Jump to content

επιθετικός pleco


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Στο ενυδρείο έχω δύο pleco albino έναν μεγάλο και έναν μικρό, σκαλάρια και διάφορα μικρά. Ο εν λόγω κύριος ο μεγάλος pleco κυνηγαει τον μικρό και τα σκαλάρια. Στα σκαλάρια κολλάει πάνω τους και τα δαγκώνει μέχρι που τα εξαντλεί και κυριολεκτικά τα τρώει ζωντανα. Από τροφή πέφτει περίσια και ρίχνω και ταμπλέτες. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Ενυδρείο 100 λίτρα φυτεμένο και όχι φορτωμένο από ψάρια..

20220527_172833.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρο ενυδρειο και για scalaria και για 2 pleco. 2 αρσενικα σε τετοιο μικρο ενυδειο δεν χωρανε.

Για να κολλαει σε σκαλαρια, μαλλον πειναει, τρωνε την βλεννα απο το σωμα του ψαριου. Αυτο δεν σημαινει, οτι δεν μπορει να το τραυματισει.

Βγαζεις πλεκο απο το ενυδρειο σου - τα χαριζεις ή πουλας .  Για σκαλαρια διαβασε εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρόκειται για πλεκόστομο αλλά για κινέζο αλγοφάγο που αναφέρεται ότι μπορει να γίνει επιθετικό προς ψάρια παρόμοιου μεγέθους. Όσο για την επίθεση στα σκαλάρια κάπου ειχα διαβάσει (χωρίς να ξέρω αν ισχύει) ότι δεν επιτίθεται ακριβώς αλλά γατζώνεται πάνω τους ώστε να φάει την εξωτερική μεμβράνη στο δέρμα αλλά με αποτέλεσμα να  δημιουργεί μολύνσεις και αρρώστιες. Κατα τ'άλλα ότι έγραψε η Ναταλία.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Δεν νομίζω ότι πρόκειται για πλεκόστομο αλλά για κινέζο αλγοφάγο που αναφέρεται ότι μπορει να γίνει επιθετικό προς ψάρια παρόμοιου μεγέθους. Όσο για την επίθεση στα σκαλάρια κάπου ειχα διαβάσει (χωρίς να ξέρω αν ισχύει) ότι δεν επιτίθεται ακριβώς αλλά γατζώνεται πάνω τους ώστε να φάει την εξωτερική μεμβράνη στο δέρμα αλλά με αποτέλεσμα να  δημιουργεί μολύνσεις και αρρώστιες. Κατα τ'άλλα ότι έγραψε η Ναταλία.

εγω καταλαβα , οτι εχει και 2 πλεκο.....:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ψάρια τι τα θέλετε στα 100 λίτρα????

Αφού ξέρετε το τελικό τους μέγεθος και τα παρατράγουδα που έπονται!!! 

Δηλαδή οι ωραιότατες Corydoras  η oi Otocınclus η και διάφορα άλλα δε σας κάνουν??????

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Αυτά τα ψάρια τι τα θέλετε στα 100 λίτρα????

Αφού ξέρετε το τελικό τους μέγεθος και τα παρατράγουδα που έπονται!!! 

Τι βίτσια!!!!

Δηλαδή οι ωραιότατες Corydoras  η oi Otocınclus η και διάφορα άλλα δε σας κάνουν??????

Φίλε μου καλημέρα. Καταλαβαίνω εννοείται την αγανάκτηση σου, αλλά επειδή ο φίλος μας μπορεί να είναι νέος στο χώρο και να έχει κάνει τα κλασσικά λάθη που κάναμε οι περισσότεροι,ην τον πιάνουμε από τον λαιμό, γιατί μπορεί πολύ απλά να μην ξέρεις τις απαιτήσεις των ψαριών του. Ήδη η Ναταλία του έδωσε σύνδεσμο για ένα άρθρο για τα αγγελοψαρα. Πάμε όσο μπορούμε να τον βοηθήσουμε.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό που βλέπω στη φωτογραφία και γω για chinese algae eater το βλέπω. Είχα κάνει το λάθος και το είχα βάλει στην πρώτη μου προσπάθεια με χρυσόψαρα πριν χρόνια ως κλασσικός αρχάριος επειδή μου είχαν πει ότι κάνει και ότι είναι για να καθαρίζει τα τζάμια (μόνο ότι χρησιμοποιεί azax που τα κάνει αόρατα δε μου είπαν οχαχα). Πολύ επιθετικό ψάρι και από όσα διάβασα στο ποστ σου έχει ήδη αρχίσει να κάνει ζημιά στα άλλα ψάρια. Αυτό βγαίνει οπωσδήποτε και θα σου βγει και η πίστη για να το πιάσεις.Όσον αφορά τώρα τα αγγελοψαρα, διάβασε το άρθρο που σου έχει ποσταρειβη Ναταλία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Αυτά τα ψάρια τι τα θέλετε στα 100 λίτρα????

Αφού ξέρετε το τελικό τους μέγεθος και τα παρατράγουδα που έπονται!!! 

Τι βίτσια!!!!

πριν 5 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Φίλε μου καλημέρα. Καταλαβαίνω εννοείται την αγανάκτηση σου,

Δηλαδή οι ωραιότατες Corydoras  η oi Otocınclus η και διάφορα άλλα δε σας κάνουν??????

Εγώ πάλι δεν την καταλαβαίνω την αγανάκτηση αυτή @giorgos152..... με ερωματηματικά και θαυμαστικά στις προτάσεις σου . 

Τέτοιες ακριβώς συμπεριφορές έχουν απομακρύνει τον κόσμο από τα forum .

Η δουλειά μας εδώ είναι για να βοηθούμε ο ένας τον άλλο μέσα από τις εμπειρίες μας και τις επίκτητές γνώσεις μας . 

ΔΕΝ είμαστε εδώ για κρίνουμε τους άλλους ΑΛΛΑ για να υποδεικνύουμε με κόσμιο και προπάντων κατανοητό τρόπο στον συνχομπίστα ποιο είναι το σωστό και αν θέλει (πειστεί) να το ακολουθήσει .  

Αν έχεις λοιπόν γνώση  δεν έχεις πάρα να του πεις τι προτείνεις να κάνει για να έχει καλύτερα αποτελέσματα. 

Αν ο χομπίστας το πράξει ή όχι είναι καθαρά στο χέρι του .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ πάλι δεν την καταλαβαίνω την αγανάκτηση αυτή @giorgos152..... με ερωματηματικά και θαυμαστικά στις προτάσεις σου . 

Τέτοιες ακριβώς συμπεριφορές έχουν απομακρύνει τον κόσμο από τα forum .

Η δουλειά μας εδώ είναι για να βοηθούμε ο ένας τον άλλο μέσα από τις εμπειρίες μας και τις επίκτητές γνώσεις μας . 

ΔΕΝ είμαστε εδώ για κρίνουμε τους άλλους ΑΛΛΑ για να υποδεικνύουμε με κόσμιο και προπάντων κατανοητό τρόπο στον συνχομπίστα ποιο είναι το σωστό και αν θέλει (πειστεί) να το ακολουθήσει .  

Αν έχεις λοιπόν γνώση  δεν έχεις πάρα να του πεις τι προτείνεις να κάνει για να έχει καλύτερα αποτελέσματα. 

Αν ο χομπίστας το πράξει ή όχι είναι καθαρά στο χέρι του .

Ρε είπα να τον πάρω με το καλό και συ δεν κρατιέσαι τυραννιέσαι οχαχαχαχχα 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος giorgos152 έγραψε:

Αυτά τα ψάρια τι τα θέλετε στα 100 λίτρα????

Αφού ξέρετε το τελικό τους μέγεθος και τα παρατράγουδα που έπονται!!! 

Τι βίτσια!!!!

Δηλαδή οι ωραιότατες Corydoras  η oi Otocınclus η και διάφορα άλλα δε σας κάνουν??????

Φιλε μου σε καταλαβαίνω. Το θεμα ειναι, οτι όλοι οι νεοι στο χομπι εμπιστεύονται τους πετσοπαδες και κάνουν ιδια λάθη....

Πριν λιγες μερες μιλουσα με μια γνωστη μου και λεγαμε για ζωα συντροφιάς.... μου λεει θα παρω καποιο μικρο σκυλακι τελικα, γιατι τα ψαρια δεν μπορω να κρατησω....

Ρωταω- γιατι.... και μου λεει - ψοφανε συνέχεια.... Ρωταω τι και πως.... Τελικα προσπαθούσε να κρατησει 2 χρυσοψαρα σε 3λ νερου (γυαλα)..... χωρις φιλτρο, με μια αλλαγη νερου την εβδομαδα....Την ειπε ο πετσοπας στην Φλωρινα, οτι θα ναι καλα....

τι να πεις..... δεν το εψαξε η γυναίκα....ειναι και 50 φευγα.....έμαθε να εμπιστεύεται τους ανθρώπους...

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2022 at 1:57 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Εγώ πάλι δεν την καταλαβαίνω την αγανάκτηση αυτή @giorgos152..... με ερωματηματικά και θαυμαστικά στις προτάσεις σου . 

Τέτοιες ακριβώς συμπεριφορές έχουν απομακρύνει τον κόσμο από τα forum .

Η δουλειά μας εδώ είναι για να βοηθούμε ο ένας τον άλλο μέσα από τις εμπειρίες μας και τις επίκτητές γνώσεις μας . 

ΔΕΝ είμαστε εδώ για κρίνουμε τους άλλους ΑΛΛΑ για να υποδεικνύουμε με κόσμιο και προπάντων κατανοητό τρόπο στον συνχομπίστα ποιο είναι το σωστό και αν θέλει (πειστεί) να το ακολουθήσει .  

Αν έχεις λοιπόν γνώση  δεν έχεις πάρα να του πεις τι προτείνεις να κάνει για να έχει καλύτερα αποτελέσματα. 

Αν ο χομπίστας το πράξει ή όχι είναι καθαρά στο χέρι του .

Ημουνα υπερβολικός στο τρόπο που απάντησα και ναι το παραδέχομαι και ήδη απολογήθηκα και
ζήτησα συγγνώμη σε κάποιο μήνυμα που μου στάλθηκε...
Από την άλλη και η δική σου απάντηση προς εμένα είχε πολύ αυστηρό τόνο και ήταν λίγο απαξιωτική.
Δεν θα απαντήσω για το αν έχω....γνώσεις!
Επειδή είμαι μεγάλος σε ηλικία και έτυχε να γεννηθώ και να μεγαλώσω σε σπίτι με μεγάλη αυλή και κήπο
όπου υπήρχαν δέντρα,φυτά.λουλούδια,λαχανικά,γάτες σκύλοι,ποντίκια,πουλιά,βατράχια κ.λ.π. 
η σχέση μου και η αγάπη γιά τη φύση ήταν καθοριστική από τα πρώτα μου χρόνια. 
Ναι!... με τα ψάρια ασχολούμαι τα τελευταία δυόμιση χρόνια,όμως ήξερα πως όταν αναλαμβάνω κάτι ζωντανό
υπό την προστασία μου πρέπει πρώτα να μάθω τα ΠΑΝΤΑ για τη φροντίδα του,το περιβάλλον,τη διατροφή του
και τις συνήθειες στην κοινωνική του συμπεριφορά, ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΩ.
Εγώ είμαι ηλίθιος δηλαδή που διάβαζα ώρες ατέλειωτες και έβλεπα βίντεο για ένα χρόνο πριν πάρω ενυδρείο?

Και κάτι τελευταίο.
Η κάπως αυστηρή και σκληρή απάντηση που έδωσα στον φίλο μας και του ζητώ συγγνώμη, ουσιαστικά δεν ήταν ακριβώς δική μου
για να φανώ ξερόλας!
Απάντησα με αγανάκτηση εκ μέρους αυτών των ζωντανών πλασμάτων που δεινοπαθούν στους πετσοπάδες,
σε σκοτεινά κιβώτια μεταφοράς από τους διάφορους breeders για να καταλήξουν (τα περισσότερα) με μία σύντομη και βασανιστική ζωή
από άσχετους και ιδίως αδιάφορους αγοραστές,απλά σαν μέρος μιάς "ατραξιόν" για το σαλόνι τους.
Από λάθος πήρε η "μπάλα" και το φίλο με τον pleco!
Αυτό ήταν όλο!

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ το θέμα να θεωρηθεί λήξαν. Δόθηκαν οι ανάλογες απαντήσεις και προχωράμε παρακάτω. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...