Jump to content

Καλησπέρα καλή χρονιά είμαι καινουργιο μέλος


Recommended Posts

On 7/1/2021 at 10:07 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα διάλεξε τα ψαρια.

Καλησπέρα αποφασίσαμε να βάλουμε στο ενυδρείο Κιχλιδες ψάρια έχετε να προτείνεται συνδιασμους? Ή κάποια συγκεκριμένη διακόσμηση? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη.

Κιχλίδες έχει πολλές ... Αν εννοείς Αφρικανικές εδώ είναι η ομάδα και θα σε κατευθύνει .

Αλλά σε πρώτη φάση να μας δώσεις τις διατάσεις του ενυδρείου σου .  Μηκος Χ πλάτος Χ ύψος 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Γιάννη.

Κιχλίδες έχει πολλές ... Αν εννοείς Αφρικανικές εδώ είναι η ομάδα και θα σε κατευθύνει .

Αλλά σε πρώτη φάση να μας δώσεις τις διατάσεις του ενυδρείου σου .  Μηκος Χ πλάτος Χ ύψος 

Μήκος 1 μετρό

Πλάτος 30εκ.

Υψος 40εκ.

Link to comment
Share on other sites

Ο διάκοσμος για την Αφρική είναι συγκεκριμένος . Άμμος για βυθό και μπόλικες πέτρες .Ιδέες μπορείς να πάρεις παρακάτω 

Set Up(Ιδέες Στησίματος) Αφρικάνικων Ενυδρείων 

Επίσης στην κατηγορία κιχλίδες Αφρικής μπορείς να δεις βίντεο και φωτογραφίες από τα ψαράκια .

Έχει και κάποια ενδιαφέροντα άρθρα για να διαβάσεις .

Κιχλίδες Αφρικής

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Μήκος 1 μετρό

Πλάτος 30εκ.

Υψος 40εκ.

Καλημερα φιλε Γιαννη.....αν βαλεις κιχλιδες Αφρικης ισχύουν αυτα που σου ειπε ο Μαρινος....αν θελεις κιχλιδες Αμερικης ειναι διαφορετικα τα δεδομενα,,,,,,,δες το παρακατω Λινκ για προφιλ της οικογενείας των κιχλιδων (Cichlidae) που σου αρεσουν και οτι αποφασισεις εδω ειμαστε...

Υ.Γ Ως Αφρικανος ευχομαι να ερθεις στην ''μαυρη ηπειρο'', αλλα εσυ θα δεις τι σου ταιριαζει και μπορεις να υποστηριξεις με το ενυδρειο σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλημερα φιλε Γιαννη.....αν βαλεις κιχλιδες Αφρικης ισχύουν αυτα που σου ειπε ο Μαρινος....αν θελεις κιχλιδες Αμερικης ειναι διαφορετικα τα δεδομενα,,,,,,,δες το παρακατω Λινκ για προφιλ της οικογενείας των κιχλιδων (Cichlidae) που σου αρεσουν και οτι αποφασισεις εδω ειμαστε...

Υ.Γ Ως Αφρικανος ευχομαι να ερθεις στην ''μαυρη ηπειρο'', αλλα εσυ θα δεις τι σου ταιριαζει και μπορεις να υποστηριξεις με το ενυδρειο σου!!!

 

Απο πιο ψαράκι και μετά αρχίζουν της Αφρικής? Μην τα μπερδεψωω όχι τίποτε άλλο ?

Οι διαφορές ουσιαστικά ποιες είναι Αφρικής με Νότιας Αμερικής? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Απο πιο ψαράκι και μετά αρχίζουν της Αφρικής? Μην τα μπερδεψωω όχι τίποτε άλλο ?

Οι διαφορές ουσιαστικά ποιες είναι Αφρικής με Νότιας Αμερικής? 

Δες τοτε ανα Ηπειρο εδω  https://www.aquazone.gr/forums/topic/36965-προφίλ-ψαριών-ανά-ήπειρο/

Εχουν διαφορετικες παραμετρους στο νερο (ph, kh, gh) και στην διακοσμηση του ενυδρειου. Αν διαβασεις τα προφιλ θα καταλαβεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δες τοτε ανα Ηπειρο εδω  https://www.aquazone.gr/forums/topic/36965-προφίλ-ψαριών-ανά-ήπειρο/

Εχουν διαφορετικες παραμετρους στο νερο (ph, kh, gh) και στην διακοσμηση του ενυδρειου. Αν διαβασεις τα προφιλ θα καταλαβεις.

 

Τέλεια σε ευχαριστώ πολυ θα δω ποια μου αρέσουν και θα σας ενημερώσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Τέλεια σε ευχαριστώ πολυ θα δω ποια μου αρέσουν και θα σας ενημερώσω

Απλα να ξερεις οτι πι διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι για ενα ειδος , ειδικα απο τη λιμνη Μαλαουι....,απο Τανγκανικα υπαρχουν λιγες επιλογες για 2 ειδη αλλα θελει ''μελετη'' τοσο στον συνδυασμό των ειδών οσο και στην διακοσμηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απλα να ξερεις οτι πι διαστασεις του ενυδρειου σου ειναι για ενα ειδος , ειδικα απο τη λιμνη Μαλαουι....,απο Τανγκανικα υπαρχουν λιγες επιλογες για 2 ειδη αλλα θελει ''μελετη'' τοσο στον συνδυασμό των ειδών οσο και στην διακοσμηση.

Ναι το έχω καταλάβει ότι έχει "μελέτη" Από προχθες τα μελεταω... 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαία αν το θέλεις φυτεμένο και με κανένα ξύλο υπάρχουν και αυτές οι δύο επιλογές . 

 

 

Στα 80 λίτρα και ελάχιστο μήκος ενυδρείου τα 75 εκατοστά μπορούμε να φιλοξενήσουμε ένα ζευγάρι 

 

Pelvicachromis Pulcher (Boulenger, 1901)

 

image.jpeg.d80d4626bb1438fa9b6ef973de8aced6.jpeg

 

Ή ένα επίσης πανέμορφο ιριδίζον ζευγάρι 

Hemichromis Lifalili-Juwel

African Fire Jewel Cichlid Hemichromis lifalili | Arizona Aquatic Gardens

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Βεβαία αν το θέλεις φυτεμένο και με κανένα ξύλο υπάρχουν και αυτές οι δύο επιλογές . 

 

 

Στα 80 λίτρα και ελάχιστο μήκος ενυδρείου τα 75 εκατοστά μπορούμε να φιλοξενήσουμε ένα ζευγάρι 

 

Pelvicachromis Pulcher (Boulenger, 1901)

 

image.jpeg.d80d4626bb1438fa9b6ef973de8aced6.jpeg

 

Ή ένα επίσης πανέμορφο ιριδίζον ζευγάρι 

Hemichromis Lifalili-Juwel

African Fire Jewel Cichlid Hemichromis lifalili | Arizona Aquatic Gardens

120Lt είναι το ενυδρείο μου αλλά ναι τα κοίταξα αυτά τα ψαρακια 

Μια ερώτηση επειδή έχω από παλιότερα χαλίκι μικρό μπορώ να το βάλω ή θέλουν μόνο αμμο? 

Link to comment
Share on other sites

Στα 2 φυτεμένα που σου έδειξα ναι . Στα υπόλοιπα δυστυχώς μόνο άμμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

120Lt είναι το ενυδρείο μου αλλά ναι τα κοίταξα αυτά τα ψαρακια 

Μια ερώτηση επειδή έχω από παλιότερα χαλίκι μικρό μπορώ να το βάλω ή θέλουν μόνο αμμο? 

¨Όταν δίνουμε τα ελάχίστα λίτρα Γιάννη δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι κοντά σε αυτά μπορείς να έχεις και μεγαλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Στα 2 φυτεμένα που σου έδειξα ναι . Στα υπόλοιπα δυστυχώς μόνο άμμο.

Επειδή κοίταγα ότι οι Κιχλιδες της Αφρικής κυρίως θέλουν αμμο για αυτό ρωτάω μπορουν με το χαλίκι? 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη άμμο θέλουν οι κίχλιδες απο τις λίμνες . Από τους ποταμούς και στα δυο είδη ποιο πάνω μπορείς να έχεις χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιάννη άμμο θέλουν οι κίχλιδες απο τις λίμνες . Από τους ποταμούς και στα δυο είδη ποιο πάνω μπορείς να έχεις χαλίκι.

Ωραία σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες όπως βλέπεις δεν γνωρίζω και τόσα ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιάννη άμμο θέλουν οι κίχλιδες απο τις λίμνες . Από τους ποταμούς και στα δυο είδη ποιο πάνω μπορείς να έχεις χαλίκι.

Τα Bala Shark, Oscar, Jewel μπορουν να μπουν μαζί? Είχε παλιότερα ο πατέρας μου και μου είπε να σας ρωτησω επειδή μας αρέσουν 

Link to comment
Share on other sites

Τεμπελιάζεις και δεν μου αρέσει ?

Τον τρόπο στον έδειξα . Πες μου εσύ πχ το Oscar κάνει για το ενυδρείο σου ; Και αιτιολόγησε μου και το γιατί .

Όλες οι πληροφορίες είναι εδώ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο κιχλιδες Αμερικης δεν εχω εμπειρια, αλλά αν διαβασεις τα προφιλ τους παρακατω:

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36769-balantiocheilos-melanopterus-bleeker-1851/?tab=comments#comment-323416

Τα Bala Shark θελουν 600λ. και δεν ειναι κιχλιδα.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36767-astronotus-ocellatus-agassiz-1831/?tab=comments#comment-323425

τα Οσκαρ400 λίτρα για ένα ζευγάρι μόνο του το ελάχιστο

Τα Jewel ποια εννοεις, τα λιφαλιλι?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Τεμπελιάζεις και δεν μου αρέσει ?

Τον τρόπο στον έδειξα . Πες μου εσύ πχ το Oscar κάνει για το ενυδρείο σου ; Και αιτιολόγησε μου και το γιατί .

Όλες οι πληροφορίες είναι εδώ 

 

400λιτρα ναι έχετε ένα δίκιο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο κιχλιδες Αμερικης δεν εχω εμπειρια, αλλά αν διαβασεις τα προφιλ τους παρακατω:

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36769-balantiocheilos-melanopterus-bleeker-1851/?tab=comments#comment-323416

Τα Bala Shark θελουν 600λ. και δεν ειναι κιχλιδα.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/36767-astronotus-ocellatus-agassiz-1831/?tab=comments#comment-323425

τα Οσκαρ400 λίτρα για ένα ζευγάρι μόνο του το ελάχιστο

Τα Jewel ποια εννοεις, τα λιφαλιλι?

Ναι το έψαξα και εγώ δεν είναι στα "μετρα" Μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...