Jump to content

Επιστρέφω δυναμικά και πολλά υποσχόμενος.


Recommended Posts

Απο τα αγαπημένα μου τα rummy nose tetra. Αν σου αρέσουν τα κοπαδιάσματα με κίνηση για να χαλαρώνεις βλέποντας τα να σουλατσάρουν στην μεσαία ζώνη του ενυδρείου τότε θεωρώ μια μια ιδανική λύση για το μάκρος του ενυδρείου σου. Ειναι σχετικά οικονομικά και ευκολα θα τα βρεις σε πολλα petshop. Για να δείξουν στο ενυδρείο σου δεν θα έβαζα κάτω από 30 με 40 ψαράκια. Υπαρχουν και αλλες επιλογες, μπορεις να κοιταξεις στα schooling fish στο net οπως πχ τα Neon αλλα γενικός δεν θα δεις την ιδιαίτερη συντεταγμένη  αρμονική κίνηση των ροδόστομων.

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Απο τα αγαπημένα μου τα rummy nose tetra. Αν σου αρέσουν τα κοπαδιάσματα με κίνηση για να χαλαρώνεις βλέποντας τα να σουλατσάρουν στην μεσαία ζώνη του ενυδρείου τότε θεωρώ μια μια ιδανική λύση για το μάκρος του ενυδρείου σου. Ειναι σχετικά οικονομικά και ευκολα θα τα βρεις σε πολλα petshop. Για να δείξουν στο ενυδρείο σου δεν θα έβαζα κάτω από 30 με 40 ψαράκια. Υπαρχουν και αλλες επιλογες, μπορεις να κοιταξεις στα schooling fish στο net οπως πχ τα Neon αλλα γενικός δεν θα δεις την ιδιαίτερη συντεταγμένη  αρμονική κίνηση των ροδόστομων.

Τη λες τώρα 🥲🥲🥲

Το εκτιμώ αφάνταστα αυτό που κάνεις και έχεις μπει μέσα στην ψυχή μου🥲🥲🥲 έχω δάκρυα χαράς γιατί τα θέλω εξαρχής απλά τα μπερδεύω με άλλο είδος που θέλουν στο νερό τους κάποια έξτρα επεξεργασία.

Με κάποια ακόμα άτομα για ψαράκια βυθού και είμαι πένα.

Ένα ονειρεμένο ενυδρείο και το λέω με την ψυχή μου.

 

Όσο για της αφρικανές που και αυτές τις γουστάρω τρελά αυτές που ήθελα να βάλω συγνώμη αλλά μετά κοπαδοψαρα δεν συγκρίνονται.. 

 

Πάντα ήθελα κάτι σαν τα γκαπι αλλά δεν γουστάρω να τα βάλω πάλη.

Εκτός αν έβρισκα εντλερς που έχουν πιο έντονα χρώματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Rik Συγγνώμη για την ώρα.

Έχουμε εδώ το προφίλ τους διότι μπερδεύτηκα με τα προφίλ των τερτα που είδα.

Αν και μου αρέσουν όλα τα τετρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν γνωρίζω εάν στο φόρουμ υπάρχει το προφίλ τους αλλά εάν ψάξεις λίγο στο νετ θα βρεις πληροφορίες. Εν ολιγης οπωςκαθε ψάρι του Αμαζονίου ιδανικά θα θέλαμε όξινο νερό αλλά όπως θα δεις όλα τα πετ έχουν διαφορές Αμερικανες σε απλό νερό βρύσης. Από προσωπική εμπειρία τα ροδοστομα τα πάνε καλά σε ουδέτερο  νερό αρκεί να έχουμε ένα καλό στρωμένο ενυδρείο με σταθερές συνθήκες χωρίς σκαμπανευασματα και στρες. Δεν μπορούμε να ποντάρουμε σε γέννες υπό αυτές τις συνθήκες αλλά κατά τα άλλα τα είχα πάνω από 5 χρόνια σε ενυδρείο μου χωρίς πρόβλημα. Για ψαράκια βυθού θα σου πρότεινα πάλι κοπάδακι  corydoras. Θα τα ξαναπούμε όπως και να έχει.... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα.... Γιάννο για τον βυθό θα σου πρότεινα corydoras. Διάλεξε ένα κοπάδι 10 με 20 άτομα μιας όμως ποικιλίας για να λειτουργούν σαν ενιαίο σύνολο. Όσο για την μπροστινή ζώνη καλό είναι να αφήσεις τον βυθό με ψιλό χαλικάκι χωρίς φυτά για να μπορούν να σκαλιζουν τα Cory's και να κολυμπούν άνετα τα Ρόδο στόμα χωρίς εμπόδια. Από την μέση και πίσω μέρος του βυθού εκεί μπορείς να παίξεις με φυτά και ξύλα. Τα Cory's γενικός θέλουν και κάποιο σημείο για να καβατζονωνται και να αισθάνονται ασφαλείς την ώρα που δεν είναι ενεργοί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...