Jump to content

Αγορά ενυδρειου Rio juwel 450


Taxiarchis

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τα μικρά ίσα που φαίνονται και πιστεύω σε λίγες μέρες να τρώνε από την μάνα ♥️

P_20230531_160337.jpg

P_20230531_160318.jpg

P_20230531_160311.jpg

Αγόρινα τελικά την πάτησες με τους δίσκους?😁

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ταξιάρχη πανέμορφα! Στο μεγάλο ενυδρείο 450 λίτρων τα έβαλες; Πώς είναι από φροντίδα; Σου απαιτούν πολύ περισσότερο χρόνο; 

Το τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο σκέφτομαι δεύτερο ενυδρείο... Στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω φροντοζες βέβαια, αλλά οι δίσκοι δεν νομίζω ότι αφήνουν κανέναν ασυγκίνητο!!! Τι λες;

Καλησπέρα Νίκο. Είναι ψάρια με ιδιαίτερο χαρακτήρα θα έλεγα και περισσότερο φροντίδα όσο αφορά με της ρουτίνες.

Απλά κρατάω σταθερά την εβδομαδιαία ρουτίνα μου όπως αλλαγές νερού, ταΐσματα με διάφορες τροφές . Είναι πολύ ήρεμο ψάρι και δεν είναι δύσκολο να έχεις δίσκους αν κάνεις σωστή επιλογή στα ψάρια αλλά και σωστή διατροφή   και μία φορά το μήνα αποπαρασίτωση γιατί είναι λίγο ευαίσθητα με τα εντερικά τους όλα  πάνε μία χαρά. Κατά τα άλλα είναι πανέμορφα ψάρια τα ευχαριστιέσαι μες στο ενυδρείο θα σου χαρίσουν Γαλήνη και ηρεμία . 

Τώρα όσο αφορά για το νερό παραμέτρους κτλ παίζει μεγάλο ρόλο από ποιο pet θα τα πάρεις

Πχ στο δικό μου ενυδρείο με ph 7,2 μία χαρά την παλεύουν. Το λέω αυτό γιατί πολλοί προσπαθούν να κατεβάσουν το pH πιστεύοντας ότι χρειάζεται όντως αλλά στην πραγματικότητα επειδή δεν είναι άγριοι δίσκοι με ένα ουδέτερο pH είσαι εντάξει και θερμοκρασία λίγο παραπάνω χρειάζεται πχ 28-29 είσαι Οκ

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Αγόρινα τελικά την πάτησες με τους δίσκους?😁

Εμ κόλλησα και εγώ και είμαι στο ψάξιμο 😂😅

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα Νίκο. Είναι ψάρια με ιδιαίτερο χαρακτήρα θα έλεγα και περισσότερο φροντίδα όσο αφορά με της ρουτίνες.

Απλά κρατάω σταθερά την εβδομαδιαία ρουτίνα μου όπως αλλαγές νερού, ταΐσματα με διάφορες τροφές . Είναι πολύ ήρεμο ψάρι και δεν είναι δύσκολο να έχεις δίσκους αν κάνεις σωστή επιλογή στα ψάρια αλλά και σωστή διατροφή   και μία φορά το μήνα αποπαρασίτωση γιατί είναι λίγο ευαίσθητα με τα εντερικά τους όλα  πάνε μία χαρά. Κατά τα άλλα είναι πανέμορφα ψάρια τα ευχαριστιέσαι μες στο ενυδρείο θα σου χαρίσουν Γαλήνη και ηρεμία . 

Τώρα όσο αφορά για το νερό παραμέτρους κτλ παίζει μεγάλο ρόλο από ποιο pet θα τα πάρεις

Πχ στο δικό μου ενυδρείο με ph 7,2 μία χαρά την παλεύουν. Το λέω αυτό γιατί πολλοί προσπαθούν να κατεβάσουν το pH πιστεύοντας ότι χρειάζεται όντως αλλά στην πραγματικότητα επειδή δεν είναι άγριοι δίσκοι με ένα ουδέτερο pH είσαι εντάξει και θερμοκρασία λίγο παραπάνω χρειάζεται πχ 28-29 είσαι Οκ

Ταξιάρχη δηλαδή αλλαγή νερού από βρύση κάνεις; Χωρίς άλλη διαδικασία; Αλλαγή νερού όπως και με τις κιχλίδες υποθέτω 1 φορά την εβδομάδα; Πόσους έχει μέσα συνολικά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ταξιάρχη δηλαδή αλλαγή νερού από βρύση κάνεις; Χωρίς άλλη διαδικασία; Αλλαγή νερού όπως και με τις κιχλίδες υποθέτω 1 φορά την εβδομάδα; Πόσους έχει μέσα συνολικά; 

Τίποτα μόνο από άνθρακα το περνάω νερό βρύσης και αλλαγή νερού δύο φορές την εβδομάδα 40 με 50%

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τίποτα μόνο από άνθρακα το περνάω νερό βρύσης και αλλαγή νερού δύο φορές την εβδομάδα 40 με 50%

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα άσε αυτό. Πολλοί λένε για νερό όσμωσης αλλά από πολύ έμπειρο δισκα είχα μάθει ότι αυτά είναι ολίγον υπερβολές 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα άσε αυτό. Πολλοί λένε για νερό όσμωσης αλλά από πολύ έμπειρο δισκα είχα μάθει ότι αυτά είναι ολίγον υπερβολές 

Αλλαγή νερού τόσο συχνά ε; Ίσως είναι το μόνο που με κολλάει 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Αλλαγή νερού τόσο συχνά ε; Ίσως είναι το μόνο που με κολλάει 

Οι δίσκοι είναι από τα πιο δύσκολα ψάρια σε συντήρηση, ρουτίνες και απαιτήσεις. Θέλουν χρόνο, διάβασμα και χρήμα.....

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μερικές φωτογραφίες από την προσπάθεια για καλύτερο βιότοπο για δίσκους 

P_20230815_134948.jpg

P_20230815_134954.jpg

P_20230815_135006.jpg

P_20230815_135041.jpg

P_20230815_135059.jpg

P_20230815_135423.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • wow 1
  • love 7
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑ πολύ ωραίο. Τι έχεις κάνει με τον φωτισμό;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο!! Πανέμορφο!!🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά 😊

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

ΠΑΡΑ πολύ ωραίο. Τι έχεις κάνει με τον φωτισμό;

 Καλησπέρα σε ευχαριστώ @Vou Από φώτα έχω τα Helia lux spectrum led juwel +smart controll και στο πίσω μέρος μία σειρά led smart σε προφίλ 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απλά απόλαυση 👍

 

received_1373222740066654.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η εξέλιξη μετά από 2 χρόνια περίπου που στήθηκε το ενυδρείο 

20240412_183811.jpg

20240412_183808.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...