Jump to content

Η μέχρι στιγμής κακή εμπειρία μου με τα German blue Ramirezi


thanos117

Recommended Posts

Όταν με το καλό κάποια στιγμή βάλεις διοξείδιο τότε τα ξαναλέμε.... το να έχεις ένα ενεργό υπόστρωμα δεν είναι μονόδρομος για να έχεις ένα υγιές φυτεμένο. Επίσης εάν θέλουμε συγκεκριμένα ψάρια σκεφτόμαστε και το υπόστρωμα, ειδικά για κάποια είδη που έχουν άμεση συνάρτηση με το βυθό. Προσωπικά σου εύχομαι τα καλύτερα αλλά πιθανότατα θα έχεις πάλι προβλήματα και δεν μπορώ παρά να στο επισημάνω.... από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ο υπεύθυνος για το καλό του ενυδρείου του και τις οποίες συνέπειες. Καλή συνέχεια.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε @thanos117

Να σου πω και εγώ την άποψη μου, όσον αφορά  τα ram γιατί έχω παρακολουθήσει πολλά θέματα και εδώ αλλά και από φίλους .Δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολο είδος, ειδικά αν βάλεις ζευγάρι. Από την άλλη, θέλουν όξινο περιβάλλον με pH 5-7 και θερμοκρασία 27-29 c°.  Τα περισσότερα ψαράκια από petshop έχουν ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ (το λέω με κάθε επιφύλαξη ότι δεν ισχύει σε όλα) ώστε να μην αντέχουν και να είναι πιο ευάλωτα σε ασθένειες. Η γνώμη μου είναι μην βάλεις ακόμα ram ή apisto και στην επόμενη αλλαγή διάταξης του ενυδρείου σου βάζεις υπόστρωμα για τα φυτά σου πχ tropica substrate ή dennerle deponitmix και από πάνω σε ύψος 5εκ. ψιλό χαλίκι 0.5-0.8χιλ. γιατί έχουν την τάση να πιπιλίζουν και να ψάχνουν για τροφή αυτά τα πολύ όμορφα ψαράκια. Εγώ θα αγόραζα από κάποιον συνχομπιστα σε μικρή ηλικία ακολουθόντας και σε τι σκληρότητα του νερού τα είχε. 

Λοιπόν, νιτρικά δεν έχεις στο ενυδρείο σου γιατί πολύ απλά έχουν ζήτηση παραπάνω τα φυτά σου, η μόνη λύση λίπανση με νιτρικά. Πρέπει να το κάνεις γιατί αλλιώς θα προκαλέσει άλγη.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Όταν με το καλό κάποια στιγμή βάλεις διοξείδιο τότε τα ξαναλέμε.... το να έχεις ένα ενεργό υπόστρωμα δεν είναι μονόδρομος για να έχεις ένα υγιές φυτεμένο. Επίσης εάν θέλουμε συγκεκριμένα ψάρια σκεφτόμαστε και το υπόστρωμα, ειδικά για κάποια είδη που έχουν άμεση συνάρτηση με το βυθό. Προσωπικά σου εύχομαι τα καλύτερα αλλά πιθανότατα θα έχεις πάλι προβλήματα και δεν μπορώ παρά να στο επισημάνω.... από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ο υπεύθυνος για το καλό του ενυδρείου του και τις οποίες συνέπειες. Καλή συνέχεια.... 

 

οτι μου έχεις πει έχει καταγράφει προς επεξεργασία ! Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλησπέρα φίλε @thanos117

Να σου πω και εγώ την άποψη μου, όσον αφορά  τα ram γιατί έχω παρακολουθήσει πολλά θέματα και εδώ αλλά και από φίλους .Δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολο είδος, ειδικά αν βάλεις ζευγάρι. Από την άλλη, θέλουν όξινο περιβάλλον με pH 5-7 και θερμοκρασία 27-29 c°.  Τα περισσότερα ψαράκια από petshop έχουν ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ (το λέω με κάθε επιφύλαξη ότι δεν ισχύει σε όλα) ώστε να μην αντέχουν και να είναι πιο ευάλωτα σε ασθένειες. Η γνώμη μου είναι μην βάλεις ακόμα ram ή apisto και στην επόμενη αλλαγή διάταξης του ενυδρείου σου βάζεις υπόστρωμα για τα φυτά σου πχ tropica substrate ή dennerle deponitmix και από πάνω σε ύψος 5εκ. ψιλό χαλίκι 0.5-0.8χιλ. γιατί έχουν την τάση να πιπιλίζουν και να ψάχνουν για τροφή αυτά τα πολύ όμορφα ψαράκια. Εγώ θα αγόραζα από κάποιον συνχομπιστα σε μικρή ηλικία ακολουθόντας και σε τι σκληρότητα του νερού τα είχε. 

Λοιπόν, νιτρικά δεν έχεις στο ενυδρείο σου γιατί πολύ απλά έχουν ζήτηση παραπάνω τα φυτά σου, η μόνη λύση λίπανση με νιτρικά. Πρέπει να το κάνεις γιατί αλλιώς θα προκαλέσει άλγη.. 

 

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση καταρχάς.
 

Όσον αφορά την προσθήκη νιτρικών ήταν κ είναι η επόμενη κίνηση εφόσον δεν κατάφερνα να αντιμετωπίσω το κύμα άλγης πος πέρασε το ενυδρείο αλλά τελικά όπως όλα δείχνουν μάλλον την ξεφορτώνομαι .

 

ναι και εγώ από όσα διαβάζω εκεί καταλήγω για τα ραμ. Γιατί όμως με ζευγάρι το κάνω δυσκολότερο ; Ποτε δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Και μεγάλο θέμα η θερμοκρασία όταν θα έρθει κ χειμώνας .. επίσης δεν το είχα σκεφτεί. Πολύ ενεργοβόρο να κρατάς ενυδρείο open top σαν το δικό μου στους 27

 

Θα κάνω μια προσπάθεια πάντως για απιστο κοκατου. Πάντα ηθελα να έχω ένα τέτοιο και εφόσον δεν είναι τόσο ευαίσθητο όσο τα ραμ πιστεύω θα παει καλά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος thanos117 έγραψε:

Γιατί όμως με ζευγάρι το κάνω δυσκολότερο ; Ποτε δεν το είχα σκεφτεί έτσι. 

Γιατί όταν θα ζευγαρώσουν και τα υπόλοιπα θα πλησιάζουν την φωλιά τους, θα πέφτει πολύ ξύλο 🤕

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mik7 έγραψε:

Γιατί όταν θα ζευγαρώσουν και τα υπόλοιπα θα πλησιάζουν την φωλιά τους, θα πέφτει πολύ ξύλο 🤕


ένα αρσενικό μόνο του όμως ενδείκνυται να ζει; Η η μοναξιά του προκαλεί στρες; Πολλές φορές έβλεπα το ραμ να παίζει στον καθρέπτη που κάνει το τζαμι 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μπαίνει σε βιοτοπικό ενυδρείο σε κοπαδάκι 8-10 ψαράκια γιατί σε φυτεμένο με αυτές τις θερμοκρασίες είναι λιγάκι δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλό είναι να μπαίνει σε βιοτοπικό ενυδρείο σε κοπαδάκι 8-10 ψαράκια γιατί σε φυτεμένο με αυτές τις θερμοκρασίες είναι λιγάκι δύσκολο..


Ωπ σορυ τώρα γιατί μπερδεύτηκα . Μιλάμε για ραμς συγκεκριμένα έτσι; Γιατι σε 24-25 βαθμούς χειμώνα 27-28 καλοκαίρι που διατηρούν όλοι τα φυτεμένα δεν βλέπω να έχουν οι υπόλοιπες νανοκιχλιδες πρόβλημα όπως και τα περισσότερα ψάρια κοινωνικού ευδρειου.

 

μου έχει μπει εδώ και καιρό πάντως στο μυαλο να βάλω απιστο κοκατου και όπως εξελίχθηκε με τα ραμς ήρθε η ώρα να το κάνω νομίζω. Απλά μερικές εβδομάδες ακόμα να τσεκάρω ότι οι συνθήκες του νερού έχουν σταθεροποιηθεί 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2022 at 10:09 ΜΜ, το μέλος thanos117 έγραψε:

μου έχει μπει εδώ και καιρό πάντως στο μυαλο να βάλω απιστο κοκατου και όπως εξελίχθηκε με τα ραμς ήρθε η ώρα να το κάνω νομίζω. Απλά μερικές εβδομάδες ακόμα να τσεκάρω ότι οι συνθήκες του νερού έχουν σταθεροποιηθεί 

Eχεις πολυ μικρο ενυδρειο για αυτα τα ψαρια. το δικο σου ειναι 45Χ45Χ45.... Θελεις τουλαχιτον 60-70 μηκος. Αν θα εχεις και τα κοπαδοψαρα, καλυτερα 80εκ μηκος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Eχεις πολυ μικρο ενυδρειο για αυτα τα ψαρια. το δικο σου ειναι 45Χ45Χ45.... Θελεις τουλαχιτον 60-70 μηκος. Αν θα εχεις και τα κοπαδοψαρα, καλυτερα 80εκ μηκος.


πριν προλάβουν να μεγαλωσουν θα μετακομίσουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Αυτό που έχω τώρα που είναι ένα amtra open top 45*45*45 προέκυψε πολύ ξαφνικά. Για να εξηγήσω συνοπτικά  τι έχω στο μυαλό μου, έφτιαξα μετά από πολλά χρόνια ένα τόσο μικρό ενυδρείο γιατί δεν ήξερα ποσό ορεξάτος θα είμαι πάλι και ηθελα να δω πως θα παει. Σκεφτείτε ότι για να μπει το συγκεκριμένο το οποίο σαν γυάλα δεν έκανε ουτε 100€ δεν χρειάστηκε καν να αλλάξω διάταξη στο σαλόνι και μέχρι κ το έπιπλο του το φτιάξαμε από ρετάλια της κουζίνας. Το μόνο που ήταν ακριβούτσικο ήταν το φίλτρο. Oase bio master 250. Τώρα που πραγματικά βλέπω ότι έχω και παρά έχω όρεξη να ασχολούμαι και παρόλο που ο χρόνος μου είναι πολύ πιο περιορισμένος σε σχέση με τότε, με χαλαρώνει κ μου αρέσει το ίδιο κ περισσότερο .

 

ειμαι ήδη λοιπόν σε σκέψεις πιο θα είναι το επόμενο. *(Δεν ξέρω αν πρέπει να φτιάξω καινούριο θέμα για αυτό)Ο χώρος που θα δημιουργηθεί μετακινώντας μια βιβλιοθήκη θα είναι αρκετά μεγάλος , περίπου 140 επομένως οι επιλογές είναι πολλές . Ωστόσο δεν θέλω να πέσω στην παγίδα φτιάχνοντας κάτι πολύ μεγάλο μιας και τα ψάρια που θα έχει μέσα είναι στη λογική που συζητάμε. Είμαι πολύ ζεστός για κάποια έτοιμα 180 λίτρα , είναι πολύ όμορφα και σε λογικές τιμές . Rio 180 που είχα κ παλιά… έχει βγάλει κ η eheim βλέπω τώρα το ίδιο… έχει και η amtra το ίδιο με το δικό μου 90*45. Ωστόσο έχω αποριες σχετικά για να αποφασίσω, εσωτερικά φίλτρα… βγάζω κ χρησιμοποιώ το δικό μου; αφήνω; και δουλεύουν μαζί η όχι; εσωτερικός φωτισμός , καπάκια κλπ. Νομίζω ότι το πρώτο βήμα είναι να αποφασίζω για τις διαστάσεις . 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναφορικά με τις απαντήσεις σας σχετικά με το υπόστρωμα και τις κιχλιδες.. 

 

κατανοω πως είναι σημαντικό γιαυτο στο επόμενο ενυδρείο πρέπει να βρω κάτι ψιλοκοκο . Που να κάνει όμως και για φυτά. Μου γράψατε πιο πάνω ότι τα φυτά που εχω τώρα φυτεμένα (κρυπτοκορινες κ hydrophilia siamensis) είναι εύκολα και δεν χρειάζονται ενεργό υπόστρωμα . Ισχύει όντως αυτό; Βλέπω ωστόσο ότι κάποιες εταιρίες (η ADA παράδειγμα ) πουλάνε αμμο που κάνει και για φυτά. Να προσανατολιστω σε κάτι τέτοιο για πιο σίγουρα αποτελέσματα η θέλω κάτι απομα πιο ψιλό που να μην είναι ενεργό;

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2022 at 11:18 ΠΜ, το μέλος thanos117 έγραψε:


πριν προλάβουν να μεγαλωσουν θα μετακομίσουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Αυτό που έχω τώρα που είναι ένα amtra open top 45*45*45 προέκυψε πολύ ξαφνικά. Για να εξηγήσω συνοπτικά  τι έχω στο μυαλό μου, έφτιαξα μετά από πολλά χρόνια ένα τόσο μικρό ενυδρείο γιατί δεν ήξερα ποσό ορεξάτος θα είμαι πάλι και ηθελα να δω πως θα παει. Σκεφτείτε ότι για να μπει το συγκεκριμένο το οποίο σαν γυάλα δεν έκανε ουτε 100€ δεν χρειάστηκε καν να αλλάξω διάταξη στο σαλόνι και μέχρι κ το έπιπλο του το φτιάξαμε από ρετάλια της κουζίνας. Το μόνο που ήταν ακριβούτσικο ήταν το φίλτρο. Oase bio master 250. Τώρα που πραγματικά βλέπω ότι έχω και παρά έχω όρεξη να ασχολούμαι και παρόλο που ο χρόνος μου είναι πολύ πιο περιορισμένος σε σχέση με τότε, με χαλαρώνει κ μου αρέσει το ίδιο κ περισσότερο .

 

ειμαι ήδη λοιπόν σε σκέψεις πιο θα είναι το επόμενο. *(Δεν ξέρω αν πρέπει να φτιάξω καινούριο θέμα για αυτό)Ο χώρος που θα δημιουργηθεί μετακινώντας μια βιβλιοθήκη θα είναι αρκετά μεγάλος , περίπου 140 επομένως οι επιλογές είναι πολλές . Ωστόσο δεν θέλω να πέσω στην παγίδα φτιάχνοντας κάτι πολύ μεγάλο μιας και τα ψάρια που θα έχει μέσα είναι στη λογική που συζητάμε. Είμαι πολύ ζεστός για κάποια έτοιμα 180 λίτρα , είναι πολύ όμορφα και σε λογικές τιμές . Rio 180 που είχα κ παλιά… έχει βγάλει κ η eheim βλέπω τώρα το ίδιο… έχει και η amtra το ίδιο με το δικό μου 90*45. Ωστόσο έχω αποριες σχετικά για να αποφασίσω, εσωτερικά φίλτρα… βγάζω κ χρησιμοποιώ το δικό μου; αφήνω; και δουλεύουν μαζί η όχι; εσωτερικός φωτισμός , καπάκια κλπ. Νομίζω ότι το πρώτο βήμα είναι να αποφασίζω για τις διαστάσεις . 

Βασικά όντως το πρώτο βήμα είναι οι διαστάσεις και ο χώρος που θα μπει το μεγαλύτερο όταν με το καλό έρθει.  Όλα τα άλλα τα συζητάμε.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Μου γράψατε πιο πάνω ότι τα φυτά που εχω τώρα φυτεμένα (κρυπτοκορινες κ hydrophilia siamensis) είναι εύκολα και δεν χρειάζονται ενεργό υπόστρωμα . Ισχύει όντως αυτό;

ναι.

πριν 10 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Βλέπω ωστόσο ότι κάποιες εταιρίες (η ADA παράδειγμα ) πουλάνε αμμο που κάνει και για φυτά.

 πες πως λέγεται αυτη η άμμος. Απ όσο ξερω ιδια χαλαζιακη αμμο πουλανε και στις μάντρες με 5 € το τσουβαλι 25 kg.....

αν εννοεις αυτο - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/6434-ada-nature-aquarium-power-sand-basic-s-1lt-4537934040148.html

- δεν ειναι ακριβως αμμος για φυτα και δεν χρησιμοποιείται μονξ της σαν μια απλη αμμος....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θανο....

Το προβλημα δεν ειναι ο ψιλοκοκκος βυθος αλλα ο ενεργος βυθος!

Τα συγκεκριμενα ψαρια είναι ευαίσθητα στις διακυμάνσεις του νερού, χρειάζονται συγκεκριμένες όξινες συνθήκες φτωχό σε θρεπτικα και είναι ευαίσθητα στη φυματίωση των ψαριών.

Βρες μου εσυ καπου να αναφερεται οτι στα ram βαζουμε ενεργο βυθο....

Τα συγκεκριμενα ψαρια θελουν πολυ στοχευμενες παραμετρους για να εχουν ενα ευτυχές μελλον σε ενα ενυδρειο.

Η αμμος ειναι η καλυτερη επιλογη μια που ειναι αδρανες υλικο και παλι το ενυδρειο πρεπει να ειναι αρκετα ώριμο....

 

Οσο για τα φυτα οι υδροφυλλες δεν χρειαζονται καν βυθο. Οι κρυπτο θελουν ενεργο βυθο αλλα σε αναλογες περιπτωσεις ή περιμενουμε ο βυθος να ωριμασει και να ποτισει ενεργα με καποια ελαχιστα θρεπτικα ή βαζουμε τοπικα ταμπλετες για να βοηθησουμε την αναπτυξη τους. Πρεπει να βαλεις καποιες προτεραιότητες και να υπολογισουμε για το καλο του συνολου. Αλλα ψαρια δεν εχουν αναλογες ευαισθησίες αλλα για τα συγκεκριμενα ψαρια απο την εμπειρια που ειχα θελουν ιδιαίτερη φροντιδα.... 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ παιδιά! 
 

οποτε ψάχνω για κλασική λευκή άμμο που πουλάνε τα ενυδρειακα καταστήματα ακόμα και χύμα. Κοκκομετρια 0,5-1,0mm είναι καλά η ακόμα πιο ψιλό;
 

@natateoτο ενυδρείο θα είναι το Rio 180 η αυτό το oase 

https://www.aquario.gr/product/oase-styleline-175-white/?skr_prm=WyIwZjU2YmY1MC0wOTAwLTRhMDQtODU1Mi01N2EwNWVkNmUxNjQiLDE2NjIxMDE4OTExMzYseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Το δεύτερο φαίνεται πολύ προσεγμένη κατασκευή και δεν είναι ανάγκη να ξηλώνω και φίλτρα, να κοβω καπάκια, να βάφω πλάτη κλπ παρεμβάσεις που θέλει το Rio με το καλημέρα , θα το ηθελα όμως λίγο μεγαλύτερο . Αλλάζω που αλλάζω ενυδρείο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα sun sun τα εχεις τσεκάρει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Τα sun sun τα εχεις τσεκάρει;


έψαξα τώρα αλλά κ πάλι δεν βρήκα κάτι εκτός από κάτι μικρά με πλαστικά καπάκια 

Link to comment
Share on other sites

Btw σημερινές μετρήσεις πολύ καλες

 

PH 6,5

NO3 5

Kh 2

Gh 5

TDS 104

 

ξεκολησαν να νιτρικά από το μηδέν για πρώτη φορά όχι τυχαία… ξεκίνησα nitrogen . 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, thanos117 said:


έψαξα τώρα αλλά κ πάλι δεν βρήκα κάτι εκτός από κάτι μικρά με πλαστικά καπάκια 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5093-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ενυδρεία/7203-sunsun-hfc-900l-180lt-7203.html

 

Υπάρχει και 100λιτρο και 270αρι αλλά μόνο σετ με βάση.

 

ουτε καπακια ούτε κόντρες και εξτρα clear τζαμια

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5093-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ενυδρεία/7203-sunsun-hfc-900l-180lt-7203.html

 

Υπάρχει και 100λιτρο και 270αρι αλλά μόνο σετ με βάση.

 

ουτε καπακια ούτε κόντρες και εξτρα clear τζαμια


τι είπες τώρα σε ευχαριστω πολύ! Σούπερ είναι ! Βασικά είναι το ίδιο με το αμτρα που έχω τώρα σε 90αρι.. που βγάζει κ η αμτρα ακριβώς ίδιο αλλά αν θυμάμαι καλά είναι πολύ υπερκοστολογημενο όπως κ η βάση. Αυτό στο λινκ πάντως δεν έχει βαση

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5093-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ενυδρεία/7203-sunsun-hfc-900l-180lt-7203.html

 

Υπάρχει και 100λιτρο και 270αρι αλλά μόνο σετ με βάση.

 

ουτε καπακια ούτε κόντρες και εξτρα clear τζαμια


να το και με βάση αλλά δεν μου πάει καθόλου το χρωμα ρε γμτ.. άσπρο μόνο θέλω 

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5093-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ενυδρεία/8156-sunsun-hfc-900l-set-enydreioy-180lt-anoikto-kafe-8156.html?skr_prm=WyIwZTE1YTdhZS1iZTNhLTQ2NDAtYTk1YS0yYmQzYjFhMzVjY2MiLDE2NjIyOTQzMTQyNDEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzY3ZhciJ9XQ
 

 

η βάση για το ίδιο amtra όποτε και για το sunsun στην οποία αναφέρομαι πιο πάνω είναι αυτή. Και ναι καλά θυμαμαι… υπερκοστολογημενη σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα 

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5112-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Αξεσουάρ-Ενυδρείων-/-Έπιπλα-Ενυδρείων/7529-amtra-cabinet-station-90-leyko-7529.html?skr_prm=WyIwZTE1YTdhZS1iZTNhLTQ2NDAtYTk1YS0yYmQzYjFhMzVjY2MiLDE2NjIyOTQ0ODA2MjEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

Και το amtra ενυδρείο το οποίο λογικά είναι το sunsun σε άλλο κουτί , από 160€ μόνο 444€

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5093-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Ενυδρεία/7530-amtra-station-tank-90-180lt-7530.html?skr_prm=WyIwZTE1YTdhZS1iZTNhLTQ2NDAtYTk1YS0yYmQzYjFhMzVjY2MiLDE2NjIyOTU1NDg2MTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

ο συνδυασμός πάντως sunsun ενυδρείου με amtra βάση ρίχνει το κόστος σε ένα πιο λογικό επίπεδο 

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχει φως και φιλτρο που έχει το juwel. Κοιτά στα λεφτά που ζητανε για την βάση θα ρώταγα και για ίδιοκατασκευη. Δεν τον κοβω γιατί έχω καιρό να δω τιμες αλλά δεν χανεις κάτι να ρωτήσεις.

 

το sun sun το έψηνα παρά πολύ  πρόσφατα που μου άνοιξε το 180αρι, είναι τίμιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Απλά δεν έχει φως και φιλτρο που έχει το juwel. Κοιτά στα λεφτά που ζητανε για την βάση θα ρώταγα και για ίδιοκατασκευη. Δεν τον κοβω γιατί έχω καιρό να δω τιμες αλλά δεν χανεις κάτι να ρωτήσεις.

 

το sun sun το έψηνα παρά πολύ  πρόσφατα που μου άνοιξε το 180αρι, είναι τίμιο.


εντάξει αποτι έχω καταλάβει το εσωτερικό φίλτρο το βγάζουμε (όσοι έχουμε εξωτερικό) , το φως του juwel ειδικά με μια κόκκινη λάμπα αντί της λευκής είναι καλό.

 

ωχ πως σου άνοιξε? Από παλαιότητα? Έχεις πουθενά παρουσίαση να πάρω καμία ιδέα μιας και είμαι στα ίδια λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότητα, ηταν και μεταχειρισμένο όποτε δεν ξέρεις αν έχουν φυγει ξυραφιες στις σιλικόνες. Παντως για να καταλάβεις ηταν juwel με τ5 όχι led. Και ελαφρώς στραβοκολλημενο όπως διαπίστωσα όταν το έκοβα. 
 

Υπάρχει θεμα στις παρουσιάσεις ενυδρειων αλλά ειχα να το ενημερώσω απο όταν άλλαξα εσωτερικό φιλτρο. Είχε φτάσει να συντηρώ μέσα 30 διαφορετικά είδη φυτών. Θα σηκώσω καμμία φωτό το απόγευμα αν το θυμηθώ. Η πιο πρόσφατη είναι αυτη: 

που και παλι το αδικεί δεν είναι ζούγκλα όπως το ήθελα. Τώρα θα παιξει άλλο scape θέλω να το κάνω λιγοτερο απαιτητικό σε συντήρηση γιατί ειχα φτάσει στο σημείο να κλαδεύω κάθε βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...