Jump to content

Dennerle nano scaper’s 55


\/ag

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονια

 

Μετα από αποχή ενός χρόνου+ απτά αλάτια,δεν άντεξα με το γλυκό και επιστρέφω με κάτι πιο βολικό αυτή τη φορά στα 55λ της dennerle

 

Την γυάλα οι περισσότεροι θα την γνωρίζετε..φωτιστικό θα παίξω με το γνωστό κινεζικο μάλλον , σκιμερ το tunze 9004 και μια jebao rw-4 σίγουρα 

 

Θα κάνω κατασκευή για σαμπ πλάτης να κρύψω εξοπλισμό κ να κερδίσω λίγα λίτρα..όσο προχωράει θα ανεβάζω και φωτος

 

Καποιες βασικές ερωτήσεις που έχω ξεχάσει τους αριθμούς είναι ποσα λ/ω πρέπει να είναι η αντλία επιστροφής και ποσα τα συνολικά λίτρα ανακύκλωσης του νερού στα 60-70λ που υπολογίζω ότι θα είναι τα καθαρά ;

B2A0DC56-95C1-4511-AAFF-2E546FEE06F4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

rw4 σε τοσα λιγα λιτρα? Νομίζω θες καποια ποιο μικρή.  πχ 800-1000λτ / ωρα.  Φαντάσου εγω ειχα την rw4 σε 180 λτ και την δουλευα στο 70 με 80 % 

 

Σε τοσο μικρό ενυδρειο μια 300 με 500 λτ/ωρα νομιζω ειναι καλα, και θα κανει και κυκλοφορία στο main.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι την είχα σε 190λ μαζί με 2 tunze 6025..δεν την θυμάμαι κ τόσο δυνατή!λες να μου το κάνει πλυντήριο;θα το δω κ στην πράξη 

 

Δλδ επιστροφής μια 700λ που έχω βρει θα ειναι κομπλέ;Της sicce η silent που είναι κ οικονομική 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την rw4 στο 100λτ 70εκ μήκος, την εχω στο min και πάλι αν μπορούσα θα την μείωνα λίγο ακόμα.. και κοιτάει προς την επιφάνεια, αν κοιτούσε κάτω θα γινόταν πλυντήριο

Link to comment
Share on other sites

 

Ποσα λίτρα να είναι αυτό το ενυδρείο που τη δουλεύει;;

Link to comment
Share on other sites

500-4000λ δεν είναι η rw4?

 

Λέτε να έχει πέσει τόσο η απόδοση της δίκης μου γτ δεν την θυμάμαι τόσο δυνατή όσο λέτε 

Link to comment
Share on other sites

Ενας λόγως που δεν ξαναπήρα αυτην την εταιρια ειναι γιατι πέφτει η απόδοσή της με τον καιρό ή βγαίνει off σε 1- 2 χρονια το πολυ.  Και εννοείται κάθε 15 μερες μαζι με την αλλαγή νερου την έλυνα και την καθάριζα. 

 

Αντι να δώσει καποιος 60 ευρω πχ να πάρει μια τετοια για να την δουλέψει στο Minimum , γιατι να μην δώσει 30 ευρώ να πάρει μια που ειναι ακριβώς στα λτ του ενυδρειου. 

 

Εγω με 2 αντικριστές ημουν υπερ καλυμμένος στα 180 λτ 2 σκάλες απο την μέση.   Στα 55 λτ......... νομίζω θα ειναι τυφώνας. 

 

Για την επιστροφή αν μπορεις να βρεις μια 500 λτ θα ηταν καλα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Το σαμπ θα ναι εκτός ενυδρείου; Ο γνωστός κινέζος ποιος είναι γιατί ψάχνομαι και γω για φως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Καλή αρχή!

Το σαμπ θα ναι εκτός ενυδρείου; Ο γνωστός κινέζος ποιος είναι γιατί ψάχνομαι και γω για φως.

 
Σευχαριστω

Ναι θα γίνει κατασκευή εκτός ενυδρείου γτ δεν θέλω να μειώσω τις εσωτερικές διαστάσεις(το οποίο θα ήταν πολύ πιο βολικό φυσικά)

 

Για το φωτιστικό αναφερόμουν στο 165w που το έχουν δουλέψει πολλοί 

αλλα τώρα γλυκοκοιτάζω κ ένα μικρότερο της spectra 30w με στήριγμα το οποίο ίσως να με καλύπτει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος \/ag έγραψε:

 
Σευχαριστω

Ναι θα γίνει κατασκευή εκτός ενυδρείου γτ δεν θέλω να μειώσω τις εσωτερικές διαστάσεις(το οποίο θα ήταν πολύ πιο βολικό φυσικά)

 

Για το φωτιστικό αναφερόμουν στο 165w που το έχουν δουλέψει πολλοί 

αλλα τώρα γλυκοκοιτάζω κ ένα μικρότερο της spectra 30w με στήριγμα το οποίο ίσως να με καλύπτει 

Θα στέλνεις το νερό πάνω απτο ενυδρείο η θα τρυπήσεις; 

Τα χαζεύω φουλ και γω αυτές τις μέρες και ψαχνω να δω που θα καταλήξω. Για σενα το 30άρι αν ντιμάρεις και τα άσπρα ίσως να μη σε υπερκαλύψει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος sarados έγραψε:

Θα στέλνεις το νερό πάνω απτο ενυδρείο η θα τρυπήσεις; 

Τα χαζεύω φουλ και γω αυτές τις μέρες και ψαχνω να δω που θα καταλήξω. Για σενα το 30άρι αν ντιμάρεις και τα άσπρα ίσως να μη σε υπερκαλύψει.

Μάλλον θα αφαιρέσω το πίσω τζάμι κ θα βάλω άλλο μαύρο με τρύπες η αν συμφέρει πλεξιγκλάς..κ η κατασκευή θα συνεχιστεί από πίσω +15 πόντους (γύρω στα +20λ μου βγαίνει)

 

καταλαβες ποιο 30w λέω τα έχεις δει;έχει παρα πολύ καλές κριτικές αν κ λίγα παρ..είναι τόσο όμορφο κ φτηνό όμως που λέω να το δοκιμάσω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος \/ag έγραψε:

Μάλλον θα αφαιρέσω το πίσω τζάμι κ θα βάλω άλλο μαύρο με τρύπες η αν συμφέρει πλεξιγκλάς..κ η κατασκευή θα συνεχιστεί από πίσω +15 πόντους (γύρω στα +20λ μου βγαίνει)

 

καταλαβες ποιο 30w λέω τα έχεις δει;έχει παρα πολύ καλές κριτικές αν κ λίγα παρ..είναι τόσο όμορφο κ φτηνό όμως που λέω να το δοκιμάσω 

Κατάλαβα που το πας. 

Νομίζω πως κατάλαβα ποιο λες. Το aquaknight? Spectra η hipargero η κάτι τέτοιο τελοσπαντων. Καλα σε τελική του βάζεις και δεύτερο αν βγαίνει 40κάτι ευρώ. ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sarados έγραψε:

Κατάλαβα που το πας. 

Νομίζω πως κατάλαβα ποιο λες. Το aquaknight? Spectra η hipargero η κάτι τέτοιο τελοσπαντων. Καλα σε τελική του βάζεις και δεύτερο αν βγαίνει 40κάτι ευρώ. ?


Ακριβως..πιστεύω αξίζει η δοκιμή!εχω κ ένα κινεζικο 165w που μπορώ να το χρησιμοποιήσω..αλλά το θεωρώ υπερβολή και καταναλώνει πολύ ρεύμα όσο κ αν το νριμαρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το spectra (η aquaknight αλλιως)  με καλυπτει εμενα οριακα μεν (λογω μηκους ενυδρειου) αλλα εχω 100λτ με 70εκ μηκος...

το εχω στο 80% μονο μπλε-violet και τα κοραλια αμεσως πηραν τα πανω τους σε σχεση με το diy led που ειχα.

Εσενα  χαλαρα σε καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Απλως αν το παρεςι απο aliexpress να ειναι απο ευρωπαικη αποθηκη(Ισπανια Γαλλια κτλ) για να μην εχει τελωνειο κ να ερθει γρηγορα (περιπου15 μερες)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλημερα, το spectra (η aquaknight αλλιως)  με καλυπτει εμενα οριακα μεν (λογω μηκους ενυδρειου) αλλα εχω 100λτ με 70εκ μηκος...

το εχω στο 80% μονο μπλε-violet και τα κοραλια αμεσως πηραν τα πανω τους σε σχεση με το diy led που ειχα.

Εσενα  χαλαρα σε καλυπτει


Αν εσένα σε καλύπτει σε αυτά τα λίτρα κ με αυτό το μήκος τότε εμενα με υπέρ καλύπτει..μπορείς να βάλεις μια φωτό να δω πως φαίνεται;ποσο καιρό το χρησιμοποιείς;δεν έχεις ανοιχτά τα άσπρα καθόλου;;

Υπαρχει κ άλλο ένα 30w το Dsuny Shannon 16 το οποίο δείχνει ότι αποδίδει πολλά par αν το γνωρίζει κάποιος..κ μάλλον είναι καλύτερο 

37D2B52B-EA3F-4552-8209-D6D38D5B8C78.thumb.jpeg.78f97278592e82f06508523a6daba7e0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

το ειδα κ αυτο ,ειναι ιδια watt, το shannon εχει 1watt το καθε led k το aquanight 3watt το κεθε led, και τα 2 ειναι περιπου 30 watt συνολικα

Και τα 2 ειναι ιδια κατηγορια περιπου , το aquaknight εχει και ενα (3 watt) violet ,ενω το shannon μονο μπλε-λευκα

Τα par δεν εχουν τοσο σημασια οσο τα pur (photosynthetic Usage Radiation)

Γιαυτο  δεν εχω καθπλου λευκα, ειναι αχρηστο στα κοραλια το λευκο φως

Θα ηταν καλο να κανω καμια μετατροπη να βαλω uv στην θεση τους

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

το ειδα κ αυτο ,ειναι ιδια watt, το shannon εχει 1watt το καθε led k το aquanight 3watt το κεθε led, και τα 2 ειναι περιπου 30 watt συνολικα

Και τα 2 ειναι ιδια κατηγορια περιπου , το aquaknight εχει και ενα (3 watt) violet ,ενω το shannon μονο μπλε-λευκα

Τα par δεν εχουν τοσο σημασια οσο τα pur (photosynthetic Usage Radiation)

Γιαυτο  δεν εχω καθπλου λευκα, ειναι αχρηστο στα κοραλια το λευκο φως

Θα ηταν καλο να κανω καμια μετατροπη να βαλω uv στην θεση τους

Θεωρείς δλδ το spectra λίγο καλύτερο απτό Shannon;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι εχω δοκιμασει το αλλο να συγκρινω

Απο τα χαρακτηριστικα τους φαινονται περιπου ιδια με μονη διαφορα το violet led  

Ειναι και τι σε βολευει σε θεμα βαση στηριξης που εχουν,  του shannon παει λιγο πιο ψηλα αν θελεις του aquaknight πιο χαμηλα 

Διαλεξα το aquaknight γιατι εχει πιο minimal σχεδιασμο και εχει cree leds που ειναι ποιοτικα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Δεν ξερω γιατι εχω δοκιμασει το αλλο να συγκρινω

Απο τα χαρακτηριστικα τους φαινονται περιπου ιδια με μονη διαφορα το violet led  

Ειναι και τι σε βολευει σε θεμα βαση στηριξης που εχουν,  του shannon παει λιγο πιο ψηλα αν θελεις του aquaknight πιο χαμηλα 

Διαλεξα το aquaknight γιατι εχει πιο minimal σχεδιασμο και εχει cree leds που ειναι ποιοτικα

 

Βασικά το shanon έχει και 1 πράσινο που δεν έχει το spectra και 3 κίτρινα (και καλά ορφέκ). Βέβαια έχει και 3 διαφορετικά φασματα μπλε και τα άσπρα του δεν είναι τόσο άχρηστα (νομίζω) για τα κοράλλια (20κ λευκό). Αλλά σίγουρα δεν έχει violet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, το λευκο οπως ειπα ειναι για εμας για να βλεπουμε πιο ωραιο το ενυδρειο

Για τα κοραλια ειναι αχρηστο, χρησιμοποιουν απο ενα φασμα uv μεχρι το μπλε.

Μετα απο αυτο το φασμα, οχι μονο ειναι αχρηστο για αυτα αλλα μπορει να τα βλαψει κι ολας αν ειναι δυνατο

Αυτο το video το εχω ξαναβαλει κ αλλου αλλα για να καταλαβεις τι εννοω:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2021 at 8:31 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Δεν ξερω γιατι εχω δοκιμασει το αλλο να συγκρινω

Απο τα χαρακτηριστικα τους φαινονται περιπου ιδια με μονη διαφορα το violet led  

Ειναι και τι σε βολευει σε θεμα βαση στηριξης που εχουν,  του shannon παει λιγο πιο ψηλα αν θελεις του aquaknight πιο χαμηλα 

Διαλεξα το aquaknight γιατι εχει πιο minimal σχεδιασμο και εχει cree leds που ειναι ποιοτικα

 

Και εγώ στο spectra θα καταλήξω για τους ίδιους λόγους 

 

Εχει κανεις εμπειρία απτον αραγωνιτη της ΑΤΙ Fiji white?

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 9:32 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

rw4 σε τοσα λιγα λιτρα? Νομίζω θες καποια ποιο μικρή.  πχ 800-1000λτ / ωρα.  Φαντάσου εγω ειχα την rw4 σε 180 λτ και την δουλευα στο 70 με 80 % 

 

Σε τοσο μικρό ενυδρειο μια 300 με 500 λτ/ωρα νομιζω ειναι καλα, και θα κανει και κυκλοφορία στο main.

 

 

 

On 4/1/2021 at 10:18 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Έχω την rw4 στο 100λτ 70εκ μήκος, την εχω στο min και πάλι αν μπορούσα θα την μείωνα λίγο ακόμα.. και κοιτάει προς την επιφάνεια, αν κοιτούσε κάτω θα γινόταν πλυντήριο


Μολις είδα ότι κ ένα παιδί εδώ μέσα τον χρησιμοποιεί σε 35λ ενυδρείο(πέραν της προσωπικής μου εμπειρίας με την rw4)..πως γίνεται να υποστηρίζετε ότι είναι τόσο δυνατός;Κάνω κάπου λαθος;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θεωρώ ότι μια χαρά θα παίξεις με την rw4 σε χαμηλή ταχύτητα πάντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...