3b41b7b6882d1f35d6caaeacc87d402d.jpg
 
Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο ενυδρείο λύθηκε και καθαρίστηκε. Δεν χρησιμοποίησα το ίδιο γιατί ήθελα μεγαλύτερο μήκος αλλά και γιατί τα τζάμια ήταν ταλαιπωρημένα με γρατσουνιές, λίγες αλλά αρκετές για το καινούργιο μου εγχείρημα. Κόπηκαν ώστε να αφαιρεθούν οι προηγούμενες τρύπες της υπερχείλισης. Θα μπουν και τα ενδιάμεσα χωρίσματα ώστε να φτιάξω τα διαμερίσματα.a98a036449ac738cab3c63227a59afa9.jpgc2722d151b28074d1e9ad57843761ea8.jpg590fc15f2deedba2b5bfbd141926dd51.jpg

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι διαφορετικό και για συζήτηση.  Καλή αρχή καταρχάς φιλε , περιμένω το τελικό αποτέλεσμα.  Από μενα Like! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα αν και τις ονομασίες των Κινέζων που αναφέρεις για μένα είναι κινεζικές με πολλές απορίες.Περιμενω την συνέχεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σίγουρα κάτι διαφορετικό και πανέμορφο!

Οπως το βλέπω εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου, τα ψαράκια θα έχουν σκιές όταν θα μπουν τα κοράλλια, η βιολογία θα στηρίζεται στο sumb, έχει τα φόντα να γίνει στολίδι, και σίγουρα μοναδικό.

Καλή επιτυχία και από εμένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όμορφο, ιδιαίτερο και πρωτότυπο... ένα βήμα πάνω (μπορεί και 2, μπορεί και 3) απ' ότι βλέπουμε συνήθως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη τεχνοτροπία!!Ένα μεγάλο μπράβο!! Μας δημιούργησες μεγάλο ενδιαφέρον στο τι ψάρια και κοράλια θα μπούνε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή έμπνευση. Τι κοράλλια σκέφτεσαι να βάλεις για "φύλλωμα"?

Και κάπου είχε πάρει το μάτι μου μαύρο αραγωνιτη. Θα το σκεφτόσουν?

 

Αν θες σου μεταφέρω το θέμα στα φυτεμενα:P

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι διαφορετικό και για συζήτηση.  Καλή αρχή καταρχάς φιλε , περιμένω το τελικό αποτέλεσμα.  Από μενα Like! 
Ευχαριστώ πολύ Ορέστη για τα θετικά Vibes. Να ξέρεις ότι πεθαίνω για αυτές τις συζητήσεις [emoji223]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα αν και τις ονομασίες των Κινέζων που αναφέρεις για μένα είναι κινεζικές με πολλές απορίες.Περιμενω την συνέχεια. 
Ιαπώνων :) Το στυλ Kengai ή αλλιώς Cascade μπονζάι, μιμούνται δέντρα που αγωνίζονται τη βαρύτητα και τα στοιχεία της φύσης αέρα, βροχή χιόνι κτλ κτλ καθώς συνήθως είναι ριζωμένα στις άκρες καταρρακτών, πάνω σε καθαρούς βράχους αλλά και σε πλαγιές. Στη φύση αυτά τα δέντρα προσπαθούν να βρουν φυσικό φως, κάμπτοντας και τυλίγοντας το δρόμο τους σε διάφορες κατευθύνσεις, ώστε να κερδίσουν τη μέγιστη ποσότητα φωτός για τα φύλλα τους. Σαν δημιουργία για ένα καθαυτό μπονζάι αποτελεί μια αρκετά δύσκολη δημιουργία λόγω της ξενικής σύνθεσης της οποίας τα χαρακτηριστικά είδη προανέφερα. Αρχικά δημιουργούμε ένα σταθερό και ευρύ "ριζικό" σύστημα το οποίο δίνει την εντύπωση ότι το δέντρο προσκολλάται σταθερά στο έδαφος. Στη συνέχεια, αυτό πρέπει να απομακρυνθεί από εκεί δημιουργώντας μια ξένη περιοχή κάτω λυγισμένο κορμό. Αυτό πρέπει να ισορροπείται από τουλάχιστον ένα κλαδί. Η βασική ιδέα πίσω από το Kengai Bonsai είναι να δημιουργήσουμε έναν κορμό με κατεύθυνση προς τα κάτω, κλαδιά με κατεύθυνση προς τα κάτω με "φύλλα" κοράλλια για τη δική μου περίπτωση προς τα πάνω. Όλο αυτό πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε το τελικό αποτέλεσμα να μην φαίνεται τυχαίο και άβολο. Αυτά τα χαρακτηριστικά και αυτούς τους κανόνες προσπαθώ να δημιουργήσω, με τέτοια αισθητική ώστε να δείχνουν αρμονικά.


Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

[emoji4]Σίγουρα κάτι διαφορετικό και πανέμορφο!
Οπως το βλέπω εγώ με την ελάχιστη εμπειρία μου, τα ψαράκια θα έχουν σκιές όταν θα μπουν τα κοράλλια, η βιολογία θα στηρίζεται στο sumb, έχει τα φόντα να γίνει στολίδι, και σίγουρα μοναδικό.
Καλή επιτυχία και από εμένα!
Σωστά η βιολογία θα στηρίζεται και στο σαμπ μιας και αυτή τη φορά θα βάλω και αραγωνιτή. Τα ψάρια θα μπουν με τέτοιο τρόπο ώστε να αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι από το σύνολο το οποίο θα βρίσκεται σε αρμονία. Χωρίς να αποσπούν στην προσοχή. Στερώντας το scape ή τα κοράλλια και το αντίστροφο. Σε ευχαριστώ για τη θετικά σχόλια.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όμορφο, ιδιαίτερο και πρωτότυπο... ένα βήμα πάνω (μπορεί και 2, μπορεί και 3) απ' ότι βλέπουμε συνήθως...
Γιώργο χωρίς παρέκκλιση από τις νόρμες η πρόοδος δεν είναι δυνατή. [emoji223]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη τεχνοτροπία!!Ένα μεγάλο μπράβο!! Μας δημιούργησες μεγάλο ενδιαφέρον στο τι ψάρια και κοράλια θα μπούνε!!
Η διαχείριση υλικών μέχρι το τελικό αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά δημιουργική. Σε ευχαριστώ για τη στήριξη. Εν καιρώ θα αποκαλυφθούν και τα ψάρια και τα κοράλλια και όλα ;)

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργο περιμένουμε να δούμε το τελικό αποτέλεσμα! Είμαι σίγουρος ότι με τόσο διάβασμα που έχεις ρίξει ότι θα το κάνεις πολύ όμορφο! Περιμένουμε να δούμε και την συνέχεια! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια ασχολούμαι με τα θαλασσινά αλλά αυτό με ενδιαφέρει να δω την εξέλιξή του, πιστεύω πως θα βγει κάτι το όμορφο και διαφορετικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή έμπνευση. Τι κοράλλια σκέφτεσαι να βάλεις για "φύλλωμα"?
Και κάπου είχε πάρει το μάτι μου μαύρο αραγωνιτη. Θα το σκεφτόσουν?
 
Αν θες σου μεταφέρω το θέμα στα φυτεμενα[emoji14]
Σε ευχαριστώ. Με ακροπορες θα στηθεί αρχικά. Η δυνατότητα που έχω δώσει, να βάζω και να βγάζω φραγκ σαν σε φραγκιερα δίνει τη δυνατότητα να αλλάζω σε ότι θέλω. Η αλήθεια είναι ότι το έχω φανταστεί και θα είναι και εξαιρετικό και με Lps ειδικά ένα συγκεκριμένο (εμφύλιες τορτς) βάση δική μου αισθητικής. Τον μαύρο αραγωνιτή όχι δεν τον θέλω για βάση. Τον είχα σκεφτεί για να κάνω το coating το scape. Προτίμησα να βάλω σπασμένο κοράλλι. Ο μαύρος αραγωνιτης επίσης μαγνητίζεται οπότε με ένα μαγνήτη για καθάρισμα είναι επίφοβο για τα τζάμια πέρα του ότι δεν τον ήθελα στη προκειμένη δημιουργία για αισθητικούς λόγους. Ο μαύρος ειναι ηφαιστειακης συνήθως προέλευσης. Το σπασμένο κοράλλι κατά εμε δεν δεσμεύει τόσες "ακαθαρσίες" επίσης δεν περιέχει και χαλκό. Και τέλος θεωρώ ειναι πιο πορώδες κάτι το οποίο δίνει μεγαλύτερη βακτηριακή αποικιακή δυνατότητα. Κάποιοι έχουν τρέξει με επιτυχία τα reef συστήματά τους με μαύρο αραγωνιτή. Προσωπικά δεν με καλύπτει και αισθητικά και πρακτικά. Επίσης θέλω την αντανάκλαση του λευκού και για τα κοράλλια και τη γενικότερη αισθητική.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Ιαπώνων :) Το στυλ Kengai ή αλλιώς Cascade μπονζάι, μιμούνται δέντρα που αγωνίζονται τη βαρύτητα και τα στοιχεία της φύσης αέρα, βροχή χιόνι κτλ κτλ καθώς συνήθως είναι ριζωμένα στις άκρες καταρρακτών, πάνω σε καθαρούς βράχους αλλά και σε πλαγιές. Στη φύση αυτά τα δέντρα προσπαθούν να βρουν φυσικό φως, κάμπτοντας και τυλίγοντας το δρόμο τους σε διάφορες κατευθύνσεις, ώστε να κερδίσουν τη μέγιστη ποσότητα φωτός για τα φύλλα τους. Σαν δημιουργία για ένα καθαυτό μπονζάι αποτελεί μια αρκετά δύσκολη δημιουργία λόγω της ξενικής σύνθεσης της οποίας τα χαρακτηριστικά είδη προανέφερα. Αρχικά δημιουργούμε ένα σταθερό και ευρύ "ριζικό" σύστημα το οποίο δίνει την εντύπωση ότι το δέντρο προσκολλάται σταθερά στο έδαφος. Στη συνέχεια, αυτό πρέπει να απομακρυνθεί από εκεί δημιουργώντας μια ξένη περιοχή κάτω λυγισμένο κορμό. Αυτό πρέπει να ισορροπείται από τουλάχιστον ένα κλαδί. Η βασική ιδέα πίσω από το Kengai Bonsai είναι να δημιουργήσουμε έναν κορμό με κατεύθυνση προς τα κάτω, κλαδιά με κατεύθυνση προς τα κάτω με "φύλλα" κοράλλια για τη δική μου περίπτωση προς τα πάνω. Όλο αυτό πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε το τελικό αποτέλεσμα να μην φαίνεται τυχαίο και άβολο. Αυτά τα χαρακτηριστικά και αυτούς τους κανόνες προσπαθώ να δημιουργήσω, με τέτοια αισθητική ώστε να δείχνουν αρμονικά.


Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Ιαπώνων, δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση, τώρα μπήκα στην λογική, άσχετα όμως με την λογική το αποτέλεσμα παραμένει ακρος εντυπωσιακό και ωραίο τώρα που είναι άδειο από ζωή, φαντάζομαι πως θα γίνει με ζωή. 

Μία ερώτηση έχω το πλάγια στο μπονζαι μήπως είναι πολύ ψηλά, προς την επιφάνεια του νερού, δηλ βρέχετε μικρό του μέρος από αυτό (ίσως να ειχε μεγαλύτερο κλίση η κορμό) άρα έχει και λιγότερο μέρος εκμεταλευσιμο απέναντι στα κοραλια και στο μεγάλομα τους? 

Link to comment
Share on other sites

Ιαπώνων, δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση, τώρα μπήκα στην λογική, άσχετα όμως με την λογική το αποτέλεσμα παραμένει ακρος εντυπωσιακό και ωραίο τώρα που είναι άδειο από ζωή, φαντάζομαι πως θα γίνει με ζωή. 
Μία ερώτηση έχω το πλάγια στο μπονζαι μήπως είναι πολύ ψηλά, προς την επιφάνεια του νερού, δηλ βρέχετε μικρό του μέρος από αυτό (ίσως να ειχε μεγαλύτερο κλίση η κορμό) άρα έχει και λιγότερο μέρος εκμεταλευσιμο απέναντι στα κοραλια και στο μεγάλομα τους? 
Με βάση τους υπολογισμού μου, τα κοράλλια θα έρθουν στη μέση του ενυδρείου η βάση απλά είναι ψηλά. Θεωρώ ότι είναι μια χαρά. Αν πάλι κάτι δεν μου αρέσει με το στήσιμο θα το τροποποιήσω.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργο περιμένουμε να δούμε το τελικό αποτέλεσμα! Είμαι σίγουρος ότι με τόσο διάβασμα που έχεις ρίξει ότι θα το κάνεις πολύ όμορφο! Περιμένουμε να δούμε και την συνέχεια! [emoji3] 
Φίλε Πάνο σε ευχαριστώ. Η ομορφιά από την άλλη είναι υποκειμενική δεδομένου ότι το γούστο και οι προτιμήσεις του καθενός μας δεν είναι ίδια, ωστόσο όμως μπορούμε να πούμε ότι το ωραίο βασίζεται και σε ορισμένα αντικειμενικά κριτήρια. Νομίζω ότι συμφωνούμε στο ότι είναι κατι διαφορετικό για αρχή [emoji4]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σπάνια ασχολούμαι με τα θαλασσινά αλλά αυτό με ενδιαφέρει να δω την εξέλιξή του, πιστεύω πως θα βγει κάτι το όμορφο και διαφορετικό.
Χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου και την θετική σου ενέργεια. Σε ευχαριστώ

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι καλύτερο για τον ύφαλο σου Γιώργο !
Αρκετά μεγάλη στροφή από το προηγούμενο σετ απ.
Ευχαριστώ Σάκη.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργάστηκα και το Kengai Bonsai προσθέτωντας και άλλα κλαδάκια μια φωτό μέσα από ένα βίντεο που έφτιαξα παίζοντας με το φως και τις σκιές.

Sweet Salt Symphony still loading

Instagram:
https://www.instagram.com/p/CJmElC7jocJ/?igshid=tkokm4mby5pi0a92250421416bf325e5ad6cc883c03f.jpg

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...