Jump to content

Fluval evo 13.5


sarados

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος napoleon mard έγραψε:

Τρομερό το αποτέλεσμα !!! μπράβο σου απλά θέλω να ρωτήσω αν στις μετρήσεις σου με το chaeto είδες διαφορά τώρα που ξεκίνησε να δουλεύει επιτυχημένα  ? ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να βάλω με hang on !

Ξεκάθαρα κάνει κάτι γιατί εχω ξεκινήσει και ταϊζω 2 φορές την εβδομάδα τα κοράλλια και κάθε μέρα τα ψάρια και μετράω νιτρικά 10-15(σαλιφερτ) και φωσφορικά 0.4 ppb (Hanna) χωρίς να τρέχω κάτι σε purigen κλπ. Απλά να ξέρεις οτι την διαφορά την είδα αφού την έβαλα στο φίλτρο πλάτης και δούλευε με αρκετή ροή και φως. 

Link to comment
Share on other sites

Η chaeto θέλει κυρίως φως . Και μετά ροή.  Τα 6500 Κ εμένα δούλεψαν τέλεια. 

Ένας φυσικος τρόπος για θρεπτικά και πολύ ελεγχόμενος!

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 7:29 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Η chaeto θέλει κυρίως φως . Και μετά ροή.  Τα 6500 Κ εμένα δούλεψαν τέλεια. 

Ένας φυσικος τρόπος για θρεπτικά και πολύ ελεγχόμενος!

Θα συμφωνίσω. 

Σήμερα μέτρησα επιτέλους νιτρικά κάτω απο 10 για πρώτη φορά και φωσφορικά μηδενικά (0.4 ppb) οπότε λέω να αρχίσω να κόβω από την άλλη βδομάδα καμιά ώρα απτην chaeto. Επίσης εχει ξεκινήσει μια hair algae που μου την δίνει αρκετά αλλα έχω δυο σαλίγκαρους (δεν ξέρω όνομα είναι αυτά με το αγκαθωτό κοχύλι) που την καταβροχθίζουν. Ωστόσο νομίζω οτι δεν επαρκούν οι 2 τους γιατί ο ένας είναι μόνιμα στην πλάτη και τρώει μια καφέ γλίτσα που βγαίνει και ο άλλος ο καψερός παλεύει με το βράχο μόνος του. Μάλλον πρέπει να βρω κανα δυο ακόμα η να πάρω απόφαση επιτέλους να δώσω τους κλοουν και να πάρω πάλι κάποιο μπλένυ.

Σε άλλα νεα το loreto είχε αρχίσει να τρίβεται στον αραγωνίτη και παρατήρησα πάνω του flukes. Τον έκανα κανα λεπτό ντιπ σε γλυκό νερό και πρέπει να φυγαν καμια 10αριά από πάνω του. Ανακουφίστηκε το ζωντανό και ηρέμησα και γω. Τώρα τον παρακολουθώ και έχω ξεκινήσει να βάζω και λίγο garlic guard στο φαγητό ελπίζοντας να μην ξαναρχίσει.

Μου χει κάνει εντύπωση που οι κλόουν παραμένουν αψεγάδιαστοι χωρίς το παραμικρό πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει η hair algae που παρατηρούσα να ξεκινάει είναι bryopsis και σήμερα ξεκίνησα θεραπέια με φλουκοναζόλη. Αποφάσισα να μήν τον αφήσω να εξελιχθεί γιατί ήδη μέσα σε 3-4 μέρες έχει κάνει περίπου 10 μικρά μέτωπα. Σήμερα έριξα 220mg fluco και ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση. Προς τα τέλη θα κλείσω και μια μέρα τα φώτα για να μεγιστοποιήσω τα αποτελέσματα. Ο κύριος ύποπτος για την άγλη είναι ένα φραγκ ζοανθους που πήρα πρόσφατα και έχω σκυλομετανιώσει που δεν έχω ¨καραντίνα¨. 

Όπως και να χει είναι μια νέα εμπειρία και μια νέα μάχη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταίο βράδυ και κλείνει το διβδόμαδο της θεραπείας με το fluco με τον μόνο νικημένο να ναι η bryopsis και οποιαδήποτε άλλη hairalgae υπήρχε. 

Απλά "έλιωσαν" σταδιακά και προσπαθούσα να τις ξηλώνω από το βράχο και να τις σπρώχνω προς τo sump που το βαμβάκι το άλλαζα κάθε μέρα. 

Κατά τα άλλα όλα τα κοράλλια τούμπανα εκτός της lobo που εδώ και κανα 3ήμερο έιναι κάπως κατσούφα. Σε γενικές γραμμές, η θεραπεία άξιζε τον κόπο και την αναμονή γιατί με bryopsis δεν είναι να παίζεις. 

Κάτι άσχετο τώρα. Το λορέτο έχει αρχίσει πάλι να ξύνεται έντονα στο βυθό και στα βράχια και έχω καταλήξει στο οτι έχει ich. Μου κάνει εντύπωση πως οι κλόουν είναι αψεγάδιαστοι και δέν έχουν το παραμικρό στίγμα πάνω τους. Αν το λορέτο εν τέλει αφεραιθεί και περάσει και κανα δίμηνο που είναι το safe όριο χρόνου για τον κύκλο ζωής του παράσιτου, το ich έχει τελειώσει στο ενυδρείο; 

Η έχουν και οι κλόουν πάντα και απλά δεν το παρουσιάζουν; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος sarados έγραψε:

Κάτι άσχετο τώρα. Το λορέτο έχει αρχίσει πάλι να ξύνεται έντονα στο βυθό και στα βράχια και έχω καταλήξει στο οτι έχει ich. Μου κάνει εντύπωση πως οι κλόουν είναι αψεγάδιαστοι και δέν έχουν το παραμικρό στίγμα πάνω τους. Αν το λορέτο εν τέλει αφεραιθεί και περάσει και κανα δίμηνο που είναι το safe όριο χρόνου για τον κύκλο ζωής του παράσιτου, το ich έχει τελειώσει στο ενυδρείο; 

Η έχουν και οι κλόουν πάντα και απλά δεν το παρουσιάζουν; 

Αν υπάρχει ich στο ενυδρείο τότε δεν μπορεί να φύγει αν υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο.Ακόμα και αν δεν δείχνουν σημάδια τα ψάρια το κουβαλάνε πάνω τους ή υπάρχει κανονικά σε βράχια και άμμο απλά είτε λόγω συνήθειας είτε λόγω καλού ανοσοποιητικού δεν το παρουσιάζουν. Αν βγάλεις το loreto από το ενυδρείο το μόνο που θα καταφέρεις είναι στην κυριολεξία να αφαιρέσεις ένα ψάρι από το σύστημα, το ich δεν θα φύγει...Όσο για την αντιμετώπιση του ich,αν δεν προκαλείς συχνά πολύ στρες στο ενυδρείο και ταΐζεις καλά και με βιταμίνες τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα...Έχω 7 ψάρια στο ενυδρείο και ενώ ξέρω ότι έχω ich,καμιά φορά το leopard wrasse μου ξύνεται αλλά μέχρι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Dimos3 έγραψε:

Αν υπάρχει ich στο ενυδρείο τότε δεν μπορεί να φύγει αν υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο.Ακόμα και αν δεν δείχνουν σημάδια τα ψάρια το κουβαλάνε πάνω τους ή υπάρχει κανονικά σε βράχια και άμμο απλά είτε λόγω συνήθειας είτε λόγω καλού ανοσοποιητικού δεν το παρουσιάζουν.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο έχω καταλάβει και γω με τα πολλά. Είναι οριακά αδύνατο να μην το βάλεις με τον έναν η τον άλλο τρόπο στο σύστημα σου οπότε.. 

Διάβασα οτι και η uv βοηθάει στο να το έχεις υπό έλεγχο και σκέφτομαι να το δοκιμάσω για καμια βδομάδα να δω πως θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα με δύο ερωτήσεις προς τους πιο έμπειρους του χόμπι.

Πρώτη ερώτηση είναι εάν υπάρχει περίπτωση κάποια ψάρια να μην κολλάνε ich , σε ένα ενυδρείο που έχει υπάρξει ψάρι που νοσεί. (Ρωτάω γιατί έστησα καραντίνα για το λορέτο μου με cupramine και αναρρωτιόμουν αν οι κλόουν που δεν έχουν δείξει ποτέ σημάδια το έχουν ή όχι.)

Και δεύτερη ερώτηση είναι αν με την αναπλήρωση μπορείς να ντοσάρεις κάποια ζουμιά στο ενυδρείο η αν είναι λάθος να τα ανακατεύεις μεταξύ τους. (Ρωτάω γιατί έχω υπολογίσει πόσο καιρό θέλει να τελειώσει το δοχείο οπότε ρίχνω μέσα ανάλογες ποσότητες απο all for reef, αμινοξέα της korallen zucht και ιοδίνη. Και μπορώ να πώ πως μέσα στο μήνα που το κάνω αυτό ακόμα και η άκρο έκανε encrust πάνω στην κόλλα που την είχα κολλήσει στο βράχο)

Αυτά. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος sarados έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα με δύο ερωτήσεις προς τους πιο έμπειρους του χόμπι.

Πρώτη ερώτηση είναι εάν υπάρχει περίπτωση κάποια ψάρια να μην κολλάνε ich , σε ένα ενυδρείο που έχει υπάρξει ψάρι που νοσεί. (Ρωτάω γιατί έστησα καραντίνα για το λορέτο μου με cupramine και αναρρωτιόμουν αν οι κλόουν που δεν έχουν δείξει ποτέ σημάδια το έχουν ή όχι.)

 

Όπως είχα πει πιο πάνω εφόσον το λορετο σου εχει ich τότε αυτόματα το έχει όλο το ενυδρείο,ασχέτως αν δεν βλέπεις συμπτώματα...Αν θες απλά να σώσεις το λορετο βάλτο μόνο του στην καραντίνα,αλλιώς βγάλε και τα κλοουν και βάλε τα  μαζί με το λορετο και πας σε fallow περίοδο που δεν βάζεις κανένα ψάρι μέσα(ακόμα και η προσθήκη κάποιου κορραλιού μπορεί να σου φέρει το ich...ΥΓ. το ich δεν θα υπάρχει πάνω στο κορράλι αλλά πάνω στο plug που είναι κολλημένο)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dimos3 έγραψε:

Όπως είχα πει πιο πάνω εφόσον το λορετο σου εχει ich τότε αυτόματα το έχει όλο το ενυδρείο,ασχέτως αν δεν βλέπεις συμπτώματα...Αν θες απλά να σώσεις το λορετο βάλτο μόνο του στην καραντίνα,αλλιώς βγάλε και τα κλοουν και βάλε τα  μαζί με το λορετο και πας σε fallow περίοδο που δεν βάζεις κανένα ψάρι μέσα(ακόμα και η προσθήκη κάποιου κορραλιού μπορεί να σου φέρει το ich...ΥΓ. το ich δεν θα υπάρχει πάνω στο κορράλι αλλά πάνω στο plug που είναι κολλημένο)

Άρα η μόνη λύση είναι να τα κάνω όλα ταυτόχρονα καραντίνα για κανα μήνα. Αλλά είναι και τα κοράλλια μετά στη μέση. Ίδωμεν. 

Link to comment
Share on other sites

Καραντίνα για ένα μήνα και + νομίζω ακόμα 2 μήνες(σύνολο 3 μήνες) που δεν βάζεις τίποτα απο ψάρια μέσα στο ενυδρείο ώστε να πεθάνει ότι έχει μείνει απο ich...Τα κορράλια τώρα είναι καθαρά και θέμα τύχης αλλά και ανάλογα το μαγαζί.Αν το μαγαζί έχει τα κοράλλια στο ενυδρείο με κάποιο ψάρι που είχε ich τότε αυτόματα το πήρε όλο το ενυδρείο και έτσι το  παίρνεις και εσύ μαζί μετά. Υποθετικά όλα τα ψάρια που μπαίνουν στο ενυδρείο με τα κοράλλια είναι καραντιναρισμένα αλλά ακόμα και ο προμηθευτής τους μπορεί να έχει ich στο δικό του ενυδρείο και αναπόφευκτα θα το πάρει και το μαγαζί. Γενικά είναι περίπλοκο το όλο θέμα διότι πρακτικά από παντού  μπορείς να το βάλεις στο ενυδρείο σου.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2021 at 10:35 ΠΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Κατατοπίστικα πλήρως. Ευχαριστώ Διονύση! 

Τώρα για το θέμα της αναπλήρωσης και των προσθέτων έχει καμία ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα μετά από καιρό στην ομάδα. 

Το ενυδρείο βαδίζει με αργούς και σταθερόυς ρυθμούς χωρίς σχεδόν καθόλου προσθήκες σε ζωντανά.

Αφού πέρασα από σχεδόν κάθε δυσκολία (bryopsis, cyano, dinos κλπ κλπ) πλέον εδώ και αρκετό καιρό όλα πάνε ανησυχητικά καλά. 

 Βασικά όλα ξεκίνησαν να λύνονται από τη στιγμή που πρόσθεσα λίγο άγριο βράχο κουραρισμένο από εμένα για κανα μήνα. Είχε τόση πολλή ζωή πάνω(mini bristles, αστερίνες, άπειρα feathers κλπ)  που ξεκίνησε να μη μένει τίποτα αφάγωτο. Με αποτέλεσμα επιτέλους να βρω το sweet spot στα νιτρικά. 

Από τιμές προσπαθώ να κρατάω σταθερά 0,012 φωσφορικά, κάτι λιγότερο από 9 kh και περίπου 5-8 νιτρικά και όλα τα υπόλοιπα τα κάνω ένα γενικό τσεκ κάθε τέλος του μήνα. 

Από ζωντανά έχουν προστεθεί μια bta και ενας mithrax. 

Από κοράλλια να πω πως πέρασα 2 βδομάδες αγωνίας γιατί το ακροποράκι που έχω είχε αρχίσει να bleachαρει λίγο στα σκιερά κομμάτια αλλά με αλλαγές, με αμινοξέα της korallen και κυρίως υπομονή εξαφανίστηκε κάθε ίχνος ασπρίλας και δέιχνει να σκουραίνει και πάλι.

Κατά τα άλλα είμαι σε φάση που θέλω να δώσω κάποια κοράλλια που για τα οποία δεν μπορώ να βρω θέση στο scape και να πάρω κάποια άλλα που έχω στο μυαλό μου. 

Θα προσπαθήσω να βγάλω καμια φωτο της προκοπής να ανεβάσω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 

Μου πήρε περισσότερο από όσο περίμενα αλλά ιδού.. 

 

 

 

IMG_20220610_220541.thumb.jpg.0e7ce4ebaa430cbc5ba153fa2c0e4bc9.jpg

 

IMG_20220610_220628.thumb.jpg.b173420215b8f4e0447a44a618fdb03f.jpg

 

IMG_20220610_220645.thumb.jpg.e22417586f5f33ca34408dcfbf31b679.jpg

 

IMG_20220610_220754.thumb.jpg.bc818b57458b2d6ed843ca3d5fb543c5.jpg

 

IMG_20220610_220930.thumb.jpg.716b2ed72f24c1107b740628061d4ee7.jpg

 

IMG_20220610_220945.thumb.jpg.89875a70c28a3a773bc543a33b55ce8d.jpg

 

IMG_20220610_221135.thumb.jpg.8a47a96d9d3c6f3a47f3d43a5ad44d4b.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - sarados
fotos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας έχω γρίφο.

Μοιάζουν με πεταλίδες 100%, είναι υπερβολικά μικρότερα και ανοιχτόχρωμα-άσπρα. Πως τα λένε τα ρημάδια; Δεν δημιουργούν κάποιο θέμα απλά θέλω να μάθω το είδος. (σε αντίθεση καθαρίζουν αρκετά και όποιος καθαρίζει είναι φίλος μας 😂)  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...