Jump to content

 Τα DE FACTO ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ του ενυδρείου.


marinos

Recommended Posts

                                                                                                       Τα DE FACTO ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ του ενυδρείου.

Πάντα και σωστά συμβουλεύουμε ο ένας τον άλλο με το τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε για να έχουμε ένα υγείες ενυδρείο .Υπάρχουν όμως και πράγματα , που είναι αυτό που λέμε, εξ ορισμού λάθος.

Ξεκινώ λοιπόν αυτό το άρθρο για να δημιουργήσουμε όλοι μαζί με βάση την εμπειρία και τις γνώσεις μας μια λίστα με τα μικρά ή μεγάλα λάθη που θα πρέπει να αποφύγουν οπωσδήποτε οι νέοι χομπίστες .

Για να ξεκινήσω την λίστα θα πω τα παρακάτω .

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ .

- Να βάζουμε τα ψάρια μας σε άστρωτο ενυδρείο.

- Να αφήνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα το ενυδρείο χωρίς συντήρηση

- Να βάζουμε χρυσόψαρα και λοιπά ψάρια σε γυάλα

- Να αλλάζουμε νερό με τον κουβά του σφουγγαρίσματος ή γενικότερα με σκεύος που έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά

- Να ρίχνουμε το απορρυπαντικό για τον καθαρισμό των τζαμιών κατευθείαν πάνω στο ενυδρείο ιδίως αν είναι χωρίς καπάκι.

- Να πλένουμε τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης.

- Να κάνουμε ολική αλλαγή νερού και να βάλουμε κατευθείαν τα ψάρια μέσα .

Συνεχίζεται από εσάς………...

 

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να βγάζουμε στην αλλαγή νερού τα ψάρια από το ενυδρείο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη για καλή απολύμανση ?. Το έκανε φίλος που είχε παλιά χρυσόψαρα...

  • Like 4
  • Haha 3
  • Confused 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

..να αφήνουμε πολλούς από το σπίτι να ασχολούνται με το ενυδρείο και να μην το φροντίζουμε κατ' αποκλειστικότητα - εκτός κι αν υπάρχει ανάγκη φυσικά.
Έχω δει περιπτώσεις όμως που ολόκληρη οικογένεια τα είχε κάνει μαντάρα σε τάισμα και λίπανση, χαμός.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

-Το νερό του κουβά/ βαρελιου να μην έχει μεγάλη διαφορα θερμοκρασίας

- να ξέρουμε το προφίλ τον ψαριων που θα βάλουμε για να υπάρχει συμβατότητα ψαριων - παραμέτρων κτλ

πριν 37 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Να βγάζουμε στην αλλαγή νερού τα ψάρια από το ενυδρείο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη για καλή απολύμανση ?. Το έκανε φίλος που είχε παλιά χρυσόψαρα...

Το εκανε ένας φίλος μου μέχρι πρόσφατα (χωρίς το κομμάτι της χλωρίνης). 2021 έτσι?! Βγάζει τα ψαρια σε λεκάνη, πλένει βοτσαλο με νερό βρύσης, ευτυχως πήρε εξωτερικό φίλτρο, βάλαμε και 3-4 anubias μεσα και ψιλό έχει ηρεμήσει το ενυδρείο? 

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να σας το κάνω ποιο εύκολο σκεφτείτε καταστάσεις που διορθώνονται δύσκολα ή και καθόλου . ( mega fails που λένε και στο χωρίο μου).

Συνηθώς είναι τα θέματα που ξεκινάνε με το «και τώρα τι ; » .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Να ακολουθούμε της οδηγίες χρήσεις καμιά φορά είναι σωτήριες. Μικρή ιστορία, πείρα ADA Amazonia και έλεγε αλλαγή νερού τη πρώτη εβδομάδα κάθε μέρα και μετα ανα δυο μέρες κοκ, Εγω είπα δεν βαριέσαι τη θα γίνει, οπότε μηδέν αλλαγή νερού. Σε δέκα μέρες είδα όλα τα είδη αλγης με μιας, μιλάμε για αλγης, αν ήταν ταινία επιστημονικής φαντασίας θα έβγαναν να με έτρωγαν. 

Άρα Χρήστο :

-Mην αγνοείτε τις οδηγίες χρήσης των ενυδρειακών  προιόντων .

 

Μην τρώτε σούπα πάνω απο ανοιχτώ ενυδρείο, πιστεύω να καταλαβαίνεται τη έγινε.

Μην αφήνεται μικρά παιδιά να ταΐσουν τα ψάρια θα βάλουν το μισό κουτί με μιας μέσα.

Όχι ψάρια που πηδούν σε ανοιχτώ ενυδρείο θα τα μαζεύεται απο κάτω.

Μην κάνετε αλλαγή νερού και φροντίδα στο ενυδρείο ενώ είναι η γυναίκα στο σπίτι, την βάψατε.  (πόσο σε νοιώθω ? . Aυτό έπρεπε να το βάλεις μόνο του....... θα γέμιζες like)

 

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με απασχολούν τόσο τα λάθη που μπορεί να κάνω εγώ λόγω έλλειψης γνώσεων.... ο μεγάλος μου φόβος είναι πάντα η αστοχία εξοπλισμού! Μου έχουν συμβεί διάφορα όπως το να κολλήσει ρελέ σε stc1000 (και στο δικό μου σπίτι αυτό σημαίνει νερό στους 20 βαθμούς σε 3-4 ωρίτσες), να κολλήσει η αντλία επιστροφής του σαμπ (κάτι που επίσης προκαλεί πτώση θερμοκρασίας), (πλέον εχω δεύτερο αυτόνομο σύστημα κυκλοφορίας και θερμοκρασίας που ενεργοποιείται εαν αστοχήσουν τα πρωτεύοντα κάπως). μου εχει τύχει να φύγω απο το σπίτι και να ξεχάσω κλειστούς τους κυκλοφορητές και να μη μπορώ να γυρίσω πίσω..... (πλέον ολα τα ηλεκτρικά των ενυδρείων μπορώ να τα χειρίζομαι απο το κινητό) και πολλά τέτοια (όπως επίσης σήμερα επιβεβαίωσα πως το ρεφρακτόμετρο ειχε θέμα και έβγαζε αρκετά λάθος μετρήσεις).....
Γενικά ο εξοπλισμός είναι μεγάλο ζήτημα. Αν τα θέλετε σε λίστα θα προσπαθήσω να πω τα σημαντικότερα:

-Επώνυμους θερμοστάτες! (μόνο στο βαρέλι της αλλαγής βάζω "κινέζικο" και ήδη έχω αλλάξει 2 φέτος!)
-Μην ξεχνάτε να καλιμπράρετε το ρεφρακτόμετρο! Συχνότερο καλιμπράρισμα του ρεφρακτόμετρου εάν η θερμοκρασία του σπιτιού σας μεταβάλλεται σημαντικά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας! (σπίτια χωρίς μόνωση, χωρίς κεντρική θέρμανση κτλπ) σοβαρά η μέτρηση έχει μεγάλη απόκλιση αν το σπίτι σας έχει μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας.
-προσοχή στα εξωτερικά φίλτρα. μη ξεχνάτε οτι μπορούν να αδειάσουν το 50%+ του νερού σας στο πάτωμα εξαιτίας μιας λεπτομέρειας!
-Όσοι έχουν μεγάλη ανάγκη από κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο τους, να επενδύουν ανάλογα και στους κυκλοφορητές τους και σε χρόνο για τη συντήρηση τους!
-Μη ξεχνάτε τον έλεγχο καλωδίων που καταλήγουν μέσα στο νερό. Ιδίως το θαλασσινό τα φθείρει πολύ. Δεν επισκευάζουμε καλώδιο σε αυτά τα σημεία (αν και υπάρχει τρόπος μερικές φορές). Αλλάζουμε όλη τη συσκευή.


Κάτι ακόμη, για όσους μένουν μακριά από μαγαζιά (πχ επαρχία) και ανάλογα το ενυδρείο που έχουν και τις θερμοκρασίες του σπιτιού τους καλό θα είναι να έχουν σπίτι ενα δεύτερο φτηνό κυκλοφορητή και θερμοστάτη.  Κανείς δεν θέλει να ξεμείνει από κάτι τέτοιο Σαββάτο βράδυ ενώ μένει σε ένα χωριό 2000 κατοίκων!
 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Εμένα δεν με απασχολούν τόσο τα λάθη που μπορεί να κάνω εγώ λόγω έλλειψης γνώσεων.... ο μεγάλος μου φόβος είναι πάντα η αστοχία εξοπλισμού! Μου έχουν συμβεί διάφορα όπως το να κολλήσει ρελέ σε stc1000 (και στο δικό μου σπίτι αυτό σημαίνει νερό στους 20 βαθμούς σε 3-4 ωρίτσες), να κολλήσει η αντλία επιστροφής του σαμπ (κάτι που επίσης προκαλεί πτώση θερμοκρασίας), (πλέον εχω δεύτερο αυτόνομο σύστημα κυκλοφορίας και θερμοκρασίας που ενεργοποιείται εαν αστοχήσουν τα πρωτεύοντα κάπως). μου εχει τύχει να φύγω απο το σπίτι και να ξεχάσω κλειστούς τους κυκλοφορητές και να μη μπορώ να γυρίσω πίσω..... (πλέον ολα τα ηλεκτρικά των ενυδρείων μπορώ να τα χειρίζομαι απο το κινητό) και πολλά τέτοια (όπως επίσης σήμερα επιβεβαίωσα πως το ρεφρακτόμετρο ειχε θέμα και έβγαζε αρκετά λάθος μετρήσεις).....
Γενικά ο εξοπλισμός είναι μεγάλο ζήτημα. Αν τα θέλετε σε λίστα θα προσπαθήσω να πω τα σημαντικότερα:

-Επώνυμους θερμοστάτες! (μόνο στο βαρέλι της αλλαγής βάζω "κινέζικο" και ήδη έχω αλλάξει 2 φέτος!)
-Μην ξεχνάτε να καλιμπράρετε το ρεφρακτόμετρο! Συχνότερο καλιμπράρισμα του ρεφρακτόμετρου εάν η θερμοκρασία του σπιτιού σας μεταβάλλεται σημαντικά κατά τη διάρκεια της εβδομάδας! (σπίτια χωρίς μόνωση, χωρίς κεντρική θέρμανση κτλπ) σοβαρά η μέτρηση έχει μεγάλη απόκλιση αν το σπίτι σας έχει μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας.
-προσοχή στα εξωτερικά φίλτρα. μη ξεχνάτε οτι μπορούν να αδειάσουν το 50%+ του νερού σας στο πάτωμα εξαιτίας μιας λεπτομέρειας!
-Όσοι έχουν μεγάλη ανάγκη από κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο τους, να επενδύουν ανάλογα και στους κυκλοφορητές τους και σε χρόνο για τη συντήρηση τους!
-Μη ξεχνάτε τον έλεγχο καλωδίων που καταλήγουν μέσα στο νερό. Ιδίως το θαλασσινό τα φθείρει πολύ. Δεν επισκευάζουμε καλώδιο σε αυτά τα σημεία (αν και υπάρχει τρόπος μερικές φορές). Αλλάζουμε όλη τη συσκευή.


Κάτι ακόμη, για όσους μένουν μακριά από μαγαζιά (πχ επαρχία) και ανάλογα το ενυδρείο που έχουν και τις θερμοκρασίες του σπιτιού τους καλό θα είναι να έχουν σπίτι ενα δεύτερο φτηνό κυκλοφορητή και θερμοστάτη.  Κανείς δεν θέλει να ξεμείνει από κάτι τέτοιο Σαββάτο βράδυ ενώ μένει σε ένα χωριό 2000 κατοίκων!
 

Δημήτρη ξέφυγες απο το θέμα . ?

Τα παραπάνω είναι άλλο θέμα συζήτησης , τώρα ψάχνουμε τα μεγάλα λάθη που κάνουμε εμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Επίσης σημαντικά βήματα στην τοποθέτηση του ενυδρείου.

- Τοποθετούμε το ενυδρείο σε απόλυτα επίπεδο έδαφος και προσέχουμε ακόμα περισσότερο γι' αυτό όταν το πάτωμα του σπιτιού μας είναι με πλακάκι
- Επιλέγουμε "γερό" σημείο του σπιτιού όταν το ενυδρείο είναι μεγάλο.
Θα πέσει πολύ μεγάλο βάρος εκεί όταν αυτό στηθεί και πρέπει με υπολογίσουμε και 2-3-4 ανθρώπους που πιθανόν θα στηθούν μπροστά του να το κάνουν χάζι. Επιλέγουμε σημεία κοντά στον τοίχο, δίπλα σε γωνίες, κολώνες κλπ
- Το τοποθετούμε πάντα σε λογική απόσταση από τοίχο ή άλλο έπιπλο που βρίσκεται δίπλα ώστε να μη μας επηρεάζουν στην συντήρησή του.
Το να φέρεις το ενυδρείο κολλητά στον τοίχο πιθανότατα δεν θα μπορείς να βάλεις από πίσω τους σωλήνες των εξωτερικών φίλτρων του, καλώδια κλπ κλπ.
Έπιπλο πολύ κοντά στα πλαϊνά του ίσως δεν σου αφήνουν χώρο να χρησιμοποιήσεις τον μαγνήτη για τον καθαρισμό του τζαμιού..
- Ένα ακόμα καλό θα ήταν να βρούμε σημείο που θα κάνουν τη συντήρησή του πιο εύκολη. Κοντά σε βρύση, κοντά σε κάποια αποχέτευση..
- Προτιμούμε θέσεις που δεν τις βλέπει ο ήλιος καθ'όλη τη διάρκεια της μέρας και του χρόνου γενικότερα. Μόνιμη μάχη με άλγες
- Προτιμούμε επίσης πιο "ήσυχες" γωνίες του σπιτιού μας. Χωρίς πόρτες που ανοιγοκλείνουν συνεχώς δίπλα στο ενυδρείο, όχι σε διαδρόμους που περνάει κόσμος ολημερίς της μέρας από εκεί.. μακρυά από τηλεοράσεις και ηχεία.. πράγματα τέλος πάντων που "θορυβούν" και κρατάνε συνεχώς τα ψαράκια μας στρεσσαρισμένα

Ένα ακόμα σημαντικό που ανήκει σε άλλη κατηγορία:

Ρεύμα και νερό είναι αναπόφευκτος αλλά και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ συνδυασμός!
Φροντίζουμε λοιπόν όλα τα καλώδια από τον εξοπλισμό που βρίσκεται μέσα στο νερό μας να φεύγουν ευθεία κάτω και να φτάνουν πιο χαμηλά από τις πρίζες/πολύπριζο, ενώ στο χαμηλότερο σημείο τους να κάνουν στροφή ώστε το τελευταίο σημείο του καλωδίου να ανεβαίνει προς τα φις.
Έτσι, αν κάποια σταγόνα νερού κυλήσει απ'το καλώδιο θα κατέβει στο χαμηλότερο σημείο του καλωδίου και κατόπιν θα πέσει στο πάτωμα.
Δεν θέλουμε για κανένα λόγο το καλώδιο να την οδηγήσει καρφί στο φις.emoji16.png

Κάνα δυο μικρά που μου ήρθαν μόλις.

- Δεν βάζουμε το νερό του petshop στο ενυδρείο μας από μεταφορά νέων ψαριών ή φυτών. Ούτε σταγόνα!
- Δεν αφήνουμε την τροφή (φυλλαράκια περισσότερο ) στην επιφάνεια του νερού και περιμένουμε τα ψαράκια να τη φανε από εκεί. Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην υγεία κάποιων ψαριών όπως τα χρυσόψαρα.
Τη βρέχουμε και τη βυθίζουμε στο νερό ώστε να τη φάνε από μέσα
- Αποφεύγουμε τις συχνές και μεγάλες αλλαγές στη ρουτίνα του ενυδρείου μας, ιδιαίτερα όταν αισθανθούμε ότι αυτό βρήκε πια τις ισορροπίες του
Πχ ώρες φωτισμού, αλλαγές νερού, τάισμα κλπ


Τελευταίο που αναφέρθηκε αλλά αξίζει να επεκταθεί. Συντήρηση ενυδρείου με τη γυναίκα στο σπίτι λοιπόν: emoji16.png

- Φροντίζεις να μην κυλήσει σταγόνα που-θε-νά.
- Φροντίζεις να μην έρθει σε οποιαδήποτε επαφή ο εξοπλισμός συντήρησης του ενυδρείου με τα "καλά" έπιπλα του σπιτιού (ήθελα ο χαζός το ενυδρείο δίπλα στην τραπεζαρία για να τρώμε πιο κυριλέ να'ούμε.. emoji23.png )
- Δεν κρεμάμε βρεγμένα πετσετάκια στα πόμολα της κουζίνας emoji16.png
- Δεν αφήνουμε λάστιχα/σωλήνες που μας βοηθούν να βγάλουμε το νερό από το ενυδρείο μας πάνω στα χαλιά. Ιδιαίτερα αν έχουν εγκλωβίσει μέσα τους νερό που δεν το πήραμε πρέφα emoji28.png
- Δεν λέμε "αγάπες μου" στα ψαράκια. Είναι παντελώς άκυρο, δεν το αντιλαμβάνονται, αντιθέτως το αντιλαμβάνεται η άλλη από δίπλα και το επόμενο γεύμα σου θα έχει λίγο παραπάνω αλάτι στην καλύτερη emoji41.png
- Δεν τους λέμε ποτέ τι γράψαμε μόλις σε φόρουμ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ. Πέφτει παντόφλα/πλάστης/σκουπόξυλο/το flap του Rio 125 που τσούζει ιδιαίτερα αν τη φας στο δόξα πατρί emoji39.png



 

Καλά ρε δε ντρέπεσαι? Όλα στη γυναίκα σου!!!!! Άκου εκεί να τις κατηγορείς τόσο άδικα οχαχα. Πάντως νομίζω και για τους άνδρες συζύγους που δεν ασχολούνται με το σπορ το ίδιο θα είναι. Απλά εκεί οι ατάκες θα είναι του στυλ τρώγονται? Σε περίπτωση πολέμου θα έχουμε να φάμε και κάτι άλλα τέτοια

...ρε θηρίο αυτό με τα πανάκια μεγάλη αλήθεια και νόμιζα ότι μόνο εγώ το κάνω. Η δικαιολογία που λέω είναι για να στεγνώσουν οχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μα για να στεγνώσουν τα βάζουμε - και για να τα χρησιμοποιήσουμε πάλι στο ενυδρείο στεγνά.! Όχι; [emoji28]

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Μα για να στεγνώσουν τα βάζουμε - και για να τα χρησιμοποιήσουμε πάλι στο ενυδρείο στεγνά.! Όχι; emoji28.png

?Έτσι έτσι ολοσωστα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Επίσης σημαντικά βήματα στην τοποθέτηση του ενυδρείου.

- Τοποθετούμε το ενυδρείο σε απόλυτα επίπεδο έδαφος και προσέχουμε ακόμα περισσότερο γι' αυτό όταν το πάτωμα του σπιτιού μας είναι με πλακάκι
- Επιλέγουμε "γερό" σημείο του σπιτιού όταν το ενυδρείο είναι μεγάλο.
Θα πέσει πολύ μεγάλο βάρος εκεί όταν αυτό στηθεί και πρέπει με υπολογίσουμε και 2-3-4 ανθρώπους που πιθανόν θα στηθούν μπροστά του να το κάνουν χάζι. Επιλέγουμε σημεία κοντά στον τοίχο, δίπλα σε γωνίες, κολώνες κλπ
- Το τοποθετούμε πάντα σε λογική απόσταση από τοίχο ή άλλο έπιπλο που βρίσκεται δίπλα ώστε να μη μας επηρεάζουν στην συντήρησή του.
Το να φέρεις το ενυδρείο κολλητά στον τοίχο πιθανότατα δεν θα μπορείς να βάλεις από πίσω τους σωλήνες των εξωτερικών φίλτρων του, καλώδια κλπ κλπ.
Έπιπλο πολύ κοντά στα πλαϊνά του ίσως δεν σου αφήνουν χώρο να χρησιμοποιήσεις τον μαγνήτη για τον καθαρισμό του τζαμιού..
- Ένα ακόμα καλό θα ήταν να βρούμε σημείο που θα κάνουν τη συντήρησή του πιο εύκολη. Κοντά σε βρύση, κοντά σε κάποια αποχέτευση..
- Προτιμούμε θέσεις που δεν τις βλέπει ο ήλιος καθ'όλη τη διάρκεια της μέρας και του χρόνου γενικότερα. Μόνιμη μάχη με άλγες
- Προτιμούμε επίσης πιο "ήσυχες" γωνίες του σπιτιού μας. Χωρίς πόρτες που ανοιγοκλείνουν συνεχώς δίπλα στο ενυδρείο, όχι σε διαδρόμους που περνάει κόσμος ολημερίς της μέρας από εκεί.. μακρυά από τηλεοράσεις και ηχεία.. πράγματα τέλος πάντων που "θορυβούν" και κρατάνε συνεχώς τα ψαράκια μας στρεσσαρισμένα

Ένα ακόμα σημαντικό που ανήκει σε άλλη κατηγορία:

Ρεύμα και νερό είναι αναπόφευκτος αλλά και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ συνδυασμός!
Φροντίζουμε λοιπόν όλα τα καλώδια από τον εξοπλισμό που βρίσκεται μέσα στο νερό μας να φεύγουν ευθεία κάτω και να φτάνουν πιο χαμηλά από τις πρίζες/πολύπριζο, ενώ στο χαμηλότερο σημείο τους να κάνουν στροφή ώστε το τελευταίο σημείο του καλωδίου να ανεβαίνει προς τα φις.
Έτσι, αν κάποια σταγόνα νερού κυλήσει απ'το καλώδιο θα κατέβει στο χαμηλότερο σημείο του καλωδίου και κατόπιν θα πέσει στο πάτωμα.
Δεν θέλουμε για κανένα λόγο το καλώδιο να την οδηγήσει καρφί στο φις.emoji16.png

Κάνα δυο μικρά που μου ήρθαν μόλις.

- Δεν βάζουμε το νερό του petshop στο ενυδρείο μας από μεταφορά νέων ψαριών ή φυτών. Ούτε σταγόνα!
- Δεν αφήνουμε την τροφή (φυλλαράκια περισσότερο ) στην επιφάνεια του νερού και περιμένουμε τα ψαράκια να τη φανε από εκεί. Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην υγεία κάποιων ψαριών όπως τα χρυσόψαρα.
Τη βρέχουμε και τη βυθίζουμε στο νερό ώστε να τη φάνε από μέσα
- Αποφεύγουμε τις συχνές και μεγάλες αλλαγές στη ρουτίνα του ενυδρείου μας, ιδιαίτερα όταν αισθανθούμε ότι αυτό βρήκε πια τις ισορροπίες του
Πχ ώρες φωτισμού, αλλαγές νερού, τάισμα κλπ


Τελευταίο που αναφέρθηκε αλλά αξίζει να επεκταθεί. Συντήρηση ενυδρείου με τη γυναίκα στο σπίτι λοιπόν: emoji16.png

- Φροντίζεις να μην κυλήσει σταγόνα που-θε-νά.
- Φροντίζεις να μην έρθει σε οποιαδήποτε επαφή ο εξοπλισμός συντήρησης του ενυδρείου με τα "καλά" έπιπλα του σπιτιού (ήθελα ο χαζός το ενυδρείο δίπλα στην τραπεζαρία για να τρώμε πιο κυριλέ να'ούμε.. emoji23.png )
- Δεν κρεμάμε βρεγμένα πετσετάκια στα πόμολα της κουζίνας emoji16.png
- Δεν αφήνουμε λάστιχα/σωλήνες που μας βοηθούν να βγάλουμε το νερό από το ενυδρείο μας πάνω στα χαλιά. Ιδιαίτερα αν έχουν εγκλωβίσει μέσα τους νερό που δεν το πήραμε πρέφα emoji28.png
- Δεν λέμε "αγάπες μου" στα ψαράκια. Είναι παντελώς άκυρο, δεν το αντιλαμβάνονται, αντιθέτως το αντιλαμβάνεται η άλλη από δίπλα και το επόμενο γεύμα σου θα έχει λίγο παραπάνω αλάτι στην καλύτερη emoji41.png
- Δεν τους λέμε ποτέ τι γράψαμε μόλις σε φόρουμ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ. Πέφτει παντόφλα/πλάστης/σκουπόξυλο/το flap του Rio 125 που τσούζει ιδιαίτερα αν τη φας στο δόξα πατρί emoji39.png



 

@makis206 Και εσύ ξέφυγες από το θέμα ?.

Η ουσία είναι να δημιουργήσουμε όλοι μαζί μια λίστα (κοφτά και περιεκτικά )  που θα είναι χρήσιμη στους αρχάριους (και στους έμπειρους;) με τα SOS ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.

Άρα θα μου επιτρέψεις να κρατήσω τα σημαντικά για να δουν και οι επόμενοι τι θέλω. 

- Δεν πρέπει να κολλάμε το ενυδρείο στον τοίχο.

- Δεν πρέπει να τοποθετούμε το ενυδρείο σε έπιπλα ή επιφάνειες που δεν θα αντέχουν το βάρος του.

- Δεν πρέπει να εκθέτουμε το ενυδρείο απευθείας στον ήλιο .

- Δεν πρέπει να βάζουμε το νερό του petshop στο ενυδρείο μας από μεταφορά νέων ψαριών ή φυτών.

 

Όπως βλέπετε δεν θα βάζουμε επεξηγήσεις , ούτε θα γράφουμε σεντόνια και όλες οι προτάσεις να ξεκινάνε με το «δεν πρέπει» .

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos νομίζω ξέχασες το σημαντικότερο και το πιο πρωταρχικό. 

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εμπιστευόμαστε "ιχθυολογους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα, αλλά να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που παίρνουμε.

Κατ' επέκταση δεν αγοράζουμε ψάρια, αν δεν κάνουμε έστω μια στοιχειώδη μελέτη για τις ανάγκες τους.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

@marinos νομίζω ξέχασες το σημαντικότερο και το πιο πρωταρχικό. 

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εμπιστευόμαστε "ιχθυολογους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα, αλλά να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που παίρνουμε.

Κατ' επέκταση δεν αγοράζουμε ψάρια, αν δεν κάνουμε έστω μια στοιχειώδη μελέτη για τις ανάγκες τους.

Ρε συ Αντώνη στο μυαλό μου είσαι? Χθες είχα μια συζήτηση με το Γιώργο για αυτό....αυτό έλεγα ότι έτσι όπως το περιγράφουν περιμένεις να δεις κάνα πυρηνικό φυσικό με στολή εργαστηρίου να έρθει να σου μιλήσει ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

@marinos νομίζω ξέχασες το σημαντικότερο και το πιο πρωταρχικό. 

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εμπιστευόμαστε "ιχθυολογους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα, αλλά να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που παίρνουμε.

Κατ' επέκταση δεν αγοράζουμε ψάρια, αν δεν κάνουμε έστω μια στοιχειώδη μελέτη για τις ανάγκες τους.

Πολύ ωραία απάντηση . Με πολύ νόημα για τους γνώστες έτσι @Georgis ;  :hysterical:

Να μην σου πω ότι η λίστα πρέπει να ξεκινάει απο αυτό .

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites



Άρα θα μου επιτρέψεις να κρατήσω τα σημαντικά..


Σαφέστατα, κανένα θέμα από μεριάς μου φυσικά.! Να προσθέσω ένα ακόμα με την ευκαιρία:

- Δεν πρέπει να βάζουμε τον μαγνήτη που θα πέσει στον βυθό μας απευθείας πάνω στο τζάμι. Υπάρχει κίνδυνος να εχει εγκλωβίσει κάποιο χαλίκι και να μας γεμίσει το τζάμι με γρατζουνιές [emoji6]


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμμία εμπιστοσύνη σε χρονοδιακόπτες.

 

αν δουλευει ΑΣΤΟ ΗΣΥΧΟ.

 

Δεν βαράμε το τζαμί.

 

Αναλογα τα ψάρια που έχουμε πάντα τον νου μας που βρίσκονται όταν βάζουμε χερι μέσα. (Ειχα λιονταροψαρο).

 

Πλένουμε καλά τα χερια μας και πριν και μετα.


Εξαερισμος. Βασικά αλλά παραμελημένο.

 

Εχουμε σχέδιο για μεγάλη διακοπή και σπάσιμο/διαρροή.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Εχουμε σχέδιο για μεγάλη διακοπή και σπάσιμο/διαρροή.

Ειδικα στο θαλασσινο ειναι το must have!

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωτικά λοιπόν η λίστα μας περιέχει τα παρακάτω

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ :

 

- Να αναφέρουμε την φράση “ από το petshop μου είπαν “

 

- Να εμπιστευόμαστε "ιχθυολόγους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα .

 

- Να βάζουμε τα ψάρια μας σε άστρωτο ενυδρείο.

 

- Να βάζουμε χρυσόψαρα και λοιπά ψάρια σε γυάλα

 

- Να κολλάμε το ενυδρείο στον τοίχο.

 

- Να τοποθετούμε το ενυδρείο σε έπιπλα ή επιφάνειες που δεν θα αντέχουν το βάρος του.

 

- Να εκθέτουμε το ενυδρείο απευθείας στον ήλιο .

 

- Να βάζουμε το νερό του petshop στο ενυδρείο μας από μεταφορά νέων ψαριών ή φυτών.

 

- Να αφήνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα το ενυδρείο χωρίς συντήρηση

 

- Να αλλάζουμε νερό με τον κουβά του σφουγγαρίσματος ή γενικότερα με σκεύος που έχει χρησιμοποιηθεί με

απορρυπαντικά

 

- Να πλένουμε τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης.

 

- Να έχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας το νερό του κουβά/ βαρελιού

 

- Να κάνουμε ολική αλλαγή νερού και να βάλουμε κατευθείαν τα ψάρια μέσα .

 

-Να ρίχνουμε το απορρυπαντικό για τον καθαρισμό των τζαμιών κατευθείαν πάνω στο ενυδρείο ιδίως αν είναι χωρίς καπάκι.

 

- Να βγάζουμε στην αλλαγή νερού τα ψάρια από το ενυδρείο και να το καθαρίζουμε με χλωρίνη για καλή απολύμανση

 

- Να αγνοούμε τις οδηγίες χρήσης των ενυδρειακών προϊόντων

 

- Να αφήνουμε πολλούς από το σπίτι να ασχολούνται με το ενυδρείο και να μην το φροντίζουμε κατ' αποκλειστικότητα

 

- Να βάζουμε τον μαγνήτη που θα πέσει στον βυθό μας απευθείας πάνω στο τζάμι

 

- Να βαράμε το τζαμί του ενυδρείου.

 

- Να αφήνουμε μικρά παιδιά να ταΐσουν τα ψάρια (θα βάλουν το μισό κουτί με μιας μέσα).

 

- Να βάζουμε ψάρια που πηδούν σε ανοιχτό ενυδρείο .

 

- Να κάνουμε αλλαγή νερού και φροντίδα στο ενυδρείο ενώ είναι η γυναίκα στο σπίτι

 

- Να τρώμε σούπα πάνω από ανοιχτό ενυδρείο .

 

- Να αφήνουμε το ποτό μας πάνω στο ενυδρείο

 

- Να λέμε το πραγματικό ποσό που ξοδέψαμε στο petshop.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2021 at 12:27 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

@marinos νομίζω ξέχασες το σημαντικότερο και το πιο πρωταρχικό. 

 

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εμπιστευόμαστε "ιχθυολογους" και λοιπούς ειδήμονες άκριτα, αλλά να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες που παίρνουμε.

Κατ' επέκταση δεν αγοράζουμε ψάρια, αν δεν κάνουμε έστω μια στοιχειώδη μελέτη για τις ανάγκες τους.

Ισχύει, πριν λίγους μήνες ένας υπάλληλος γνωστού Pet Shop μου περιφανευότανε πως έχει τελειώσει ιχθυολογία στο Μεσολόγγι και πως ύστερα από την εγκατάσταση του ενυδρείου και το αντιχλωρικό βάζεις αμέσως τα ψάρια μέσα χωρίς να περιμένεις κάποιες βδομάδες/ μήνα να στρώσει. Κυριολεκτικά με ειρωνευότανε με απαράδεκτο ύφος όταν του έλεγα πως εγώ θέλω να περιμένω να στρωθεί το ενυδρείο πριν αγοράσω ψάρια. Με λίγα λόγια κρίνοντας από την έλλειψη αξιοπιστίας των υπαλλήλων "ιχθυολόγων" και γενικότερα τον τρόπο μεταχείρησης των ψαριών αυτού του καταστήματος θεωρώ πως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αγοράζουμε από εκείνο το γνωστό σε όλους μας κατάστημα καθώς ευθύνεται για τον θάνατο αμέτρητων ψαριών και την αποτυχία άλλων τόσων ενυδρείων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Skounis έγραψε:

Ισχύει, πριν λίγους μήνες ένας υπάλληλος γνωστού Pet Shop μου περιφανευότανε πως έχει τελειώσει ιχθυολογία στο Μεσολόγγι και πως ύστερα από την εγκατάσταση του ενυδρείου και το αντιχλωρικό βάζεις αμέσως τα ψάρια μέσα χωρίς να περιμένεις κάποιες βδομάδες/ μήνα να στρώσει. Κυριολεκτικά με ειρωνευότανε με απαράδεκτο ύφος όταν του έλεγα πως εγώ θέλω να περιμένω να στρωθεί το ενυδρείο πριν αγοράσω ψάρια. Με λίγα λόγια κρίνοντας από την έλλειψη αξιοπιστίας των υπαλλήλων "ιχθυολόγων" και γενικότερα τον τρόπο μεταχείρησης των ψαριών αυτού του καταστήματος θεωρώ πως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αγοράζουμε από εκείνο το γνωστό σε όλους μας κατάστημα καθώς ευθύνεται για τον θάνατο αμέτρητων ψαριών και την αποτυχία άλλων τόσων ενυδρείων. 

Για την ιστορία.

Στρώσιμο με ψάρια είναι εφικτό ΑΛΛΑ μόνο για γνώστες και μόνο όσοι γνωρίζουν καλά την βιοχημεία του ενυδρείου. Σε αρχάριο ούτε καν σε λίγο προχωρημένο δεν το προτείνω, γιατί και να το προτείνω δεν θα πράξει αυτά που πρέπει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μερικά ακόμα από μένα:

1) Πάντα διαβάζουμε/ρωτάμε για τις απαιτήσεις των ψαριών που θέλουμε να βάλουμε και δεν βάζουμε ένα ψάρι πολύ απλά γιατί μας αρέσει. Το ίδιο ισχύει και για τα φυτά.

2) Δεν αφήνουμε τα ζωντανά μας στην φύση. Αν θέλουμε να αποχωρήσουμε από το χόμπι βάζουμε μια αγγελία και τα πουλάμε/χαρίζουμε.

3) Μαθαίνουμε από τα λάθη μας. 

4) Να έχουμε υπομονή με το ενυδρείο μας.

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να προσθέσω ότι δεν πλένω με σαπούνια ή οτιδήποτε τα χέρια μου και τα χώνω αμέσως στο ενυδρείο. Οι χημικές ουσίες σίγουρα θα επηρεάσουν αρνητικά το νερό. Πολύ καλό ξέπλυμα ΠΡΙΝ και στέγνωμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...