Jump to content

Salifert Phosphate


dartman

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το παραπάνω τεστ για γλυκό ; Μετράει σωστά ; Κάτι δε μου πάει καλά ...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα. Τί δε σου πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα, 

 

έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το παραπάνω τεστ για γλυκό ; Μετράει σωστά ; Κάτι δε μου πάει καλά ...

στα περιπου μετραει. Για γλυκο καλα ειναι. για θαλασσινο δεν κανει. Προσεχε ημ.ληξης. Εμενα πολλες φορες εχει τυχει να μην μετραει σωστα ακομα και πριν να ληξει. Εδειχνε ή μηδεν ή πολυ λιγοτερο απ οτι ηταν στην πραγματικοτητα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία , σύμφωνα με την ημερ/λήξης λήγει 11/2023 , σε 9 μήνες ,  οπότε είμαστε οκ απο αυτο το θέμα θεωρώ. 

 

Σύμφωνα πάντως με τα φωσφορικά που πρόσθεσα θα έπρεπε να μετράω 0,5 . Εγω και πριν και μετά μετραω μηδέν σύμφωνα με το τεστ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Ναταλία , σύμφωνα με την ημερ/λήξης λήγει 11/2023 , σε 9 μήνες ,  οπότε είμαστε οκ απο αυτο το θέμα θεωρώ. 

 

Σύμφωνα πάντως με τα φωσφορικά που πρόσθεσα θα έπρεπε να μετράω 0,5 . Εγω και πριν και μετά μετραω μηδέν σύμφωνα με το τεστ. 

Αν εχεις soil - γινεται και αυτο.

Το soil τραβαει τα φωσφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μέτρησα μία ώρα μετά αφού πρόσθεσα φωσφορικά και 24 ώρες μετά , το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (μηδέν). 

 

Στη συνέχεια έκανα και το εξής , πήρα 2 λίτρα νερο και έριξα 1,2 ml Flourish Phosphorus. Το αποτέλεσμα θεωρητικά θα έπρεπε να ήταν 3. 

Το θετικό είναι ότι έδειξε μέτρηση κάπου ανάμεσα στο 2 και στο 3 , οπότε κάτι μετράει στο πολύ πολύ περίπου. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...