Jump to content

Fluval evo 13.5


sarados

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα με ένα update στο 20λιτρο spec που έτρεχα. 

Το ενυδρείο πουλήθηκε με σκοπό μια μικρή αναβάθμιση σε 50 λίτρα. Πάλι fluval, πάλι peninsula και πάλι χώρισμα μεταξύ κρεβατιού και γραφείου ?

Τρέχει περίπου 5 μήνες με σχεδόν 5 κιλά βράχο και με τον εξοπλισμό να απαρτίζεται από: 

 

Γυάλα: fluval evo 13.5g 

Φωτισμός: asta lumini 20 (πολύ τίμιο κινέζικο, σε βαθμό που με βάζει σε δίλλημα να πάρω άλλο ένα ή να παω σε prime)

Κυκλοφορία: ΑΙ nero 3 στο 30-40% και η επιστροφή του sump πλάτης eheim compact 1000

Φίλτρανση: πέρα απο βαμβάκι μόνο βιολογική με 7 maxpect μπάλες και μια συσκευασία brightwell lattice L. Επίσης τρέχω ενα refugium κρεμαστό το οποίο ουσιαστικά το πουλάνε για γεννήστρα (6 ευρώπουλα) αλλά με λίγη chaeto, ένα πολύ μικρό αντλιάκι που το τροφοδοτεί νερό και ένα φωτάκι dennerle nano μπορώ να πω ότι έχει αποτελέσματα.

Ψύξη-Θέρμανση: aquael θερμαντήρα 50W και διπλά ανεμιστηράκια πάνω σε controller D&D.

Αναπλήρωση: x aqua smart ato

R/O: 4 stage με di 200gpd

 

 

Από κατοίκους έχει 2 clown, 1 loretto, 1 debelius και ένα bicolor blenny στο refugium μέχρι να βρεθεί κάποιος να το πάρει. 

Απο κοράλλια για την ώρα υπάρχουν acan orange mouth, acan ultra green-red, acan red, duncan πράσινο, euphylia parancora(νομίζω) neon green/blue tip, goniastrea dragonsoul, lobophylia, sonic flare zoa, scrumbled egg zoa, fruit loops zoa και ένα frag acro που δεν είμαι σίγουρος για το είδος αλλά για την ώρα πάει καλά.

 

Από συμπληρώματα δεν ρίχνω κάτι ακόμα μιας και δεν έχω δει καταναλώσεις σχεδόν σε τίποτα μεταξύ αλλαγών. Αν ξεκινούσα κάτι θα ταν all for reef ή κάτι παρόμοιο μιας και δε με παίρνει για πολλά σωληνάκια και λοιπά

Από τάισμα τα ψάρια κάθε μέρα είτε κατεψυγμένη είτε flake και τα κοράλλια μια φορά τη βδομάδα reefroids,mysis και lps grow+color της fauna. Επίσης για τα ζοα ρίχνω brightwell phytogold μια φορά τη βδομάδα.

Τιμές έχω no3: 10 και λιγότερο επιτέλους - po4: 0,05 - kh ~8 -  ασβέστιο και μαγνήσιο δε μετράω για την ώρα

 

Το τρέχω χωρίς σκίμμερ με αλλαγή 20-30% καθε σκ με μπλε κουβά redsea. 

 

Και μερικές φωτο τις κακιάς ώρας για να πάρετε μια ιδέα και θα ανεβάσω σύντομα τα κοράλλια με καλύτερη κάμερα

 

IMG-20210929-200211.jpg

 

IMG-20210929-200525.jpg

 

IMG-20210929-200256.jpg

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - sarados
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι καλύτερο μπορούσα να κάνω απο φωτογραφίες

 

image00001.jpg


image00005.jpg


image00006.jpg


 


image00008.jpg


image00009.jpg


image00010.jpg


image00011.jpg


image00012.jpg


image00013.jpg


image00014.jpg

Έγινε επεξεργασία - sarados
analysi
  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω από θαλασσινό αλλά φαίνεται πολύ ωραίο  και ωραίο στήσιμο ??

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και σε αυτό! Αφού θες να παίξεις χωρίς σκιμμερ μην στοκάρεις σε μεγάλο βαθμό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Καλή αρχή και σε αυτό! Αφού θες να παίξεις χωρίς σκιμμερ μην στοκάρεις σε μεγάλο βαθμό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ιδανικά ψαχνω για το xaqua bullet 1(ή κάπως έτσι) για να πω την αλήθεια μου.

Τα περισσότερα σκιμμερ σε αυτά τα μεγέθη είναι είτε σαβούρα είτε εσωτερικά που δεν χωράνε μέσα στην πλάτη, οπότε ψάχνω κάτι πολύ συμμαζεμένο κρεμαστό που να κάνει δουλειά. 

Επίσης τους κλοουν σκέφτομαι να τους δώσω σε κάποια φάση και να μείνω με το λορέτο και την ντεμπέλιους απο ζωντανά. 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

μια χαρα φαινονται. Αντε να αρχίζουν σιγα σιγα να πετάνε νέα κεφαλάκια :) 

Και είναι αρκετά πιο ζωηρά στο μάτι, οι φώτο τα αδικούν πολύ.

Φίλε είναι απ'τις πιο ωραίες στιγμές στο χόμπι να βλέπεις νέα ζωή. Μεταξύ άλλων η ακαν η πορτοκαλί έχει πετάξει 4(!) κεφάλια και το ένα έχει γίνει σχεδόν σαν τα αρχικά. 

Αλλά αυτό που δεν περίμενα ήταν να την παλέψει το φραγκ της acro. Χωρίς κανα τρελό φως και με ~10-15 νιτρικά δείχνει να είναι πολύ χαρούμενο. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Ωραίος! Καλή αρχή!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να σαι καλά φίλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Ιδανικά ψαχνω για το xaqua bullet 1(ή κάπως έτσι) για να πω την αλήθεια μου.

Τα περισσότερα σκιμμερ σε αυτά τα μεγέθη είναι είτε σαβούρα είτε εσωτερικά που δεν χωράνε μέσα στην πλάτη, οπότε ψάχνω κάτι πολύ συμμαζεμένο κρεμαστό που να κάνει δουλειά. 

Επίσης τους κλοουν σκέφτομαι να τους δώσω σε κάποια φάση και να μείνω με το λορέτο και την ντεμπέλιους απο ζωντανά. 

Συμφωνώ μαζί σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη, για τις φωτο δεν φταιει η καμερα , σχεδον ολες οι καμερες ειδικα κινητου δεν δειχνουν σωστα στο μπλε φως.

Εκεινο που το διορθωνει ειναι τα φιλτρα, συνηθως βαζουμε πορτοκαλι η κιτρινο φιλτρο με εξτρα φακους που μπαινουν με κλιπ στο κινητο

περιπου 15-20 ευρω απο κινα το σετ φακων με κλιπ για κινητο

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Καλη αρχη, για τις φωτο δεν φταιει η καμερα , σχεδον ολες οι καμερες ειδικα κινητου δεν δειχνουν σωστα στο μπλε φως.

Εκεινο που το διορθωνει ειναι τα φιλτρα, συνηθως βαζουμε πορτοκαλι η κιτρινο φιλτρο με εξτρα φακους που μπαινουν με κλιπ στο κινητο

περιπου 15-20 ευρω απο κινα το σετ φακων με κλιπ για κινητο

Ρε συ ναι το ξερω αλλά και πάλι με τα φίλτρα πολυ ψέμα είναι οι φωτογραφίες σε σχέση με αυτό που βλέπεις στην πραγματικότητα. Σκέψου οτι με m200 canon mirrorless καμεράκι και με μάκρο(καλό) φακό πάλι δεν βγήκε αυτό που περίμενα και είναι και και 35mb η κάθε φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φώτο απο το χάος των εξοπλισμών και του ρεφιουτζιουμ. Επίσης το μπλένυ σήμερα το πρωί πήγε σε άλλο σπίτι! 

 

243931608-255197566509367-74029676215788


244004523-829077571091823-44242672683855


244130294-1007289260123712-6927223423582

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ ήρθε η ώρα για την ερώτηση.. AI prime ή reefled 50;; Ποια η γνώμη σας στο δίλλημα;

Link to comment
Share on other sites

Σαν διαφορά τιμής πως διαμορφώνονται ? 

Το ΑΙ το εχω δει σε πολλά ενυδρεία με πολύ καλά αποτελέσματα. 

Το Reefled ειναι σχετικά καινούργιο, αλλα απο δυνατή εταιρία στον χώρο. 

 

Θα ελεγα για reefled επειδή ειναι πρόσφατα σχεδιασμένο, αλλα και μελετημένο απο την Redsea. Επίσης μου αρέσει καλύτερα και εξωτερικά η κατασκευή του. 

Αν εχει ακριβώς ιδιες λειτουργίες , προγράμματα, επιλογές κλπ εγω προσωπικά θα πήγαινα στο Redreef.  

Εκτός αν η διαφορά τιμής ειναι πχ 100 ευρω οπότε εκει θα διάλεγα το πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 6:29 ΜΜ, το μέλος sarados έγραψε:

Ρε συ ναι το ξερω αλλά και πάλι με τα φίλτρα πολυ ψέμα είναι οι φωτογραφίες σε σχέση με αυτό που βλέπεις στην πραγματικότητα. Σκέψου οτι με m200 canon mirrorless καμεράκι και με μάκρο(καλό) φακό πάλι δεν βγήκε αυτό που περίμενα και είναι και και 35mb η κάθε φώτο. 

Παίξε με το White balance της κάμερας σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Σαν διαφορά τιμής πως διαμορφώνονται ? 

Το ΑΙ το εχω δει σε πολλά ενυδρεία με πολύ καλά αποτελέσματα. 

Το Reefled ειναι σχετικά καινούργιο, αλλα απο δυνατή εταιρία στον χώρο. 

 

Θα ελεγα για reefled επειδή ειναι πρόσφατα σχεδιασμένο, αλλα και μελετημένο απο την Redsea. Επίσης μου αρέσει καλύτερα και εξωτερικά η κατασκευή του. 

Αν εχει ακριβώς ιδιες λειτουργίες , προγράμματα, επιλογές κλπ εγω προσωπικά θα πήγαινα στο Redreef.  

Εκτός αν η διαφορά τιμής ειναι πχ 100 ευρω οπότε εκει θα διάλεγα το πιο οικονομικό.

Το AI με την αλουμινενια τη βαση παει σίγουρα ακριβότερα απο το reefeled. Σε γενικές γραμμές είναι και τα δύο full controllable απλά το ai έχει και τα παραπάνω φάσματα(κόκκινο-πράσινο) που εκτός απο το οπτικό δεν ξέρω κατά πόσο επηρρεάζουν την ανάπτυξη. Επίσης το reefled πάει λίγο πάνω απο 250 με την βάση του ενώ το prime πάει 240 στην καλύτερη χωρίς τη βάση. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τότε να κοιτάξεις για το reefled.  Λίγο που διάβασα στο σαιτ τους δείχνει να ειναι μια χαρα.  Και το αλλο που μου άρεσε ειναι οτι το καπάκι του(εξωτερικό περίβλημα) ειναι μεγάλο και μακρύ και δεν θα χτυπάει στα μάτια το Led όταν εισαι κοντά στο ενυδρειο.  

 

Επίσης κάτι αλλο που ειναι καθαρά προσωπική υπόθεση, ειναι οτι πολύς κόσμος εχει δουλέψει τα ΑΙ και δεν ακούω συχνά για το Reefled. Μονο και μονο αυτό εμένα με προδιαθέτει να το δοκίμαζα. 

 

Πάρε κιάλλες γνώμες απο χομπίστες που τα έχουν δουλέψει και βλέπεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μήπως τότε να κοιτάξεις για το reefled.  Λίγο που διάβασα στο σαιτ τους δείχνει να ειναι μια χαρα.  Και το αλλο που μου άρεσε ειναι οτι το καπάκι του(εξωτερικό περίβλημα) ειναι μεγάλο και μακρύ και δεν θα χτυπάει στα μάτια το Led όταν εισαι κοντά στο ενυδρειο.  

 

Επίσης κάτι αλλο που ειναι καθαρά προσωπική υπόθεση, ειναι οτι πολύς κόσμος εχει δουλέψει τα ΑΙ και δεν ακούω συχνά για το Reefled. Μονο και μονο αυτό εμένα με προδιαθέτει να το δοκίμαζα. 

 

Πάρε κιάλλες γνώμες απο χομπίστες που τα έχουν δουλέψει και βλέπεις. 

 

Διάβασα ότι το AI είναι μονόδρομος αν θέλεις να κάνεις tinker στα κοράλλια. Το οποίο δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα μικρό update με λιγο λιγότερο βράχο και λίγο πιο "συμπυκνωμένο"  aquscape.

Επίσης έβγαλα το κρεμαστό fuge γιατί δεν έβλεπα προκοπή και έβαλα την chaeto στην πλάτη αμέσως μετά το βαμβάκι με έναν προβολέα 10W led 6500K απ'το leroy. Τα αποτελέσματα άψογα με την άλγη να μεγαλώνει τρομερά γρήγορα και με πολύ ανοιχτό χρωματισμό. (Σε σχέση με μια σκουρόχρωμη μπάλα που ήταν)

 

IMG-20211030-220342.jpg

 

IMG-20211030-220130.jpg

 

IMG-20211030-220510.jpg

 

Acan garden wanna be

IMG-20211030-220542.jpg

 

Lobo & acro

IMG-20211030-220657.jpg
IMG-20211030-221005.jpg

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Acan garden wanna be

Ωραια! Μονο, που μεγαλωνουν παρα πολυ αργα....

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 3:29 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μια χαρα έγινε. 

Οταν μπορέσεις βγάλε μας μια φωτο και τον προβολέα με την Chaeto να το δουμε :) 

Δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι πιο απλό. Ο προβολέας είναι σφηνωμένος μεταξυ ενυδρειου και τοίχου και τον τρέχω ακριβώς αντίθετη φωτοπερίοδο απτο ενυδρείο. Φωτογραφίες απο την κατάσταση της άλγης το ερχόμενο σκ που θα καθαρίσω πίσω. 

 

IMG-20211031-184045.jpg


IMG-20211031-190218.jpg

 

On 31/10/2021 at 6:43 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ωραια! Μονο, που μεγαλωνουν παρα πολυ αργα....

Η αλήθεια είναι πως παρόλο που κεφάλια πετάνε σχετικά γρήγορα, ο σκελετός αργεί αρκετά να αναπτυχθεί. Παρόλα αυτά απίστευτα σκληρά και όμορφα κοράλλια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χρόνο για την αλλαγή σήμερα και έβγαλα μερικές φωτο απτην chaeto. Πριν 12 μέρες ήταν σα μπαλάκι του pingpong...

 

IMG-20211104-183757.jpg


IMG-20211104-183815.jpg


IMG-20211104-183822.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τρομερό το αποτέλεσμα !!! μπράβο σου απλά θέλω να ρωτήσω αν στις μετρήσεις σου με το chaeto είδες διαφορά τώρα που ξεκίνησε να δουλεύει επιτυχημένα  ? ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να βάλω με hang on !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...