Jump to content

Επιστρέφω δυναμικά και πολλά υποσχόμενος.


Recommended Posts

Για βυθό σκέφτομαι να βάλω τον ίδιο που είχα στο χρυσοψαράδικο μου εφόσον έχω μίνι ικανοποιημένος . 

 

Πολύ καλή ποσότητα με σχετικά καλή τιμή και απλά θα έβαζα και μια στρώση πίσω και κάτω από το βασικό υλικό του βυθού μου από τις μπίλιες του συμπιεσμένου χώματος για λίγο καλύτερη απόδοση στα φυτά εκτός και αν δεν χρειάζεται και είναι τσάμπα κόπος και χρήμα.

https://www.petsupermarket.gr/aquarium-ground-glancy-black-25kg-mt?sort=p.price&order=ASC

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία ακόμα.

Εκτός από πέτρες και φυτά για κρυψώνες τι άλλο θα μπορούσα να προσθέσω στο aquascape που θα υποδεχτεί τους νέους του κατοίκους.

 

Για αρχή θα είμαι με ένα ζευγάρι το οποίο δεν θα χρειάζεται και πολλές κρυψώνες αλλά μετά από κάποιο διάστημα θα προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν με ρωτάς θα έβαζα μπεζ χαλαζιακή άμμο για να μπορέσουν να σκάβουν κιόλας να φτιάξουν την κρυψώνα τους! Βέβαια από εκεί και πέρα βάζεις ό,τι θέλεις εσυ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Μια απορία ακόμα.

Εκτός από πέτρες και φυτά για κρυψώνες τι άλλο θα μπορούσα να προσθέσω στο aquascape που θα υποδεχτεί τους νέους του κατοίκους.

 

Για αρχή θα είμαι με ένα ζευγάρι το οποίο δεν θα χρειάζεται και πολλές κρυψώνες αλλά μετά από κάποιο διάστημα θα προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι τουλάχιστον.

ξύλα και ρίζες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξες θα το κάνεις Αφρικανικό ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Τελικά κατέληξες θα το κάνεις Αφρικανικό ;

 

Ναι καταλήγω Αφρικάνικο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Ναι καταλήγω Αφρικάνικο

Ok . Οπότε ανοίγεις νεο θέμα στην κατηγορία των Αφρικανικών κιχλίδων όποτε είσαι έτοιμος https://www.aquazone.gr/forums/forum/16-κιχλίδες-αφρικής/ .

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά.

Απλά θέλω να επιστρέψω πρώτα δουλειά γιατί είμαι με αναρρωτική λόγω μιας επέμβασης που έκανα και αφού επιστρέψω να μαζευτούν κάποια χρήματα για να ξεκινήσουν .

Γι'αυτό και δεν βιάζομαι καθόλου. Το πρότζεκτ θα αρχίσει να υλοποιείται μετά το Πάσχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Μα φυσικά.

Απλά θέλω να επιστρέψω πρώτα δουλειά γιατί είμαι με αναρρωτική λόγω μιας επέμβασης που έκανα και αφού επιστρέψω να μαζευτούν κάποια χρήματα για να ξεκινήσουν .

Γι'αυτό και δεν βιάζομαι καθόλου. Το πρότζεκτ θα αρχίσει να υλοποιείται μετά το Πάσχα

Άρα έχεις καιρό

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άρα έχεις καιρό

Μέχρι να φτάσω στην αγορά του νεου ενυδρείου θα πάρω σπίτι μου από το πατρικό ότι έχω κρατήσει από το παλιό ενυδρείο.

Να δω και που θα τοποθετήσω μέσα στο σαλόνι την βάσει για να διαμορφωθεί και ο υπόλοιπος χώρος μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Μέχρι να φτάσω στην αγορά του νεου ενυδρείου θα πάρω σπίτι μου από το πατρικό ότι έχω κρατήσει από το παλιό ενυδρείο.

Να δω και που θα τοποθετήσω μέσα στο σαλόνι την βάσει για να διαμορφωθεί και ο υπόλοιπος χώρος μέσα στο σπίτι.

Καλή ανάρρωση καταρχάς . Όλα τα άλλα έπονται .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτος η άλλος βλέπω να τα βρίσκω λίγο δύσκολα τα ψαράκια που θέλω και δεν θέλω να τα κάνω εγώ εισαγωγή απέξω με παραγγελία.

 

Θέλω να δώσω και λίγο χρόνο για ένα οπτικό στήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Ούτος η άλλος βλέπω να τα βρίσκω λίγο δύσκολα τα ψαράκια που θέλω και δεν θέλω να τα κάνω εγώ εισαγωγή απέξω με παραγγελία.

 

Θέλω να δώσω και λίγο χρόνο για ένα οπτικό στήσιμο.

https://www.bluefishaquariums.gr/κιχλιδες-cichlidae/hemichromis-lifalilid.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υγεία να έχεις και όλα τα υπόλοιπα γίνονται.

Η λίστα ψαριών που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια έχει περιοριστεί πολύ.

Ελπίδα για κάτι ξεχωριστό είναι οι προπαραγγελιες που βγαίνουν κατά περιόδους,με τιμές ωστόσο τσιμπημενες.

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Πραγματικά με σώζεις από μεγάλο τρέξιμο και διαδικασία. 😁

Θα πάρω να μάθω σε πόσες μέρες έρχονται τα πακέτα Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2022 at 9:55 ΜΜ, Giannis_X said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Πραγματικά με σώζεις από μεγάλο τρέξιμο και διαδικασία. 😁

Θα πάρω να μάθω σε πόσες μέρες έρχονται τα πακέτα Αθήνα.

Με ΚΤΕΛ ίδια μερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτά λοιπόν είναι τα υλικά που μου απέμειναν από το Rehau 300 μαζί και δύο θερμαντικά 300watt + 150watt

Και ένα εξωτερικό φίλτρο Dophin F800.

 

Τα κανιστρα είναι από το Fluval 306 με το βιολογικό υλικό ( το φίλτρο έχει παραδώσει πνεύμα) . 

 

Εκτός από αυτές τις πέτρες έχω άλλες τόσες ηφαιστειακές σαν αυτή κάτω δεξιά. 

 

Επίσης διαπίστωσα ότι τις ρίζες τις έχω χαρίσει μαζί με το ενυδρείο!

 

Ερωτήσεις:

1) Αν βράσω το βιογραφικό υλικό μπορώ να το δουλέψω εκ νέου?

2) Να δουλέψω και τα δύο είδη πέτρας η να μην ασχοληθώ καν με τις πέτρες λάβας?

20220223_113255.jpg

20220223_113215.jpg

20220223_113204.jpg

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Αυτά λοιπόν είναι τα υλικά που μου απέμειναν από το Rehau 300 μαζί και δύο θερμαντικά 300watt + 150watt

Και ένα εξωτερικό φίλτρο Dophin F800.

 

Τα κανιστρα είναι από το Fluval 306 με το βιολογικό υλικό ( το φίλτρο έχει παραδώσει πνεύμα) . 

 

Εκτός από αυτές τις πέτρες έχω άλλες τόσες ηφαιστειακές σαν αυτή κάτω δεξιά. 

 

Επίσης διαπίστωσα ότι τις ρίζες τις έχω χαρίσει μαζί με το ενυδρείο!

 

Ερωτήσεις:

1) Αν βράσω το βιογραφικό υλικό μπορώ να το δουλέψω εκ νέου?

2) Να δουλέψω και τα δύο είδη πέτρας η να μην ασχοληθώ καν με τις πέτρες λάβας?

20220223_113255.jpg

20220223_113215.jpg

20220223_113204.jpg

 

1) Ναι  (και χωρίς να το βράσεις απλά με ένα ξέπλυμα κάποιοι υποστηρίζουν ότι η βιολογία επανέρχεται γρηγορότερα )

2)Ναι . Μπορείς να βάλεις ότι πέτρες θέλεις .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

 

1) Ναι  (και χωρίς να το βράσεις απλά με ένα ξέπλυμα κάποιοι υποστηρίζουν ότι η βιολογία επανέρχεται γρηγορότερα )

2)Ναι . Μπορείς να βάλεις ότι πέτρες θέλεις .

Υπέροχα γιατί θέλω να μειώσω όσο το δυνατόν το μπάτζετ μου οικονομικά γιατί μόνο ενυδρείο και φίλτρο θα μου φάνε χονδρικά 600€!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ερώτημα που με βασανίζει.

Αρχικά εφόσον θα παίξω με ένα ζευγάρι αφρικάνες.

Μήπως λέω μήπως να εξετάσω το ενδεχόμενο να μην πάω σε φίλτρο fluval fx4  μην τυχόν μου το κάνει πλυντήριο τελικά και να πάω σε κάτι πιο οικονομικό και αν χρειαστεί να παίξω πάλη με δύο εξωτερικά φίλτρα?

Γιατί αν λειτουργούσε το fluval 306 θα ήμουν άρχοντας.

Θα άρχιζα το στρώσιμο με τροφή σήμερα κιόλας στο φίλτρο μέσα σε πλαστικό δοχείο 20 λίτρων με μερικά σαλιγκάρια λίγο moss και καμιά ανουμπια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιαννη και καλη επανεκκίνηση......

 

Δεν θελω να σου χαλασω την διάθεση αλλα τα juwel ναι μεν ειναι ομορφα ψαρακια αλλα για μενα εχουν κάμποσα αρνητικά ως προς τις προτιμήσεις μου.

Κατα αρχας δεν ειναι κοινωνικά και δεν βαζεις ευκολα αλλα ζωντανά στο ενυδρείο σου.

Δεν κανουν για φυτεμενο και σκαβουν τον τόπο.

Θα εχεις ενα αδειο ενυδρείο και θα τα ψάχνεις να τα βρεις.

 

Για μένα δημιούργησε ενα κοινωνικο ενυδρειο με ευκολα και ομορφα ψαρια για να το βλέπεις και να το χαίρεσαι.

Δεν εχω κατι με τις αφρικανες αλλα ειναι πιστευω αλλη φαση απο αυτο που θελεις αν σε ψυχολόγησα σωστά.... :)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την ενασχόληση με πολλα είδη ψαριων εγω κατέληξα σε μια αναλογη σύνθεση, με εύκολη συντήρηση και αρμονικές καταστάσεις....

Ψαράκια υπάρχουν πολλά για να συνδυάσεις αρκεί να ταιριάζουν και στην πράξη...

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα Γιαννη και καλη επανεκκίνηση......

 

Δεν θελω να σου χαλασω την διάθεση αλλα τα juwel ναι μεν ειναι ομορφα ψαρακια αλλα για μενα εχουν κάμποσα αρνητικά ως προς τις προτιμήσεις μου.

Κατα αρχας δεν ειναι κοινωνικά και δεν βαζεις ευκολα αλλα ζωντανά στο ενυδρείο σου.

Δεν κανουν για φυτεμενο και σκαβουν τον τόπο.

Θα εχεις ενα αδειο ενυδρείο και θα τα ψάχνεις να τα βρεις.

 

Για μένα δημιούργησε ενα κοινωνικο ενυδρειο με ευκολα και ομορφα ψαρια για να το βλέπεις και να το χαίρεσαι.

Δεν εχω κατι με τις αφρικανες αλλα ειναι πιστευω αλλη φαση απο αυτο που θελεις αν σε ψυχολόγησα σωστά.... :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου , μετράει πολύ για μένα και πέφτεις μέσα με τα χίλια. 

 

Θέλω να κάνω ένα φυτεμένο με διάφορα μέσα αλλά να μην έχω όμως να ασχολούμαι με επεξεργασία νερού εκτός της προετοιμασίας με αντιχλώριο.

Δεν θέλω να πάω σε γκαπι μόλι κλπ.

Αλλιώς στήνω ενυδρείο το φυτεύω και πάω πάλη σε Ρεντ καπ και Άγιος ο Θεός , ότι ζήση από τα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

@Rik

Πραγματικά στα λίτρα που θα έχω δεν έχω ιδέα τη μπορεί να συνύπαρξη.

Το μόνο που έχω σίγουρα ως πρότζεκτ είναι το πώς θα στήσω το ενυδρείο και πως τα το φυτέψω βάση της γνώσεις που έχω πλέον και της εμπειρίας σύν από βίντεο που έχω δει θα προσπαθήσω στο κομμάτι του aquascape να έχω ένα όμορφο αποτέλεσμα οπτικά και όχι μόνο.

Από ζωντανά θέλω τα φώτα σου. 

 

Ξέρω ότι έχεις παρατηρήσει και τις προηγούμενες μου προσπάθειες και θα έχεις δει ότι θέλω να έχει κίνηση μέσα και αρκετά άτομα μέσα από ζωντανά το ενυδρείο μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

@Rik

Πραγματικά στα λίτρα που θα έχω δεν έχω ιδέα τη μπορεί να συνύπαρξη.

Το μόνο που έχω σίγουρα ως πρότζεκτ είναι το πώς θα στήσω το ενυδρείο και πως τα το φυτέψω βάση της γνώσεις που έχω πλέον και της εμπειρίας σύν από βίντεο που έχω δει θα προσπαθήσω στο κομμάτι του aquascape να έχω ένα όμορφο αποτέλεσμα οπτικά και όχι μόνο.

Από ζωντανά θέλω τα φώτα σου. 

 

Ξέρω ότι έχεις παρατηρήσει και τις προηγούμενες μου προσπάθειες και θα έχεις δει ότι θέλω να έχει κίνηση μέσα και αρκετά άτομα μέσα από ζωντανά το ενυδρείο μου.

Καλησπερα Γιαννη..... θα σου γράφω οποτε μπορω γιατι  δυστυχώς οταν υπάρχει δουλειά δεν μπορω να κάνω αλλιώς. Για τα ψάρια μην αγχώνεσαι, μέχρι να στήσεις το ενυδρείο και να βαλεις μπροστά..... πάρτω χαλαρά και ψάξε  και απο μόνο σου μια που και αυτό εχει το γούστο του. Άλλωστε και τα παιδιά πιστεύω θα σου προτείνουν διάφορες λύσεις και στο τέλος θα καταλήξεις και απο μόνο σου σε κάποιες επιλογές....

 

Εγώ θα σου προτείνω κάποια ψαράκια που έχω στην καρδιά μου και θεωρώ και εύκολα στην συντήρηση τους αλλά από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...