Jump to content

Οδηγός (?) κριτηρίων επιλογής φίλτρου


Atakas

Recommended Posts

 

Τα βασικά κριτήρια επιλογής φίλτρου κατ' εμε ειναι τα παρακάτω σε συνάρτηση πάντα με τι & πόσους οργανισμούς (ψάρια, φυτά, ασπόνδυλα κ.α)  θα φιλοξενήσουμε και σε τι ενυδρείο (λιτρα, διαστασεις).

1. Ο όγκος του κάδου όπου θα βάλουμε τα υλικά φιλτρανσης

2. Η απόδοση της αντλίας  όπου αναγράφονται τα λίτρα ανά ώρα 

3. Η αντοχή στο χρόνο  

4. Δυνατότητα εύκολης εύρεσης ανταλλακτικών

5.  Κατανάλωση ρεύματος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πρόσθετα και το 6. Που είναι ο θόρυβος(κατά την γνώμη μου). Βέβαια αυτό δεν είναι απαραίτητο μιας και έχει να κάνει με το ποσο ενοχλεί τον καθενα. Εγώ πχ που παλιότερα τα 2/3 τα είχα στο υπνοδωμάτιο και τώρα το ένα το έχω στο σαλόνι/υπνοδωμάτιο θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο γίνεται. Αν και πλέον τα καινουρια μοντέλα δεν κάνουν και τόσο θόρυβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Θα πρόσθετα και το 6. Που είναι ο θόρυβος(κατά την γνώμη μου).

Ειναι βασικο και για μενα ο θορυβος, αλλα ειναι υποκειμενικο κριτηριο αυτο....... αλλος δεν θελει να ακουει τιποτα,  και αλλον δεν τον νοιαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα πρέπει εδώ να κάνουμε την διευκρίνηση ότι η συζήτηση γίνετε για τα εξωτερικά φίλτρα και μόνο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ειναι βασικο και για μενα ο θορυβος, αλλα ειναι υποκειμενικο κριτηριο αυτο....... αλλος δεν θελει να ακουει τιποτα,  και αλλον δεν τον νοιαζει.

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό αναφέρομαι και στο ότι έχει να κάνει με το ποσο ενοχλεί τον καθενα. Παρόλα αυτά όμως αν έβρισκα τα υπόλοιπα 5 στο μέγιστο σε ενα φίλτρο θα θεωρούσα τον θόρυβο αδιάφορο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Τα βασικά κριτήρια επιλογής φίλτρου κατ' εμε ειναι τα παρακάτω σε συνάρτηση πάντα με τι & πόσους οργανισμούς (ψάρια, φυτά, ασπόνδυλα κ.α)  θα φιλοξενήσουμε και σε τι ενυδρείο (λιτρα, διαστασεις).

1. Ο όγκος του κάδου όπου θα βάλουμε τα υλικά φιλτρανσης

2. Η απόδοση της αντλίας  όπου αναγράφονται τα λίτρα ανά ώρα 

3. Η αντοχή στο χρόνο  

4. Δυνατότητα εύκολης εύρεσης ανταλλακτικών

5.  Κατανάλωση ρεύματος

Άρη ξέχασες το πραγματικό Νο1 που από εκεί ξεκινάει κάθε συζήτηση, και είναι το χρηματικό ποσό που μπορούμε να διαθέσουμε . Γιατί  τις περισσότερες φόρες οι χομπίστες διαλέγουν το φίλτρο που είναι κoντά στο budget που διαθέτουν  και όχι με βάση τις πραγματικές αναγκες του ενυδρείου τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντα ήμουν στην αντίπερα όχθη. Εκτός από ενυδρεία με κιχλιδες (ειδικά με τα όσκαρ το πήγαινα στα άκρα. Εκει ήμουν στο χ10) στόχευα στο χ4 με χ6 τα λίτρα μου ανα ωρα. Απλά έκανα 40αρες αλλαγές κάθε βδομαδα. Όποτε πρώτο μέλημα ηταν ο κάδος. Τίγκα βιολογικό σε σημείο αηδίας. Τώρα στο μεγάλο η αντλία είναι 5χιλιαρη αλλά στο σαμπ έχω καμμία 50αρα κιλά ελαφροπετρα. Δεν έβγαινα να πάρω σιποραξ μαναμ.

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Εγω πάντα ήμουν στην αντίπερα όχθη. Εκτός από ενυδρεία με κιχλιδες (ειδικά με τα όσκαρ το πήγαινα στα άκρα. Εκει ήμουν στο χ10) στόχευα στο χ4 με χ6 τα λίτρα μου ανα ωρα. Απλά έκανα 40αρες αλλαγές κάθε βδομαδα. Όποτε πρώτο μέλημα ηταν ο κάδος. Τίγκα βιολογικό σε σημείο αηδίας. Τώρα στο μεγάλο η αντλία είναι 5χιλιαρη αλλά στο σαμπ έχω καμμία 50αρα κιλά ελαφροπετρα. Δεν έβγαινα να πάρω σιποραξ μαναμ.

Παιδιά για να μην ξεφύγει η συζήτηση ας μείνουμε στα εξωτερικά φίλτρα.  Εκτός αν θέλετε να το πάμε όπως λέει και ο τίτλος (γιατί ως τώρα το αποφύγαμε ) .

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, marinos said:

Παιδιά για να μην ξεφύγει η συζήτηση ας μείνουμε στα εξωτερικά φίλτρα.  Εκτός αν θέλετε να το πάμε όπως λέει και ο τίτλος (γιατί ως τώρα το αποφύγαμε ) .

Οκ αγνόησε το κομματι με το σαμπ. :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Εγω πάντα ήμουν στην αντίπερα όχθη. Εκτός από ενυδρεία με κιχλιδες (ειδικά με τα όσκαρ το πήγαινα στα άκρα. Εκει ήμουν στο χ10) στόχευα στο χ4 με χ6 τα λίτρα μου ανα ωρα. Απλά έκανα 40αρες αλλαγές κάθε βδομαδα. Όποτε πρώτο μέλημα ηταν ο κάδος. Τίγκα βιολογικό σε σημείο αηδίας. Τώρα στο μεγάλο η αντλία είναι 5χιλιαρη αλλά στο σαμπ έχω καμμία 50αρα κιλά ελαφροπετρα. Δεν έβγαινα να πάρω σιποραξ μαναμ.

Συμφωνώ απόλυτα με την ύπαρξη μεγάλου κάδου. Όσο είχα τους δίσκους αυτό που με απασχολούσε περισσότερο ήταν να φτάσω σε αηδιαστικό πλέον επίπεδο τον όγκο της βιολογίας καθως και η πολύ καλή οξυγόνωση του νερού ήταν ένα μαστ κατά την γνώμη μου. Όλα τα υπόλοιπα τα έβαζα σε δεύτερη μοίρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρόλο παίζει και τι θα φιλοξενήσει το ενυδρείο. Άλλο ένα 100λιτρο με ένα ζευγάρι απιστόγραμα μόνο, άλλο ένα 300αρι με τρόφεους κλπ κλπ. Αν είναι για "γενική χρήση" τότε είμαι της άποψης πως το καλύτερο είναι το μεγαλύτερο που αντέχει η τσέπη

 

 

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μπω και γω στη συζήτηση, για μένα ένα εξωτερικό φίλτρο πρέπει να έχει τα εξής:

1. Αξιοπιστία 

2. Σωστή σχέση πραγματικης-ομομαστικης ροης

3. Ελάχιστο δυνατό θόρυβο 

4. Κατανάλωση 

5. Χωριτηκοτητα κάδου 

6. Υλικά φιλτρανσης να παρέχονται 

 

Από την εμπειρία μου αυτή τη στιγμή η εταιρία που συνδιαστικα παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα τα ανωτέρω κριτήρια είναι η fluval. Μέχρι πρότινος είχε θέμα το θόρυβο, κυρίως στα φθηνά μοντέλα της, πλέον όμως έχει βελτιωθεί αισθητά. Δεύτερη (και συγνώμη για αυτό Άρη) για μένα έρχεται η Eheim

 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Ρόλο παίζει και τι θα φιλοξενήσει το ενυδρείο. Άλλο ένα 100λιτρο με ένα ζευγάρι απιστόγραμα μόνο, άλλο ένα 300αρι με τρόφεους κλπ κλπ. Αν είναι για "γενική χρήση" τότε είμαι της άποψης πως το καλύτερο είναι το μεγαλύτερο που αντέχει η τσέπη

 

 

Αυτό εννοείται. Για τα ρυπογόνα ψάρια όμως η σχέση ονομαστικής ροης-λιτρων ενυδρείου θα πρέπει απαραιτήτως να είναι η δεκαπλάσια

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, killerknight said:

Για να μπω και γω στη συζήτηση, για μένα ένα εξωτερικό φίλτρο πρέπει να έχει τα εξής:

1. Αξιοπιστία 

2. Σωστή σχέση πραγματικης-ομομαστικης ροης

3. Ελάχιστο δυνατό θόρυβο 

4. Κατανάλωση 

5. Χωριτηκοτητα κάδου 

6. Υλικά φιλτρανσης να παρέχονται 

 

Από την εμπειρία μου αυτή τη στιγμή η εταιρία που συνδιαστικα παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα τα ανωτέρω κριτήρια είναι η fluval. Μέχρι πρότινος είχε θέμα το θόρυβο, κυρίως στα φθηνά μοντέλα της, πλέον όμως έχει βελτιωθεί αισθητά. Δεύτερη (και συγνώμη για αυτό Άρη) για μένα έρχεται η Eheim

 

 

 

Για την OASE κάποια άποψη; γνωρίζω οτι είναι νεα στον Ελληνικό χώρο αλλά στο εξωτερικό "παίζει" πολύ, είτε από σπονσοραρισμένα κανάλια στο youtube είτε και χωρίς.

Από ανταλακτικά βλέπω οτι έχουν αρχίσει να έρχονται και σύμφωνα με φόρουμ του εξωτερικού έχει πολύ καλό after sales department.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Atakas έγραψε:

Για την OASE κάποια άποψη; γνωρίζω οτι είναι νεα στον Ελληνικό χώρο αλλά στο εξωτερικό "παίζει" πολύ, είτε από σπονσοραρισμένα κανάλια στο youtube είτε και χωρίς.

Από ανταλακτικά βλέπω οτι έχουν αρχίσει να έρχονται και σύμφωνα με φόρουμ του εξωτερικού έχει πολύ καλό after sales department.

 

Πολύ ακριβή για εμένα. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τα τόσα πολλά λεφτά. Με την τιμή ενός oase παίρνεις σχεδόν δύο αντίστοιχα fx6. Επίσης είμαι γενικά κατά του πολύ ηλεκτρονικού μπλιμπλικιου γιατί βγάζει ζημιές. Δλδ και από eheim προτείνω μόνο τη σειρά classic, με κορυφαίο για εμένα βέβαια το 1500xl

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jester έγραψε:

Εγω πάντα ήμουν στην αντίπερα όχθη. Εκτός από ενυδρεία με κιχλιδες (ειδικά με τα όσκαρ το πήγαινα στα άκρα. Εκει ήμουν στο χ10) στόχευα στο χ4 με χ6 τα λίτρα μου ανα ωρα. Απλά έκανα 40αρες αλλαγές κάθε βδομαδα. Όποτε πρώτο μέλημα ηταν ο κάδος. Τίγκα βιολογικό σε σημείο αηδίας. Τώρα στο μεγάλο η αντλία είναι 5χιλιαρη αλλά στο σαμπ έχω καμμία 50αρα κιλά ελαφροπετρα. Δεν έβγαινα να πάρω σιποραξ μαναμ.

 Της ''υπερβολης'' ειμαι και εγω  .........με κιχλιδες Τανγκανικα σε 240λ  ειχα 2 εξωτ. φιλτρα για κινουμαι στο χ4 με χ6 ....

Δεν υπαρχει λογος αντι για ελαφροπετρα να παρεις  σιποραξ ή αλλο ''επωνυμο'' βιολογικο υλικο (το Matrix καθαρη ελαφροπετρα ειναι) αν εχεις  σαμπ.....

πριν 56 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Οκ αγνόησε το κομματι με το σαμπ. :)

Εγω δεν το αγνοω καθολου......σε μεγαλα ενυδρεια και αναλογα τιςαναγκες της ψαροσυνθεση ισως ειναι και ο καλυτερος τροπος φιλτρανσης.

πριν 55 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα με την ύπαρξη μεγάλου κάδου. Όσο είχα τους δίσκους αυτό που με απασχολούσε περισσότερο ήταν να φτάσω σε αηδιαστικό πλέον επίπεδο τον όγκο της βιολογίας καθως και η πολύ καλή οξυγόνωση του νερού ήταν ένα μαστ κατά την γνώμη μου. Όλα τα υπόλοιπα τα έβαζα σε δεύτερη μοίρα.

Τα ίδια άκουσα πρόσφατα από φίλο ''Δισκα'', Βιολογια-Οξυγονο....συν συχνες αλλαγες νερου.

πριν 47 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Ρόλο παίζει και τι θα φιλοξενήσει το ενυδρείο. Άλλο ένα 100λιτρο με ένα ζευγάρι απιστόγραμα μόνο, άλλο ένα 300αρι με τρόφεους κλπ κλπ. Αν είναι για "γενική χρήση" τότε είμαι της άποψης πως το καλύτερο είναι το μεγαλύτερο που αντέχει η τσέπη

 

 

Εννοείτε αυτό!!!!!...το αναφεραμε στα πρωτα σχολια αλλά καλα κανεις και το υπενθυμιζεις.......

πριν 44 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για να μπω και γω στη συζήτηση, για μένα ένα εξωτερικό φίλτρο πρέπει να έχει τα εξής:

1. Αξιοπιστία 

2. Σωστή σχέση πραγματικης-ομομαστικης ροης

3. Ελάχιστο δυνατό θόρυβο 

4. Κατανάλωση 

5. Χωριτηκοτητα κάδου 

6. Υλικά φιλτρανσης να παρέχονται 

 

Από την εμπειρία μου αυτή τη στιγμή η εταιρία που συνδιαστικα παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα τα ανωτέρω κριτήρια είναι η fluval. Μέχρι πρότινος είχε θέμα το θόρυβο, κυρίως στα φθηνά μοντέλα της, πλέον όμως έχει βελτιωθεί αισθητά. Δεύτερη (και συγνώμη για αυτό Άρη) για μένα έρχεται η Eheim

 

η fluval μονο στο υπερτερει της Eheim.......μην το αναλυσουμε ομως τωρα αυτο,  γιατι θα ξεφυγει και θα χαλασει το παρων θεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είναι λίγο δοκιμασμένο είναι και παρεξηγημένο Jbl για εμένα μακράν το καλύτερο. :D

Όσο για τα φίλτρα ακούv Χ3 Χ10 κάπου τα βλέπω μπερδεμένα η υπερβολή κάνει ζημιά στην τσέπη  στον χώρο και μερικές φορές και στα ψάρια. Άλλο η ροή στο ενυδρείο και άλλο ο όγκος του φίλτρου, όπως άλλες και ή ανάγκες των ψαριών, ακόμη και δυο ψάρια να είναι στο ενυδρείο ακόμη και μικρούλια να είναι, μπορεί να θέλουν ροή όπως πχ τα Yaoshania pachychilus ή και ανάποδα όπως κάποια κιλι που θέλουν σχεδόν στάσιμο νερό. Επίσης το να βάλεις 35 κιλά υλικό φίλτρανσης δεν πάει να πει ότι είναι και καλύτερο δεν σημαίνει όσο περισσότερο τόσο καλύτερο είναι σαν να βάζεις να κατοικήσουν 5 άτομα σε 50 δωμάτια κάτι που δεν έχει νόημα.

 

Αν έχουμε ψάρια που θέλουν ροή αλλά ο αριθμός τους είναι μικρός ένα μικρό φίλτρο αρκεί και βάζουμε κικλοφοριτή, αν έχουμε ψάρια που δεν θέλουν ροή αλλά είναι μπόλικα αυξάνουμε τον όγκο φίλτρανσης δεν βάζουμε 2-3 φίλτρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Άρη ξέχασες το πραγματικό Νο1 που από εκεί ξεκινάει κάθε συζήτηση, και είναι το χρηματικό ποσό που μπορούμε να διαθέσουμε . Γιατί  τις περισσότερες φόρες οι χομπίστες διαλέγουν το φίλτρο που είναι κoντά στο budget που διαθέτουν  και όχι με βάση τις πραγματικές αναγκες του ενυδρείου τους.

ευτυχως Μαρινο  που υπαρχουν και οι Κινεζοι για αυτο που λες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

ευτυχως Μαρινο  που υπαρχουν και οι Κινεζοι για αυτο που λες

Οι περισσότεροι κινεζοι για εμένα δεν αξίζουν. Είναι μεν φθηνότεροι, αλλά δεν έχουν καθόλου βιολογικά υλικά μέσα, η αναλογία ονομαστικης-πραγματικης ροής είναι κακιστη ως επί το πλείστον, ενώ τα περισσότερα τα υλικά είναι κακής ποιότητας, με αποτέλεσμα να σπάνε εύκολα. Όσον αφορά την κατανάλωση, καλύτερα να μην το συζητάμε......οπότε στο τέλος για ένα πιο ακριβά βγαίνουν. Όσον αφορά το θέμα του μπάτζετ, επειδή το χόμπυ σε κάποιες περιπτώσεις μόνο φθηνό δεν είναι, δεν γίνεται να στήνουμε πχ ένα ενυδρείο με δίσκους (που ως γνωστόν ανήκουν στο πάνω ράφι οικονομικά) και μετά να μην περνούμε σωστή φιλτρανση γιατί δεν έχουμε αρκετά χρήματα. Η απάντηση είναι απλή. Αν δεν έχουμε λεφτά δεν πάμε σε δίσκους και πάμε κάπου που μπορουμε. Και γω λατρεύω τις arowanas, αλλά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το στηρίξω...

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Eπειδή είναι λίγο δοκιμασμένο είναι και παρεξηγημένο Jbl για εμένα μακράν το καλύτερο. :D

Όσο για τα φίλτρα ακούv Χ3 Χ10 κάπου τα βλέπω μπερδεμένα η υπερβολή κάνει ζημιά στην τσέπη  στον χώρο και μερικές φορές και στα ψάρια. Άλλο η ροή στο ενυδρείο και άλλο ο όγκος του φίλτρου, όπως άλλες και ή ανάγκες των ψαριών, ακόμη και δυο ψάρια να είναι στο ενυδρείο ακόμη και μικρούλια να είναι, μπορεί να θέλουν ροή όπως πχ τα Yaoshania pachychilus ή και ανάποδα όπως κάποια κιλι που θέλουν σχεδόν στάσιμο νερό. Επίσης το να βάλεις 35 κιλά υλικό φίλτρανσης δεν πάει να πει ότι είναι και καλύτερο δεν σημαίνει όσο περισσότερο τόσο καλύτερο είναι σαν να βάζεις να κατοικήσουν 5 άτομα σε 50 δωμάτια κάτι που δεν έχει νόημα.

 

Αν έχουμε ψάρια που θέλουν ροή αλλά ο αριθμός τους είναι μικρός ένα μικρό φίλτρο αρκεί και βάζουμε κικλοφοριτή, αν έχουμε ψάρια που δεν θέλουν ροή αλλά είναι μπόλικα αυξάνουμε τον όγκο φίλτρανσης δεν βάζουμε 2-3 φίλτρα.

Χρήστο έχεις πολύ δίκιο. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά ακούω τα καλύτερα απο πολλούς. Και έχουν και την πλάτη των pet city για υποστήριξη στα ανταλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

Eπειδή είναι λίγο δοκιμασμένο είναι και παρεξηγημένο Jbl για εμένα μακράν το καλύτερο. :D

Όσο για τα φίλτρα ακούv Χ3 Χ10 κάπου τα βλέπω μπερδεμένα η υπερβολή κάνει ζημιά στην τσέπη  στον χώρο και μερικές φορές και στα ψάρια. Άλλο η ροή στο ενυδρείο και άλλο ο όγκος του φίλτρου, όπως άλλες και ή ανάγκες των ψαριών, ακόμη και δυο ψάρια να είναι στο ενυδρείο ακόμη και μικρούλια να είναι, μπορεί να θέλουν ροή όπως πχ τα Yaoshania pachychilus ή και ανάποδα όπως κάποια κιλι που θέλουν σχεδόν στάσιμο νερό. Επίσης το να βάλεις 35 κιλά υλικό φίλτρανσης δεν πάει να πει ότι είναι και καλύτερο δεν σημαίνει όσο περισσότερο τόσο καλύτερο είναι σαν να βάζεις να κατοικήσουν 5 άτομα σε 50 δωμάτια κάτι που δεν έχει νόημα.

 

Αν έχουμε ψάρια που θέλουν ροή αλλά ο αριθμός τους είναι μικρός ένα μικρό φίλτρο αρκεί και βάζουμε κικλοφοριτή, αν έχουμε ψάρια που δεν θέλουν ροή αλλά είναι μπόλικα αυξάνουμε τον όγκο φίλτρανσης δεν βάζουμε 2-3 φίλτρα.

Πολύ vfm τα jbl. Τα eheim αν και ακριβουτσικα είναι εγγύηση για εμενα, βέβαια τελευταία βλεπω σχετικό κράξιμο. Οι Κινέζοι ειναι ρίσκο.Έχω δει σε φιλο κινέζο που έκαιγε 80w και νόμιζα πως δούλευε πλυντηριο. Έχω δει ομως και κόπια του eheim classic που ηταν πολυ καλο για τα μισα λεφτα και κράτησε 4 χρονάκια στον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Πολύ vfm τα jbl. Τα eheim αν και ακριβουτσικα είναι εγγύηση για εμενα, βέβαια τελευταία βλεπω σχετικό κράξιμο. Οι Κινέζοι ειναι ρίσκο.Έχω δει σε φιλο κινέζο που έκαιγε 80w και νόμιζα πως δούλευε πλυντηριο. Έχω δει ομως και κόπια του eheim classic που ηταν πολυ καλο για τα μισα λεφτα και κράτησε 4 χρονάκια στον άνθρωπο.

Πρόσεξε λίγο εδώ. Λες ότι κράτησε 4 χρόνια. Τα δικά μου eheim classic είναι ήδη 6 ετών και λειτουργούν άριστα. Έχω επίσης ένα 2215 που τώρα το δουλεύει ένας φίλος και μου το είχαν χαρίσει, το οποίο παίζει να δουλεύει εδώ και πάνω από 10 έτη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πεταμένο σε μια αυλή για ΧΡΟΝΙΑ (4 ίσως 5) ένα eheim 2211, σε βροχή, ήλιο, υγρασία κλπ. Του άλλαξα μόνο το καλώδιο του τροφοδοτικού που είχε λιώσει κυριολεκτικά και δουλεύει σαν καινούριο. Το έχω σε ένα 50λιτρο περίπου έναν χρόνο. Σκυλιά. Στο 240αρι έχω ένα κλασσικό της eheim και ένα 307 της fluval. Πραγματικά αθόρυβο είναι της fluval.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με τον θόρυβο κα ότι παίρνω είναι όσο γίνεται αθόρυβο 

 

Έχω 7 JBL

Το πρώτο που αγόρασα ακόμη δουλεύει χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα εδώ και 35 χρόνια, 

Το δεύτερο το έχω και αυτό 30 χρόνια αλλά δούλεψε με διακοπές θα έλεγα καθαρά χρόνια δούλεψε 25

Τρία τα είχα έξω χειμώνα καλοκαίρι με βροχή με χιόνι ήλιος τον χειμώνα καθόλου (βόρεια πλευρά) το καλοκαίρι 2-3 ώρες. Τα έβαλα μετά απο τρία χρόνια σε λειτουργεία και δούλεψαν μια χαρά ήρθε η κρίσει και τα έβγαλα πάλι έξω (αν θέλετε ανεβάζω αύριο φωτογραφία) θα έρθει η ώρα που θα λειτουργήσουν πάλι είμαι σχεδόν σίγουρος.

Τα παραπάνω τρία είναι αγορασμένα εδώ και 20 χρόνια και δούλεψαν περίπου τα 10 χρόνια.

Έχω και δυο νεότερα μοντέλα ένα 5 ετών και ένα 2 ετών και δουλεύουν άψογα.

 

Εκτός απο το το πρώτο που είναι άτρωτο σε κάποια στα τόσα χρόνια άλλαξα δυο βανάκια.

και να μου δωρίσετε άλλο φίλτρο θα το πουλήσω και θα πάρω JBL. :)

 

Τώρα μπορεί να είμαι ο σούπερ ντουπερ τυχερός και σε εμένα να μην χάλασαν καθόλου, αλλά αν ήμουν τόσο τυχερός θα έπρεπε ρε παιδιά να τύχαινα κάποιο λαχείο :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι όλες οι "μάρκες" παράγουν φίλτρα με ποιοτικά υλικά. Φυσικά πάντα υπάρχει ο παράγοντας αστοχία υλικού.

Ένας άλλος παράγοντας που πρέπει να ληφθεί υπόψιν είναι η εργονομία ενός φίλτρου και κατά πόσο είναι εύκολος ο καθαρισμός του.

Όπως επίσης και το value for money. Δηλαδή στην ίδια περίπου τιμή τι προσφέρει το κάθε φίλτρο. Έχει στο πακέτο βιολογικό υλικό ή μόνο σφουγγάρια ? Βανάκια? Εργονομικά μπαστούνια που να μας ταιριάζουν? (Αν και fun της Eheim, απορώ με αυτή την εμμονή τους με αυτή την αηδία, τα πράσινα μπαστούνια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...