Jump to content

Soil και στρώσιμο


george1280

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Δες και τα νιτρωδη.... μηπως μεσα σε μια εβδομαδα εμφανιστικαν... υπαρχουν και θαυματα :)

Προχτές είχα μηδεν..... Τα μέτρησα έτσι σκέφτηκα κ εγώ όπως εσύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Περίσσιο διοξειδιο είναι  αυτό που παράγει η ανθρώπινη δραστηριότητα κυρίως χρησιμοποιώντας ορυκτά καύσιμα... Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Δηλαδή το βράδυ που τα φυτά της στεριάς εκπέμπουν διοξειδιο κ υπάρχει κ το επιπλέον από την ανθρώπινη δραστηριότητα τι γίνεται;;; συμβαίνει κάτι;; το λέω λίγο απλοϊκά τώρα... Δεν είναι ανάλυση θεωρώ για το φόρουμ αλλά ασχολούμαι με κλιματολογια για αυτό το λέω.... 


Μπορει και να εχεις και δικιο, εγω το βλεπω απο αποψη και οικονομιας και πιο βολικο να βαλεις μια ηλεκτροβανα (εαν την παρεις εξτρα απο Κινα εχει 10ευρω) και γλιτωνεις τα πηγαινε-ελα για την μπουκαλα.
Λες να λενε ανοησιες οσοι λενε οτι το βραδυ κινδυνευουν τα ψαρια με ασφυξια; Δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Παλιοτερα ειχα δοκιμασει μονο το DIY με την σοδα και την ζαχαρη, τελειωσε το μιγμα το πεταξα και δεν ξαναεβαλα ποτε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:


Μπορει και να εχεις και δικιο, εγω το βλεπω απο αποψη και οικονομιας και πιο βολικο να βαλεις μια ηλεκτροβανα (εαν την παρεις εξτρα απο Κινα εχει 10ευρω) και γλιτωνεις τα πηγαινε-ελα για την μπουκαλα.
Λες να λενε ανοησιες οσοι λενε οτι το βραδυ κινδυνευουν τα ψαρια με ασφυξια; Δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Παλιοτερα ειχα δοκιμασει μονο το DIY με την σοδα και την ζαχαρη, τελειωσε το μιγμα το πεταξα και δεν ξαναεβαλα ποτε ξανα.

Έχω ήδη ηλεκτροβανα σε περίπτωση διακοπής να κλείσει διοξειδιο επειδή δεν θα λειτουργει το φίλτρο κ τότε εννοείται ότι δεν θα οξυγονωνεται κ το νερό αν η διακοπή διαρκέσει ώρες... Πάντως ξέρω αρκετούς που το έχουν 24ωρο. Η οικονομία είναι άλλο θέμα. Πάντως εγώ αυτή τη στιγμή έχω λίγο πάνω από 60 φυσαλίδες το λεπτό κ το drop checker είναι πράσινο. Θα δω φυσικά και την πρόοδο  των φυτών κ μεταγενεστερα που θα βάλω ψάρια αν θα έχουν θέμα το βράδυ... Δεν νομίζω πάντως με σταθερό κ τόσο λίγο διοξειδιο δεν προλαβαίνει να αλλάξει το ph το βράδυ που εκπέμπεται διοξειδιο και από τα φυτά... Ειδομεν 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα update σημερινό από τη διαδικασία στρωσίματος.... 

Εννατη μέρα χωρίς αλλαγή νερού με τροφή σε τούλι την οποία την άλλαξα στις μισές μέρες κ έβαλα παραπάνω ποσότητα κ λίγες διάσπαρτες granules που έριξα για επίσπευση χα χα χα χα... 

 

Αμμωνια 0,5

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 10

 

Λετε να κάνω αλλαγή νερού λόγω του Soil να φύγουν τα πολλά  θρεπτικά στοιχεία....;;; τα φυτά πάνε καλά το Μόντε Κάρλο πέταξε καινούργια φυλλαράκια.. 

 

Ευχαριστώ 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Τον φωτισμό τον ανέβασα στις 5 ώρες
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση τωρα που ειδα τις φωτογραφιες.
Γιατι εχεις τοσο πολυ χωμα μπροστα; Το βλεπω να ειναι σχεδον επιπεδο και μπροστα πρεπει να ειναι περιπου 8 εκατοστα παχος; Δεν ειναι πολυ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι επίπεδο... Ξεγελάει η φώτο αν ήταν επίπεδο δεν θα έβλεπες, που λέει ο λόγος, καν τις πίσω πέτρες. Φαντάσου μπροστά αριστερά το soil ειναι στους 6 ακριβώς πόντους, μπροστά δεξιά 7 πόντους κ πίσω μου βγήκε γύρω στους 12 πόντους το σήκωμα για να πάρει βάθος. 

IMG_20211025_222552.jpg

Έγινε επεξεργασία - george1280
Να δες μια πλαϊνή για να φανεί...
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια κ εγώ πιστεύω τελικά ότι έπρεπε να το είχα κάνει 2 πόντους κοντύτερο το soil παντού..... Μου ξέφυγε λίγο.... ??Χάνω λίτρα έτσι.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

εγώ πίστευω οτι πρέπει να κανεις κατι και με τις πέτρες κάποιες μεγάλες να σηκωθούν και κάποιες μικρές να είναι υποστηρικτικες . Όταν τα φυτά σου θα μεγαλώσουν δε θα βλέπεις πέτρα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα, 

 

εγώ πίστευω οτι πρέπει να κανεις κατι και με τις πέτρες κάποιες μεγάλες να σηκωθούν και κάποιες μικρές να είναι υποστηρικτικες . Όταν τα φυτά σου θα μεγαλώσουν δε θα βλέπεις πέτρα . 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή θα το κοιτάξω 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπροστα δεν χρειαζεται τετοιο παχος soil. Και 3-4 εκ θα ηταν αρκετο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2021 at 5:08 ΜΜ, το μέλος george1280 έγραψε:

Λετε να κάνω αλλαγή νερού λόγω του Soil να φύγουν τα πολλά  θρεπτικά στοιχεία....;;; τα φυτά πάνε καλά το Μόντε Κάρλο πέταξε καινούργια φυλλαράκια.. 

Μια μικρη αλλαγη 10-20% ανετα μπορεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια μικρη αλλαγη 10-20% ανετα μπορεις να κάνεις.

Έχω κάνει από εχτές μια αλλαγή περίπου στο 30% αργότερα θα επανέλθω με μετρήσεις να δούμε τι γίνεται... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μέτρησα αμμωνία μηδέν κ νιτρώδη μηδέν... Ο κύκλος του αζώτου δεν δείχνει να ξεκίνησε ποτέ... Να πω ότι κ στο πρώτο γέμισμα του ενυδρείου περίπου 12 μέρες πριν αλλά και εχτές που έκανα 30% αλλαγή νερού έχω ρίξει βακτήρια... 

 

Να αναφέρω εδώ ότι το φίλτρο μου fluval 207 λειτουργούσε πριν σε 60αρι ενυδρείο... Βέβαια λόγω της αγορας του μεγαλύτερου ενυδρείου που εχω τώρα( 100αρι) , είχε ξεστηθει το παλιό ενυδρείο Κ το βιολογικό υλικό του φίλτρου, καθως κ όλα τα εξαρτήματα του φίλτρου είχαν πλυθεί σχολαστικά κ έμεινε ανενεργό περίπου 2 βδομάδες. Το αναφέρω αυτό φυσικά για να θεωρήσω αυτονόητο ότι δεν τηθεται θέμα να επιζησε βιολογια μετά από 2 βδομάδες off του φιλτρου κ με πλύσιμο καλό.... Έτσι δεν είναι;; 

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νιτρικών έχεις ? Αν ναι κάνε μία μέτρηση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Τεστ νιτρικών έχεις ? Αν ναι κάνε μία μέτρηση. 

Μόλις μέτρησα dartman κ έχω 25.... προχτές είχα μετρήσει 10. Βέβαια είναι τα υγρά της sera κ αυτή τη φορά κουνησα πολύ παραπάνω από 15 δευτερόλεπτα που είναι το βήμα 3 όταν ρίχνω τη σκόνη.... (διάβασα το σχετικό θέμα που έλεγαν τα παιδιά εδώ)...

 

Επίσης να προσθέσω ότι οι βουκεφαλαντρες δεν πάνε καλά (λιώνουν) κ στην αλλαγή νερού εχτές όταν συφωναριζα κ τις πλησιαζα διαλύονταν εξαΰλωνονταν... Χα χα πιθανόν να τις βγάλω δεν τρελάθηκα από την αρχή που τις έβαλα είχα ενδοιασμούς. 

Όλα τα άλλα πάνε πολύ καλά.... Οι ροταλες μεγαλώνουν, το Μόντε Κάρλο πετάει πολλά νέα φυλλαράκια οι blyxa, κλπ.... Φωτισμός παραμένει στο 80% ένταση 5 ώρες τη μέρα με μισάωρο ανατολή κ δύση μισαωρο. 

 

Ευχαριστώ ακούω συμβουλές 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη καταλαβαινω κατι λαθος;
Με αμμωνια 0, νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 πριν λιγο και τωρα 25 εχεις ολοκληρωσει τον κυκλο και εχει στρωσει το ενυδρειο σου *

 

*εαν τα τεστ μετρανε σωστα, δεν πειραζει καθολου να το κουνας περισσοτερη ωρα, αλλα λεει οτι με 15δευτερολεπτα εχεις επαρκη διαλυση της σκονης, χτυπα το παραπανω εαν θες αλλα δεν θα αλλαξει κατι πολυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Συγνωμη καταλαβαινω κατι λαθος;
Με αμμωνια 0, νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 πριν λιγο και τωρα 25 εχεις ολοκληρωσει τον κυκλο και εχει στρωσει το ενυδρειο σου *

 

*εαν τα τεστ μετρανε σωστα, δεν πειραζει καθολου να το κουνας περισσοτερη ωρα, αλλα λεει οτι με 15δευτερολεπτα εχεις επαρκη διαλυση της σκονης, χτυπα το παραπανω εαν θες αλλα δεν θα αλλαξει κατι πολυ

Οι μετρήσεις σήμερα είναι αμμωνία και νιτρώδη μηδέν κ νιτρικά 25 ναι. Τη Δευτέρα προχτές δηλαδή ήταν τα νιτρικά στο 10 κ η αμμωνία περίπου στο 0,5 κ τα νιτρωδη μηδέν. Εχτές έκανα αλλαγή 30% περίπου του νερού. Αυτά... 

 

Αυτο αναρωτιέμαι κ εγώ έστρωσε;;; πάνω από 0,5 αμμωνία δεν έχω δει κ μέχρι στιγμής πάντα μηδέν είναι τα νιτρωδη.

 

Να συμπληρώσω ότι συνεχίζω να έχω τροφή σε τούλι.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Αυτο αναρωτιέμαι κ εγώ έστρωσε;;; πάνω από 0,5 αμμωνία δεν έχω δει κ μέχρι στιγμής πάντα μηδέν είναι τα νιτρωδη.

Μαλλον εστρωσε. Μπορεις να δοκιμασεις το αν εστρωσε. Πάρε υγρη αμμωνια απο φαρμακειο και και ριξε 1-2 μλ στο ενυδρειο. Καλυτερα πρωτα 1μλ, μετα μετρας αμμωνια και αν παει στο 0.5 φτανει. Εγω μεχρι 1ppm το παω. Και μετα σε 12 ωρες και σε 24 ωρες ξανα μετρας αμμωνια. Μετα απο 24 ωρες πρεπει να μετρας μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Στρωμένος είσαι , κάνε και αυτό που λέει η Ναταλία αν θες για το 100% , και είσαι έτοιμος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ παίδες ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές κ οδηγίες.... Μακάρι να γίνει ωραίο το εγχείρημα... 

 

Τις πέτρες dartman τελικά θα τις αφήσω έτσι, μου αρέσουν αρκετά δεν θέλω να τις σηκώσω. Αν κρυφτούν λίγο από γρασίδι κ κάποια φυτά δεν πειράζει.... Θα κλαδεύω μπόμπα.... Έτσι κ αλλιώς πίσω από τις δύο μεγάλες πέτρες έχω τις ροταλες κ θα βάλω και κάνα άλλο όπως pogostemon erectus για background οπότε τα ψηλά θα παίξουν πίσω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...