Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή πρώτου ενυδρείου.


Antonis Triantafyllakis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Καινούργιος στο forum. Έχω διαβάσει και συνεχίζω να διαβάζω πολλές συζητήσεις και αναλύσεις σας στο forum, οπότε με ψήσατε άθελα σας να ασχοληθώ με το άθλημα. Καθώς για ένα "ενυδρειάκι" για τα παιδιά πήγαινα αλλά νομίζω πως βρήκα ένα πολύ ωραίο χόμπυ. Ενώ σκέφτόμουν στην αρχή για ένα μικρό τύπου 50-60 λίτρα κατάλαβα πως όντας αρχάριος καλύτερα να ανέβω όσο μπορώ λίτρα. Το maximum που μπορώ να βάλω πρέπει να είναι 80*40 οπότε και κατέληξα στα εξής ενυδρεία όπου χρειάζομαι βοήθεια εκ μέρους σας για να διαλέξω την πιο αξιόπιστη εταιρεία με τον πιο σωστό μανίσιο εξοπλισμό (καθώς τα προσφέρουν στο πακέτο):

 

1. https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-και-φωτα-led-hs-aqua-aquarium-platy-110-led-bio-white-80x31x46-cm-vol-110l.html?skr_prm=WyI0YmRiODNjMC05YTI0LTQxZGMtYmEzZS1jMjBhMTRhMjJkZDciLDE2MzU5NzI1MDMwMTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

2. https://www.terzakispet.gr/el/%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1-453/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%89%CE%BD-852/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-853/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B7%CE%B5%CE%B9%CE%BC-%CE%B1quastar-96-80x30x40cm-4069?skr_prm=WyI0YmRiODNjMC05YTI0LTQxZGMtYmEzZS1jMjBhMTRhMjJkZDciLDE2MzU5NzM3NzM5NTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

3. https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/ενυδρείο-aquael-leddy-day-night-75d.html

 

4.https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/ενυδρείο-ciano-aqua-80d.html

 

* τα καταστήματα είναι ενδεικτικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλός σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω με ερώτηση καθώς τα ενυδρεία που έβαλες είναι όλα τους 'κοντινά' και αξιόλογα για ξεκίνημα...Τί ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις?

 

Και φυσικά ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!! :D

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ακομα δεν εχω ολοκληρωμένη εικόνα διοτι θελω κιαλλο διαβασμα μεχρι να αποφασίσω. Στο μυαλο μου ομως το εχω σαν ενα μετρια φυτεμένο ενυδρείο με ευκολα φυτά για αρχη (χωρις Co2, υποστρώματα κτλπ) και ψαρακια ενα κοπαδακι με μικρα, κανα σαλιγκάρι ή γαρίδες αν με παίρνει και κανα δυο ψαρακια ακομα.

Έγινε επεξεργασία - Antonis Triantafyllakis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Antonis Triantafyllakis έγραψε:

Ακομα δεν εχω ολοκληρωμένη εικόνα διοτι θελω κιαλλο διαβασμα μεχρι να αποφασίσω. Στο μυαλο μου ομως το εχω σαν ενα μετρια φυτεμένο ενυδρείο με ευκολα φυτά για αρχη (χωρις Co2, υποστρώματα κτλπ) και ψαρακια ενα κοπαδακι με μικρα, κανα σαλιγκάρι ή γαρίδες αν με παίρνει και κανα δυο ψαρακια ακομα.

 

Μιά χαρά το σκέφτεσαι!Απλά πολύ καλά αυτά τα ενυδρεικάκια που έβαλες αλλά προσπάθησε άν σε παίρνει οικονομικά και για ένα εξωτερικό φίλτρ το οποίο θα σε βοηθήσει αρκετά (έστω και άν το πάρεις σε δεύτερο χρόνο μετά από κανα μήνα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Μιά χαρά το σκέφτεσαι!Απλά πολύ καλά αυτά τα ενυδρεικάκια που έβαλες αλλά προσπάθησε άν σε παίρνει οικονομικά και για ένα εξωτερικό φίλτρ το οποίο θα σε βοηθήσει αρκετά (έστω και άν το πάρεις σε δεύτερο χρόνο μετά από κανα μήνα)

Σίγουρα σε δεύτερο χρόνο θα το εχω στον νου μου! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Αντώνη μιας και ο χώρος σου είναι συγκεκριμένος θα έλεγα να εκμεταλλευτείς και το τελευταίο εκατοστό .

Εγώ στην θέση σου  θα έκανα ένα κατά παραγγελία ακριβώς στις διστάσεις που θέλεις . 

Ενδεικτικές τιμές Ενυδρεία Bluefish - Ειδικές κατασκευές ενυδρείων (bluefishaquariums.gr)  ή το καλύτερο παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς . Νομίζω ότι θα κάνεις ένα όμορφο ενυδρείο και με μια μικρή υπέρβαση στο μπάτζετ σου θα μπορείς να βάλεις και εξωτερικό φίλτρο . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια μικρή υπομονή μερικές ημέρες ακόμα που θα ανακοινωθούν οι προσφορές της black friday και να βρεις κάποια γενναία προσφορά. Στο μεσοδιάστημα θα σου πρότεινα να ρίξεις λίγο διάβασμα όσον αφορά το χόμπι. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από άποψη γυαλιού και κολλήματος όλες οι εταιρίες πάνω-κάτω ίδιες είναι στην εγγύηση και την αντοχή τους, μην σε ανυσηχεί αυτό. Τώρα για τον εξοπλισμό πρέπει να το σκεφτείς λίγο. Αν θέλεις εύκολα φυτά ο φωτισμός σε καλύπτει, αν θες κάτι πιο εξεζητημένο/δύσκολο, τότε θα πρέπει να πάρεις άλλον (έξτρα κόστος), αν θέλεις ελαφριά ιχθυοφόρτωση (σχετικά λίγα ψάρια) τότε το φίλτρο σε καλύπτει, αν θέλεις "όσα χωράει" τότε θα πρέπει να πάρει άλλο, κατά προτίμιση εξωτερικό (έξτρα κόστος, ξεκινάνε περίπου από τα 50-60 ευρώ αυτά που θα καλύψουν 100λ ενυδρείο). Για τον θερμαστάτη ισχύει γενικά ο κανόνας 1w ανά λίτρο, άρα αν πας σε ενυδρείο 80χ40 τότε ένας 100αρης σε καλύπτει λογικά. 

 

Αυτά σου τα λέω γιατί στην ουσία στο καινούριο ενυδρείο πληρώνεις όλον τον εξοπλισμό, αν ο εξοπλισμός δεν σου κάνει είναι τζάμπα λεφτά+αυτά που θα δώσεις για τον εξοπλισμό που θέλεις. Που σε αυτήν την περίπτωση παίρνεις σκέτη την γυάλα και την εξοπλίζεις ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις. Γι αυτό είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις τουλάχιστον στο περίπου τι ψάρια/φυτά θέλεις να βάλεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις προτάσεις, ήταν όλες to the point. Θα κάνω μία έρευνα αγοράς για την πρόταση του Άκη περί σκέτης γυάλας και εξωτερικού φίλτρου που μου κέντρισε το ενδιαφέρων και θα επανέλθω για βοήθεια. Θα διαβάσω προφανώς στο forum τι λέτε για την επιλογή φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σχεδόν στον παρακάτω εξοπλισμό και θέλω διορθώσεις για να το προχωρήσω. Τελικά με βλέπω να πηγαίνω για σκέτη γυάλα και εξωτερικό φίλτρο. Ρίξτε μια ματιά στα παρακάτω και πείτε μου γνώμες. Σας ικετεύω μην με ανεβάσετε άλλο το budget γιατί στο τέλος θα πάω τράπεζα για ενυδρειοδάνειο?, αν όμως έχετε πιο οικονομικές προτάσεις πολύ ευχαρίστως. Να υπενθυμίσω ότι στο μυαλό μου το έχω μελλοντικά σαν ένα open top ενυδρείο μέτρια φυτεμένο με 5-6 κοπαδόψαρα μικρά, 1-2 άλλα ψαράκια, κανά σαλιγκαράκι και καμιά γαριδούλα.

 

1. ενυδρείο: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5093-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ενυδρεία/8151-sunsun-hek-800-enydreio-130lt-8151.html

 

2. φίλτρο: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/2476-dophin-astro-2202-εξωτερικό-φίλτρο-6938104012121.html

 

3. φωτιστικό: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/7191-sunsun-ade-700c-φωτιστικό-led-26w-78-95cm.html

 

4. θερμοστάτης: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5096-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Θερμοστάτες-Ενυδρείου/3701-tetra-θερμοστάτης-100w-4004218606463.html

 

5. χαλίκι: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/7685-amtra-xaliki-quarzo-ceramizzato-mayro-2-3mm-10kg-7685.html

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ας τα πάνε ενα-ενα.

1. Το ενυδρείο είναι μια χαρά. Το δικό μου έχει παρόμοιες διαστάσεις και προσφέρει πολλές επιλογές για ψαρια.

2. Το φιλτρακι αυτό είναι μικρό. Και από άποψη κάδου και κυκλοφορίας. Συν ότι πρέπει να αγοράσεις και έξτρα το βιολογικό υλικό (άρα +10-20€).

Θα πρότεινα κάτι πιο δυνατό. Μια οικονομική λύση είναι  

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5526-sunsun-εξωτερικό-φίλτρο-hw-302-fb.html

Με τα πάντα μέσα. 

3. Το φωτιστικό λογικά θα καλύψει κάποια εύκολα φυτά. Είναι οικονομικό, οπότε αν στο μέλλον θες αναβάθμιση εύκολα κάνεις τη μετάβαση, αφού δε θα έχεις δώσει πολλά χρήματα.

4. Θερμοστατης σίγουρα έναν 150w. Ειδικά σε ανοιχτό ενυδρείο. 

5. Για να καλύψεις το ενυδρείο σου, θες 20kg τουλάχιστον. 

Ψαξου λίγο και σε καμία μάντρα υλικών. Τουλάχιστον Αθήνα βρίσκεις υλικά για ενυδρείο σε καλύτερες τιμές. (Χαλίκι και πετρες)

 

Στα παραπάνω θα πρέπει να προσθέσεις σαν κόστος, υλικά για το hardscape (ξύλα, πέτρες κτλ), ένα σετ με υγρά τεστ, και φυσικά φυτά και ψάρια. 

 

Αυτά:)

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2021 at 11:16 ΜΜ, το μέλος Antonis Triantafyllakis έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Καινούργιος στο forum. Έχω διαβάσει και συνεχίζω να διαβάζω πολλές συζητήσεις και αναλύσεις σας στο forum, οπότε με ψήσατε άθελα σας να ασχοληθώ με το άθλημα. Καθώς για ένα "ενυδρειάκι" για τα παιδιά πήγαινα αλλά νομίζω πως βρήκα ένα πολύ ωραίο χόμπυ. Ενώ σκέφτόμουν στην αρχή για ένα μικρό τύπου 50-60 λίτρα κατάλαβα πως όντας αρχάριος καλύτερα να ανέβω όσο μπορώ λίτρα. Το maximum που μπορώ να βάλω πρέπει να είναι 80*40 οπότε και κατέληξα στα εξής ενυδρεία όπου χρειάζομαι βοήθεια εκ μέρους σας για να διαλέξω την πιο αξιόπιστη εταιρεία με τον πιο σωστό μανίσιο εξοπλισμό (καθώς τα προσφέρουν στο πακέτο):

 

1. https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-και-φωτα-led-hs-aqua-aquarium-platy-110-led-bio-white-80x31x46-cm-vol-110l.html?skr_prm=WyI0YmRiODNjMC05YTI0LTQxZGMtYmEzZS1jMjBhMTRhMjJkZDciLDE2MzU5NzI1MDMwMTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

2. https://www.terzakispet.gr/el/%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9-%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1-453/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%89%CE%BD-852/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-853/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B7%CE%B5%CE%B9%CE%BC-%CE%B1quastar-96-80x30x40cm-4069?skr_prm=WyI0YmRiODNjMC05YTI0LTQxZGMtYmEzZS1jMjBhMTRhMjJkZDciLDE2MzU5NzM3NzM5NTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

3. https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/ενυδρείο-aquael-leddy-day-night-75d.html

 

4.https://www.bluefishaquariums.gr/ενυδρεια-τιμες/ενυδρείο-ciano-aqua-80d.html

 

* τα καταστήματα είναι ενδεικτικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλός σας βρήκα!

Καλημερα φίλε μου και καλώς ήρθες. Βασικά η πρώτη μου ερώτηση είναι τι ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις. Δλδ πως έχεις σκεφτεί το ενυδρείο σου? Θες να έχει φυτά? Να είναι εύκολο στη συντήρηση? Να έχει πχ λέω εγώ τώρα χρυσόψαρα? ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Antonis Triantafyllakis έγραψε:



Seachem Tidal 55

Αντιπροταση για φιλτρο, κατα την γνωμη μου το απολυτος καλυτερο κρεμαστο φιλτρο που υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα. Πολυ πιο δυνατο απο αυτο που προτεινες και απολυτος ικανο να ανταπεξελθει στο ενυδρειο που σκεφτεσαι.
Υπαρχει σε καταστηματα στην τιμη παρομοια με αυτο που βρηκες.

Παλαιοτερα και εγω ειχα ενα κολλημα με τα εξωτερικα φιλτρα, σημερα δεν καταλαβαινω γιατι θεωρουμε ανωτερο ενα εξωτερικο απο ενα κρεμαστο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Seachem Tidal 55

Αντιπροταση για φιλτρο, κατα την γνωμη μου το απολυτος καλυτερο κρεμαστο φιλτρο που υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα. Πολυ πιο δυνατο απο αυτο που προτεινες και απολυτος ικανο να ανταπεξελθει στο ενυδρειο που σκεφτεσαι.
Υπαρχει σε καταστηματα στην τιμη παρομοια με αυτο που βρηκες.

Παλαιοτερα και εγω ειχα ενα κολλημα με τα εξωτερικα φιλτρα, σημερα δεν καταλαβαινω γιατι θεωρουμε ανωτερο ενα εξωτερικο απο ενα κρεμαστο.

Για μενα καθολου καλη επιλογη. Θα εξηγησω γιατι...

1- το οπτικο κομματι

Διαστάσεις Μονάδας: Μήκος: 8 1 ίντσες (20,5 cm),Πλάτος: 6 ίντσες (15,5 cm),Ύψος: 8 ίντσες (21,4 cm)
Media Chamber: Μήκος: 7 ίντσες (18,9 εκ.), Πλάτος: 2 ίντσες (6,6 εκ.), Ύψος: 5 ίντσες (15 εκ.)

φανταζομαι να εχω ενα ομορφο ενυδρειο και να κρεμεται τετοιο μαυρο κουτι στο πλαι......

2- χώρος για βιολογικο υλικο και σφουγγαρια - πολυ μικρος. Τι θα χωρεσει μεσα...  1λ βιολογικο και ενα σφουγγαρι....

Εγω πχ εχω DoPhin ASTRO 2212 σε 120λ ενυδρειο, σας πληροφορω, οτι μια χαρα ειναι για τα λιτρα αυτα.

εχει καδο 12λ και μπορεις να κρατας και πολλα ψαρια, χωρις να σκεφτεσαι αν θα ανεβασει αμμωνια κτλ κτλ συν θα υπαρχει αρκετη κυκλοφορια.

3- Δεν κανει για φυτεμενα με χρηση CO2, γιατι υπαρχει μεγαλη αναταραξη επιφανειας.

δηλ, αν στο μελλον θα ηθελες να φτιαξεις ενα high tech φυτεμενο - αχρηστο θα παει το tidal....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω βίντεο μπορεί να σε βοηθήσει για να καταλάβεις τι ψάχνουμε/θέλουμε από τα φίλτρα αναλογικά με το ενυδρείο :

 

 

 

Σε ένα 150λιτρο έχω το astro 2212 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ήμουν και τυχερός γιατί το είχα βρει σε προσφορά στα 70ευρώ. Τώρα έχει 82 απ όσο έψαξα.

 

Θερμοστάτη θα έπραινα αυτόν . Στα ανοιχτά ενυδρεία ζορίζονται περισσότερο οπότε πας λίγο πιο πάνω από τα λίτρα σε βατ

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με natateo για τον tidal και το αισθητικό κομμάτι. Γι'αυτό και κατέληξα στον SunSun που είπε ο φίλος Αντώνης λίγο πιο πάνω. Για θερμοστάτη λεω για εναν 200ρι μιας και δεν έχει διαφορά σε τιμή. Για τις πέτρες και τα ξύλα-ριζες διάβασα στο φόρουμ περί ακουα φορτε κτλπ οποτε θα παω σε ενα ποτάμι αύριο το πρωί να δω αν μπορώ να βρω κατι ωραίο. Για χαλίκι λεω να παρω 30κιλα, πιστεύετε είναι οκ για 4 εκατοστά? Επίσης λογικά δεν θα το έχω και φουλ ανοιχτό το ενυδρείο μην χασω και κανα ψαρακι, θα παρω κανα δύο πλεξι γκλας να τα μονταρω πανω.

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis Triantafyllakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για μενα καθολου καλη επιλογη. Θα εξηγησω γιατι...

1- το οπτικο κομματι

Διαστάσεις Μονάδας: Μήκος: 8 1 ίντσες (20,5 cm),Πλάτος: 6 ίντσες (15,5 cm),Ύψος: 8 ίντσες (21,4 cm)
Media Chamber: Μήκος: 7 ίντσες (18,9 εκ.), Πλάτος: 2 ίντσες (6,6 εκ.), Ύψος: 5 ίντσες (15 εκ.)

φανταζομαι να εχω ενα ομορφο ενυδρειο και να κρεμεται τετοιο μαυρο κουτι στο πλαι......

2- χώρος για βιολογικο υλικο και σφουγγαρια - πολυ μικρος. Τι θα χωρεσει μεσα...  1λ βιολογικο και ενα σφουγγαρι....

Εγω πχ εχω DoPhin ASTRO 2212 σε 120λ ενυδρειο, σας πληροφορω, οτι μια χαρα ειναι για τα λιτρα αυτα.

εχει καδο 12λ και μπορεις να κρατας και πολλα ψαρια, χωρις να σκεφτεσαι αν θα ανεβασει αμμωνια κτλ κτλ συν θα υπαρχει αρκετη κυκλοφορια.

3- Δεν κανει για φυτεμενα με χρηση CO2, γιατι υπαρχει μεγαλη αναταραξη επιφανειας.

δηλ, αν στο μελλον θα ηθελες να φτιαξεις ενα high tech φυτεμενο - αχρηστο θα παει το tidal....


Η αντιπροταση μου ηταν στο ιδιο ευρος τιμων με αυτο που ειχε στο μυαλο του ο φιλος.
Το αισθητικο ειναι οπως το βλεπει κανεις, δεν υπαρχουν επιχειρηματα υπερ η κατα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας γενικός κανόνας για να υπολογισμό του βάρους για το υλικό του βυθού είναι τα λίτρα ×1,5.

 

Δηλαδή αν το ενυδρείο έχει βάση 80×40  και θέλουμε ύψος 4cm....

8×4×0,4×1,5=19,2kg 

 

Βέβαια για το είδος του βυθού, θα πρέπει πρώτα να έχεις κατασταλάξει στην ψαροσυνθεση...?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αντουάν! Αφού κατέληξα σε εξοπλισμό τωρα διαβαζω για φυτα και ψαρακια. Θα επανέλθω αφου καταλήξω για να παρω ξανα επιβεβαίωση και διορθώσεις. Ευχαριστώ ολους σας για τον χρόνο σας και τις αμεσες απαντήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Το αισθητικο ειναι οπως το βλεπει κανεις, δεν υπαρχουν επιχειρηματα υπερ η κατα.

Εννοειται. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...