Jump to content

Χρυσοψαρο


Recommended Posts

Ας πανε ολα καλα κ ας χρειαστω  κ πισίνα!Τουλαχιστον να ειμαι προετοιμασμενος για τα εξοδα,γτ τωρα απλα μου ηρθε σε μια γυαλα σαν δωρο κ απλα μετα επρεπε να του παρω σπιτι,χωρις να το ξερω!Για εξωτερικο φιλτρο να δω για μεταχειρισμενο ή να παω σε καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο είναι εγγύηση, το παλιό πολύ πιο φθηνό αλλά με ρίσκο. Εσύ αποφασίζεις σε αυτό 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Δεν θα ρισκαρω τοτε με τη ζωη του!Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη μεγιστη βοηθεια!!

Ότι χρειάζεσαι εδώ θα είμαι να βοηθήσω. Μην ξεχάσεις να διαβάσεις και τα άρθρα που σου στείλαμε στα links

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Ότι χρειάζεσαι εδώ θα είμαι να βοηθήσω. Μην ξεχάσεις να διαβάσεις και τα άρθρα που σου στείλαμε στα links

Αυτο κάνω αυτη τη στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Ερωτηση!Ποτε μπορω να βαλω κ δευτερο χρυσοψαρο?Δν θελω να ειναι μονο του..Το φιλτρο θα αντεξει για δυο ψαρακια,τουλαχιστον μεχρι να παρω αλλο εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Καλησπερα παιδια!Ερωτηση!Ποτε μπορω να βαλω κ δευτερο χρυσοψαρο?Δν θελω να ειναι μονο του..Το φιλτρο θα αντεξει για δυο ψαρακια,τουλαχιστον μεχρι να παρω αλλο εξωτερικο?

Βιάζεσαι. Αν διάβασες τα άρθρα θα κατάλαβες ότι κάθε χρυσόψαρο του είδους του θέλει τουλάχιστον 60-70 λίτρα και μήκος ενυδρείου 1.20 Μ. Και άνω. Οπότε μένεις με αυτό που έχεις εκτός και αν πας αργότερα για νέο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το αρθρο!Στα Χριστουγεννα υπολογιζω να εχω παρει ενυδρειο!Κ αν ολα πανε καλα τελος του μηνα τωρα θα παρω φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο υπέροχο χομπι  :)

 

Θα σου απαντήσω στην παραπάνω ερώτηση σου χωρίς να ειμαι ειδικός.

 

Το ενυδρείο σου όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπανω είναι μικρό για ένα χρυσόψαρο ,οποτε καλύτερα να κανείς υπομονή μεχρι κάποια στιγμή έχεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με καλη φιλτρανση  ώστε να βάλεις δεύτερο ψάρι.

Το φίλτρο σιγουρα δεν επαρκεί και καλα θα ήταν να δώσεις προτεραιότητα στην αγορά ενός μεγαλύτερου φίλτρου.

 

 

Εαν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου ,εγω στην θέση σου θα έδινα το ψάρι πίσω στο πετ σοπ(εαν υπήρχε η δυνατότητα)  και θα έπαιρνα κάποιο είδος από μικρά ψαράκια που είναι κατάλληλα για τα 60 λιτρα σου ή θα καθόμουν να υπολογίσω από τωρα τι χρειάζεται το χρυσοψαρο στο πολυ σύντομο μέλλον και ποσο θα κοστίσει ώστε να με βοηθήσει να εχω μια εικόνα το συνολικό κόστος καινα δω εαν τα διαθέτω να τα δώσω τον επόμενο καιρό.


Το χόμπι για εμενα έχει ενα πράγμα που πρεπει να προσέξεις για να το απολαύσεις 

1) Να δώσεις από την αρχή το σωστό σπίτι στο ψαρι που θα φιλοξενισεις ώστε να είναι χαρούμενο.(αυτό θα σου δωσει μια ικανοποίηση σαν να είσαι ο γονιός που κάνει το καλύτερο για το παιδί του.

Εαν  δώσεις απο την αρχή  το σωστό ενυδρείο για το ψαρι που θα φιλοξενήσεις 

1ον δεν θα σε επιβαρύνει οικονομικα πολυ στην συνέχεια, και 2ον δεν θα σε κουρασει με τις πολλές αλλαγές νερού και τα διαφορά προβλήματα και όλο το στρες γενικα.

 

καλη συνεχεια σου εύχομαι και μην ανησυχείς ,εαν ακολουθήσεις τις συμβουλές από τα παιδιά όλα θα πάνε λογικα μια χαρά :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο υπέροχο χομπι  :)

 

Θα σου απαντήσω στην παραπάνω ερώτηση σου χωρίς να ειμαι ειδικός.

 

Το ενυδρείο σου όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπανω είναι μικρό για ένα χρυσόψαρο ,οποτε καλύτερα να κανείς υπομονή μεχρι κάποια στιγμή έχεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με καλη φιλτρανση  ώστε να βάλεις δεύτερο ψάρι.

Το φίλτρο σιγουρα δεν επαρκεί και καλα θα ήταν να δώσεις προτεραιότητα στην αγορά ενός μεγαλύτερου φίλτρου.

 

 

Εαν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου ,εγω στην θέση σου θα έδινα το ψάρι πίσω στο πετ σοπ(εαν υπήρχε η δυνατότητα)  και θα έπαιρνα κάποιο είδος από μικρά ψαράκια που είναι κατάλληλα για τα 60 λιτρα σου ή θα καθόμουν να υπολογίσω από τωρα τι χρειάζεται το χρυσοψαρο στο πολυ σύντομο μέλλον και ποσο θα κοστίσει ώστε να με βοηθήσει να εχω μια εικόνα το συνολικό κόστος καινα δω εαν τα διαθέτω να τα δώσω τον επόμενο καιρό.


Το χόμπι για εμενα έχει ενα πράγμα που πρεπει να προσέξεις για να το απολαύσεις 

1) Να δώσεις από την αρχή το σωστό σπίτι στο ψαρι που θα φιλοξενισεις ώστε να είναι χαρούμενο.(αυτό θα σου δωσει μια ικανοποίηση σαν να είσαι ο γονιός που κάνει το καλύτερο για το παιδί του.

Εαν  δώσεις απο την αρχή  το σωστό ενυδρείο για το ψαρι που θα φιλοξενήσεις 

1ον δεν θα σε επιβαρύνει οικονομικα πολυ στην συνέχεια, και 2ον δεν θα σε κουρασει με τις πολλές αλλαγές νερού και τα διαφορά προβλήματα και όλο το στρες γενικα.

 

καλη συνεχεια σου εύχομαι και μην ανησυχείς ,εαν ακολουθήσεις τις συμβουλές από τα παιδιά όλα θα πάνε λογικα μια χαρά :)

 

 

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να το δωσω!Αλλα αν δν ειναι καλο να βαλω δευτερο ψαρακι σ αυτο το ενυδρειο ακομα,δεν θα βαλω!Κακο δεν θελω να κανω σε κανενα ψαρακι!Οπως προειπα,σε δυο βδομαδες θα παρω εξωτερικο φιλτρο κ τα Χριστουγεννα θα παω σε ενυδρειο..Απλα σκεφτομαι οτι ειναι μονο του!!Ηδη σημερα το πρωι επικοινωνισα με κάποιον που φτιαχνει ενυδρεια για να παρω προσφορα!Ελπιζω μεχρι τοτε να μην αντιμετωπισει προβλημα μεγέθους ενυδρειου..Δεν ξερω πολλα απο ενυδρεια ακομα και ειναι κατι που χρειαζεται πολυ υπευθυνοτητα γιατι μιλαμε για ψυχουλες..Μικρες,αλλα ψυχουλες,γι αυτο και σας ρωταω για την καθε κινηση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Το διάβασα το αρθρο!Στα Χριστουγεννα υπολογιζω να εχω παρει ενυδρειο!Κ αν ολα πανε καλα τελος του μηνα τωρα θα παρω φιλτρο..

Οκ. Οπότε το νέο ψαρακι-ψαρακια θα μπούμε με το καλό τοτε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Η αληθεια ειναι πως δεν θελω να το δωσω!Αλλα αν δν ειναι καλο να βαλω δευτερο ψαρακι σ αυτο το ενυδρειο ακομα,δεν θα βαλω!Κακο δεν θελω να κανω σε κανενα ψαρακι!Οπως προειπα,σε δυο βδομαδες θα παρω εξωτερικο φιλτρο κ τα Χριστουγεννα θα παω σε ενυδρειο..Απλα σκεφτομαι οτι ειναι μονο του!!Ηδη σημερα το πρωι επικοινωνισα με κάποιον που φτιαχνει ενυδρεια για να παρω προσφορα!Ελπιζω μεχρι τοτε να μην αντιμετωπισει προβλημα μεγέθους ενυδρειου..Δεν ξερω πολλα απο ενυδρεια ακομα και ειναι κατι που χρειαζεται πολυ υπευθυνοτητα γιατι μιλαμε για ψυχουλες..Μικρες,αλλα ψυχουλες,γι αυτο και σας ρωταω για την καθε κινηση..

Καλα είναι να σου πει ο Χρήστος @killerknight τι ενυδρείο θα χρειαστείς αργοτερα και τι φίλτρο ώστε να μην πάρεις μικρό εξωτερικό φίλτρο τωρα και αργοτερα χρειαστείς πάλι άλλο.

 

Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις jbl παντως γιατί είναι καλά και οικονομικά και παίρνουν αρκετό βιολογικό.

 

Εχω δοκιμάσει πολλά φιλτρα από διάφορες εταιρίες jbl -eheim -Oase -fluval και μεχρι στιγμης όλα ήταν μια χαρά ,δεν μου χάλασε κανένα,ούτε είχα κάποια διαρροή και ήταν όλα αθόρυβα.

μόνο δυο εσωτερικά φιλτρα είχα θέμα με τις αντλιες( eheim aquaball και το Juwel bioflow)

ισως και από λάθος δικό μου.

 

Link to comment
Share on other sites

JBL εξωτερικο εχω στην νεροχελωνα μου (κοκκινομαγουλη 14 ετων) και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο!Ειδα το fluval 207 αλλα οταν ειναι να το παρω θα ρωτησω ουτως ή αλλως!

Έγινε επεξεργασία - Σωτηρης Μπουρανης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 56 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Καλησπερα και παλι!Απ οτι φαινεται στη φωτο,καταλαβαίνετε τι θελω να ρωτησω!

IMG_20220827_201027.jpg

Κλασσικά κακακια χρυσόψαρου. Πες μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα,αλλαγη νερου καθε 4-5 μερες το 30-40%,ενα απλο φιλτρο που ειχε μαζι το ενυδρειο που του χω βαλει μαραρονι μικρο αντι για τον ανθρακα που ειχε μεσα,στις αλλαγες βαζω αντιχλωριο κανονικα κ το ταιζω flakes αφου τα μουλιασω για να πανε στον πατο,3 φυλλαρακια του βαζω.Εχω βαλει βακτηρια για 3 μερες κ τα σταματησα κ τρεχει ετσι τωρα.Συνολικα δεν εχει κλεισει ακομα μηνα που τρεχει το ενυδρειο.Καθε 3-4 μερες παω σε petshop,με δειγμα νερου που το τραβαω με σύριγγα(χωρις τη βελόνα) για να κανω τεστ,κ μου λενε οτι ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

60 λιτρα,αλλαγη νερου καθε 4-5 μερες το 30-40%,ενα απλο φιλτρο που ειχε μαζι το ενυδρειο που του χω βαλει μαραρονι μικρο αντι για τον ανθρακα που ειχε μεσα,στις αλλαγες βαζω αντιχλωριο κανονικα κ το ταιζω flakes αφου τα μουλιασω για να πανε στον πατο,3 φυλλαρακια του βαζω.Εχω βαλει βακτηρια για 3 μερες κ τα σταματησα κ τρεχει ετσι τωρα.Συνολικα δεν εχει κλεισει ακομα μηνα που τρεχει το ενυδρειο.Καθε 3-4 μερες παω σε petshop,με δειγμα νερου που το τραβαω με σύριγγα(χωρις τη βελόνα) για να κανω τεστ,κ μου λενε οτι ειναι μια χαρα.

Καλησπερα κ παλι!Σημερα δν το εχω ταϊσει καθολου,γιατι καπου διαβασα οτι καλο ειναι να του δωσω αρακα βρασμενο καθαρισμενο αλλα πρεπει να κανει νηστεια πριν!Σημερα δεν εχει φαει κ αυριο,λεω να του δωσω αρακα για πρωτη φορα!Απλα θα ηθελα τη γνωμη σας πριν το κανω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Καλησπερα κ παλι!Σημερα δν το εχω ταϊσει καθολου,γιατι καπου διαβασα οτι καλο ειναι να του δωσω αρακα βρασμενο καθαρισμενο αλλα πρεπει να κανει νηστεια πριν!Σημερα δεν εχει φαει κ αυριο,λεω να του δωσω αρακα για πρωτη φορα!Απλα θα ηθελα τη γνωμη σας πριν το κανω!

On 27/8/2022 at 8:12 ΜΜ, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

 

Καλησπέρα και πάλι φίλε μου. Το ψαράκι σου είναι χρυσόψαρο κατηγορίας common, ζει μέχρι και 30 χρόνια και για το τελικό του μέγεθος χρειάζεσαι ενυδρείο με μηκος τουλάχιστον 1.20. Για να μάθεις καλύτερα τα ψάρια αυτά σου επισυνάπτω τα παρακάτω άρθρα του φόρουμ μας. Δια βάσει τα προσεκτικά και ότι χρειαστείς γράφεις εδώ να σε βοηθήσουμε

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον αρακά, ναι ο βρασμενος βοηθάει το πεπτικό τους. Θα πρέπει όμως να τον βράσεις καλά και να βγάλεις το φλοιό για να το ταισεις. Δε χρειάζονται πάνω από δύο σπορακια

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Όσον αφορά τον αρακά, ναι ο βρασμενος βοηθάει το πεπτικό τους. Θα πρέπει όμως να τον βράσεις καλά και να βγάλεις το φλοιό για να το ταισεις. Δε χρειάζονται πάνω από δύο σπορακια

Σε ευχαριστω παρα πολυ,εχω διαβασει αρκετα,οπως κ θα διαβασω και οτι μου εστειλες κ σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Περιμενω το Δεκεμβρη με το δωρο να παρω ενυδρειο γιατι τοτε θα μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα..τωρα ετοιμαζομαι για το φιλτρο,απλα δεν προγραμματιζα να στησω ενυδρειο χωρις να εχω καν ιδεα για το τι χρειαζεται,κ απλα μου ρθε ενα χρυσοψαρο!!Ενα μπαλακι αρακα δεν θα ειναι αρκετο?Γιατι ειναι μικρο το ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ,εχω διαβασει αρκετα,οπως κ θα διαβασω και οτι μου εστειλες κ σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Περιμενω το Δεκεμβρη με το δωρο να παρω ενυδρειο γιατι τοτε θα μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα..τωρα ετοιμαζομαι για το φιλτρο,απλα δεν προγραμματιζα να στησω ενυδρειο χωρις να εχω καν ιδεα για το τι χρειαζεται,κ απλα μου ρθε ενα χρυσοψαρο!!Ενα μπαλακι αρακα δεν θα ειναι αρκετο?Γιατι ειναι μικρο το ψαρακι!

Ρίξε ένα και αν μετά θέλει και άλλο, ρίξε ένα ακόμη 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και καλό είναι να αλλάζεις νερό 39 τις εκατό κάθε τρεις ημέρες. Τι το ταιζεις γενικά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Και καλό είναι να αλλάζεις νερό 39 τις εκατό κάθε τρεις ημέρες. Τι το ταιζεις γενικά?

Αυτο εδω το ταιζω,δυο-τρεις νηφαδες το πρωι κ δυο-τρεις το απογευμα,μουλιασμενες,και καθε 4+5 μερες κανω αλλαγη 30-40%

IMG_20220828_205112.jpg

IMG_20220828_205058.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Αυτο εδω το ταιζω,δυο-τρεις νηφαδες το πρωι κ δυο-τρεις το απογευμα,μουλιασμενες,και καθε 4+5 μερες κανω αλλαγη 30-40%

IMG_20220828_205112.jpg

IMG_20220828_205058.jpg

Αλλαγή θα κάνεις κάθε τρεις ημέρες γιατί το ενυδρείο είναι αστρωτο. Μια χαρά τόσο ταιζε όχι παραπάνω 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!Θελω να κανω μια ερωτηση!Αυτο το πρασινο πανω στο διακοσμητικο τι ειναι?Κατι δεν παει καλα?

IMG_20220929_202034.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...