Jump to content

Βοήθεια ειμαι καινουργιος


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σιγουρα δεν ειναι soil. Γραφει gravel - Aqua Della Aquarium gravel coral 2-3mm-9kg

Δηλ ειναι ενα χαλικι, που μαλλον ειναι απο ενα πορώδες υλικο. Τωρα τι υλικο ειναι και αν ειναι ασβεστολιθικο ή οχι - δεν γραφει, που δεν ειναι καλο......Προσωπικα δεν θα βαλω κατι στο ενυδρειο μου , αν δεν ξερω τι ειναι και απο τι ειναι φτιαγμενο....

Θα ακουσεις πολλα στα πετσοπ.... και δολομίτη πουλανε σαν υποστρωμα για φυτα :hysterical:

Τι κανουμε τωρα....

Για μενα αν δεν ξεκινησες σωστα, ολα στραβα και θα πανε....

Πρωτα ρωταμε, μελεταμε και μετα κανουμε.

Υπαρχουν 2 λυσεις -

1- συνεχίζεις διορθώνοντας σιγα σιγα τα λαθη σου (παρε λιγο απο το ασπρο χαλικακι και βαλε σε ενα ποτήρι γυάλινο, μετα ριξε μεσα ενα δαχτυλο ακβαφορτε. Αν το χαλικακι θα αφρίσει, τοτε δεν ειναι καταλληλο για το ενυδρειο σου. Ιδια δοκιμη κανε και με πετρες, που εβαλες μεσα στο ενυδρειο - σπασε μικρα κομματακια. Προσοχη! Το aqua forte ειναι οξυ - μακρια απο τα ματια και προσεχε μην πεσει στα χερια.

2- βγάζεις τα παντα απο το ενυδρειο σου και ξεκινάς σωστά.

Μόλις το δοκίμασα και από της πέτρες μ και από το soil gravel με ακουαφορτε και αφριζουν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Να προσθέσω το no3 είναι κάτω από 50 και το no2 Sto 0-1 επίσης το CL2 είναι στο 0 

Μην μετρας με χαρτακια, πολυ στα περιπου δειχνουν. Παρε νορμαλ τεστ. Αν τα χαρτακια δειχνουν νιτρωδη ΝΟ2 στο1, τοτε ακομα δεν εστρωσε το ενυδρειο σου. Κανε αλλαγη νερου χτες και τουλαχιστον 40 λιτρα.

Τα νιτρικα ΝΟ3 πρεπει να κρατας στα10 με 30 ppm

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Μόλις το δοκίμασα και από της πέτρες μ και από το soil gravel με ακουαφορτε και αφριζουν 

Βγαλε και τις πετρες και το ασπρο χαλικακι, δεν κανουν για φυτεμενο ενυδρειο και για νεον τετρα. Πρεπει να αποφασησεις τι θελεις να κανεις με το ενυδρειο.

Αν θελεις φυτεμενο φουλ, τα γκαπακια πρεπει να φυγουν, χρειαζονται σκληρο νερο αυτα τα ψαρακια.

Δεν ειπες τιποτα για φιλτρο κα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε και τις πετρες και το ασπρο χαλικακι, δεν κανουν για φυτεμενο ενυδρειο και για νεον τετρα. Πρεπει να αποφασησεις τι θελεις να κανεις με το ενυδρειο.

Αν θελεις φυτεμενο φουλ, τα γκαπακια πρεπει να φυγουν, χρειαζονται σκληρο νερο αυτα τα ψαρακια.

Δεν ειπες τιποτα για φιλτρο κα...

 

 

Έχω πει για φίλτρο eheim 150 classic

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στειλε λινκ, εγω άλλο διαβαζω....:huh:

 

Δεν εχω βρει κατι πολυ συγκεκριμενο που να αναφερει τι υλικο ειναι κλπ , απο τις περιγραφες και μονο που βρηκα ταιριαζε με περιγραφη soil . 

 

Βασικά δεν εχει και σημασία πλεον τα Link , αφου αφρισαμε ! 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

 

Δεν εχω βρει κατι πολυ συγκεκριμενο που να αναφερει τι υλικο ειναι κλπ , απο τις περιγραφες και μονο που βρηκα ταιριαζε με περιγραφη soil . 

 

Βασικά δεν εχει και σημασία πλεον τα Link , αφου αφρισαμε ! 

Ναι...!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα και την βοήθεια σας και το ενδιαφέρων σαν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε και τις πετρες και το ασπρο χαλικακι, δεν κανουν για φυτεμενο ενυδρειο και για νεον τετρα. Πρεπει να αποφασησεις τι θελεις να κανεις με το ενυδρειο.

Αν θελεις φυτεμενο φουλ, τα γκαπακια πρεπει να φυγουν, χρειαζονται σκληρο νερο αυτα τα ψαρακια.

Δεν ειπες τιποτα για φιλτρο κα...

 

 

Θα ήθελα αν γίνεται να μου πει κάποιος να μου προτείνει ένα καλό υποστρομα ένα σύστημα CO2 και ένα υπόστρωμα για να να δώσω ύψος π.χ να βάλω κάτι από κάτω για να δώσω ύψος στο υπόστρωμα που θα βάλω από πάνω η είναι καλύτερα να βάλω μόνο ένα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Έχω πει για φίλτρο eheim 150 classic

Αυτο το φιλτρο κάνει μονο για ενυδρεια 60λ.... μπορει τ Eheim να λεει οτι θελει αλλά το φιλτρο ειναι πολυ αδυναμο.

Γιατι.... για νορμαλ φιλτρανση χρειαζεται να περναι το νερο απο το φιλτρο με ρυθμο 4-5 φορες του ογκου του ενυδρειου σε λιτρα την ωρα.

Αρα... εχουμε 100λ καθαρα Χ 4 = 400λ/ωρα το λιγοτερο.

Τι λεει το φιλτρο -

Pump power (50 Hz) per hour of approx.:   300l   - https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/external-filters/classic/classic-150

Δηλ εχει χωρις υλικα μεσα μονο 300λ/ωρα, αν θα βαλεις βιολογικο υλικο, σφουγγαρια, βαμβακι.... πόσο θα παει; Σιγουρα 200 και κατω.

Εσυ για το ενυδρειο σου πρεπει να παρεις φιλτρο με τουλαχιστον 800λ/ωρα ροη, καλυτερα και 1000λ/ωρα.

Για πικνο φυτεμενο θελουμε 8-10 φορες του ογκου του ενυδρειου σε λιτρα την ωρα.

Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις Eheim (ειναι βεβαια πολη καλη μαρκα και για 8 χρόνια δεν θα εχεις θεμα), παρε dophin astro πχ.

Διαβασε και εδω -

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Apostolos Rizos έγραψε:

Θα ήθελα αν γίνεται να μου πει κάποιος να μου προτείνει ένα καλό υποστρομα ένα σύστημα CO2 και ένα υπόστρωμα για να να δώσω ύψος π.χ να βάλω κάτι από κάτω για να δώσω ύψος στο υπόστρωμα που θα βάλω από πάνω η είναι καλύτερα να βάλω μόνο ένα?

Για υποστρωμα μια χαρα ειναι το soil Amazonia, Tropica. Για να δωσεις υψος - θρυμματισμένη λαβα σε διχτυ πλαστικο. Υπαρχουν βιντεο στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...