Jump to content

ADA(NO) 45P ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....


dano23

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την ομάδα...αφού πέρασε ο καιρός και δεν πήγαινε άλλο με άδεια γυάλα ξεκίνησα εδώ και κάμποσες μέρες την προσπάθεια μου στο να φτιάξω ένα καινούριο scape..η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να παίξω και με ξύλο αλλά συνηδειτοποίησα ότι δεν είμαι έτοιμος ακόμη για συνδιασμό και των 2 οπότε προσπάθησα με πέτρα μόνο..μετά από κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες σιγά σιγά άρχισε να βγαίνει κάτι όπου το τελείωσα χθες σαν στήσιμο...εδώ να πω ότι με βοήθησε πολύ μια προχειροκατασκευή προσομείωσης του ενυδρείου σε διαστάσεις ώστε να μην διαλύσω το main....η άνεση που μου προσέφερε δεν συγκρίνεται με τπτ...θα ακολουθήσει φωτογραφικό υλικό και ελπίζω να σας ικανοποιήσει οπτικά το τελικό αποτέλεσμα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πάντα θεωρούσα πιο δύσκολα τα scape μόνο με πέτρες. 

Και όντως, το να φτιάξεις το scape εκτός γυαλας διευκολύνει από όλες τις απόψεις.

 

Άντε ρε Γιωργάκη. Βάλε και καμία φωτο:)

Link to comment
Share on other sites

για αρχή θα σας δείξω το σούπερ προπονητήριο και την πρώτη μου προσέγγιση η οποία στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία... ακολούθησαν κ άλλες βέβαια...???? 

IMG_20220104_170659.jpg

IMG_20220108_150235.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Γιατί όμως αποτυχία??

γιατί παρότι μου άρεσε σαν σκέψη και επειδή ήθελα να βάλω και άλλη πέτρα αποδείχθηκε στο τέλος ότι δεν έμεινε χώρος για φύτεμα καθόλου..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

για αρχή θα σας δείξω το σούπερ προπονητήριο και την πρώτη μου προσέγγιση η οποία στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία... ακολούθησαν κ άλλες βέβαια...???? 

IMG_20220104_170659.jpg

IMG_20220108_150235.jpg

Αυτό το scape είναι που δεν θα είχε χώρο για φύτεμα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και αυτό είναι το scape που θα πορευθώ για τον επόμενο καιρό....???

 

 

DSC02579-01.jpeg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις αποφασίσει αν θα είναι iwagumi ή Brazilian. Η δεύτερη επιλογή που έδειξες πάλι δεν θα έχεις χώρο για φύτεμα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Μάλλον δεν έχεις αποφασίσει αν θα είναι iwagumi ή Brazilian. Η δεύτερη επιλογή που έδειξες πάλι δεν θα έχεις χώρο για φύτεμα..

έχει αρκετό χώρο απλά σε ξεγελάει η φοτό...εδώ θα είμαστε να βλέπουμε και την εξέλιξη του....?

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

και αυτό είναι το scape που θα πορευθώ για τον επόμενο καιρό....???

 

 

DSC02579-01.jpeg

Μάλιστα! Είναι πιο όμορφο από το προηγούμενο. Άντε καλογέμιστο!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

έχει αρκετό χώρο απλά σε ξεγελάει η φοτό...εδώ θα είμαστε να βλέπουμε και την εξέλιξη του....?

Με το καλό φίλε μου.. καλή αρχή!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπήκαν τα πρώτα φυτά και ξεκινάμε με drystart μέθοδο άλλη μία φορά... μόλις δέσουν προχωράμε στο επόμενο στάδιο...

 

DSC02588.JPG

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Γιώργη.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να αναφέρεις τι φυτά έχουν μπει ήδη και τι σκοπεύεις να βάλεις αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

@dano23, το μπουκετακι , που ειναι ακριβως στην μεση μπροστα - βγαλε!!!! Θα δειξει πολυ πιο καλα! :thumbup:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Θα μπορούσες να αναφέρεις τι φυτά έχουν μπει ήδη και τι σκοπεύεις να βάλεις αργότερα;

φυσικά φίλε μου... έχω βάλει bucephaladra sp red,Hemianthus callitrichoides Cuba,marcilea crenata,Staurogyne repens, λίγη Eleocharis και σε κάποια βράχια δοκίμασα να βάλω λίγη fissidens με mossmud method(δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να πιάσει).. αργότερα μέχρι στιγμής έχω σκοπό να γεμίσω με rotala πίσω όταν μπει νερό..

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

@dano23, το μπουκετακι , που ειναι ακριβως στην μεση μπροστα - βγαλε!!!! Θα δειξει πολυ πιο καλα! :thumbup:

σε περίπτωση που δεν μου κάτσει καλά στο τέλος μπορεί και να το ξυλωσω...🙂🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπραβο σου πολυ ομορφη η καινουρια προσπάθεια !!! Στο ιδιο ύφος, άλλη λογική. Πάει πιο brasilian. 

 

Κατι δε μου κάθετε καλά στο επάνω μέρος ... Δε ξέρω τι είναι ... Σίγουρα η δεξία πανω πέτρα και το μέγαλο κένο εκει που έχω τους κύκλους, . Υπολογίζοντας και τις ροτάλες.

 

Δεν σημαίνει κάτι είναι καθαρά η δική μου άποψη. 

Και πάλι μπραβο σου !!!! 

 

 

Danos Rescape.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Μπραβο σου πολυ ομορφη η καινουρια προσπάθεια !!! Στο ιδιο ύφος, άλλη λογική. Πάει πιο brasilian. 

 

Κατι δε μου κάθετε καλά στο επάνω μέρος ... Δε ξέρω τι είναι ... Σίγουρα η δεξία πανω πέτρα και το μέγαλο κένο εκει που έχω τους κύκλους, . Υπολογίζοντας και τις ροτάλες.

 

Δεν σημαίνει κάτι είναι καθαρά η δική μου άποψη. 

Και πάλι μπραβο σου !!!! 

 

 

Danos Rescape.jpg

 σ ευχαριστώ φίλε μου...αν δεν το δω στην πράξη να πω την αλήθεια δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πως θα κάτσει...όλα πάνε τώρα μόνο με το πως το φαντάζομαι χοντρικά...εκεί που υπάρχει το μεγάλο κενό είναι και το σημείο φυγής του μονοπατιού...ότι μπει θα διαμορφωθεί με τον καιρό και τα κλαδέματα οπότε έχουμε δρόμο μπροστά μας....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

18η μέρα και συνεχίζουμε σταθερά...

DSC02625-01.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επιτέλους μπήκε το νερό στο αυλάκι...

DSC02632-01.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ όμορφο, τις πέτρες από που τις πήρες και αν ξέρεις πως λέγονται. Επίσης αν έχει κανένα link για το drystart.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kalxas έγραψε:

Πολύ όμορφο, τις πέτρες από που τις πήρες και αν ξέρεις πως λέγονται. Επίσης αν έχει κανένα link για το drystart.

Ευχαριστώ

σ ευχαριστώ φίλε μου...seiryu stones είναι οι πέτρες και τις προμηθεύτηκα από το aquariumhouse.. τώρα για το drystart υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο ίντερνετ οπότε δεν μπορώ να σου δώσω κάτι συγκεκριμένο....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dano23 said:

σ ευχαριστώ φίλε μου...seiryu stones είναι οι πέτρες και τις προμηθεύτηκα από το aquariumhouse.. τώρα για το drystart υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο ίντερνετ οπότε δεν μπορώ να σου δώσω κάτι συγκεκριμένο....

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κλείσαμε 14 μέρες και όλα κυλάνε φυσιολογικά...

 

DSC02648.JPG

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...