Jump to content

Ozone


TAN

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις σας σχετικά με την χρήση ozone στο θαλασσινό ενυδρείο και ιδιαίτερα δε στο reef μας.

Προσωπικά τους 2 τελευταίους μήνες ύστερα από αρκετή σκέψη τοποθέτησα ozone μαζί με έναν redox controller της American pinpoint.

Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η σταθερή μείωση της άλγης σε κάποια σημεία που με ταλαιπωρούσαν και η απόλυτη διαύγεια του ύδατος κάτι που με την UV μου 36w δεν είχα πετύχει ενάντια στην άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Το οζον ειναι μια ασταθη μορφη του οξυγονου που ξερουμε. Με 1 μοριο παραπανω στην δομη του. Δηλαδη αντι Ο2 που αναπνεουμε, ειναι το Ο3. Ενω αυτη η μορφη του οξυγονου ειναι πολυ χρησιμη αρκετα ψηλα στον ουρανο σαν το μοναδικο φιλτρο εναντια στην UV ακτινοβολια του ηλιου. Χαμηλα στη γη ειναι ενα δηλητηριο. Γιατι δημιουργει ελευθερες ριζες στους ζωντανους οργανισμους και κατα συνεπεια προωρη γυρανση και μπορει να φτασει μεχρι το καρκινο ή ακομα και το θανατο. Ο λογος που το κανει αυτο, ειναι οτι ειναι ενα πανισχυρο οξειδοτικο και εχει και την ταση να σπαει τους δεσμους του ανθρακα. Δηλαδη τους οργανικους δεσμους.

Αυτος ακριβως ειναι ο λογος που το θελουμε στα ενυδρεια μας. Διοτι ειναι σε ενα Ozone reactor ειτε σε καποιο skimmer, σπαει τους δεσμους ανθρακα C+C μεταξυ αλλων και ετσι ειναι πολυ χρησιμο αφου μπορουμε να αποβαλουμε καποια στοιχεια απο το νερο πριν μπουν στον κυκλο του αζωτου και να τα αποβαλουμε, ενω καθαριζει το νερο σε βαθμο απαραμιλα απιστευτο. Σαν θετικα στοιχεια βλεπουμε πως δεν υπαρχει καθολου κιτρινιλα στο νερο μας, εκπληκτικη καθαροτητα αλλα με τον τροπο που δουλευει μπλοκαρει την αλγη απο το φαγητο της αφου σπαει τους δεσμους που ειναι το κυριο φαγητο της. Ενω προκαλει και ενα ειδους φρεσκαρισματος στο νερο μας απο την αποστειρωση που κανει εκει που πεφτει. Κατι αρκετα χρησιμο για να εχουμε ακομα λιγοτερους παθογονους οργανισμους στο νερο μας.

Εχει πολλα θετικα στο ενυδρειο το οζον, αλλα θελει και απιστευτη προσοχη αφου ειναι ενα ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΟΞΕΙΔΟΤΙΚΟ!! Παλαιοτερα το χρησιμοποιουσαν σε εταιριες νερου οπως η ΕΥΔΑΠ (στο εξωτερικο ομως...) για αποστειρωση του νερου, εως οτου τους ηλθε φθηνοτερα η χρηση του χλωριου για αυτο το σκοπο. Εχει αρκετα καλα για το ενυδρειο η χρηση του, αλλα με κακη χρηση ή μη σωστη και με γνωση χρηση του απο τον ιδιοκτητη του ενυδρειου, μπορει να προκαλεσει πολλα δεινα.

Τα καλα τα ειπαμε πριν, τα κακα ειναι πως η παραπανω χρηση του οζον στο ενυδρειο προκαλει ελευθερες ριζες στο νερο που προκαλει πολυ γρηγορη γυρανση των ψαριων και ζωντανων μας. Οξυδωνει τον εξοπλισμο μας, η περισια του οζον στο χωρο που υπαρχει το ενυδρειο και η χαρακτιριστικη μυρωδια του κανει πολυ κακο σε εμας. Ενω εαν μπει σε παραπανω ποσοτητα απο οτι θα επρεπε, κατι πολυ ευκολο για καποιον που δεν ξερει προκαλει το θανατο των ψαριων επειδη ουσιαστικα λιωνει το mucus που εχει εξωτερικα το ψαρι και ετσι το "καιει", προκαλοντας το θανατο του. Ή εαν δεν το σκοτωσει αμεσα, πεθαινει μετα επειδη το ψαρι δεν εχει ποια καμοια ασπιδα εναντιων των εξωτερικων μικροβιων αλλα και παρασιτων. Στα αλλα αρνητικα του οζον σαν χρηση, ειναι πως μεγαλη δοσολογια προκαλει τον θανατο ολων τον παρασιτων στο νερο μας αλλα ταυτοχρονα και ολων τον βακτηριδιων. Ακομα και αυτων που ειναι υπευθυνα γιθα τη βιολογια μας. Με αποτελεσμα να σηκωσει αμμωνια το ενυδρειο και η συνεχεια γνωστη. Εχουν τιναχτη ετσι πολλα ενυδρεια.

Δεν φταιει το οζον για τα κακα που προκαλει. Εμεις φταιμε απο την λαθος χρηση του. Οφειλουμε πριν βαλουμε αυτη τη συσκευη στο ενυδρειο μας να ξερουμε πως ειναι και τι κανει. Ενω ειναι ικανο για πολλα καλα, ταυτοχρονα ειναι ικανο σε λαθος χρηση να κανει πολλα κακα. Η χρηση δικη του ειναι αποκλειστικα προνομοιο του χομπιστα.

Εγω εχω οζον εδω και 1 χρονο. Το βρισκω πολυ καλο στο ενυδρειο μου, αλλα τον οζονιστηρα τον ειχα 6 μηνες στο ντουλαπι πριν τον βαλω, και ολο αυτο το διαστημα διαβαζα για αυτο... Πιστευω αυτο να πει 5 πραγματα για το οζον. Δεν φταιει το οζον εαν εμεις χασουμε κατι. Φταιμε εμεις που δεν το χειρηστηκαμε σωστα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μοιραστώ τις απόψεις σας σχετικά με την χρήση ozone στο θαλασσινό ενυδρείο και ιδιαίτερα δε στο reef μας.

Προσωπικά τους 2 τελευταίους μήνες ύστερα από αρκετή σκέψη τοποθέτησα ozone μαζί με έναν redox controller της American pinpoint.

Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η σταθερή μείωση της άλγης σε κάποια σημεία που με ταλαιπωρούσαν και η απόλυτη διαύγεια του ύδατος κάτι που με την  UV μου 36w δεν είχα πετύχει ενάντια στην άλγη.

5708[/snapback]

Σύμφωνα με την βιβλιογραφία το οζον στο reef πρέπει να χρησιμοποιείται σε αναλογία 10mg/100lt νερού και πάντα δια μεσου του skimmer (το οποίο πρέπει να εχει τις σωστές προδιαγραφές ώστε ναμην διαβρώνεται από την ισχυρή οξειδωτική δράση του όζοντος) και το redox να ανέρχεται μέχρι την τίμή 400.

Κατά τη διάρκεια χρήσης οζοντος ειναι απαραίτητη η παρουσία ενεργού άνθρακα για να απομακρίνονται τα τοξικά οξυδωτικά προιόντα που δημιουργούνται όπως πχ τα αμίδια.

Και τέλος δεν πρέπει να γίνεται χρήση όζοντος την πρώτη εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού.

Πρωσωπικά χρησιμοποιώ συστηματικά οζον, στην προαναφερόμενη αναλογία, τα τελευταία 4 χρόνια και μόνο για την τελευταία εβδομάδα πριν την τακτική αλλαγή του νερού του ενυδρείου μου (25% κάθε μήνα).

Τα αποτελέσματα είναι άριστα όπως διαύγεια ,νερού απουσία άλγης ,πλήρες άνοιγμα των κοραλιών, απουσία ξησίματος των ψαριών στα βράχια.

Οσο για την χαρακτηριστική μυρουδιά του όζοντος στο σπίτι, αυτή αντιμετωπίζεται με την τοποθέτηση μικρής ποσότητας εν. άνθρακα πάνω από το καπάκι του skimmer.

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο Discos οτι κάθε τι που χρησιμοποιούμε θα πρέπει να χρησιμοποέίται λογικά και συμπληρώνω χωρίς υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων του.

Link to comment
Share on other sites

Ενα εξαιρετικα ενδιαφερων θεμα που θα ηθελα να το δω να αναλυεται περισσοτερο... Σαν αρχαριος που τωρα ξεκιναω το θαλασσινο πραγματικα το φοβαμαι το οζον..νομιζω οτι ειναι κατι που θα πλησιασω μετα απο 1 χρονο περιπου ωστε να μπορω να καταλαβαινω τα παντα στο ενυδρειο μου με μια ματια (που λεει ο λογος...). Βεβαια το ιδιο δεν ισχυει για μια UV την οποια τη σκεφτομαι αλλα αυτο ειναι μαλλον αλλο θεμα (αν και πολυ τα συγκρινουν/συμπληρωνουν πολυ συχνα).

Πολυ θα ηθελα απο τους πιο εμπειρους να συνεχιστει αυτο το θεμα και να γραφτουν και καποια πρακτικα θεματα και οδηγιες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επαναφέρω το θέμα, γιατί σκέφτομαι σοβαρά πλέον την προσθήκη όζοντος στο reef σύστημά μου.Χρησιμοποιώ uv λάμπα και το πρώτο που θα ήθελα να ξέρω είναι εαν μπορεί να γίνει συνδιασμός χρήσης uv και ozone η κάποιο απο τα δύο δεν χρειάζεται σε περίπτωση που υπάρχει το άλλο.

Να διευκρινήσω ότι η uv λάμπα είναι σε συνεχή λειτουργία, και επίσης να ρωτήσω σε περίπτωση που επιτρέπεται η ωφελεί πρισσότερο η χρήση και των δύο, τι αλλάζει εαν αλλάζει στην δοσολογία όζοντος;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα...

...επεξεργαζόμασταν το βρώμικο νερό με όζον εκτός ενυδρείου και μετά το χρησιμοποιούσαμε ξανά αφού το αερίσουμε θα μηδενίζονταν οι αρνητικές συνέπειές του?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα...

...επεξεργαζόμασταν το βρώμικο νερό με όζον εκτός ενυδρείου και μετά το χρησιμοποιούσαμε ξανά αφού το αερίσουμε θα μηδενίζονταν οι αρνητικές συνέπειές του?

Μας βάζεις δύσκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι γιά αγορά του ozonizer c200 που κάνει γιά ταλίτρα μου, εδω,που συνδιάζει και ph controller

http://aquatic-store.co.uk/marine/view/870

Θα τον συνδιάσω με τον controller Pinpoint της American Marine εδω....

http://www.aquaristic.net/american-marine-...ler.html?lang=1

Την γνώμη σας, εαν σας είναι εύκολο.....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Σκέφτομαι γιά αγορά του ozonizer c200 που κάνει γιά ταλίτρα μου, εδω,που συνδιάζει και ph controller

http://aquatic-store.co.uk/marine/view/870

Θα τον συνδιάσω με τον controller Pinpoint της American Marine εδω....

http://www.aquaristic.net/american-marine-...ler.html?lang=1

Την γνώμη σας, εαν σας είναι εύκολο.....

Η Sander συνιστά 10mg/h για κάθε 100 λίτρα καθαρού όγκου νερού (νομίζω όμως ότι είναι γενικός κανόνας).

Καλό είναι να ξέρεις (αν δε το ξέρεις ήδη) ότι ο redox controller δεν είναι πανάκεια και μάλιστα σε αρκετές των περιπτώσεων έχει περιπλέξει τα πράγματα με δυσάρεστες συνέπειες! Ο λόγος είναι ότι η ένδειξη του κάθε controller δεν είναι real-time αλλά "near real-time", όπως θα έλεγε κάποιος, που πρακτικά σημαίνει ότι υπάρχει σημαντική καθυστέρηση μεταξύ της ένδειξης του controller και του πραγματικής τιμής redox (της τάξεως της μισής με μιάς ώρας νομίζω). Πολλοί έμπειροι χομπίστες μάλιστα (αλλά και ευσυνείδητοι επαγγελματίες του χώρου) συνιστούν την αποφυγή του controller για τη ρύθμιση της παροχής όζοντος και προτείνουν τη προσεκτική αρχική ρύθμιση της συσκευής μέσω της παρατήρησης του νερού (καθαρότητα, άλγες, κλπ) και των συστάσεων του κάθε κατασκευαστή οζονιστήρα. Επίσης, η χρήση του όζοντος πρέπει ΙΜΗΟ να γίνεται βάσει των πραγματικών αναγκών και να μη βασίζεται σε κάποια ρουτίνα, όπως ο άνθρακας για παράδειγμα. Δηλαδή, αν η παρατήρηση δείχνει ότι το νερό είναι πεντακάθαρο, τότε δε χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί όζον.

Προσωπικά, έχω αγοράσει τον οζονιστήρα Certizon 100 της Sander από πέρυσι (λόγω προσφοράς :thumbup: ), αλλά είμαι πολύ αναβλητικός και διστακτικός ώς προς τη χρήση του... :thumbup:

"Πρέπει" όμως, κάποια στιγμή να το θέσω σε λειτουργία για να αντιληφθώ "από πρώτο χέρι" τα συν και πλήν! :P Το "πνεύμα" με το οποίο θα κινηθώ σε αυτή τη περίπτωση το περιέγραψα παραπάνω, εκτός και αν μάθω κάτι καινούργιο μέχρι τότε... :P

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Ευχαριστούμε filrou για το 'flashback'! :P

Εγώ θέλω μόνο να ενισχύσω την άποψη ότι ο Redox (ή ORP) controller δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητός ανάμεσα στους έμπειρους reefers και παρουσιάζει εγγενή προβλήματα που περιπλέκουν ή/και καθιστούν επιβλαβή τη χρήση του όζοντος στο ενυδρείο, παραθέτωντας απόσπασμα από το άρθρο του R.H. Farley, το οποίο αναφέρθηκε στο πόστ που μας "παρέπεμψε" ο filrou:

...

"The theory behind ORP is complex, and it is not clear what chemicals in the water an ORP electrode actually measures. The electrode can also take hours to days to equilibrate with seawater, as various organic and inorganic materials bind to it or are released, so its response to changes may not be fast."*

Μετάφραση: Η θεωρία πίσω από το ORP είναι πολύπλοκη και στη πραγματικότητα, δεν είναι ξεκάθαρο ποιά χημικά του νερού μετρά ένα ηλεκτρόδιο ORP. Το ηλεκτρόδιο επίσης, μπορεί να κάνει ώρες ή ακόμη και μέρες να ισορροπήσει με το θαλασσινό νερό, καθώς διάφορα οργανικά και ανόργανα υλικά δεσμεύονται ή αποδεσμεύονται σε αυτό και έτσι η απόκρισή του στις αλλαγές ενδέχεται να μην είναι ταχεία.

Προσωπικά, έχω στο ενυδρείο μου ηλεκτρόδιο redox (μέσω του GHL controller) και από τη παρατήρησή μου (κατά τη προσθήκη υγρών ή την αλλαγή νερού) μπορώ να πώ ότι υπάρχει κάποια καθυστέρηση και διακύμανση στην ένδειξη του redox, αλλά δε νομίζω πλέον ότι υπάρχει τέτοια μεγάλη απόκλιση μεταξύ της πραγματικής τιμής redox και της ένδειξης του μετρητή. Πιθανά αυτό να οφείλεται σε πιο μοντέρνα υλικά κατασκευής των ηλεκτροδίων και των controllers γενικότερα. 'Οταν με το καλό αποφασίσω να εγκαταστήσω τον οζονιστήρα θα συνεχίσω να παρακολουθώ το redox μέσω του computer, αλλά δε πρόκειται να χρησιμοποιήσω το controller για την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του οζονιστήρα.

*Παράγραφος "Ozone's Safety to the Aquarium: ORP Monitor and Control"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, την τελευταία εβδομάδα έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα περί οζονιστήρα και controller και τουλάχιστον θεωρητικά έχω πλέον καταλήξει.Επειδή αυτη την ώρα δεν έχω χρόνο να σας πω την άποψή μου αναλυτικά...επιστρέφω άμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου ORP (PinPoint) μετά από αλλαγή νερού κάνει 1 μέρα να επανέλθει στην αρχική τιμή.

Εδω να πούμε ότι η μέτρηση που βλέπουμε επηρεάζεται από αρκετούς παράγοντες μερικοί είναι:

1) Καλιμπραρισμά ηλεκτρόδιου (Θα πρέπει να γίνεται 1 φορά το μήνα με τα αντιστοιχα φρεσκα υγρα)

2) Ηλικία Ηλεκτροδίου (Θα πρέπει να αλλάζει κάθε 6 μήνες)

3) Αν υπάρχει διαρροή ρεύματος στο νερό ή βρίσκεται κοντά σε πηγή ρεύματος.

:P

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα...

Είναι αλήθεια ότι οι περισσότεροι απο εμάς εαν και θα το θέλαμε δεν έχουμε ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο, λόγω κάποιων φόβων η διαφορετικών απόψεων περί της χρησιμότητάς του στα ενυδρεία μας.

Θα ήθελα αρχικά να σας πω, ότι οζονιστήρα χρησιμοποίησα απο τα πρώτα χρόνια που μαθεύτηκε η χρήση του στην Ελλάδα γιά τα ενυδρεία.Ηταν εδω και 15 χρόνια πριν, απο τους πρώτους που είχε βγάλει η sander γιά ενυδρεία, και το έβαλα σε Fish Only ενυδρείο περίπου 500 λίτρων.Μην φαντάζεστε φυσικά ότι την εποχή εκείνη υπήρχε η πολυτέλεια γιά controller η meter, ούτε φυσικά η δυνατότητα γιά χρήση του μέσα απο skimmer!!!....χύμα στο κύμα δηλαδή!!!

Επίσης σαφείς οδηγίες και πληροφορίες γιά το πόσα mg έπρεπε να διοχευτούυν με ασφάλει δεν υπήρχαν πουθενά και ο κάθε ένας έλεγε ότι ήθελε....γιά αφιγραντήρες, ούτε γιά ανέκδοτο!!!

Μετ΄ααπο πολύ μελέτη και ψάξιμο εδω και όχι μόνο κατάλαβα ότι εαν με κάποιον τρόπο δεν υπάρχει αφύγρανση του διοχετευόμενου όζοντος η εαν δεν υπολογίσουμε την σχετική και ανάλογη υγρασία που θα υπάρχει στο σημείο της τοποθέτησής του, τότε άδικος κόπος.

Κι όμως εκείνη την εποχή και με τα ελάχιστα μέσα και γνώσεις που μπορεί να υπήρχαν δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι απο την στιγμή που το έβαλα και μέχρι δυάλυσης του ενυδρείου, γιά περισσότερο απο 2 χρόνια, εκτός του ότι το νερό απέκτησε απίστευτη διάυγεια, σταμάτησα να χάνω και ψάρια, κάτι που πριν δεν ήταν σπάνιο.Οι τιμές του νερού μου ανέκαθεν ήταν το ίδιο καλές και έτσι αποκλείω την περίπτωση απωλειών λόγω αυτων.

Επειδή όμως τα πράγματα πάνε μπροστά και μετά απο πολύ ψάξιμο , δεν μπόρεσα να βρώ σοβαρούς λόγους που μπορεί να κάνει κακό η να μην κάνει τίποτε, απο την στιγμή φυσικά που δεν κάνουμε του κεφαλιού μας.

Αντίθετα βρίσκω ότι μόνο καλό μπορεί να κάνει στα κοράλλια και στα ψάρια μας, και μάλιστα πολλές φορές σε σημείο που δεν μπορούμε να το φανταστούμε.Οπως κάθε πράγμα που χρειάζεται γνώση και μέτρο, έτσι και εδω ένα όπλο μπορεί να μας είναι πολύ χρήσιμο ,αλά ταυτόχρονα και πολύ επικύνδινο.

Το άρθρο που στο παρελθόν μας έχει δώσει εδω ο Νίκος είναι απίστευτα χρήσιμο, και εαν το μελετήσει κανείς μπορεί να καταλάβει την χρησιμότητα ozon στο σύστημα.

Συνεχίζοντας θα ήθελα να προσθέσω η να συμπληρώσω μερικά πράγματα σε όσα ειπώθηκαν πριν και όχι μόνο......

1) Τα περισσότερα σύγχρονα skimmers της αγοράς πλέον είναι Ozon Safe και μάλιτα αναφέρεται αυτό στα αντίστοιχα site απο ότι έψαξα και στις τεχνικές λεπτομέρειες των οδηγιών που τα συνοδεύουν.Θεωρώ επίσης ότι κάποιος που έχει reef safe ενυδρείο, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλει ένα skimmer της πλάκας μέσα, γιατί τότε μάλλον πάει γιά αυτοκτονία...Συνεπώς θέμα περί σοβαρών τεχνικών προβλημάτων στο skimmer δεν υπάρχει πλέον.

2) To ozon δεν το βάζουμε στο ενυδρείο με το σκεπτικό, να μας βοηθήσει στα πάντα, ούτε να θεραπεύεσι τα πάντα.Ο βασικός λόγος προθήκης του είναι η πρόληψη και η καλυτέρευση του θαλασσινού περιβάλοντος στην γυάλα μας...μην ξεχνάμε ότι μιλάμε γιά κλειστά κυκλώματα και δεν υπάρχει περίπτωση κανείς μας να καταφέρει απόλυτη προσομείωση ενός ανοιχτού υφάλλου σε ενυδρείο.Ενάντια στην φύση δεν μπορεί να πάει κανείς μας.

3) Επειδή στις περισσότερες των περιπτώσεων το σημείο που τοποθετείται ο οζονιστήρας υπάρχει αρκετή υγρασία δεν συμφέρει η αγορά αφυγραντήρα,Αρα η λογική του Νίκου, στο ότι μετράμε την υγρασία και το αποτέλεσμα -% το προσθέτουμε στα mg που χρειαζόμαστε είναι η πιό σωστή.Αυτο και θα εφαρμόσω.Κανονικά θα μου έφτανε στα λίτρα μου ένας των 100 mg ,όμως υπολογίζοντας μία περίπου 50% υγρασία στον χώρο και γιά τα 800 λίτρα που έχω μαζί με το sub θα πρέπει να στραφώ σε 200άρη.

4) Προσωπικά θεωρώ απαραίτητο τον controller γιά να ξέρω πρώτα το τι μετρήσεις έχω στο ενυδρείο και κατόπιν σε περίπτωση που λείπω και δεν θέλω να βγάλω το ozon ,να υπάρχει και κάποιο αυτόματο φρένο.

Σκοπεύω στην μόνιμη χρήση του οζονηστήρα και στον κανόννα 10mg /Lit ,με φυσικά την πρόσθεση mg στο ζητούμενο απο την απώλεια % λόγω υγρασίας.Μάλιστα όλα αυτά χωρίς να σταματήσω την uv λάμπα απο την μόνιμη λειτουργία της.

5) Κάποιοι controllers όπως της tropicmarine, αναφέρουν ότι μετά το πρώτο βύθισμά τους στο ενυδρείο δεν ξαναχρειάζονται καλιμπράρισμα ,παρά μόνο με την αλλαγή τους!!!δεν ξε΄ρω στην πράξη εαν αυτο ισχύει, απλα΄οφείλω να το αναφέρω.

6) Με την λογική του ότι μπορεί να κάνουμε κακό και φοβόμαστε να προσθέσουμε το σωστό ozon σε αναλογία ,ίσως δεν θα έπρεπε να ασχοληθούμε και γενικά με τα ενυδρεία, εκτός και εαν κάποιος πιστεύει ότι όλα θα πάνε ρολόι απο μόνα τους...τέτοια περίπτωση απλά δεν υπάρχει.Φόβος δεν θα πρέπει να υπάρχει, αντίθετα υπευθυνότητα και σοβαρή μελέτη-τήρηση των κανόνων επιβάλεται παντού και πάντα...όχι μόνο στο ozon.

6) Οσο και εαν έψαξα στο inetrnet και σε διάφορα forum, Πουθενά δεν βρήκα έστω και έναν που να λέει η να είναι σίγουρος ότι το όζον στάθηκε η αιτία να πάνε όλλα στραβά και να χάσει εξ'αιτίας του ψάρια η κοράλλια απο το σύστημά του.

7) Το να μυρίσει ο χώρος απο διάχυση του όζοντος το βρίσκω πολύ απίθανο, και όπου υπάρχει μάλλον οφείλεται σε λάθος διοχέτευσή του, είτε στον τρόπο είτε στην δοσολογία.Εχω επισκευτεί τόσο στην Ελλαδα όσο και στο εξωτερικό μεγάλα καταστήματα εμπορίας ψαριών και κοραλλιών με πολλά ενυδρεία με ozon σε συνεχή διοχέτευση και σε κανένα δεν μύυρισα το παραμικρό....γιατί θα πρέπει να συμβεί αυτό στον δικό μου χώρο;

Eχω πλέον αποφασήσει συνηδειτά ότι χρειάζεται η προσθήκη όζοντος σε κάθε σοβαρό σύτημα ,ιδιαίτερα σε φορτωμένα συστήματα απο ψάρια η κοράλλια,αλά με μέτρο και κυρίως γνώση γιά το τι κάνουμε και το τι θέλουμε απο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησουλες αρχηγε μου... Πρωτη φορα θα ασχοληθω με οζον.

1.Πως θα υπολογισουμε το ποσο αερα θα βγαζει η αεραντλια μας?

2.Στη περιπτωση που το χρησιμοποιουμε χωρις κοντρολερ μια φορα την εβδομαδα η μια φορα το μηνα για ποση ωρα πρεπει να δουλευει?

3.Μπορει το σκιμερ να αντεχει στο οζον,τι γινετε ομως με τις Vortech π.χ. ,τη σιλικονη του ενυδρειου και διαφορα αλλα εξαρτηματα?

4.Σαν ηλεκτρονικος που ειμαι ξερω πως ο οζονηστηρας ειναι ευαισθητος στην υγρασια,καμια λυση για να μη τραβαει υγρασια μεσα του?

5.Ειναι απολυτα ασφαλες να το εχω μονιμα ανοιχτο σε συνδυασμο με εναν κοντρολερ?

6.Πως θα καταλαβουμε ποτε πρεπει να σταματησουμε την δοσολογια?Καποιο σημαδι ισως?

7.Εχω ακουσει πως πρεπει να βαζουμε εξτρα ανθρακα κατα τη χρηση του,ποσο ομως και που?

Οι απαντησεις σου θα μας ειναι πολυτιμες!! :P

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησουλες αρχηγε μου... Πρωτη φορα θα ασχοληθω με οζον.

1.Πως θα υπολογισουμε το ποσο αερα θα βγαζει η αεραντλια μας?

2.Στη περιπτωση που το χρησιμοποιουμε χωρις κοντρολερ μια φορα την εβδομαδα η μια φορα το μηνα για ποση ωρα πρεπει να δουλευει?

3.Μπορει το σκιμερ να αντεχει στο οζον,τι γινετε ομως με τις Vortech π.χ. ,τη σιλικονη του ενυδρειου και διαφορα αλλα εξαρτηματα?

4.Σαν ηλεκτρονικος που ειμαι ξερω πως ο οζονηστηρας ειναι ευαισθητος στην υγρασια,καμια λυση για να μη τραβαει υγρασια μεσα του?

5.Ειναι απολυτα ασφαλες να το εχω μονιμα ανοιχτο σε συνδυασμο με εναν κοντρολερ?

6.Πως θα καταλαβουμε ποτε πρεπει να σταματησουμε την δοσολογια?Καποιο σημαδι ισως?

7.Εχω ακουσει πως πρεπει να βαζουμε εξτρα ανθρακα κατα τη χρηση του,ποσο ομως και που?

Οι απαντησεις σου θα μας ειναι πολυτιμες!! :P

Ευχαριστω!!!

Αν και δεν είμαι αρχηγός και ούτε καν ξέρω εαν απευθείνεσαι σε εμένα θα σου πω αυτά που ξέρω προς το παρών..

1)Δεν έχω βρεί κάποιον μαθηματικό τύπο σε σχέση με τα mg και τον αέρα...κάποιο μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να με απασχολεί αυτό, όμως ακριβώς αυτό ψάχνω αυτές τις ημέρες....σε αναμονή λοιπόν.

2)Θεωρώ ότι ακόμη και εαν δεν έχεις controller, είναι απαράιτητο να διαθέτεις τουλάχιστον όργανο μέτρησης του ORP.Δεν είναι δυνατόν να διοχετεύεις την οποιαδήποτε ποσότητα όζον στο ενυδρείο και μην ξέρεις τουλάχιστον ποιές είναι οι τιμές ORP ανά πάσα στιγμή.Πως θα ξέρεις πόση ώρα να το δουλεύεις και σε ποιά ποσότητα;..μπορεί γιά τν ποσότητα να υπάρχει ένας μπούσουλας, όμως θα αρκεστείς σε αυτόν;...εαν γιά παράδειγμα χρειάζεσαι περισσότερο ozon απο τον μέσο όρο η λιγότερο πως θα το καταλάβεις;

3)Τουλάχιστον γιά την σιλικόνη του ενυδρείου, ας μη γινόμαστε υπερβολικοί.Δηλαδή τόσοι άνθρωποι που έβαλαν ozon αρκετά αργότερα και το κρατούν μέχρι τώρα, άνοιξε το ενυδρείο τους απο το ozon;Με την ίδια λογική ποιός σου εξασφάλησε ότι η σιλικόμη του ενυδρείου θα αντέξει στις πιέσεις της Vortech η ενός Wave maker γιά παράδειγμα.Οσο γιά την αντοχή και την συμβατότητα των όποιων κυκλοφορητών με ozon προσωπικά, όσο και εαν έψαξα πουθενά δεν μπόρεσα να βρώ κάτι...τι μπορεί να δημαίνει αυτό;...δεν ξέρω.

4) Γιά την υγρασία που λές ,αυτό που ξέρω και θα κάνω είναι να μην αγοράσω αφυγραντή, αλά να πάρω μεγαλύτερο ozonizer ,υπολογίζοντας τις απώλειες στην παροχή όζοντος απο την υγρασία της περιοχής που θα τοποθετηθεί, διαφορετικά δεν έχει νόημα.Στο ψάξιμο που έχω κάνει και απο όσο είδα κανένας ozonizer στα χαρακτηριστικά του και στις οδηγίες χρήσης του ,δεν αναφέρει ότι θα πρέπει να τοποθετηθεί σε σημείο με κάποια ανώτερα όρια υγρασίας.

5)Ασφαλές δεν είναι τίποτε, όχι απο άποψη διοχέτευσης της σωστής ποσότητας ozon, αλά κυρίως γιά την απόλυτη ευθύνη σε αυτό απο τον controller.....μηχάνημα είναι και όπως όλα τα μηχανήματα χρειάζεται και αυτό την προσοχή μας.Εδώ το Skimmer που έχω κάθε τρείς και λίγο χρειάζεται μικρορυθμίσεις και καθαρισμό.

6)Μα γιά αυτό σου είπα ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον μετρητή.Οταν θα ξέρεις ποιές είναι οι σωστές τιμές που θα πρέπει να κρατάς, φροντίζεις πάντοτε να είσαι ανάμεσα σε αυτές.Ο controller, αυτό ακριβώς κάνει, αλά χρειάζεται παρακολούθηση απο εσένα ,μήπως και κάτι πάει στραβά.

7) Ανθρακα ξέρω ότι βάζουμε στο καπάκι του skimmer μιά και εκεί συνδέεται.Ομως και πάλι εδω οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές.Κάποιοι λένε ότι δεν χρειάζεται καθόλου απο την στιγμή που "παίζεις" σωστά. κάποιοι λένε ότι χρειάζεται γιά να μην μυρίζει ο χώρος....τι να σου πω...βλέποντας και κάνοντας.Πάντως η τοποθέτηση άνθρακα στα σημεία που λένε δεν έχει να κάνει με την απόδοση η την σωστή λειτουργία και τροφοδοσία ozon στο ενυδρείο.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.Αλλωστε και εγω στο ψάξιμο είμαι και έχω φάει αμέτρητες ώρες γιά αυτό.Διευκρινίζω γιά να μην παρεξηγηθώ, ότι τα παραπάνω που λέω είναι καθαρά δικά μου συμπεράσματα απο ψάξιμο και προσωπικές συζητήσεις με κάποιους ανθρώπους που χρησιμοποιούν ozon εδω και πολλά χρόνια στα ενυδρεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Ν'ασαι καλα μου ελυσες καποιες σημαντικες αποριες :P αλλα δεν καταλαβα το τελευταιο,οταν λες στο καπακι του σκιμερ τι εννοεις?Εκτος νερου? Εχω την εντυπωση πως πρεπει να φιλτραρουμε το νερο με αυτον :P Σε λιγες μερες θα ερθει ο δικος μου οζονιστηρας,θα πειραματιστω οσο μπορω πρωτα και θα εχω και εγω καποια συμπερασματα να πω!

Σ'ευχαριστω!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ν'ασαι καλα μου ελυσες καποιες σημαντικες αποριες :P αλλα δεν καταλαβα το τελευταιο,οταν λες στο καπακι του σκιμερ τι εννοεις?Εκτος νερου? Εχω την εντυπωση πως πρεπει να φιλτραρουμε το νερο με αυτον :P Σε λιγες μερες θα ερθει ο δικος μου οζονιστηρας,θα πειραματιστω οσο μπορω πρωτα και θα εχω και εγω καποια συμπερασματα να πω!

Σ'ευχαριστω!! :thumbup:

Μέσα στο καπάκι......

Αλήθεια ποιόν οζονιστήρα διάλεξες και με ποιό κόστος;

Καλώς ήρθες στο Ozon Club!!!!!

Τα συμπεράσματά σου πολύτιμα γιά όλλους μας....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα πολύ σημαντικά πράγματα που θα μας βοηθήσουν και θα μας λύσουν αρκετές απορίες.Τα επεξεργάζομαι και σε λίγο θα σας τα δώσω...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ειμουν μεταξυ aqua medic και sander και προτιμισα το sander με 205ευρω ,ειδα στο site τους οτι το κατεχουν το θεμα με το οζον.Πηρα αυτο των 200 mg/h ειναι μεγαλος αλλα μπορεις να το ριξεις με το ποτενσιομετρο που εχει.Για κοντρολερ το ψαχνω ακομα! Θα περιμενουμε νεα σου :P

Link to comment
Share on other sites

Ειμουν μεταξυ aqua medic και sander και προτιμισα το sander με 205ευρω ,ειδα στο site τους οτι το κατεχουν το θεμα με το οζον.Πηρα αυτο των 200 mg/h ειναι μεγαλος αλλα μπορεις να το ριξεις με το ποτενσιομετρο που εχει.Για κοντρολερ το ψαχνω ακομα! Θα περιμενουμε νεα σου :P

Βλέπω ταιριάζουμε...και εγω τον 200άρη της Sander θα έχω απο αύριο.Καλά έκανες και πήρες μεγαλύτερο.Μην ξεχνάς και την απώλεια απο την υγρασία του χώρου που θα έχεις, και συνεπώς θα σου φανεί πολύ χρήσιμη η παραπάνω ισχύ.Πάντως η αλήθεια είναι πως η Sander στο θέμα ozone γιά ενυδρεία είναι απο χρόνια η μαμά στον χώρο.Σκέψου ότι είχα Sander ozonizer γιά ενυδρείο πριν απο 15+ χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επιτέλους βρήκα έναν θησαυρό γνώσεων γιά το θέμα, που νομίζω ότι θα λείσει πάμπολες απορίες.....Υπάρχουν σχεδόν τα πάντα.Εαν δεν τα πάτε καλά με τα Αγγλικά ,βάλτε τον αυτόματο μεταφραστή και θα βγάλετε άκρη....εγω αυτό έκανα.Ας το μελετήσουμε όσοι ενδιαφερόμαστε και το συζητάμε εδω.Υπόψιν έχει πολύ διάβασμα το παρακάτω link!!!!

http://reefkeeping.com/issues/2006-04/rhf/index.php

Link to comment
Share on other sites

Το αθρο που παρεθεσες ειναι μεσα στο λινκ που παρεθεσα παραπανω βαζοντας και καποια ερωτηματα. Αν το διαβασεις θα δεις πως προτεινουν την χρηση με πολυ συγκεκριμενο τροπο και επιφυλακτικα. Το σκιμμερ σιγουρα καποια στιγμη θα χαλασει με την χρηση του Οζον οσα λεφτα και να εχεις δωσει. Γι αυτο οσοι εχουν ακριβα δουλευουν δευτερο φτηνο με το οζον, για τα υπολοιπα οργανα δεν ξερω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Το αθρο που παρεθεσες ειναι μεσα στο λινκ που παρεθεσα παραπανω βαζοντας και καποια ερωτηματα. Αν το διαβασεις θα δεις πως προτεινουν την χρηση με πολυ συγκεκριμενο τροπο και επιφυλακτικα. Το σκιμμερ σιγουρα καποια στιγμη θα χαλασει με την χρηση του Οζον οσα λεφτα και να εχεις δωσει. Γι αυτο οσοι εχουν ακριβα δουλευουν δευτερο φτηνο με το οζον, για τα υπολοιπα οργανα δεν ξερω να σου πω.

Δεν το είχα προσέξει....

Πάντως δεν ξέρω πως είσαι τόσο σίγουρος για την σίγουρη φθορά του skimmer.Μιλάω πάντα σε περιπτώσεις που απο κατασκευή θεωρούνται Ozonsafe και αποτελούνται απο υλικά που σύμφωνα και με τον παραπάνω ενσωματωμένο κατάλογο του άρθρου έχουν άριστη συμπεριφορά και αντοχή στο ozon.

Η λύση ενός δεύτερου υποβαθμισμένου skimmer γιά την δουλειά του όζοντος δεν είναι κακή, αλά μεγαλώνει κατά πολύ πρώτα ο θόρυβος στον χώρο και στην συνέχεια ο λογαριαμός της ΔΕΗ,ιδιαίτερα εαν είναι σε συνεχή λειτουργία.

Πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μπορεί κάποιος να υπερβεί την κανονική δοσολογία που πλέον γνωρίζουμε ποιά είναι και να κάνει τα δικά του,ρισκαροντας εκτός απο τις ζωές των θαλάσσιων κατοίκων του και την δική του υγεία....μόνο μία ερμηνεία μπορώ να δώσω.... Ανήγει στην τύχη τον διακόπτη και όπου πάει προς το τέρμα πιστεύοντας ότι όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο..πράγμα που σημαίνει ότι βαζει ozon επειδή κάποιοι του είπαν ότι κάνει μαγικά και δεν χρειάστηκε να μάθει περισσότερα!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...