Jump to content

Μου ψόφησε το ψαράκι ???


Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν μια εβδομάδα πήρα ένα μικρό ψαράκι γυάλας, μου έδωσαν και ξηρά τροφή να το ταΐζω κάθε 2-3 μέρες.. πριν λίγο το ψαράκι άφησε τον κόσμο τούτο.. τι μπορεί να φταίει; Νομίζω δεν του άρεσε η συγκεκριμένη τροφή, δεν το είδα ποτέ να τρώει (υπέθεσα ωστόσο ότι θα έτρωγε και δεν το έβλεπα..) , μια φορά του έδωσα ψίχουλα από μπισκότο, τα έφαγε με πολλή όρεξη, πεινούσε αφάνταστα.. αλλά επειδή φοβηθηκα, δεν του ξαναδωσα.. νερό του άλλαζα κάθε 2-3 μέρες, το μισό.. τι μπορεί να έκανα τόσο λάθος;; ??????E03A83B6-E96E-42CF-8B12-F5D57A79FB95.thumb.jpeg.f72765ca8f60eff1e00a569c4abd9591.jpeg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Chameleon_007 έγραψε:

Καλησπέρα, πριν μια εβδομάδα πήρα ένα μικρό ψαράκι γυάλας, μου έδωσαν και ξηρά τροφή να το ταΐζω κάθε 2-3 μέρες.. πριν λίγο το ψαράκι άφησε τον κόσμο τούτο.. τι μπορεί να φταίει; Νομίζω δεν του άρεσε η συγκεκριμένη τροφή, δεν το είδα ποτέ να τρώει (υπέθεσα ωστόσο ότι θα έτρωγε και δεν το έβλεπα..) , μια φορά του έδωσα ψίχουλα από μπισκότο, τα έφαγε με πολλή όρεξη, πεινούσε αφάνταστα.. αλλά επειδή φοβηθηκα, δεν του ξαναδωσα.. νερό του άλλαζα κάθε 2-3 μέρες, το μισό.. τι μπορεί να έκανα τόσο λάθος;; ??????E03A83B6-E96E-42CF-8B12-F5D57A79FB95.thumb.jpeg.f72765ca8f60eff1e00a569c4abd9591.jpeg

Γεια σου chameleon 007 και καλως ήρθες στην παρέα του Aquazone

 

Λυπαμε πραγματικά για το ψαράκι σου ,το ενυδρείο σου δυστυχώς πιστευω είναι ακατάλληλο για να φιλοξενήσει ψάρια καθώς είναι πολυ μικρό,λογικά άστρωτο (κύκλος του αζώτου),είναι στρογγυλό, και δεν έχει καν φίλτρο... δυστυχώς τα πετ σοπ απλα θέλουν να πουλήσουν....αλλά εφόσον έγινε Ίδη το κακό θα σου συνιστούσα πρώτα να διαβάσεις μερικά άρθρα που υπάρχουν εδώ στο φορουμ πριν ξανά αγοράσεις ψαρακι,και περίμενε απαντήσεις από τα υπόλοιπα μέλη του φορουμ να σε βοηθήσουν και να σου πούνε τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις ώστε το επόμενο ψαρακι σου να εχει ένα ιδανικοτερο σπίτι 

 

ξεκινα με αυτό εδώ 

καλό βραδυ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,κανένα ψαράκι δεν μπορεί να φιλοξενηθεί σε γυάλα εκτός από 2 με 3 γαριδουλες . Και πάλι πρέπει να έχει κάποια φυτά,αν θελεις να πάρεις πάλι ψαράκι πρέπει να πάρεις ενυδρείο τουλάχιστον 20 λίτρα. Να περιμένεις μέχρι να στρωθεί η βιολογία του ενυδρείου γύρω στης 2 εβδομάδες και μετά να βάλεις ψαράκι. Αν θέλεις είμαι από Νάουσα και μπορώ να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πω είναι λίγο, αυτό είναι κατάντια παιδιά.  Οχιιιιιιιιιιιιι μονομάχους και χρυσόψαρα σε γυάλες 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι σου:(, μέχρι την επόμενη φορά που θα παρεις, καλο θα ήταν να διαβάσεις σχετικά με το θέμα και να είσαι πιο προετοιμασμενος για να αναλάβεις την φροντίδα ενός ψαριού:D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Δυστυχώς η γυάλα αυτή δεν επαρκεί για να φιλοξενήσει κάποιο ψάρι.

Χρειάζεται κάποια μορφή φιλτραρίσματος του νερού και κάποιος θερμοστάτης για να ρυθμίζει την θερμοκρασία. Ακόμα και αν έχει κάποιο από αυτά ή και τα δύο και δεν φαίνονται στην φωτογραφία τα λίτρα είναι απειροελάχιστα για να ζήσει κάτι αξιοπρεπώς. Αν δεν κάνω λάθος δηλαδή πρέπει να είναι γύρω στα 2-3 λίτρα. 

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το χόμπι, χρειάζεται κάποιο στοιχειώδες διάβασμα. Μια καλή αρχή είναι εδώ και ότι απορία έχεις την συζητάμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει χαραχτεί ανεξίτηλα στην συλλογική συνείδηση, ότι μπορούν να φιλοξενηθούν ψάρια σε γυαλες. Αναρωτηθείτε πόσες φορές έχετε πέσει πάνω σε αυτή την εικόνα στην TV, σε υπαίθριες αγορές, σαν δώρα σε κοινωνικές εκδηλώσεις, ακόμα και στην Πεππα το γουρουνάκι (Ναι δεν κάνω πλάκα, η Πεππα έχει χρυσόψαρο σε γυάλα)

Και από τη στιγμή που υπάρχουν τέτοια προϊόντα στο εμπόριο, θα υπάρχει και ανυποψίαστος κόσμος που θα τα αγοράζει. Όταν βλέπεις ταμπέλα "Γυάλα για ψαρια" ίσως να μην υποψιαστείς ότι τα ψάρια θέλουν και κάτι παραπάνω. Βέβαια στην εποχή της πληροφορίας, έχει και ο αγοραστής μερίδιο ευθύνης, αφού με μερικά κλικ μπορείς να μάθεις τα πάντα γύρω από οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό θες να υιοθετήσεις. Από σκυλί, ψάρι, πτηνό, μέχρι ερπετά και έντομα.

 

Φυσικά δεν είμαστε εδώ για να λιθοβολησουμε κανέναν. Άλλωστε οι περισσότεροι έχουμε κάνει λάθη στα πρώτα μας βήματα στο χόμπι. 

 

@Chameleon_007 Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το άρθρο που σου έδωσαν πιο πάνω σε λινκ. Είμαι σίγουρος ότι θα αντιληφθείς γιατί η γυάλα είναι ακατάλληλη για ψαρια. Και φυσικά, για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ όλους.. κρίμα το ψαράκι μου.. ? δυστυχώς υπάρχουν ασυνείδητοι που μόνο να πουλήσουν θέλουν.. θα διαβάσω τα παραπάνω και αν έχω κάποια απορία θα σας ρωτήσω, 

Ευχαριστω 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2021 at 4:50 ΜΜ, το μέλος Chameleon_007 έγραψε:

Σας ευχαριστω πολύ όλους.. κρίμα το ψαράκι μου.. ? δυστυχώς υπάρχουν ασυνείδητοι που μόνο να πουλήσουν θέλουν.. θα διαβάσω τα παραπάνω και αν έχω κάποια απορία θα σας ρωτήσω, 

Ευχαριστω 

Μήν τά παρατήσεις! Το χόμπι μας είναι πολύ όμορφο, ακριβώς έτσι ξεκίνησα και εγώ πριν από πολλά χρόνια και έκανα τά ίδια και χειρότερα λάθη από εσένα και πίστεψε με  πάρα πολύ στο φόρουμ. Νά διαβάζεις πολύ νά ρωτάς ότι δεν καταλαβαίνεις και θα έρθει η μέρα που θα χαίρεσαι για το ενυδρείο σου. Το aquazone είναι κανονικό σχολείο ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...