Jump to content

Αντιμετώπιση άλγης σε φυτεμένο ενυδρείο


Elena Agln

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με διάφορες άλγες από ότι έχω καταλάβει. Διαβάζω διάφορα κι έχω μπερδευτεί ως προς την αντιμετώπιση τούς.

Ενυδρείο: 22λιτρα

Φίλτρο: κρεμαστό εξωτερικό Sunsun HBL 402

Φωτισμός: Led 12 watt 

Υπόστρωμα: Dennerle Crystal quartz gravel 

Λίπανση: Serra florenette ταμπλέτες και Tropica Premium nutrition υγρό λίπασμα 

Θερμοκρασία: 26°

 

Το ενυδρείο σε λίγες μέρες συμπληρώνει δύο μήνες. Τα φυτά που έβαλα αρχικά μέσα είναι: 

1) Helamthium Quadricostatus 

2) Alternanthera Reineckii Rosanervig 

3) Hydrocotyle Tripartita 

4) Valisneria

5) Anubias και Bucephalandra κολλημένες σε ξύλο 

6) Moss σε καμία σημεία του ξύλου 

 

 Όταν εμφανίστηκαν οι άλγες , ψάχνοντας είδα πως καλό θα ήταν να προσθέσω φυτά που βοηθούν στην καταπολέμηση. Οπότε πρόσθεσα : Egeria Densa , Limnobium και Pistia. Μείωσα το φωτισμό από 8 ώρες σε 6 σταδιακά. Διάβασα πως τα φυτά δεν προλαβαίνουν να απορροφήσουν όλα τα θρεπτικά από το υπόστρωμα και τα λιπάσματα και γι'αυτο φουντώνει η άλγη. Οπότε και τα μετριασα. Σήμερα όμως σε διαφορετική ανάρτηση είδα πως πρέπει να λιπαινουμε κανονικά για να δίνουμε στα φυτά το boost που χρειάζονται για να υπερισχύουν από την άλγη.

Στο ενυδρείο από την αρχή είχα δύο nerite snails και πριν 20 ημέρες έβαλα γαριδουλες blue dream και λίγα Ramshorn. Από διοξείδιο χρησιμοποιώ το System 60 της Tropica. 

Ειδικά την Alternanthera την έχει πνίξει. Στην αρχή ήταν υπέροχο φυτό και πήγαινε πολύ καλά,με υγιή μεγάλα φύλλα και υπέροχο χρώμα. Το ενυδρείο δεν έχει άμεση επαφή με το φως του ήλιου και την ώρα που γυρνάει απέναντι από το σπίτι,κλείνω και την κουρτίνα συσκότισης για όσο ο ήλιος βρίσκεται εκεί.

 

 

 

 

IMG_20220221_113941.jpg

IMG_20220221_113932.jpg

IMG_20220221_113918.jpg

IMG_20220221_113913.jpg

IMG_20220221_113904.jpg

IMG_20220221_113900.jpg

Έγινε επεξεργασία - Elena Agln
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

αν γίνετε να μας πεις τιμες νιτρικων , χρονος λειτουργειας του Co2 καθημερινά , και αν έχεις drop checker αν ειναι πράσινο . Από ψαράκια τι έχουμε; 

 

Αν και πίστευω οτι το πρόβλημα σου είναι θέμα φίλτρου. Το είχα, δεν έχει καθολου ικανοποιητικη ροή καθώς επίσης και χώρο για βιολογικό υλικό. 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν διάφορα απλα αρκετές φορές το πρόβλημα της αλγης είναι πολυσύνθετο διάβασε παρακάτω

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατ'αρχήν ως ένα σημείο είναι λογικό να έχεις άλγη μιας και το ενυδρείο είναι ακόμα φρέσκο. Τώρα το ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό και η παροχή co2 και λιπασμάτων σίγουρα παίζουν ρόλο στην άλγη απλά θα έχεις διαβάσει/ακούσει ότι ένα μεγαλύτερο ενυδρείο συγχωρεί λάθη ενώ ένα μικρό θέλει περισσότερη προσοχή. Το ίδιο ισχύει και εδώ οπότε και χωρίς να θέλω να κρίνω τις επιλογές σου σε φυτά, είναι άποψη μου ότι καλό είναι να βάζουμε πολύ ασφαλή και εύκολα φυτά σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο και αυστηρά ίδιων απαιτήσεων ώστε να μετριάζονται κάπως οι ανισορροπίες που ούτως ή άλλως υπάρχουν, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το πρώτο μας φυτεμένο αν ισχύει εδώ. Δεν σου εγγυώμαι δηλαδή ότι αν είχες μόνο τα εύκολα φυτά μέσα δεν θα είχες ποτέ, καμία άλγη αλλά εως ένα σημείο αυτή τη στιγμή έχεις από τη μία τα πολύ εύκολα δηλαδή τις ανούμπιες, βουκεφαλάνδρες και moss που δεν τη βλέπω για να καταλάβω ποιά είναι και από την άλλη έχεις ένα δύσκολο φυτό όπως η alternathera και η κάπως πιο εύκολη tripartita που όμως θέλουν co2 και φως. Δηλαδή προτού καν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό, ήδη υπήρχε ανισορροπία ανάμεσα στα φυτά και τις απαιτήσεις τους. Απλά αυτή είναι η δική μου γνώμη...

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν θέλω να σταθώ πολύ σε αυτό απλά το συγκεκριμένο λίπασμα είναι λάθος για το ενυδρείο σου και καλύτερα να χρησιμοποιούσες το specialized (πράσινο) που είναι για πυκνοφυτεμένα ενυδρεία και δόσεις με το σταγονόμετρο τουλάχιστον για ένα διάστημα. Επίσης η λάμπα είναι η μαμίσια ή έκανες αναβάθμιση? 

Εν πάσει περιπτώσει πιστεύω η μείωση της φωτοπεριόδου να βοηθήσει κάπως στην άλγη και μαζί και οι γαρίδες αν και εγώ θα έβαζα amano. Στην θέση σου πάντως θα διπλασίαζα

τις αλλαγές σε δύο την εβδομάδα το 50% αν και πρέπει να πάρεις μέτρηση στα νιτρικά για να μην στερέψει εντελώς. Λίπασμα προσωπικά δεν θα έριχνα παραπάνω αν όχι ελάχιστο γιατί πιστεύω περισσότερο θα βοηθήσει την άλγη παρά τα φυτά όπως είναι τώρα. Το φίλτρο σου να είναι πεντακάθαρο (καθαρά σφουγγάρια κτλ) αν και θα ήθελα να περιγράψεις τι έχεις βάλει μέσα και γενικότερα μετρήσεις. 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετο φως, χωρις CO2 και μαλλον με μηδενικα νιτρικα μονο αυτο το αποτελεσμα θα εχεις.

Εδω βλεπω να βοηθαει μονο θεραπεια με algexit και μετα κανε διορθωσεις με λιπασματα. Παρε τεστακια νερου, τουλαχιστον για νιτρικα.

Τα φυτα χρειαζονται πρωτα μακροστοιχεια - νιτρικα (5-10ppm), φωσφορικα(0.1-1ppm),καλιο(10-30ppm) και μετα τα μικρο (premium nutrition)

Διαβασε εδω- 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα, 

 

αν γίνετε να μας πεις τιμες νιτρικων , χρονος λειτουργειας του Co2 καθημερινά , και αν έχεις drop checker αν ειναι πράσινο . Από ψαράκια τι έχουμε; 

 

Αν και πίστευω οτι το πρόβλημα σου είναι θέμα φίλτρου. Το είχα, δεν έχει καθολου ικανοποιητικη ροή καθώς επίσης και χώρο για βιολογικό υλικό. 

Καλησπέρα, το φίλτρο σκέψου μου το πρότειναν ως πολύ καλό γιατί όταν έστησα το ενυδρείο είχα κάνει λάθος τις διαστάσεις και είχα πάρει άλλο μεγαλύτερο. Όντως δεν έχει χώρο για βιολογικό,και μου είπαν να βάλω και σφουγγάρι σε κάποια σημεία μαζί με το σιποραξ. Ψαράκι ακόμα δεν έχει μπει. Μονομάχο θα βάλω όταν το αποφασίσω. Μόνο τις γαριδουλες και τα σαλιγκάρια έχω. Οι μετρήσεις μου είναι:

Ph:7.3

Gh:9

Kh:9

No3: 6

No2: 0,3

Nh3:0,2

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλησπέρα,

 

Κατ'αρχήν ως ένα σημείο είναι λογικό να έχεις άλγη μιας και το ενυδρείο είναι ακόμα φρέσκο. Τώρα το ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό και η παροχή co2 και λιπασμάτων σίγουρα παίζουν ρόλο στην άλγη απλά θα έχεις διαβάσει/ακούσει ότι ένα μεγαλύτερο ενυδρείο συγχωρεί λάθη ενώ ένα μικρό θέλει περισσότερη προσοχή. Το ίδιο ισχύει και εδώ οπότε και χωρίς να θέλω να κρίνω τις επιλογές σου σε φυτά, είναι άποψη μου ότι καλό είναι να βάζουμε πολύ ασφαλή και εύκολα φυτά σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο και αυστηρά ίδιων απαιτήσεων ώστε να μετριάζονται κάπως οι ανισορροπίες που ούτως ή άλλως υπάρχουν, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το πρώτο μας φυτεμένο αν ισχύει εδώ. Δεν σου εγγυώμαι δηλαδή ότι αν είχες μόνο τα εύκολα φυτά μέσα δεν θα είχες ποτέ, καμία άλγη αλλά εως ένα σημείο αυτή τη στιγμή έχεις από τη μία τα πολύ εύκολα δηλαδή τις ανούμπιες, βουκεφαλάνδρες και moss που δεν τη βλέπω για να καταλάβω ποιά είναι και από την άλλη έχεις ένα δύσκολο φυτό όπως η alternathera και η κάπως πιο εύκολη tripartita που όμως θέλουν co2 και φως. Δηλαδή προτού καν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό, ήδη υπήρχε ανισορροπία ανάμεσα στα φυτά και τις απαιτήσεις τους. Απλά αυτή είναι η δική μου γνώμη...

 

Εν πάσει περιπτώσει δεν θέλω να σταθώ πολύ σε αυτό απλά το συγκεκριμένο λίπασμα είναι λάθος για το ενυδρείο σου και καλύτερα να χρησιμοποιούσες το specialized (πράσινο) που είναι για πυκνοφυτεμένα ενυδρεία και δόσεις με το σταγονόμετρο τουλάχιστον για ένα διάστημα. Επίσης η λάμπα είναι η μαμίσια ή έκανες αναβάθμιση? 

Εν πάσει περιπτώσει πιστεύω η μείωση της φωτοπεριόδου να βοηθήσει κάπως στην άλγη και μαζί και οι γαρίδες αν και εγώ θα έβαζα amano. Στην θέση σου πάντως θα διπλασίαζα

τις αλλαγές σε δύο την εβδομάδα το 50% αν και πρέπει να πάρεις μέτρηση στα νιτρικά για να μην στερέψει εντελώς. Λίπασμα προσωπικά δεν θα έριχνα παραπάνω αν όχι ελάχιστο γιατί πιστεύω περισσότερο θα βοηθήσει την άλγη παρά τα φυτά όπως είναι τώρα. Το φίλτρο σου να είναι πεντακάθαρο (καθαρά σφουγγάρια κτλ) αν και θα ήθελα να περιγράψεις τι έχεις βάλει μέσα και γενικότερα μετρήσεις. 

 

Καλησπέρα, η λάμπα είναι όπως την πήρα,δεν έχω αλλάξει κάτι. Ψαράκι δεν υπάρχει ακόμα μέσα,θα βάλω μονομάχο κάποια στιγμή όταν όλα είναι οκ. Το λίπασμα που λες έχεις δίκιο,το πράσινο ήθελα αλλά δεν το βρήκα. Επειδή την alternanthera δεν την βλέπω να αντέχει και είναι κρίμα. Ποιο φυτό θεωρείς πιο εύκολο και να ταιριάζει? Σε χρώμα για να κάνει αντίθεση. Οι μετρήσεις μου είναι:

Ph:7,3

Gh: 9

Kh:9

No3:6

No2:0,3

Nh3:0,2

Μου κάνει εντύπωση που το προηγούμενο ενυδρείο στα τελευταία του είχε μείνει χωρίς φίλτρο,χωρίς ψάρι εννοείται απλά με κάποια φυτά μεσα (Μος, ανουμπιες, Valisneria) και ήταν πεντακάθαρο από άλγη.. Και τώρα που είπα να τα κάνω όλα πιο σωστά, έχει γίνει χαμός εκεί μέσα.. 😥

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη , που εχεις αμμωνια και νιτρωδη θα εχεις αλγες. Συν τα υπολειπα, που ειπαμε. Πες με τι τεστακια μετρας. Γιατι νιτρικα στο 6, βγαζεις μονο με hanna colorimeter....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Elena Agln έγραψε:

Ποιο φυτό θεωρείς πιο εύκολο και να ταιριάζει? Σε χρώμα για να κάνει αντίθεση

Το πιο εύκολο κόκκινο που ξέρω είναι η ludwigia palustris αν και θέλει και αυτό co2.  Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και την hygrophila polysperma rosanervig που κάνει ροζ φυλλώμα στα ψηλά σημεία και είναι αρκετά εύκολη. 

Εκτός από τις πράσινες βουκεφαλάνδρες υπάρχουν και οι κόκκινες.  Προτού όμως κάνεις αλλαγές στα φυτά καλύτερα τελείωσε με την άλγη και θα συμφωνήσω στην περίπτωση του algexit. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...