Jump to content

Η μέχρι στιγμής κακή εμπειρία μου με τα German blue Ramirezi


thanos117

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Παλαιότητα, ηταν και μεταχειρισμένο όποτε δεν ξέρεις αν έχουν φυγει ξυραφιες στις σιλικόνες. Παντως για να καταλάβεις ηταν juwel με τ5 όχι led. Και ελαφρώς στραβοκολλημενο όπως διαπίστωσα όταν το έκοβα. 
 

Υπάρχει θεμα στις παρουσιάσεις ενυδρειων αλλά ειχα να το ενημερώσω απο όταν άλλαξα εσωτερικό φιλτρο. Είχε φτάσει να συντηρώ μέσα 30 διαφορετικά είδη φυτών. Θα σηκώσω καμμία φωτό το απόγευμα αν το θυμηθώ. Η πιο πρόσφατη είναι αυτη: 

που και παλι το αδικεί δεν είναι ζούγκλα όπως το ήθελα. Τώρα θα παιξει άλλο scape θέλω να το κάνω λιγοτερο απαιτητικό σε συντήρηση γιατί ειχα φτάσει στο σημείο να κλαδεύω κάθε βδομαδα.


στα δικά μου τα μάτια είναι και παραείναι ζούγκλα!

 

μου κάνει εντύπωση ότι δείχνει τόσο γεμάτο και έχει ουσιαστικά μόνο φυτά . Κανένα ξύλο η πέτρα και ελάχιστα ψάρια . Οκ, δεν είναι αυτό που ταιριάζει απόλυτα στα δικά μου γούστα, αλλα είναι πανέμορφο και κάνει τα 180 λίτρα να δείχνουν 480!

 

κριμα που ξεστηθηκε 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, thanos117 said:


στα δικά μου τα μάτια είναι και παραείναι ζούγκλα!

 

μου κάνει εντύπωση ότι δείχνει τόσο γεμάτο και έχει ουσιαστικά μόνο φυτά . Κανένα ξύλο η πέτρα και ελάχιστα ψάρια . Οκ, δεν είναι αυτό που ταιριάζει απόλυτα στα δικά μου γούστα, αλλα είναι πανέμορφο και κάνει τα 180 λίτρα να δείχνουν 480!

 

κριμα που ξεστηθηκε 

Όχι δα έχει δυο πέτρες λάβας. Απλά και αυτές είναι ντυμένες με moss χαχχααχαχαχαα🤪

 

κοιτα η αληθεια είναι πως όταν πας για φουλ φυτεμένο τα ψάρια έρχονται σε 2η μοίρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 20/8/2022 at 6:08 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Από την φώτο μου δίνει την εντύπωση ότι είναι μικρότερο ενυδρείο παντως.... μην παίρνεις τις μετρητής τα λόγια μου, μια που μιλάω για την προσωπική μου άποψη και όχι το τη γράφουν τα προφίλ των ψαριών... είναι και το σχήμα του ενυδρείου που δεν βοηθάει.... Τεσπα, άστο να ωριμάσει καλά και κάνε μια νέα δοκιμή αλλά προσωπικά θα έβγαζα το ανκιστρους για πολλούς και διάφορους λόγους.... 

 

@Rikαν θελεις και έχεις χρόνο πες μου σε παρακαλώ η δώσε μου ένα λινκ γιατί είναι τόσο φάουλ να έχω τον ανσιστρους στο ενυδρείο. Μιλάμε για αυτόν που λένε “sp” που φτάνει μαξ τα 10cm. Σε ρωτάω γιατί απο την μέρα που το έγραψες αυτό έχω προσπαθήσει να βρω έξτρα πληροφορίες αλλά δεν τα εχω καταφέρει. Δεν τον εχω βγάλει ακόμα γιατί πραγματικά με αγχώνει τι θα απογίνει το ενυδρείο με άλγες χωρις την ύπαρξη του που όλη μέρα τρωει αλλά προφανώς αν είναι προς την σωστή κατεύθυνση θα βγει . Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Link to comment
Share on other sites

Για τις αλγες παρε clithon. Αν σου επιβιωσουν θα με θυμηθεις

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Jester έγραψε:

Για τις αλγες παρε clithon. Αν σου επιβιωσουν θα με θυμηθεις

 


μεχρι στιγμής είμαι πολύ καλά από αλγες αλλά πάντα με τον ανσιστρους στο ενυδρείο . Έχω και καμπόσους οτοκινκλους αλλά από όσο βλέπω την δουλειά ο πρώτος την κάνει.. έχει φτάσει σε ένα 6μηνο από 4cm περίπου το διπλάσιο 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν οι οτο ζουν 6 μηνες μεσα και ζουν καλα αυτοι κανουν την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος thanos117 έγραψε:

 

@Rikαν θελεις και έχεις χρόνο πες μου σε παρακαλώ η δώσε μου ένα λινκ γιατί είναι τόσο φάουλ να έχω τον ανσιστρους στο ενυδρείο. Μιλάμε για αυτόν που λένε “sp” που φτάνει μαξ τα 10cm. Σε ρωτάω γιατί απο την μέρα που το έγραψες αυτό έχω προσπαθήσει να βρω έξτρα πληροφορίες αλλά δεν τα εχω καταφέρει. Δεν τον εχω βγάλει ακόμα γιατί πραγματικά με αγχώνει τι θα απογίνει το ενυδρείο με άλγες χωρις την ύπαρξη του που όλη μέρα τρωει αλλά προφανώς αν είναι προς την σωστή κατεύθυνση θα βγει . Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Καλημέρα Θάνο.... 

Πιστεύω έχουν ειπωθεί όλα περί του θέματος και μάλλον στο νετ δεν βλέπεις αυτά που σου έχουν επισημανθεί . Λίτρα, μήκος ενυδρείου, άμμος ή χαλίκι βυθός. Προφανώς τα συγκεκριμένα ψάρια ανέχονται αρκετά καλά τις μη βέλτιστες συνθήκες αλλά έχε στο νου σου πως στο μέλλον θα καταλάβεις καλύτερα τους λόγους. Ωστόσο εάν έχεις σκοπό να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο κράτα τον και απλά έχε στα υπόψιν τα όσα έχουμε συζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημέρα Θάνο.... 

Πιστεύω έχουν ειπωθεί όλα περί του θέματος και μάλλον στο νετ δεν βλέπεις αυτά που σου έχουν επισημανθεί . Λίτρα, μήκος ενυδρείου, άμμος ή χαλίκι βυθός. Προφανώς τα συγκεκριμένα ψάρια ανέχονται αρκετά καλά τις μη βέλτιστες συνθήκες αλλά έχε στο νου σου πως στο μέλλον θα καταλάβεις καλύτερα τους λόγους. Ωστόσο εάν έχεις σκοπό να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο κράτα τον και απλά έχε στα υπόψιν τα όσα έχουμε συζητήσει.


δηλαδη οι αντσιστρους είναι ιδανική επιλογή για φυτεμένο αλλά σε μεγαλύτερα ενυδρεία ; Μάλλον αυτό παρερμήνευσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

κοιτα αν οι οτο ζουν 6 μηνες μεσα και ζουν καλα αυτοι κανουν την δουλεια.


@Jester ζουν και βασιλεύουν . Είχα βάλει 8, μάλλον ο ενας χάθηκε τις πρώτες μέρες γιατί πάντα 7 μέτραγα αλλά ρε γμτ έχω χάσει 2 από άλμα! Το ενυδρείο είναι χωρις καπάκι 

Link to comment
Share on other sites

 

14 hours ago, thanos117 said:


δηλαδη οι αντσιστρους είναι ιδανική επιλογή για φυτεμένο αλλά σε μεγαλύτερα ενυδρεία ; Μάλλον αυτό παρερμήνευσα 

Κοιτα υπαρχει φυτεμένο και φυτεμένο. Σε ενα high tech με ευαισθητα και δυσκολα φυτά όχι δεν βαζεις ανσιστρους. Βαζεις λεπτεπιλεπτα ψαρια που δεν προκειται να κανουν ζημιά στο scape σου. Σε ενα φυτεμένο που εχεις πιο ανθεκτικά είδη και δεν σε ενοχλεί να χαλάσει και κανενα φυτό και βεβαια βαζεις ανσιστρακο.

4 hours ago, thanos117 said:


@Jester ζουν και βασιλεύουν . Είχα βάλει 8, μάλλον ο ενας χάθηκε τις πρώτες μέρες γιατί πάντα 7 μέτραγα αλλά ρε γμτ έχω χάσει 2 από άλμα! Το ενυδρείο είναι χωρις καπάκι 

Ειναι γκαζονομηχανές ρε. θα αρχισουν να ψοφανε αν ξεμείνεις απο αλγες. Σπανια τρωνε τροφες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνεχίζοντας την κουβέντα μιας μετα απο καιρο .

 

τελικά δεν θα αλλάξω ενυδρείο, θα μείνω στα 90 λίτρα. Έχει κατσει πολύ καλα εκει και μετα απο διαβούλευση με την σύζυγο αυτο αποφασισαμε

 

η τωρινή ψαροσύνθεση του ενυδρειου περα απο τους καθαριστές είναι ενα κοπάδι cardinal tetra και ένα ζευγαρι apistogramma cacatuoides

 

Η σκεψη μου λοιπον προσανατολίζεται στο κατα ποσο θα ηταν εφικτο και θα αξιζε τον κοπο να ξεστησω το ενυδρείο και αυθυμερον να αντικαταστησω το tropical soil με λευκη αμμο? γινεται αυτο?

 

Και δευτερον τι αμμο? 

 

Τα φυτα μου, hygrophila siamensis 53b και κριπτοκορίνες θα μπορουσαν να πανε εξισου καλα σε αμμο? Για τα μικροσοριουμ δεν ρωταω καν

 

 

Link to comment
Share on other sites

 αυτη η άμμος κάνει για αυτό που σκέφτομαι? Επίσης μια συσκευασία πιστεύετε θα φτάσει για 45χ45 επιφάνεια η θα χρειαστώ 2?

4B2B382D-92D0-40C7-8A92-40E3A759CDD5.thumb.jpeg.fc247c33d5d630ad77455eaad3fd7de0.jpeg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άμμο αγόρασα μια λευκή της dennerle με κόκκομέτρια 0,1 με 0,6. Ακριβούτσικη αλλά οκ για τα τόσο λίγα λίτρα μου ήθελα να πάω σε όσο πιο ασφαλές μονοπάτι μιας κ η συγκεκριμένη εταιρεια ειδικεύεται στα φυτά όποτε αντί να πληρώσω 5 σε μια μάντρα πλήρωσα 50 για να εγώ το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Προχωράω από την επόμενη εβδομάδα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,σε απλή χαλαζιακη άμμο διατηρώ κριπτοκορινες χρόνια υγειεστατες,δεν θα έχεις θέμα(όσο αφορά την άμμο πάντα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Φίλε μου καλησπέρα,σε απλή χαλαζιακη άμμο διατηρώ κριπτοκορινες χρόνια υγειεστατες,δεν θα έχεις θέμα(όσο αφορά την άμμο πάντα)


σε ευχαριστώ πολύ!

 

η αλλαγή σε άμμο με απασχολεί μόνο γιατί είναι το μόνο που θα αλλάξει κ μέχρι στιγμής πάνε σούπερ 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πουν οι πιο έμπειροι με ασφάλεια ίσως θα μπορούσες στην άμμο να βάλεις και καμία ταμπλέτα για λίπανση εφόσον κανείς την αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός . Και επίσης διάβασα σε άλλο ποστ ότι δεν πρέπει να βάζεις ότι ταμπλέτα ναναι σε άμμο για να μην πετρωσει. Όποτε αν έχει κάποιος την καλωσύνη να μας πει κ ποια ταμπλέτα 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

Έβαζα τα μπαλάκια της JBL σε άμμο παλιότερα χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

https://www.jbl.de/en/products/detail/2345/jbl-proflora-7-balls?country=us

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Έβαζα τα μπαλάκια της JBL σε άμμο παλιότερα χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

https://www.jbl.de/en/products/detail/2345/jbl-proflora-7-balls?country=us

thanks Κώστα!

 

αν και διάβαζα τώρα ότι τα συγκεκριμένα φυτά που έχω τρέφονται κυρίως από το φύλλωμα όποτε δεν είναι μαστ οι ταμπλέτες. ωστόσο θα τις έχω υπόψιν και αν δω μετά από κάνα μήνα ότι κάτι δεν πάει όπως αναμένουμε θα τις προσθέσω

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ναι, χρειάζεσαι λίπανση στην στήλη νερού, οι ταμπλέτες ειναι πιο χρήσιμες στην αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 21/8/2022 at 3:59 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Όταν με το καλό κάποια στιγμή βάλεις διοξείδιο τότε τα ξαναλέμε.... το να έχεις ένα ενεργό υπόστρωμα δεν είναι μονόδρομος για να έχεις ένα υγιές φυτεμένο. Επίσης εάν θέλουμε συγκεκριμένα ψάρια σκεφτόμαστε και το υπόστρωμα, ειδικά για κάποια είδη που έχουν άμεση συνάρτηση με το βυθό. Προσωπικά σου εύχομαι τα καλύτερα αλλά πιθανότατα θα έχεις πάλι προβλήματα και δεν μπορώ παρά να στο επισημάνω.... από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ο υπεύθυνος για το καλό του ενυδρείου του και τις οποίες συνέπειες. Καλή συνέχεια.... 

@Rik ένα χρόνο μετά. με αμμο από το Νοέμβρη και co2 εδώ και ενα μήνα . Οφείλω να σου πω πως έπρεπε να δω όσα μου έλεγες για να τα πιστέψω!

IMG_7360.jpeg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...