Jump to content

Χρυσοψαρο


Recommended Posts

Καλησπερα σας,εχω μερικες ερωτησεις οσων αφορα τα χρυσοψαρα.Προχτες ειχα τη γιορτη μου κ καποιος μου εφερε ενα χρυσοψαρο σε μια γυαλα σαν ποτηρι.Φυσικα κ οταν το δα καθευθειαν ψαχτικα για το τι πρεπει να κανω.Αλλα υπαρχει μεγαλη οικονομικη στενωτητα,οποτε εκανα οτι μπορουσα.Πηρα ενα ενυδρειακι 60lt που χε κ θερμοστατη κ ενα ο Θεος να το κανει φιλτρο.Του πηρα αντιχλωριο κ κατι βακτηρια μου δωσε αυτος κ μου πε να βαζω 3 καπακια απ αυτο το υγρο καθε μερα για μια βδομαδα,του πηρα κ χαλικακι.Το ψαρακι προς το παρον ειναι στη γυαλα γτ μολις τωρα πηγα κ τα πηρα.Οι ερωτησεις μου ειναι,το χαλικι το πλενω-βραζω για να το βαλω μεσα?απ τη στιγμη που βαλω αντιχλωριο κ το αλλο υγρο με τα βακτιρια,ποτε μπορω να μεταφερω το ψαρακι στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Καταρχάς μπράβο που δεν άφησες το ψαράκι στην τύχη του. Εγώ θα έριχνα και μια κατσαδα σε αυτον που το εφερε δώρο. 

Κατα δεύτερον το ψαράκι πρέπει να μεταφερθεί άμεσα στο ενυδρείο. 

Εννοείται ότι δεν θα υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο ικανή να το συντηρήσει, αλλά από το να είναι στα λίγα λίτρα της γυαλας, είναι απείρως καλύτερο.

Για αρχή χρειάζεται τακτικοτατες αλλαγές νερού, και πολύ προσοχή στο τάισμα.

Για το χαλικακι, ένα καλό ξέπλυμα θεωρώ ότι είναι αρκετό.

Για ότι αλλο χρειαστείς στην πορεία εδώ είμαστε.:)

 

Mod edit: Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία. 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την απαντηση!!αυτο με τα βακτήρια δν καταλαβα πολυ!Αυτος στο shop πρεπει να βαριοταν πολυ γτ εφυγα απο κει με πολλες απορειες!Μου ειπε να βαλω το ψαρι μεσα κ για μια βδομαδα να βαζω 3 καπακια απ το υγρο, μεσα στο νερο,κ για αυτη τη βδομαδα να ταιζω ανα δυο μερες,3 φυλλαρακια..Οταν λεμε αλλαγες νερου,να το αδειαζω ολο?

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε από την αρχή. 

Βάζεις το χαλικακι στο ενυδρείο και το γεμιζεις με νερό. Στη συνέχεια θέτεις σε λειτουργία το φίλτρο.

Ρίχνεις αντιχλωριο και βακτήρια, σύμφωνα με τις οδηγίες και μετά από λίγα λεπτά μεταφέρεις το ψαρι από τη γυάλα χωρίς να ρίξεις το νερό της στο ενυδρείο.  Μόνο το ψάρι.

Κάνε αυτά για αρχή και σε λίγο θα σου δώσω επιπλέον πληροφορίες που θα χρειαστείς για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω!!!Για το ταϊσμα μονο αν μπορεις πες μου γτ αυτος μου πε να μην ταϊζω,μονι 3 φυλλαρακια ανα δυο μερες!

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στα πιο σύνθετα. 😉

Τα απόβλητα των ψαριών περιέχουν αμμωνία που είναι τοξική. 

Χρειαζόμαστε λοιπόν κάποια βακτήρια, τα οποία θα μετατρέψουν την τοξική αμμωνία στα επίσης τοξικά νιτρώδη και στη συνέχεια στα μη τοξικά (σε μικρή συγκεντρωση) νιτρικά.

Αυτός είναι ο λεγόμενος κύκλος του αζώτου. 

Για να γίνει αυτό τα βακτήρια πρέπει να εγκατασταθούν κάπου. Αυτό συνήθως γίνεται σε κάποιο κεραμικό υλικό που μπαίνει στο φίλτρο. (Πχ Sera Siporax). Δεν είναι ακριβό, και θα πρέπει να δεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο φίλτρο σου, ή έχει μόνο σφουγγάρι. Αν δεν έχει πρέπει να προμηθευτείς. 

Όταν ο αριθμός των βακτηρίων είναι μεγάλος τότε λέμε ότι έχουμε ένα στρωμένο φίλτρο, ικανό να συντηρήσει ψάρια. 

Η διαδικασία αυτή βέβαια πρέπει να γίνει ιδανικά, ΠΡΙΝ βάλουμε ψάρια. Στην περίπτωση σου αυτό δε μπορεί να γίνει. 

Οπότε η αμμωνία που θα δημιουργειται δε θα μπορεί να διασπαστεί.  Οπότε για να ρίξουμε τα επίπεδα της πρέπει να κάνουμε τακτικοτατες αλλαγές νερού. Για αρχή μερα παρα μέρα το 30% με καθαρό νερό και το αντίστοιχο αντιχλωριο.  Ένας άλλος τρόπος να μην ανέβει πολύ η αμμωνία είναι να ταΐζουμε ελάχιστα. Θεωρώ μερικά φυλλαράκια την ημέρα είναι ενταξει. Καλό επισης θα είναι να τα βυθίζει στο νερό και να μη τα τρώει από την επιφανεια.

 

Αυτά για τώρα. 

Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω άρθρα και τα ξαναλέμε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι να το βαλω το ψαρακι εκει μεσα!Τα βαλα ολα τα υγρα κ βγηκε αυτο!Ειναι τελειως θολο!Το φιλτρο εχει ανθρακα μεσα κτ μαυρα τσουτσουνακια..Σ ευχαριστω για το link θα κατσω να το διαβασω!

IMG_20220808_232019.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Από το να το έχεις στη γυάλα είναι είναι χίλιες φορές καλύτερα. Εγώ θα το έβαζα άμεσα στο ενυδρείο. Για τα υπόλοιπα που πρέπει να κάνεις θα σου γράψω αναλυτικά αύριο οδηγίες γιατί τώρα παίζει και να με πάρει ο ύπνος καθώς γράφω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερο ρου ειναι πολυ θολο κ εχω βαλει μεσα τα χαλικια αφου τα ξεπληνα,ενα διακοσμητικο κ εχω ριξει αντιχλωριο κ τα βακτηρια που ταν σαν γαλα κ εβαλα περιπου 12 ml αλλα το νερο ειναι φουλ θολο..τι να κανω?να το βαλω?Φοβαμαι λιγο..Επισης η γυναικα μου ειναι εγκυος,δν θα υπαρχει κανα θεμα με οσμες απ τα βακτηρια ε?Αν μπορεις απαντησε μου αυτα μονο κ σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!

Link to comment
Share on other sites

Μη σε επηρεάζει το ότι είναι θολό το νερό. 

Βάλε το ψαράκι μέσα, σβήσε το φως του ενυδρείου και για σήμερα δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. 

Και όχι δε θεωρώ ότι υπάρχει κάτι επιβλαβές που θα πρέπει να λάβεις υπόψη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Το νερο ρου ειναι πολυ θολο κ εχω βαλει μεσα τα χαλικια αφου τα ξεπληνα,ενα διακοσμητικο κ εχω ριξει αντιχλωριο κ τα βακτηρια που ταν σαν γαλα κ εβαλα περιπου 12 ml αλλα το νερο ειναι φουλ θολο..τι να κανω?να το βαλω?Φοβαμαι λιγο..Επισης η γυναικα μου ειναι εγκυος,δν θα υπαρχει κανα θεμα με οσμες απ τα βακτηρια ε?Αν μπορεις απαντησε μου αυτα μονο κ σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!

Καλημέρα. Λοιπόν τώρα που ξεκουράστηκα  έχουμε και λέμε:

  1. Όχι δε θα έχεις θέμα με μυρωδιές όσον αφορά την έγκυο γυναίκα σου, οπότε μην ανησυχεις
  2. Δεν έχει σημασία αν είναι θολό το νερό του ενυδρείου από τα βακτήρια. Η γυάλα είναι παγίδα θανάτου για το ψάρι αυτό. Πρέπει άμεσα να φύγει από εκεί και να μπει στο ενυδρείο. Θα προτιμούσα μαζί με το ψάρι να μπει και το νερό της γυάλας για να μην αλλάξουμε τελείως συνθήκες.
  3. Θέλω μια καλή φωτογραφία το ψάρι σου για να δω τι είδους χρυσόψαρο είναι.
  4. Διαβάζεις οπωσδήποτε τα links που σου έδωσε ο Αντώνης
  5. Ανεξαρτήτως των άλλων θα κάνεις κάθε δύο ημέρες αλλαγή νερού 20% στην αρχή με αντιχλώριο πάντα, ενώ δε θα ταΐζεις και πολύ για να μην μολυνθεί το νερό γρήγορα έως ότου ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Τα βακτηρια τα βαζω όπως μου πε το παιδι στο pet shop καθε μερα για μια βδομαδα απο 15ml μαζι με το ψαρακι μεσα στο ενυδρειο?

IMG_20220808_223605.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Καλημερα!!Τα βακτηρια τα βαζω όπως μου πε το παιδι στο pet shop καθε μερα για μια βδομαδα απο 15ml μαζι με το ψαρακι μεσα στο ενυδρειο?

IMG_20220808_223605.jpg

Θα ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες της συσκευασίας. Το ΈΝΑ ΤΟ PRIME είναι αντιχλώριο, οπότε μπαίνει μόνο μετά τις αλλαγές νερού. Το άλλο το nitrivec που είναι τα βακτήρια το ρίχνεις όπως σου είπαν΄. Δεν επηρεάζει το ψάρι ότι πέφτει και αυτό. Το ψαράκι το έβαλες στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα γτ χτες διαβασα στα βακτηρια οτι αφου τα βαλω μετα απο 24 ωρες μπορει να μπει το ψαρακι οποτε θα το βαλω σημερα!Θα σου στειλω φωτο μολις παω σπιτι γτ ειμαι στη δουλεια τωρα!Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Οχι ακομα γτ χτες διαβασα στα βακτηρια οτι αφου τα βαλω μετα απο 24 ωρες μπορει να μπει το ψαρακι οποτε θα το βαλω σημερα!Θα σου στειλω φωτο μολις παω σπιτι γτ ειμαι στη δουλεια τωρα!Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!

Τπτ ρε συ. Ανέβασε μόνο φωτογραφία του ψαριού μετά

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Οχι ακομα γτ χτες διαβασα στα βακτηρια οτι αφου τα βαλω μετα απο 24 ωρες μπορει να μπει το ψαρακι οποτε θα το βαλω σημερα!Θα σου στειλω φωτο μολις παω σπιτι γτ ειμαι στη δουλεια τωρα!Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!

επεισης ενας φιλος μου ειπε να βαζω απιονισμενο νερο..Ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

επεισης ενας φιλος μου ειπε να βαζω απιονισμενο νερο..Ισχυει αυτο?

Γιατί έχεις κάποιο πρόβλημα με τα νιτρικά? ,Ph, GH ,kh ? Απ ότι γνωρίζω μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά και πάλι το πρόβλημα λύνεται με Α/Ο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Γιατί έχεις κάποιο πρόβλημα με τα νιτρικά? ,Ph, GH ,kh ? Απ ότι γνωρίζω μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά και πάλι το πρόβλημα λύνεται με Α/Ο 

Τα χρυσόψαρα δε χρειάζονται σε καμιά περίπτωση απιονισμένο νερό. Εκτός αν έχεις τρελό πρόβλημα με το νερό της βρύσης. Στην Αττική τέτοια θέματα δεν έχουμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα χρυσόψαρα δε χρειάζονται σε καμιά περίπτωση απιονισμένο νερό. Εκτός αν έχεις τρελό πρόβλημα με το νερό της βρύσης. Στην Αττική τέτοια θέματα δεν έχουμε

Χρήστο ο Σωτήρης ρωτάει 😁😂

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Χρήστο ο Σωτήρης ρωτάει 😁😂

Είναι πολλές οι παραπομπές για αυτό οχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Πηρα ενα δειγμα απο το νερο του ενυδρειου κ το πηγα για τεστ στο petsupermarket και ο υπαλληλος μου ειπε πως μονο το kh ειναι λιγο ανεβασμενο (δν ξερω τι ειν αυτο) αλλα οχι πολυ ανεβασμενο κ μου ειπε πως μπορω να το βαλω μεσα κ τωρα ετοιμαζομαι να το βαλω!Κ να βαζω τα βακτηρια για αλλες δυο μερες,ενω το ψαρακι θα ειναι μεσα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Καλησπερα σας!Πηρα ενα δειγμα απο το νερο του ενυδρειου κ το πηγα για τεστ στο petsupermarket και ο υπαλληλος μου ειπε πως μονο το kh ειναι λιγο ανεβασμενο (δν ξερω τι ειν αυτο) αλλα οχι πολυ ανεβασμενο κ μου ειπε πως μπορω να το βαλω μεσα κ τωρα ετοιμαζομαι να το βαλω!Κ να βαζω τα βακτηρια για αλλες δυο μερες,ενω το ψαρακι θα ειναι μεσα!

Άρα σου είπε ότι και εμείς με τη διαφορά ότι ανέφερε και τη σκληρότητα, η οποία βέβαια για τα χρυσόψαρα δεν έχει και μια σοβαρή σημασία.....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα!Δν αμφεβαλα ουτε στιγμη,αλλα επειδη δν ξερω απο ψαρακια,δν ημουν σιγουρος οτι τα εχω κανει ολα οπως πρεπει,οποτε καλου κακου πηγα να το επιβεβαιωσω!σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!τωρα το βαλα μεσα κ απλα καθεται στον πατο κ δν πολυκουνιεται..κ σε λιγο πρεπει να του βαλω δευτερη δόση  βακτηρια..

IMG_20220809_204605.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άστο λίγο να προσαρμοστεί. Το ψάρι σου είναι είτε common είτε comet. Να ξέρεις κάποια στιγμή θα χρειαστείς και μεγαλύτερο ενυδρείο αν όλα πάνε καλά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...