Jump to content

Καν'τα όλα μόνος 80λτ


BiggBilly

Recommended Posts

Μετά από 18μηνες με το 10λιτρο pico συμφώνησε το άλλο μου μισό να βάλουμε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο στο σπιτάκι μας. Πλέον ήταν κουραστικό να βάζω συνέχεια χέρι να τακτοποιώ κοράλλια, δεύτερον λόγω έλλειψης εξοπλισμου (δεν υπήρχε χωρος) πολλά γινόταν χειροκίνητα που δεν βόλευε σε ταξίδια κτλ.

 

Στην αρχή πήγαινα για 140-150λτ χαμηλό με 1,40μ μήκος. Αλλά φοβήθηκα τυχόν μυρωδιές/υγρασία πράγμα που δεν θα πέρναγε τις "προδιαγραφές" που μου είχε υποβάλει η σύζυγος.

Έκατσα, σχεδίασα, υπολόγισα και αποφάσισα να παίξω στα περίπου 70λτ. Ασφαλές λίτρα μιας και στο παρελθόν είχα 50λτ καθαρά με ευκολία. 

 

Ότι μπορούσα κατασκευάστηκε από μένα. Δεν είχα πολύ χρόνο διαθέσιμο. Γενάρη το ξεκίνησα και Απρίλη μπήκε νερό μέσα να φανταστείτε. Πρώτο στην λίστα ήταν το έπιπλο μιας και το υπάρχον δεν ήταν να σηκώσει βάρος.

 

IMG_20220125_195747.thumb.jpg.74ae1271d52563c245b423b9632718db.jpg

* Κάνα μήνα το πάλευα σίγουρα. 

Έπρεπε να δέσει με την διακόσμηση του σπιτιού βεβαίως βεβαίως. Από όλα τα πράγματα που αγοράστηκαν για το πρότζεκτ, το έπιπλο ήταν το πιο ακριβό. Αν θυμάμαι καλά περίπου 250€ σε ξυλεία και βαφή/βερνίκι.

Ήταν ακόμα στο πρόγραμμα το 150λτ οπότε το έπιπλο βγήκε λίγο... overbuild σε θέματα αντοχής.

 

IMG_20220216_142314.thumb.jpg.de41264831e3afe25e845f43247cb2b0.jpg

* Το χειρότερο μου βάψιμο και τρίψιμο. Χρονοβόρα διαδικασία που μου πήρε μέρες.

 

Αφού φτιάχτηκε το έπιπλο, μπήκε στην θέση του. Το έλεγξα/ρύθμισα να πατάει σωστά και να είναι αλφάδι. Πήρα ένα μπράβο από την γυναίκα και συνέχισα κατασκευή της γυαλας.

Οι εξωτερικές διαστάσεις είναι 64μ*38π*33υ που δίνει 80λτ όγκο. Στην πραγματικότητα το νερό θα είναι κάπου στα 65λτ γιατί το έφτιαξα ως AIO. Το main display δηλαδή βγήκε 50*38*33 και το υπόλοιπο είναι το πίσω κρυφό διαμέρισμα.

 

IMG_20220313_185940.thumb.jpg.efec2a15e5a5aa503d577119250211b3.jpg

* Καθάρισμα τζαμιών πριν την κόλληση

 

Οι 4 πλευρές είναι 6mm, ο πάτος 8mm. Χωρίς κόντρες. Το χώρισμα εγινε με δύο 3mm τζάμια. Ο λόγος ήταν γιατί ήθελα να τα βάψω αλλά να τα στεγανοποιησω ώστε να μη έρχετε το χρώμα σε επαφή με το νερό.

 

IMG_20220311_201942.thumb.jpg.4bfce3005bde30c4f4affc03edf86d17.jpg

 

Βάφτηκαν τα δύο κομμάτια και όσο ήταν νωπό ακόμα τα έκανα σάντουιτς. Όταν κολληθηκε το ενυδρείο στεγανοποιηθηκε στο κάτω και πλάι. Επάνω λίγο σιλικόνη με το δάκτυλο ίσα να μη δακρύσει νερό ποτέ μέσα.

 

IMG_20220311_220901.thumb.jpg.7b91001362a4800d8cb0baf93a645467.jpg

* Ιδού το αποτέλεσμα

 

Η υπερχείλιση την υπολόγισα 8εκ με 2,5εκ ύψος. Ήθελα να έχω 2,5-3εκ κενό στάθμη νερού στην επιφάνεια οπότε με μαθηματικά, έχοντας κατά νου μια επιστροφή αντλία 600-800λαω, κατάφερα και έχω το ύψος στάθμης που ήθελα. Περίπου 1-1,5εκ είναι η υπερχείλιση του νερού. Ασήμαντα αλλά για μένα ήταν κρίσιμο μη κάνω λάθος και η στάθμη του νερού ήταν πολύ ψηλά για τα γούστα μου.

 

IMG_20220321_162505.thumb.jpg.3adafb5fa4dde99b7f4156576aa410c8.jpg

* Μέτρα 10 φορές, κόψε μια

 

Επειδή ήθελα όσο γίνεται μεγαλύτερο refugium, έπαιξα με λεπτομέρειες να εκμεταλλευτώ τον χώρο. Βγήκαν τρία στάδια στο πίσω διαμέρισμα. Πρώτο μια μικρη μηχανική φιλτρανση που είναι εύκολα προσβάσιμο για τσακ μπαμ αλλαγή μαζί με το σκιμμερ. Στο χωρο αυτό υπάρχει ζωντανός βράχος από άλλο ενυδρείο. Στο δεύτερο διαμέρισμα η θέρμανση με ζωντανό βράχο και μελλοντική άλγη. Στο τελευταίο η επιστροφή, αισθητήρας αναπλήρωσης και χημική φιλτρανση. Οι φέτες τζάμια κόπηκαν από μένα μιας και είχα στην αποθήκη.

Συνολικό κόστος γυαλας, 80€ με σιλικόνες και βαφή.

 

Φωτισμό δυστυχώς δεν έχω φώτο την ώρα της κατασκευής. Είναι 3 κανάλια που έχουν μπει σε χρονοδιακόπτες. Σε πλήρη ισχύ μετρήθηκε 39watt που για επιφάνεια 50*38 πιστεύω είναι υπεραρκετά. Τα λευκά είναι dimmable ενώ τα άλλα δύο κανάλια σταθερά. Κόστος κατασκευής μαζί με ηλεκτρικά περίπου 70€. Φωτογραφία στο επόμενο ποστ με το ενυδρείο ολοκληρωμένο όπως και εξοπλισμό.

 

Very nice .... I like it

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Ναιιιι!!!

Τι ωραίο να ξεκινάει κάτι νέο!

Να σου πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο!

 

Για το έπιπλο δεν έχω να πω πολλά. Επαγγελματικού επιπέδου κατασκευή! Άσε που δεξιά χωράει και ένα σαμπ για μελλοντική αναβάθμιση 😉.

 

Για τα χαρίσματα πάντως θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και plexiglass σε μαύρο χρώμα. Λιγότερη φασαρία, λιγότερο βάρος, και πιο διαχειρίσιμο υλικό. Ίσως μόνο λιγο πιο ακριβό. 

 

Αναμένουμε τη συνέχεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Antonis Kδεν έχω δουλέψει με plexiglass και πήγα στην σίγουρη λύση. Επίσης επειδή είναι rimless χωρίς κόντρες ήθελα το χώρισμα να βοηθήσει λίγο στο "δέσιμο".

 

Μόλις τελειώσω το πίσω κάλυμμα/φωτισμό refugium θα ανεβάσω φωτογραφίες.

 

Σχεδόν 45μερες από το στήσιμο και όλα οκ. Τα παλιά κοραλια μεταφέρθηκαν πριν ~25μερες και ένα ψάρι καμιά βδομάδα νωρίτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μου αρέσουν τα diy, όλα μόνος μου τα κάνω και εγώ.

Μόνο στο χώρισμα  προτεινω πάντα plexiglass, όπως είπαν λίγοτερη φασαρία κ κόβεται εύκολα, επίσης για  το φωτιστικό έχω αφήσει τα diy στον φωτισμό γιατί τελικά δεν συμφέρει για μικρά  φωτιστικά. Το aqua knight από Ευρώπη έχει περίπου 50 ευρώ κομπλέ με touch buttons για dimming και ανεμιστηρακι  και με 10 ευρω ακόμα μια έξυπνη πρίζα για timer .

Περιμένουμε φωτός από όλο το ενυδρείο!

Καλά έκανες και πηγές σε μεγαλύτερο, τα pico δύσκολα κ δεν έχουν αυτά που μπορεί να πάρουν τα μεγαλύτερα.

Αν το στοκαρεις σωστά θα γίνει διαμαντακι 

 

Link to comment
Share on other sites

@michalosόντως βρίσκεις έτοιμα φωτιστικά. Απλά ήθελα πολλαπλά κανάλια να ανοίγουν σε διάφορες ώρες τις ημέρας και να μπορώ να ρυθμίσω το χρώμα οπτικά. Κάτι τέτοιο αν δεν κάνω λάθος θα στοίχιζε €200+.... άσε που το diy μου έδεσε με το έπιπλο και έγινε σαν ντεκόρ

 

Θα αργήσω μερικές μέρες για φωτό γιατί θέλω να φτιάξω το τελευταίο κομμάτι του παζλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...