Jump to content

Βοήθεια ειμαι καινουργιος


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ θα ήθελα την βοήθεια σας απελπισμένα γτ είμαι στα πρόθυρα να το ξηλωσω αλλά μου αρέσει εδώ και 4-5 μήνες κοντά..  Έχω μπει στο χόμπι του ενυδρείου εχώ πάρει κάτι φυτά 1-2 grow carpeting eleocharis και ακομα ένα το νερό μου είναι σκληρό βρύσης το kh είναι υψηλό στο ενυδρείο παρέχω c02 φωτισμό t8 led λάμπα και τα φυτά μ είναι παγωμένα δν μεγαλώνουν όπως τα έβαλα έτσι είναι μεγαλώνουν υπερβολικά αργά το νερό στην επόμενη αλλάγη που θα κάνω θα το αλλάξω από φίλτρου για να ρυθμίσω την σκληρότητα του επειδή δν είχα βοήθεια από κανέναν ότι μπόρεσα να κανω μόνος από διάβασμα δν τα έχω καταφέρει όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να μου πείτε τι σκατα κάνω λάθος και τα φυτα μ δν μεγαλώνουν δν έχουν ζωή τι πρέπει να αλλάξω.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο ΑΖ, η πληροφορίες που μας δίνεις είναι αόριστες, δεν γνωρίζουμε ούτε το είδος του φωτισμού ούτε την ένταση, ούτε θερμοκρασία, ph, KH η GH, λίτρα, είδος βυθού, λίπασμα, ποσότητα co2, κτλ 

δείξε μας και μια φωτογραφία και ρίξε μια ματιά παρακάτω και ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 120L 80x36x45 διαστάσεις θερμοκρασία στους 24 βαθμους  λίπασμα υγρό (plantamin tetra)χρησιμοποίησα για το βυθό μου το Ada Amazonia aqua soil ph στα 7.6 με 8.0

KH sta 10d me 15d και GH 10d me 15 ξέρω το νερό μου είναι πολύ σκληρό όσο αφορά το c02  το έχω σε εικόνα είναι από δοχείο το διεξαγω  μέσα στο δοχείο μια φορά τι μέρα επειδή οικονομικά δν μπόρεσα να αγορά ενα σωστό σύστημα c02 αλλά έχει μπει στο πρόγραμμα να αγοραστεί όπως βλέπετε τα φυτά μ είναι όπως τα λέω εγώ ζόμπι ζωντανά νεκρά

IMG_20220202_205919.jpg

IMG_20220202_205913.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αποστολε! Καλως ηρθες στο φορουμ! 

 

Το eleocharis γενικα δεν ειναι και απο τα πιο γρηγορα φυτα. για να σου κανει κανονικο γκαζον θελει καιρο. Τωρα εφοσον δεν βλεπεις καθολου αναπτυξη παει αλλου βεβαια. Το αλλο φυτο μοιαζει με Monte Carlo και εχει σιγουρα ταχυτερη αναπτυξη. 

 

Αμα μπορεις βγαλε μια φωτο ολοκληρο το ενυδρειο! Για το φωτιστικο οτι μπορεις να μας πεις παραπανω (watt, ειδος λαμπας κτλ).

 

To PH ειναι λιγο τσιμπημενο παντως! Και λιγα ειναι τα φυτα που που χρειαζονται τοσο σκληρο νερο και ψηλο PH. Ενα συστημα αντιστροφης οσμωσης μπορει να σε βοηθησει να ριξεις το PH αρκετα και τη σκληροτητα του νερου!

 

Επισης τυχαινει μηπως και ξερεις μετρησεις απο νιτρικα, φωσφορο κτλ? Kαποιο drop checker για το CO2? Γενικα ειναι ευκολη κατασκευη και μπορεις να φτιαξεις και το υγρο πολυ ευκολα. Αν τοποθετηθει καπου οπου δεν εχει πολυ κυκλοφορια το νερο και ειναι μακρια απο την εισαγωγη του CO2 τοτε θα μπορεις να εχεις ανιτκειμενικη αποψη για την ποσοτητα CO2 στο συστημα! Πιστευω ειναι πολυ πιθανο να χανεται πολυ απο το CO2 βαζεις (ισως επειδη ειναι πολυ ψηλα στο ενυδρειο?) 
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Το ενυδρείο μου είναι 120L 80x36x45 διαστάσεις θερμοκρασία στους 24 βαθμους  λίπασμα υγρό (plantamin tetra)χρησιμοποίησα για το βυθό μου το Ada Amazonia aqua soil ph στα 7.6 με 8.0

KH sta 10d me 15d και GH 10d me 15 ξέρω το νερό μου είναι πολύ σκληρό όσο αφορά το c02  το έχω σε εικόνα είναι από δοχείο το διεξαγω  μέσα στο δοχείο μια φορά τι μέρα επειδή οικονομικά δν μπόρεσα να αγορά ενα σωστό σύστημα c02 αλλά έχει μπει στο πρόγραμμα να αγοραστεί όπως βλέπετε τα φυτά μ είναι όπως τα λέω εγώ ζόμπι ζωντανά νεκρά

IMG_20220202_205919.jpg

IMG_20220202_205913.jpg

Καλησπέρα Απόστολε , καλώς ήρθες στο χόμπι !!! 

Βγάλε όσο πιο γρήγορα μπορείς αυτό το "CO2" ! Θα σου γεμίσει το ενυδρείο black-beard alge (ΒΒΑ) και μετά θα τραβήξεις τα πάνδεινα να το φέρεις στα ίσια του ,

Αρχικά αυτά τα "συστήματα" είναι για λιγότερα λίτρα , αλλα και πάλι επειδή δεν παρέχουν σταθερά επίπεδα CO2 ευνοούν απίστευτα την BBA !!
Το νερό σου είναι πολύ σκληρό για να πετύχεις τα ιδανικά επίπεδα CO2 και το pH πολύ υψηλό , θες οπωσδήποτε ολοκληρωμένο σύστημα CO2 & μια Α/Ο για να έρθει στα ιδανικά ph 6,7 & 4 dKH .

 

Μια "οικονομική" λύση είναι υγρό CO2 (θα σου πρότεινα seachem excel) αλλά μακροπρόθεσμα δεν συμφέρει , ούτε σαν τιμή ούτε σαν αποδοτική λύπανση CO2 & φυτά σε πιο χαμηλές απαιτήσεις!

 

  
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

φωτισμό t8 led λάμπα

Μια λαμπα δεν αρκει 1000%, πρεπει να βαλεις δεύτερη. Δεν χρειαζεται να παιρνεις με 20€, υπαρχουν και απλες εμποριου (ιδια δουλεια κανουν). Ερωτηση - υπαρχει αποδοχη για δευτερη λαμπα;

πριν 13 ώρες, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

 

KH sta 10d me 15d και GH 10d me 15 ξέρω το νερό μου είναι πολύ σκληρό

Παρε φιλτρο Α/Ο - https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Mε 50αρα μεμβρανη θα βγαζει 50λ νερου μεσα σε 9-10 ωρες (μιλαμε μονο για νυχτα, που θα εχει πιεση), μπορεις να παρεις μεμβρανη 75 ή 100 gpd, τότε γινεται πιο γρηγορα η δουλεια.

Αν θα εχεις μαλακο νερο στο ενυδρειο σου, για ευκολα και μετρια φυτα δεν θα χρειαστεις CO2. Δες τα γαριδαδικα μου χωρις CO2-

 

πριν 13 ώρες, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Το ενυδρείο μου είναι 120L 80x36x45 διαστάσεις θερμοκρασία στους 24 βαθμους  λίπασμα υγρό (plantamin tetra)χρησιμοποίησα για το βυθό μου το Ada Amazonia aqua soil ph στα 7.6 με 8.0

KH sta 10d me 15d και GH 10d me 15 ξέρω το νερό μου είναι πολύ σκληρό όσο αφορά το c02  το έχω σε εικόνα είναι από δοχείο το διεξαγω  μέσα στο δοχείο μια φορά τι μέρα επειδή οικονομικά δν μπόρεσα να αγορά ενα σωστό σύστημα c02 αλλά έχει μπει στο πρόγραμμα να αγοραστεί όπως βλέπετε τα φυτά μ είναι όπως τα λέω εγώ ζόμπι ζωντανά νεκρά

Τα φυτα, που διαλεξες (Cuba πχ) δεν ζουν σε τετοιες συνθηκες. Μην σπας το κεφαλι σου - απλα δεν γινεται.

Μπορεις να φτιαξεις ομορφο ενυδρειο και χωρις CO2 , απλα πρεπει να κανεις σωστη επιλογη στα φυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για την θερμοκρασια.... και 24 καλα ειναι, αν θελεις πιο γρηγορη αναπτυξη - θερμοκρασια πρεπει να παει στους 25 βαθμους + ακομα μια λαμπα+μαλακο νερο (ή κανονικο συστημα CO2)

Λιπανση... Τα φυτα το πρωτο, που χρειαζονται ειναι μακροστοιχεια - δηλ αζωτο(ΝΟ3-νιτρικα), φωσφορο -Ρ (ΡΟ4-φωσφορικα), καλιο, ανθρακας-C (CO2)

απο που... απο τα ψαρακια, τροφες για ψαρακια+νερακι απο την βρυση+λιπασματα NPK και μικροστοιχεια

Εσυ πηρες μονο το μικρο και μονο λιπασμα σιδηρου (Tetra plantamin).

Τι πρεπει να κάνεις - παρε μετρηση τουλαχιστον νιτρικων (οχι χαρτακια), παρε ενα νορμαλ τεστ (ΑΡΙ ή Salifert )

https://www.aquario.gr/product/salifert-nitrate-profi-test/

https://www.aquario.gr/product/salifert-nitrate-profi-test/

και δες αν εχεις νιτρικα στο ενυδρειο.

Ψαρια εχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20220202_205913.jpg

Τι ειναι αυτο το ασπρο αναμεσα απο τους κοκκους της soil?

Link to comment
Share on other sites

Το άσπρο είναι και αυτό aquarium soil einai San aspri ammos petradakia poly mikra to bathos toy upostromatos Moy einai 5 ekatosta και έχω και ψάρια μέσα neon tetra και gappys

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Το άσπρο είναι και αυτό aquarium soil einai San aspri ammos petradakia poly mikra to bathos toy upostromatos Moy einai 5 ekatosta και έχω και ψάρια μέσα neon tetra και gappys

Δεν ειχα δει ποτέ ασπρο soil. Αν ειναι πετραδακια, δεν ειναι soil. Βαλε λινκ απο ινετ τι ειναι και απο που το πηρες

 

Link to comment
Share on other sites

Και πες πόσα ψαρια συνολικα εχεις στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

και γραψε για το τι φιλτρο εχεις στο ενυδρειο, τι υλικα εχει μεσα, πόσο συχνα το καθαριζεις, πόσο συχνα κανεις αλλαγες νερου και ποσοτητα αλλαγης (πχ 40λ, 30λ)

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα εχουν σχεση με υγεία του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

και γραψε για το τι φιλτρο εχεις στο ενυδρειο, τι υλικα εχει μεσα, πόσο συχνα το καθαριζεις, πόσο συχνα κανεις αλλαγες νερου και ποσοτητα αλλαγης (πχ 40λ, 30λ)

Έχω το eheim 150 classic αλλαγές 2 φορές το μήνα περίπου στα 40 λίτρα μέσα στον φίλτρο  έχω βάλει lava stones και τα μακαρόνια όπως τα λένε συνολικά έχω 14 ψαράκια και ένα γλυφτη 9σο για τον ασπρο soil το πήρα από pet shop και η σακούλα γραφεί aquarium soil μόλις γυρίσω στο σπίτι θα στείλω εικόνα σακούλας

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειχα δει ποτέ ασπρο soil. Αν ειναι πετραδακια, δεν ειναι soil. Βαλε λινκ απο ινετ τι ειναι και απο που το πηρες

 

https://www.skroutz.gr/s/26814147/Aqua-Della-Gravel-Coral-2-3mm-9kg.html το soil το απρο

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

omg δυστυχώς έχει ανέβει η σκληρότητα εξαιτίας του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

omg δυστυχώς έχει ανέβει η σκληρότητα εξαιτίας του

Τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Τι κάνω στην προκειμένη περίπτωση?

Παρόλο που δεν έχω εμπειρία σε φυτεμένο, δε βλέπω άλλη λύση να βγει ο αραγωνίτης χωρίς να ξηλωθούνε τα φυτά. Αλήθεια, με ποιο σκεπτικό τον έβαλες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Παρόλο που δεν έχω εμπειρία σε φυτεμένο, δε βλέπω άλλη λύση να βγει ο αραγωνίτης χωρίς να ξηλωθούνε τα φυτά. Αλήθεια, με ποιο σκεπτικό τον έβαλες;

Με το σκεπτικό ότι δν γνωρίζω όπως είπα και παραπάνω είμαι καινούργιος σε αυτό το χόμπι και για να βγει αυτό λίγο δύσκολο έως δν παίζει γτ είναι μπερδεμένο και για να βγει πρεπει να το ξηλωσω ολο

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά τα λίγα που κατάφερα να βρω , νομιζω οτι ο τιτλος του προιοντος ειναι παραπλανητικος και ουδεμια σχεση εχει με "coral"  περαν του χρωματος. 

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα εχει πρόβλημα , και μαλιστα απο τα λιγα που βρηκα ειναι soil !!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dartman έγραψε:

Με βάση αυτά τα λίγα που κατάφερα να βρω , νομιζω οτι ο τιτλος του προιοντος ειναι παραπλανητικος και ουδεμια σχεση εχει με "coral"  περαν του χρωματος. 

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα εχει πρόβλημα , και μαλιστα απο τα λιγα που βρηκα ειναι soil !!!

Γράφει soil η σακούλα πάνω δν νομίζω να είναι κάτι που να κάνει βλάβη στα φυτά μ κ επίσης ρώτησα πριν το πάρω αν κάνει για φυτά και μ είπανε ναι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Με βάση αυτά τα λίγα που κατάφερα να βρω , νομιζω οτι ο τιτλος του προιοντος ειναι παραπλανητικος και ουδεμια σχεση εχει με "coral"  περαν του χρωματος. 

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα εχει πρόβλημα , και μαλιστα απο τα λιγα που βρηκα ειναι soil !!!

Σιγουρα δεν ειναι soil. Γραφει gravel - Aqua Della Aquarium gravel coral 2-3mm-9kg

Δηλ ειναι ενα χαλικι, που μαλλον ειναι απο ενα πορώδες υλικο. Τωρα τι υλικο ειναι και αν ειναι ασβεστολιθικο ή οχι - δεν γραφει, που δεν ειναι καλο......Προσωπικα δεν θα βαλω κατι στο ενυδρειο μου , αν δεν ξερω τι ειναι και απο τι ειναι φτιαγμενο....

πριν 49 λεπτά, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

κ επίσης ρώτησα πριν το πάρω αν κάνει για φυτά και μ είπανε ναι 

Θα ακουσεις πολλα στα πετσοπ.... και δολομίτη πουλανε σαν υποστρωμα για φυτα :hysterical:

Τι κανουμε τωρα....

Για μενα αν δεν ξεκινησες σωστα, ολα στραβα και θα πανε....

Πρωτα ρωταμε, μελεταμε και μετα κανουμε.

Υπαρχουν 2 λυσεις -

1- συνεχίζεις διορθώνοντας σιγα σιγα τα λαθη σου (παρε λιγο απο το ασπρο χαλικακι και βαλε σε ενα ποτήρι γυάλινο, μετα ριξε μεσα ενα δαχτυλο ακβαφορτε. Αν το χαλικακι θα αφρίσει, τοτε δεν ειναι καταλληλο για το ενυδρειο σου. Ιδια δοκιμη κανε και με πετρες, που εβαλες μεσα στο ενυδρειο - σπασε μικρα κομματακια. Προσοχη! Το aqua forte ειναι οξυ - μακρια απο τα ματια και προσεχε μην πεσει στα χερια.

2- βγάζεις τα παντα απο το ενυδρειο σου και ξεκινάς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Εχω την εντυπωση οτι δεν θα εχει πρόβλημα , και μαλιστα απο τα λιγα που βρηκα ειναι soil !!!

Στειλε λινκ, εγω άλλο διαβαζω....:huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...