Jump to content

Αιόλου "απαρχή"


Aiolos

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

Αχ αυτά έχουν τα μικρά ενυδρεία, οι τιμές σε όλα μεταβάλλονται πολύ γρήγορα.
Άνοιξα το κλιματιστικό (μπλε γραμμή), θερμοκρασία χώρου, και άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία στο νερό του ενυδρείου (κόκκινη γραμμή), αλλά η κάθοδος της θα είναι πιο αργή.

2022-10-17 220802.png

Όπως το είπες, μικρά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2022 at 6:38 ΜΜ, το μέλος Aiolos έγραψε:

Βακτήρια, άλγες παραγωγή οξυγόνου, να κάπως έτσι έγινε και κατά τη δημιουργία της γης αλλά σε εκατομμύρια χρόνια και όχι σε μερικές μέρες που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

6848BA4B-9008-40DC-922B-3BBAC0594FE3.jpeg

14AFDD65-0D08-4920-9AC8-2DE5054F4D23.jpeg

3A1347CF-0490-4A04-9033-6952FCA4F7D9.jpeg

Πολύ ωραίες φώτο Βαγγέλη. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα παραπάνω χρησιμοποιώ δύο έξυπνες πρίζες της Reef Factory στους κυκλοφορητες για να πετύχω εναλλαγή στη ροή των ρευματων αλλά και στην ένταση τους.
Λειτουργούν εναλλάξ από 15 λεπτα, ο ένας είναι 900 L/h και ο άλλος 400 L/h.
Το αν θα αυξήσω αυτούς τους χρόνους θα το δω στη πράξη και στη πορεία.
Κάτι τέτοιο για τις αντλίες δεν είναι και ότι καλύτερο να ανάβουν και να σβήνουν κάθε 15 λεπτά η και περισσότερο  γιατί απλά δεν είναι κατασκευασμενες για να δουλεύουν έτσι, αλλά παρόλα αυτά το επιχειρω με τον φόβο ότι κάποια στιγμή μπορεί να χαλάσουν.
Σε βάθος χρόνου θα φανεί η αντοχή τους.

 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορίας συνέχεια.
Λόγω ότι στο ενυδρείο δεν θα βάλω σκληρά κοράλλια, άντε το πολύ κάποιο ευκολο LPS, κυρίως θα είναι μαλακά, οπότε αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στη κυκλοφορία του νερού.
Διαμόρφωσα το προγραμμα της κυκλοφορίας έτσι ώστε τις βραδινές ώρες να λειτουργεί μόνο ο ένας κυκλοφορητής, αυτός με τα 400 L/h.
Την ώρα που σβήνουν τα φώτα, εκεί κοντά θα σταματάει και η λειτουργία του "μεγάλου" 900L/h και θα αρχίσει να λειτουργεί πάλι το πρωί σε εναλλαγή των 15? λεπτών με τον δευτερο. 
Τονίζω ότι όλα αυτά είναι σκέψεις και θα φανεί αν υλοποιηθούν, η αν αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα τους αφού μπούνε οι ζωντανοί οργανισμοί.

 

Με λίγα λόγια προσπαθώ να προσομοιώσω με χρονοδιακόπτες αυτό που κάνουν οι ακριβοί waves makers στυλ (night mode) όσον αφορά την κυκλοφορία, επίσης με τον ίδιο τρόπο ανατολής δύσης όσον αφορά τα φώτα.
Ναι οκ δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά όσο και να απέχει κάτι είναι και αυτό.

 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει 20 μέρες και κύκλος του αζώτου έχει ολοκληρωθεί. Ως βακτήρια χρησιμοποίησα το Bio S της Aquaforest με μία σταγόνα κάθε 2 μέρες στα 23 λίτρα νερού που είναι το ενυδρείο. Ταυτόχρονα έριχνα και λίγη τροφή.
Σήμερα τα νιτρικά (ΝΟ3) είναι 25ppm ενώ νιτρώδη (ΝΟ2) και αμμωνία (ΝΟ3) μηδενίστηκαν μερικές μέρες πριν.
Αύριο θα κάνω μια μικρή αλλαγή νερού, 3-4 λίτρα και όχι μεγαλύτερη με τον φόβο μήπως και αρχίσει εκ νέου ο κύκλος λόγω ότι το ενυδρείο είναι πολύ φρέσκο και δεν έχει στρώσει ακόμη.
Επίσης τα διάτομα άρχισαν να υποχωρούν.
Όλο αυτό το διάστημα τα φώτα ήταν κλειστά και στο φίλτρο δεν υπήρχαν υλικά φιλτραρίσματος παρά μόνο σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και βιολογικό υλικο.

Θα το παρακολουθήσω κάποιες μέρες και αν οι μετρήσεις είναι καλές, δειλά δειλά θα μπει και κάποιο ζωντανό
Ευχαριστώ τον niknik που μου φρεσκάρισε τις γνώσεις, γιατί μετά από τόσα χρόνια είχα ξεχάσει ακόμη και τα πιο βασικά.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις αρχ;eς είχα τοποθετήσει ένα μικρό κομμάτι ζωντανού βράχου που είχε επάνω μερικά κεφάλια green star polyps.

Καθ όλη τη διάρκεια του κύκλου παρέμεινε κλειστό, αλλά παρόλα αυτά ζωντανό.
Σήμερα που τέλειωσε ο κύκλος άρχισε σιγά σιγά να ανοίγει.
Βρίσκεται πάνω σε ένα βραχάκι, απομονωμένο από τους υπόλοιπους βράχους και αυτό γιατί αναπτύσσεται σχετικά γρήγορα καλύπτοντας μεγάλες περιοχές.
Μπορεί να είναι όμορφο και με εντυπωσιακό πράσινο χρώμα, αλλά από ένα σημείο και μετά το λες και "παράσιτο"

PA200004.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη στο σπίτι του Βαγγέλη Τζηζ μετά από χρόνια έφερε καλά αποτελέσματα.
Σε πρώτη φάση του ζήτησα πίσω το ενυδρείο μου, δεν αρνήθηκε και μάλιστα ήταν πρόθυμος να με βοηθήση στο κουβάλημα, αλλά κατάλαβα ότι έκανε ψέματα πως βοηθάει οπότε μόνος μου δεν μπόρεσα να το πάρω.... ας είναι. 
Να ναι καλά όμως με αποζημίωσε μια χαρά με αυτά που μου χάρισε και τον υπέρ ευχαριστώ.

 

311274470_10228119469802751_8736034619043683296_n.jpg

PA220001.JPG

PA220002.JPG

PA220004.JPG

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

PA220003.JPG

PA220005.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

PA220006.JPG

PA220007.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπήκε και το πρώτο ψαράκι.... και 3 nassarius

large.300730769_Amblygobiusrainfordi.jpg.8a5b5b666000c4a3a9d6a4bf0fc6d529.jpg

 

gallery_1684_11_18326.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα ψύξης δεν είναι μόνο για το καλοκαίρι (που εκεί επιβάλλεται). αλλά και τον χειμώνα ειδικά όταν το ενυδρείο είναι μικρό και επηρεάζεται από την θερμοκρασία του χώρου.
Άναψα το κλιματιστικό προχθές να ζεστάνω τον χώρο και το νερό του ενυδρείου έφτασε κοντά στους 28 βαθμούς. Όταν το έχω κλειστό η θερμοκρασία του νερού είναι σταθερά στους 25.5
Τελικά έβαλα τον ανεμιστήρα δαπέδου να χτυπάει το ενυδρείο για να ρίξω την θερμοκρασία. Αλλά αυτό δεν είναι λύση.
Οπότε κατέφυγα σε πατέντα. Τέσσερα ανεμιστηράκια υπολογιστή, 12Χ12 εκατοστά 1200 στροφές το καθένα και δημιουργώντας ένα fan plate το τοποθέτησα πίσω από από το ενυδρείο σε απόσταση μερικών εκατοστών να χτυπάει το πίσω τζάμι.
Δεν υπήρχε η δυνατότητα να τοποθετηθούν στο καπάκι να φυσάνε το νερό, αλλά έτσι θα είχα περισσότερη εξάτμιση, οπότε τοποθετημένα εξωτερικά κάνουν μια χαρά τη δουλεια τους, χωρίς τον φόβο της εξάτμισης.
Από μόνα τους όμως δεν είναι δυνατόν να κάνουν σωστή δουλεια, χειροκίνητα εννοώ άναψτα/σβήστα. Οπότε να πως αυξάνεται το κόστος με την αγορά ενός Thermo control της ReefFactory. 
Έτσι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο χειμώνα (και ειδικά το) καλοκαίρι.
Τελικά αν και μικρό (ειδικά το μικρό) θέλει περισσότερη προσοχή και αυτό μεταφράζεται σε επιπλέον κόστος απ ότι υπολόγιζα.
Στο τέλος με τον εξοπλισμό που θα συγκεντρώσω θα είμαι σχεδόν έτοιμος για ένα μεγαλύτερο. Μωρέ λες?

Untitled-2.jpg

 

Τελικά όπως φαίνεται και από την καμπύλη της θερμοκρασίας όλα πάνε καλά.

 

Untitled-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μερικά ακόμη ζωντανά που προστέθηκαν
Οι γαρίδες είναι δύο

 

gallery_1684_7_22628.jpg

gallery_1684_7_42396.jpg

gallery_1684_7_93608.jpg

gallery_1684_7_161247.jpg

gallery_1684_11_192961.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα θα γεμίσεις και μετά τι κάνεις???

Link to comment
Share on other sites

α απλά είναι τα πράγματα και δύο τα τινά.

ή θα κάθομαι και και θα χαίρομαι τον μια χούφτα ύφαλό μου ή θα πάω σε κάποιο κάποιο μεγαλύτερο.
Για πες μου εσύ που ξέρεις καλά, τι πιστεύεις ότι θα κάνω?


Άλλωστε το όνειρό μου ξέρεις ποιο είναι....Untitled-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • wow 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο πρότζεκτ! 

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έρθει  η ώρα (αν έρθει ποτέ) μαζί θα το κάνουμε.

Αλλά για να το κάνω στη τελική του μορφή όπως το έχω στο μυαλό μου θα πρέπει να πουλήσω το σπίτι και μετά δεν θα έχω που να το βάλω. Χα χα χα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ράφια γεμίζουν σιγά σιγά...

61CDFEF1-F9F0-42DC-B541-55ED4B0F9E0C.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η υφαλική μου γωνία 

27F50BF3-292C-4A82-BDA0-36703DF34C51.jpeg

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

  Καλή αρχή!

  Τα σαλιγκαράκια της που ήρθαν με το βράχο αν δεν κάνω λάθος είναι collonistas.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα σημάδια κοραλλινης στον νεκρό βράχο έκαναν την εμφάνιση τους μετά από δυομιση μήνες 

E38B056A-9A6C-4F07-8D62-F8954175790B.jpeg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετά χρόνια όταν ξεκίνησε το ενυδρείο Genesis είχα δοκιμάσει τα προϊόντα της aquaforest που μόλις είχαν κυκλοφορήσει και έκανα ένα project με όλα τα προϊόντα

Μου είχε κάνει εντύπωση ότι το αλάτι της Reef salt είχε πάρα πολύ μαγνήσιο 1500 παρόλα αυτά στο καινούργιο ενυδρείο που ξεκίνησα τώρα είπα να δοκιμάσω παλι το ίδιο αλάτι μήπως και το είχε φτιάξει αλλά τίποτα μια απ’τα ίδια μαγνήσιο στα ύψη

Όποτε έχουμε αλλαγή πλάνου όσον αφορά το αλάτι tropic marine Pro Reef λοιπόν  με τις τιμές μέσα στα πλαίσια

F5FA3637-560B-4739-888F-269A4BB9CAC7.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Mg μετρησες και με τα δυο τα τεστ? (δηλ και με salifert και με reef factory?)

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποφάσισα να ξαναμπώ στο χορό, είπα ότι θα κάνω αυτό το μικρό ενυδρείο με αυτά που είχαν μείνει στην αποθήκη και που όντως ήταν επαρκή για να το υποστηρίξουν.
Στην πορεία, εκτός από τα άκρως απαραίτητα αγόρασα και έναν κοντρολερ θερμοκρασίας της Reef Factory και μπορώ να πω ότι μου έλυσε τα χέρια.
Έλα μου ντε που δεν ήμουν ευχαριστημένος με τον φωτισμό....εκτός που δεν έβλεπα τα χρώματα όπως θα ήθελα, δεν ήταν πλήρες το φάσμα, αλλά ούτε και σωστό, με αποτέλεσμα κάθε 3 ώρες να θέλουν καθάρισμα τα τζάμια από τις άλγες. Βεβαια είναι και νέο το ενυδρείο και λογικό είναι να περάσει όλα αυτα τα στάδια των αλγών, αλλά αυτό παραήταν μπελάς.
Έτσι αποφάσισα την αγορά ενός νέου φωτιστικού που υπερκαλύπτει τις ανάγκες ενός τόσο μικρού ενυδρείου, αλλά καλύπτει άνετα και μεγαλύτερο ενυδρείο....στο μέλλον. 
Απέκτησα το Reef flare Pro S Blue της Reef Factory και πραγματικά το ενυδρείο είναι πλέον άλλο πράγμα, σχεδόν άδειο ακόμη μεν, αλλά έστω αυτά τα λίγα που έχει τα κάνει να φαίνονται πιο εντυπωσιακά.
Πέραν τούτου μειώθηκε κατά πολύ το θέμα της άλγης στα τζάμια λόγω του σωστού φάσματος στον φωτισμό.
Καλά πάει αλλά έχει ακόμη δρόμο μπροστά του μέχρι να το φτάσω στο σημείο που θέλω....το αν θα σταματήσω σ αυτό ή σε κάτι μεγαλύτερο είναι κάτι που θα φανεί στην πορεία και είναι πολλοί οι παράγοντες που θα το καθορίσουν.
 

reef-flare-s-pro.jpg

IMG_1188.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Βαγγέλη, οιωνός για το επόμενο σιγά σιγά.Να το χαρείς. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι πάει ρε χαχαχαχ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...