Jump to content

Αγορά ενυδρειου Rio juwel 450


Taxiarchis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. 

Ποια είναι η γνώμη σας για το ενυδρειο Rio  juwel 450 ? 

Το εσωτερικό φιλτρο που έχει αξίζει? 

Πιστεύω όμως ότι δεν αρκεί μόνο με το εσωτερικό φιλτρο να γυρίζει 2,7 φορές το νερό τουλάχιστον για αφρικάνικο .θα θέλει σίγουρα και ένα εξωτερικό. Το ερώτημα είναι μπορεί να μπει εξωτερικό?  Δέκτες όλες οι γνώμες 

Link to comment
Share on other sites

Έλα αγορίνα καλησπέρα. Είναι καλά ενυδρεία και τα εσωτερικά τους φίλτρα για για την κατηγορία τους εξαιρετικά. Σίγουρα όμως θα χρειαστείς και ένα εξωτερικό για υποστήριξη το οποίο εννοείται ότι μπαίνει και δε θα έχεις θέμα. Βέβαια εδώ θέλω να σου προτείνω τα αντίστοιχα της anubias (pet city) και της αντίστοιχης εταιρείας που έχουν τα petsupermarket. Έχω το 400αρι της anubias (anubias 1500) από το 2017 και δεν έχει βγάλει τπτ. Άσε που έχει τη μισή τιμη από τα juwel.......

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Έλα αγορίνα καλησπέρα. Είναι καλά ενυδρεία και τα εσωτερικά τους φίλτρα για για την κατηγορία τους εξαιρετικά. Σίγουρα όμως θα χρειαστείς και ένα εξωτερικό για υποστήριξη το οποίο εννοείται ότι μπαίνει και δε θα έχεις θέμα. Βέβαια εδώ θέλω να σου προτείνω τα αντίστοιχα της anubias (pet city) και της αντίστοιχης εταιρείας που έχουν τα petsupermarket. Έχω το 400αρι της anubias (anubias 1500) από το 2017 και δεν έχει βγάλει τπτ. Άσε που έχει τη μισή τιμη από τα juwel.......

 

Καλημέρα Χρήστο. Με φίλτρο είναι αυτό? Και led?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα Χρήστο. Με φίλτρο είναι αυτό? Και led?

όχι δεν έχουν φίλτρο. Οι λάμπες τους ναι είναι led αν θυμάμαι καλά. Πάντως στο θέμα φίλτρου τι σε νοιάζει, βρίσκεις μια χαρά με λίγα σχετικά χρήματα πλέον. Το Juwel πόσο τό εχεις βρεί? Α επίσης να σου πώ ότι τα άλλα έχουν γυάλινες κόντρες ενώ το Juwel νομίζω πλαστικές. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

όχι δεν έχουν φίλτρο. Οι λάμπες τους ναι είναι led αν θυμάμαι καλά. Πάντως στο θέμα φίλτρου τι σε νοιάζει, βρίσκεις μια χαρά με λίγα σχετικά χρήματα πλέον. Το Juwel πόσο τό εχεις βρεί? Α επίσης να σου πώ ότι τα άλλα έχουν γυάλινες κόντρες ενώ το Juwel νομίζω πλαστικές. 

Εδω Νορβηγία  Χρήστο το βρήκα περίπου 1200 € και 200 κάτι το έπιπλο.  Αλλά λέω να βάλω extra το φίλτρο fluval 307. Η αληθεια ειναι οτι  έχω παραγγείλει ήδη το Juwel αλλά δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στο φίλτρο του θέλω να πω ότι είναι στο όριο 

Link to comment
Share on other sites

Ταξιάρχη εδώ παίζουν στα 800 ευρώ και σίγουρα το εσωτερικό φίλτρο δεν θα σου προσφέρει μια δυνατή φιλτρανση. Άλλωστε κανένα ενυδρείο γενικός δεν έχει μαμά φίλτρο της προκοπής. Πιστεύω πως και το 307

Θα σου φανεί λίγο. Προσωπικά θα πήγαινα στο fx4. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι πανάκριβα τα πράγματα Ριχάρδο. Πόσα το έχουν στην Ελλάδα το fx4?  Λες να συμφέρει να το παραγγείλω από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εδώ είναι πανάκριβα τα πράγματα Ριχάρδο. Πόσα το έχουν στην Ελλάδα το fx4?  Λες να συμφέρει να το παραγγείλω από εκεί?

Αν πας σε fx4 και fx6 εδώ στην Ελλάδα υπολογίζεις τόσο:

 

https://www.petsupermarket.gr/fluval-fx4-mt-gia-1000-lit-enydreio-2650lit

 

https://www.petsupermarket.gr/fluval-fx6-exoteriko-filtro-mt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα σου έλεγα να πας απευθείας στο fx6. Η διαφορά τιμή σε σχέση με την απόδοση είναι μικρή. Έχω το fx6 στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα και  είναι πραγματικά εξαιρετικό!!!!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.... 

Αν επιτρέπεται τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πάντως θα σου έλεγα να πας απευθείας στο fx6. Η διαφορά τιμή σε σχέση με την απόδοση είναι μικρή. Έχω το fx6 στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα και  είναι πραγματικά εξαιρετικό!!!!!!!

Καλημέρα παιδιά. Μια ερώτηση μέχρι να πάρω το fx4 η το fx6  την δουλειά μου προσωρινά θα μπορούσα να  την κάνω και να βάλω το fluval 307 και το eheim pickup 500 νομίζω είναι και + το wavemaker ??? Ξέρω θα γεμίσει φίλτρα μέσα αλλά οκ για προσωρινά. Αα και Ριχάρδο @Rik θυμάσαι που με είπες για μαύρο Background αυτό θα κάνω τώρα στο juwel 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα στην παρέα.... 

Αν επιτρέπεται τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις; 

Καλημέρα Ριχάρδο .Αυτά που έχω ήδη στο 250 αφρικάνικο Pseudotropheus saulosi. Είναι δύο χαρέμια.

Αλλά σίγουρα αν αλλάξω ψάρια κάποια στιγμή εννοείται ότι θα πάρω fx6/ 4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ταξιάρχη μέχρι να πάρεις το fx  δε νομίζω ότι έχεις και άλλη επιλογή οχαχαχαχα

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Κοίτα ταξιάρχη μέχρι να πάρεις το fx  δε νομίζω ότι έχεις και άλλη επιλογή οχαχαχαχα

Θα φάμε παντόφλα στο τέλος 😅

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα φάμε παντόφλα στο τέλος 😅

Καλά αυτό είναι το πλέον σίγουρο. Τσόκαρο μόνο μην είναι γιατί ανοίγει και κεφάλι αυτό οχαχαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ταξιάρχη αν δεν προσθέσεις άλλα ψάρια σε μεγάλες ποσότητες το φίλτρο που έχει (αφαιρώντας τα περισσότερα σφουγγάρια και βάζοντας στην θέση τους βιολογικό υλικό) καθώς και το εξωτερικό που έχεις (307) είναι υπέρ αρκετά για να φιλτράρεις το ενυδρείο σου.  Τώρα αν βρεις κάποιο  μεταχειρισμένο κυκλοφορητή για να δυναμώσεις την ροή του νερού μέσα στο ενυδρείο θα ήταν το τέλειο . Το ΕΗΕΙΜ μην το βάλεις . Στα αφρικανικά (αν δεν ταΐζουμε με τις χούφτες) δεν έχουμε μεγάλο θέμα με τα φίλτρα μιας και δεν είναι ιδιαίτερα ρυπογόνα τα ψάρια μας ούτε έχουμε πολλά φυτά που θα μας μπουκώνουν τα φίλτρα .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρινο. Ωραία οπότε δεν βάζω το Eheim .πόσο βιολογικό υλικό στο φίλτρο το άλλο? 

Ευχαριστώ Μαρινο,  ευχαριστώ @killerknight και @Rik

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα τελικά @marinos και βρήκα πόσο βιολογικό και τον τρόπο να βάλω και όντως θα είναι μια χαρά ευχαριστώ Μαρινο. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχάς να πω πως δεν είχα καταλάβει ότι έχεις ήδη το 307 γιαυτό και σου πρότεινα το fx όπου σε συνδιασμο με το εσωτερικό θα είχες μια νορμάλ φιλτρανση. Η πρόταση του Μαρίνου μπορεί να σε καλύψει σε ένα βαθμό όσο αφορά την βιολογία αλλά δεν θα έχεις όπως και να έχει μια σωστή μηχανική φιλτρανση και αν αυξηθεί και ο πληθυσμός των ψαριών με τον καιρό τότε  θα έχεις bba και αρκετά οργανικά μέσα στο ενυδρείο σου. Οι Αφρικανες σίγουρα δεν λερώνουν όσο οι Αμερικανες αλλά δεν τα λες και γκαπυ.... 😅

Όπως και να έχει πορεύεσαι για την ωρα με ότι έχεις διαθέσιμο αυτή την στιγμή και στην πορεία βλέπεις... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Κατά αρχάς να πω πως δεν είχα καταλάβει ότι έχεις ήδη το 307 γιαυτό και σου πρότεινα το fx όπου σε συνδιασμο με το εσωτερικό θα είχες μια νορμάλ φιλτρανση. Η πρόταση του Μαρίνου μπορεί να σε καλύψει σε ένα βαθμό όσο αφορά την βιολογία αλλά δεν θα έχεις όπως και να έχει μια σωστή μηχανική φιλτρανση και αν αυξηθεί και ο πληθυσμός των ψαριών με τον καιρό τότε  θα έχεις bba και αρκετά οργανικά μέσα στο ενυδρείο σου. Οι Αφρικανες σίγουρα δεν λερώνουν όσο οι Αμερικανες αλλά δεν τα λες και γκαπυ.... 😅

Όπως και να έχει πορεύεσαι για την ωρα με ότι έχεις διαθέσιμο αυτή την στιγμή και στην πορεία βλέπεις... 

Ριχάρδο ξέρω της απάντησης σου και της γνώσης σου όπως και ότι έχεις εμπειρία και δεν θα μου έλεγες κάτι (λάθος) 😉 .Είσαι από τα άτομα που χρειαζόμαστε στην παρέα μας και στο φόρουμ. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κάποιον έτσι....όλα τα παιδιά είναι εξίσου αξιόλογα. Την καλημέρα μου ☀️

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.  Λίγο την βοήθεια σας.  Εχτές παρέλαβα το ενυδρείο και είδα και τα υλικά που έχει μαζί όμως έχω μια απορία για τον θερμαντήρα που έχει μαζί με το φίλτρο. Πως θα καταλάβω ότι ο θερμαντήρας είναι 26 βαθμούς? Γιατί έχει από 16 μετά 24 και τέλος 32 . Ακόμα μια ερώτηση μπορώ να βάλω ακόμα ένα θερμαντήρα της eheim 300 w γιατι και αυτός που έχει το ενυδρείο είναι 300 w. 

1658075821277900991687501701798.jpg

Link to comment
Share on other sites

@marinos καλησπέρα εχτές παρέλαβα το ενυδρείο και έφτιαξα το φίλτρο, έβγαλα όλα τα σφουγγάρια στο δεύτερο μέρος από κάτω και το γέμισα με βιολογικό υλικό της eheim submarine pro νομίζω λέγεται και αφίσα στο πάνω μέρος ένα σφουγγάρι XL ένα M και τέλος ένα κομμάτι  υαλοβάμβακα μετά όλο προς τα κάτω βιολογικό. Είναι εντάξει? 

Τώρα επειδή βλέπω ότι χωράει και άλλο βιολογικό υλικό θα το μπόλιασω από το eheim που τρέχει ήδη στο 250.  Σωστά τα σκέφτομαι? 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλορίζικο Ταξιάρχη!!! Τι θα βάλεις στο ενυδρείο;

Ευχαριστώ Νίκο. Προς το παρόν θα βάλω αυτά που έχω στο 250 και βλέπουμε για μετα 😉. Το 250 λέω να το κάνω (Tanganyika) μικρόψαρα 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

@marinos καλησπέρα εχτές παρέλαβα το ενυδρείο και έφτιαξα το φίλτρο, έβγαλα όλα τα σφουγγάρια στο δεύτερο μέρος από κάτω και το γέμισα με βιολογικό υλικό της eheim submarine pro νομίζω λέγεται και αφίσα στο πάνω μέρος ένα σφουγγάρι XL ένα M και τέλος ένα κομμάτι  υαλοβάμβακα μετά όλο προς τα κάτω βιολογικό. Είναι εντάξει? 

Τώρα επειδή βλέπω ότι χωράει και άλλο βιολογικό υλικό θα το μπόλιασω από το eheim που τρέχει ήδη στο 250.  Σωστά τα σκέφτομαι? 

Νομίζω ότι είναι μια χαρά Ταξιάρχη. Με γεια το εργαλείο ρε συ !!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...