Jump to content

Επιστρέφω δυναμικά και πολλά υποσχόμενος.


Recommended Posts

Καλησπέρα στην πολύ αγαπημένη μου ομάδα.

 

Επιστρέφω μετά από αρκετά χρόνια αποχής από το χόμπι χωρίς να έχω χάσει καμία επαφή με τα ενυδρεία εφόσων έχω χαρίσει το rehau 300 ( 120*50*60 / 360 λίτρα μικτά ) μαζί με κάποια χρυσόψαρα σε ένα πολύ φιλικό μου ζευγάρι (  κάποια από τα υπόλοιπα ψάρια που δεν ήθελαν δόθηκαν αλλού) έτσι ώστε δεν έχω χάσει επαφή με το ενυδρείο διότι ότι χρειαστούμε τους βοηθάω.

 

Στο θέμα μας τώρα .

Το μόνο που έχω στην κατοχή μου αυτή την στιγμή είναι το έπιπλο - βάση του rehau300 με διαστάσεις 120Μ * 50Υ .

Αυτό που σκέφτομαι είναι να ξεκινήσω κάτι από το μηδέν.

Από ενυδρείο φίλτρο στρώσιμο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά καλώς όρισες στην παρέα μας . 

Καλή αρχή να σου ευχηθώ και περιμένουμε να μάθουμε την συνέχεια . Φαντάζομαι ότι θα ασχοληθείς πάλι με τα χρυσόψαρα έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!Ότι βοήθεια χρειαστείς γράψε!

 

Τί έχεις στο μυαλό σου για το νέο στήσιμο?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω βρει ένα ενυδρείο στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις της new type 120*50*60cm και λέω να επενδύσω εκει.

 

Επίσης σκέφτηκε να δουλέψω

 

με μόνο ένα φίλτρο! ( σκεπτόμενος για Fluval FX4 ή 6 εκτός αν πάω σε Δύο dophen 1200) εδώ θα χρειαστώ γνώμες γιατί θέλει πολύ σκέψη το συγκεκριμένο κομμάτι.

 

 

 

Αυτό που θέλω να δημιουργήσω μέσα στο ενυδρείο για αρχή είναι να το κάνω φυτεμένο με εύκολα φυτά για αρχή.

 

 

 

Από ψαράκια θέλω να πάω σε κάτι άλλο από χρυσόψαρα αν και τα αγαπώ πολύ.

 

Θέλω κάτι εύκολο γιατί λείπω 13 ώρες την μέρα από το σπίτι εκτός την μέρα που έχω ρεπό κάθε βδομάδα και θα πραγματοποιούνται και όλες οι ρουτίνες του ενυδρείου .

 

Θα μπορούσα εύκολα να πάω σε ζωοτόκα απλά δεν θα ήθελα να μπλέξω μετά με υπερπληθώρα μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Θέλω κάτι εύκολο γιατί λείπω 13 ώρες την μέρα από το σπίτι εκτός την μέρα που έχω ρεπό κάθε βδομάδα και θα πραγματοποιούνται και όλες οι ρουτίνες του ενυδρείου

Πάλι σε χρυσόψαρα βλέπω να καταλήγεις 😂 . Εκτός και αν θέλεις κάτι με Αφρικάνικες κιχλίδες . (Αλλά από φυτά λίγα πράγματα και υπό προϋποθέσεις )

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω επειδή ξέχασα και λογικό είναι μετά από τόσα χρόνια που τα χω κρύψει στο πατρικό μου σπίτι. Στην κατοχή μου έχω πέτρες και ρίζες για διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πάλι σε χρυσόψαρα βλέπω να καταλήγεις 😂 . Εκτός και αν θέλεις κάτι με Αφρικάνικες κιχλίδες . (Αλλά από φυτά λίγα πράγματα και υπό προϋποθέσεις )

Κοίτα δεν με χαλάει απλά θα ψαχτώ πολύ περισσότερο αν πάω πάλι σε χρυσόψαρα, θα το πάω αργά και σταθερά γιατί θέλω να βρω κάτι που να μου αρέσει αρκετά και θα κείμενο moon σε 3-4 κοινά χρυσόψαρα ( comet , shubinkin άντε και κανέλα κομετ αν βρεθεί πολύχρωμο.

Τώρα από κιχλίδες Αφρικής τι επιλογή έχω πού να μπορώ να βάλω και φυτά?

Και πάνω από όλα πόσα άτομα στις επιλογές αυτές

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν δεις το παλιό μου ενυδρείο που ήταν μικρότερο απο τις διαστάσεις που θα κάνεις μπορείς να βάλεις άνετα 2 χαρέμια ( 8 ψάρια) άλλα στην Αφρική θέλεις πολύ ανθεκτικά φυτά οπότε θα παίξεις μόνο με ανούμπιες και βαλισνέριες . Πάρε μια ιδέα 131927093_145325580428850_9103897742899682640_n.thumb.jpg.83e496f5f5a5a61bd122bc3d387646e3.jpg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πάλι σε χρυσόψαρα βλέπω να καταλήγεις 😂 . Εκτός και αν θέλεις κάτι με Αφρικάνικες κιχλίδες . (Αλλά από φυτά λίγα πράγματα και υπό προϋποθέσεις )

Γιατί ρε τι έχουν τα χρυσόψαρα? Τα καλύτερα pet fish  είναι 😋

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο έμενα ... 

Καλή αρχή σε οτι και αν κάνεις και να σου παει καλα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Κοίτα δεν με χαλάει απλά θα ψαχτώ πολύ περισσότερο αν πάω πάλι σε χρυσόψαρα, θα το πάω αργά και σταθερά γιατί θέλω να βρω κάτι που να μου αρέσει αρκετά και θα κείμενο moon σε 3-4 κοινά χρυσόψαρα ( comet , shubinkin άντε και κανέλα κομετ αν βρεθεί πολύχρωμο.

Τώρα από κιχλίδες Αφρικής τι επιλογή έχω πού να μπορώ να βάλω και φυτά?

Και πάνω από όλα πόσα άτομα στις επιλογές αυτές

Έλα σε μένα να σου δώσω χρυσόψαρα που έχω περίσσευμα 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Γιατί ρε τι έχουν τα χρυσόψαρα? Τα καλύτερα pet fish  είναι 😋

Μια χαρά.

Υπέροχα πλάσματα είναι .

Απλά έλεγα να πάω σε κάτι άλλο να δω λίγο πράσινο.

Μου αρέσει πολύ η περίοδος που είχα τα gappy και είχα πράσινο μέσα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Μια χαρά.

Υπέροχα πλάσματα είναι .

Απλά έλεγα να πάω σε κάτι άλλο να δω λίγο πράσινο.

Μου αρέσει πολύ η περίοδος που είχα τα gappy και είχα πράσινο μέσα

 

Ε βάλε fancy τότε που δεν τρώνε τα φυτά 😁 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λες που είχα red cap και μου τα κάνανε όλα σουρωτήρι και πλυντήριο 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιάννη αν δεις το παλιό μου ενυδρείο που ήταν μικρότερο απο τις διαστάσεις που θα κάνεις μπορείς να βάλεις άνετα 2 χαρέμια ( 8 ψάρια) άλλα στην Αφρική θέλεις πολύ ανθεκτικά φυτά οπότε θα παίξεις μόνο με ανούμπιες και βαλισνέριες . Πάρε μια ιδέα 131927093_145325580428850_9103897742899682640_n.thumb.jpg.83e496f5f5a5a61bd122bc3d387646e3.jpg

Πραγματικά Είναι πανέμορφο συγχαρητήρια.

 

Αν πάω σε ένα χαρέμι hemichromis lifalili ( blood red jewel);

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Πραγματικά Είναι πανέμορφο συγχαρητήρια.

 

Αν πάω σε ένα χαρέμι hemichromis lifalili ( blood red jewel);

Θα μπορούσες άλλα αυτά γίνονται ζευγάρια . θα πρέπει να βάλεις τα ξύλα τις πέτρες έτσι ώστε να έχει καθαρή περιοχή για το κάθε ζευγάρι .

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ να στήσω το ενυδρείο έτσι ώστε να βάλω δύο  ζευγάρια τουλάχιστον με δύο τρία άλγη φαγα ψαράκια Crossocheilus siamensis ( Siamese Algae Eater ) σαλιγκάρια Ramshorn και καμιά red cherry αν και εφόσον μπορούν να συνυπάρξουν μαζί.

 

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Giannis_X said:

Σκέφτομαι πολύ να στήσω το ενυδρείο έτσι ώστε να βάλω δύο  ζευγάρια τουλάχιστον με δύο τρία άλγη φαγα ψαράκια Crossocheilus siamensis ( Siamese Algae Eater ) σαλιγκάρια Ramshorn και καμιά red cherry αν και εφόσον μπορούν να συνυπάρξουν μαζί.

 

Με τις jewel οι red cherry θα γίνουν υπέροχος μεζές.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Με τις jewel οι red cherry θα γίνουν υπέροχος μεζές.

Οπότε παραμένω στα δύο ζευγάρια με τις blood red jewel και τα sae .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται και δεν ταιριάζει το sae. Αν θέλεις για την άλγη βάλε σαλιγκάρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν χρειάζεται και δεν ταιριάζει το sae. Αν θέλεις για την άλγη βάλε σαλιγκάρια.

Ναι απο σαλιγκάρια θα βάλω μπλε και κόκκινα Ramshorn και όποιο σαλιγκαράκι έρθει μαζί με τα φυτά στην πορεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από βυθό τώρα επειδή γνωρίζω ότι αρκετά από τα ψαράκια μας στρεσάρονται με το ανοιχτό χρώμα του εγώ που μπορώ να κινηθώ; 

Γενικά βλέπω σε βίντεο πολλές παραλλαγές βυθού. 

Εντελώς μαύρο,  Εντελώς άσπρο,  ασπρόμαυρο, το συμπιεσμένο χώμα σε μπίλιες, αλλού για παράδειγμα έχω δει χαλαζιακό χαλίκι 1.5-2mm και αλλού βλέπω κάτι σαν φυσικό χαλικάκι από λίμνες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Ναι απο σαλιγκάρια θα βάλω μπλε και κόκκινα Ramshorn και όποιο σαλιγκαράκι έρθει μαζί με τα φυτά στην πορεία. 

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα παρακάτω γιατί είναι απο Αφρική και αποτελούν από τους ποιο ισχυρούς αλγοφάγους 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Από βυθό τώρα επειδή γνωρίζω ότι αρκετά από τα ψαράκια μας στρεσάρονται με το ανοιχτό χρώμα του εγώ που μπορώ να κινηθώ; 

Γενικά βλέπω σε βίντεο πολλές παραλλαγές βυθού. 

Εντελώς μαύρο,  Εντελώς άσπρο,  ασπρόμαυρο, το συμπιεσμένο χώμα σε μπίλιες, αλλού για παράδειγμα έχω δει χαλαζιακό χαλίκι 1.5-2mm και αλλού βλέπω κάτι σαν φυσικό χαλικάκι από λίμνες. 

Σε όλα αυτά μπορείς να κινηθείς . Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ακόμα και σε λευκή άμμο . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα παρακάτω γιατί είναι απο Αφρική και αποτελούν από τους ποιο ισχυρούς αλγοφάγους 

 

Δεν τα προτιμώ τόσο λόγο τον άσπρων αβγών που αφήνουν παντού και δεν στερούνται και εύκολα, τουλάχιστον από τα τζάμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...