Jump to content

Αιόλου "απαρχή"


Aiolos

Recommended Posts

Υπέροχο , βέβαια όπως όλοι μας ξεκινάς Low cost και καταλήγεις high Tech

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Υπέροχο , βέβαια όπως όλοι μας ξεκινάς Low cost και καταλήγεις high Tech

Ακριβώς αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουν να γεμίζουν τα ράφια απειλητικά....

IMG_1193.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικά ποστ πιο πίσω είχα αναφέρει για τους ανεμιστήρες ως εναλλακτικό τρόπο να ρίχνω την θερμοκρασία.
Η όλη διαδικασία της πτώσης ήταν σχετικά πολύ αργή γιατί οι ανεμιστήρες "χτυπούσαν" την πλάτη ενυδρείου και όχι την επιφάνεια του νερού γιατί θα είχα θέμα εξάτμισης.
Κατέφυγα πάλι σε ιδιοκατασκευή ενός ψυκτικό και λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε εδώ.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο απ ότι μόνο οι ανεμιστήρες, αλλά και πάλι είναι αργό διότι το έχω με πολύ χαμηλή ροή ώστε να προλαβαίνει να κρυώσει το νερό μέσα στο cooling block.
Κράτησα και τους ανεμιστήρες (μιας και υπήρχαν) πιο πολύ για να ψύχουν το τροφοδοτικό του ψυκτικό και όχι το ενυδρείο.

εικόνα_Viber_2022-11-16_10-49-52-834.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρόσθεσα ζωντανά ροτιφερς και κοπιποδα
Προσαρμογή για την θερμοκρασία και μετά προσαρμογή για την αλατοτητα με το μαρτύριο της σταγόνας....πολλές ώρες πάνω απο 3 !!!
Μετά μπλουμ στο ενυδρείο με κλειστά φώτα και κυκλοφορία.
Τα περισσότερα θα μείνουν ζωντανά και μετά θα σποικισουν το ενυδρείο, τουλάχιστον τα κοπιποδα

εικόνα_Viber_2022-11-17_15-58-32-138.jpg

εικόνα_Viber_2022-11-17_15-58-32-459.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σύνδρομα του νέου ενυδρείου...
Αφού εμφανίστηκε το κυανοβακτήριο και έκανε τον κύκλο του, μετά εμφανίστηκαν οι άλγες που τώρα βρίσκονται και αυτές προς στο τέλος τους, άρχισαν να καφετιάζουν και να βγαίνουν εύκολα.
Ταυτόχρονα είχα και μια έξαρση από bacterial bloom.... άντε λέω θα κάνει και αυτό το κύκλο του και θα περάσει. Αλλά συνεχίζει να με ταλαιπωρεί τρίτη βδομάδα τώρα, οπότε κατέφυγα στο να χρησιμοποιήσω UV-C λάμπα, μία 3 βατ της Aquael.
Στις φωτογραφίες θα δείτε την διαφορά σε λιγότερο από 12 ώρες χρήσης και πιστεύω ότι στο 48ώρο θα έχει ξεθολώσει.

Untitled-1.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει... στο 36ώρο
Άντε να τελειώνω και με τις άλγες να αρχίσει να παίρνει τον "σωστό" δρόμο σιγά σιγά

εικόνα_Viber_2022-11-20_10-53-32-168.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μέχρι τώρα οι αλλαγές νερού που έκανα γινότανε με νερό από σούπερ μάρκετ αλλά μ αυτό που ήταν με τη μέθοδο της αντίστροφης όσμωσης, όχι τα άλλα που γράφουν απλά "απιονισμενο".

Τώρα κατά πόσο ένα νερό του εμπορίου θα μπορούσε να είναι τόσο καθαρό και κατάλληλο για το ενυδρείο είναι άλλο θέμα, αλλά και στο παρελθόν που το είχα χρησιμοποιήσει σε μικρό ενυδρείο δεν φάνηκε να υπήρχε πρόβλημα.

Παρόλα αυτά σήμερα στον εξοπλισμό προστέθηκε και αντίστροφη όσμωση τεσσάρων σταδίων με 75ρα μεμβράνη.

Γαργαρο καθαρό νεράκι....

0AAE9DF4-5F83-4656-84AF-F937EF167C2A.jpeg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαι καθόλου συνεπείς στις απόψεις μου... ότι να ναι είμαι...
Είχα πει αρχικά ότι θα έχω μόνο μαλακά κοράλλια, στη πορεία μου χάρισε η Ναταλία ένα LPS και ζωάνθους (την ευχαριστώ δημόσια), αλλά μιας και το ενυδρείο πλέον μπορεί να υποστηρίξει και σκληρά, ε άντε ας βάλουμε και απ αυτά.
...ααα και ακόμη ένα ψαράκι...

Caulastrea furcata.jpg

Montipora Digitata.jpg

Nemateleotris magnifica.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάλι στην πατέντα έπεσα....ωραία πρακτική και αυτή.
Ένα USB φορητό κλιματιστικό της πλάκας βασικά, αλλά μια χαρά κρατάει δροσερό το μπουκαλάκι με το power elixir της aquaforest.
Την αρχική συσκευασία την έχω στο ψυγείο και στο ογκομετρικο μπουκαλάκι έχει δοσολογία 30 ημερών.
Από πάνω η αντλία της Reef Factory  Dosing pump Pro που ρίχνει 1ml σε καθημερινή βάση, τόσο αντιστοιχεί για τα λίτρα μου.
Στη βάση για το " ψυγειάκι" έβαλα και led για να βλέπω τα αποτελέσματα των τεστ.

Όμορφο συνολακι και έχει μια αισθητική συνέπεια πέρα από την πρακτική εφαρμογή.

Καλά η αντλία όλα τα λεφτά...τα σπάει.

93FD49E8-8D53-4741-A39F-BBCB3D073BD4.jpeg

0D84D604-55FD-4AD1-9E92-D9DA25CFED2E.jpeg

18DA0DFD-C72E-4108-A269-5F2CDF68ED32.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια ισορροπία σε νιτρικά / φωσφορικά οι άλγες άρχισαν να υποχωρουν...

Έγινε και ένα καλό κουμερα, αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν και άλλες.

Σκέφτηκα λοιπόν να αρχίσω να ταιζω το καβουρακι, ένας red mithrax βολταρει από σήμερα στο ενυδρείο και άρχισε αμέσως δουλειά.

214164BD-7D15-423F-B875-EF8E6D9EE463.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείτε ότι έλεγα ότι το ενυδρείο που ξεκίνησα θα είναι low budget....εμένα μου λες.
Άλλη μια περισταλτικη σήμερα.
Η μία ρίχνει 1ml AF Power Elixir και η άλλη η Pro 0.25 AF PO4+.
Tο θετικό της υπόθεσης είναι ότι ο εξοπλισμός δεν θα πάει χαμένος για το ενδεχόμενο ενός μεγαλύτερου ενυδρείου, αν και σε αυτό που έχω τώρα όλα αυτά φαντάζουν υπερβολικά.

74FD0A2A-D127-46B1-9ECB-6421B8DF4C9A.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απλή στην κατασκευή αλλά πολύ πρακτική πατέντα με κόστος 15 ευρώ.

Με ένα φλοτερ, ένα μπιπερ και ένα τροφοδοτικό των 12 βολτ, συναγερμός χαμηλής στάθμης για το δοχείο αναπληρωσης.

2F8FDBAE-B4CE-4F8B-A2C2-23CFD0991E23.jpeg

54D69DC1-11AE-42B2-AECE-4576E6603C23.jpeg

F3979354-A7DE-483D-B0FC-E3201A932C9C.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα με πείτε υπερβολικό και η αλήθεια είναι ότι είμαι...αλλά στην όλη φάση υπάρχει ένα σκεπτικό.
Ναι είναι υπερβολή όλος αυτός ο εξοπλισμός που πήρα μέχρι τώρα για ένα τόσο μικρό ενυδρείο αλλά από την νέα χρόνια υπάρχει σκέψη για ένα μεγαλύτερο στυλ drop, οπότε όλος αυτός ο εξοπλισμός στην ουσία αγοραζεται για μελλοντική χρήση και όταν θα έρθει η ώρα του μεγαλύτερου δεν θα μου έρθουν μαζεμένα όλα τα έξοδα.
Εγώ έτσι δικαιολογω τις υπερβολές μου, δεν ξέρω αν σας έπεισα για την αγορά ενός pH meter της Reef Factory 

8D4CA6EE-7FAC-44D7-A1C4-34A703C3AE77.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρό ενυδρείο, απότομες διακειμάνσεις και μεγάλα προβλήματα...
Γενικά έχω πρόβλημα με το pH...είναι υψηλό και αρχίζει να έχει αυξητικές τάσεις από νωρίς το απόγευμα. Λογικό είναι και έτσι γίνεται αλλά όταν αρχίσει και χτυπάει κάτι 8.60 κάτι 8.78 κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να βρεθεί το πρόβλημα και η λύση του.
Η πρώτη σκέψη ήταν ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας πράγμα που τελικά δεν ισχύει γιατί στο καλιμπράρισμα (που έγινε και πολλές φορές) έδινε σωστές μετρήσεις.
Τα πρώτα βήματα ήταν να του αλλάξω θέση, να μειώσω την ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού, να μειώσω την φωτοπερίοδο, αλλά παρόλα αυτά η μείωση του pH δεν ήταν σημαντική. 
Έτσι κατέφυγα σε άλλες ενέργειες που σου δίνει  η εφαρμογή Smart Reef σε συνδυασμό με τον εξοπλισμό της Reef Factory.
Άρχισα από σήμερα το εξής σε συνδυασμό τόσο με τη λειτουργία του skimmer αλλά και με την χρήση λευκού ξυδιού.
Έτσι λοιπόν δημιούργησα τρία action όπου όταν το pH αρχίσει να έχει ανοδικές τάσεις νωρίς το απόγευμα και μόλις πιάσει τα 8.30, σταματάει η λειτουργία του skimmer, όταν αρχίσει να πέφτει αργά το βράδυ η τα ξημερώματα και πέσει στο 8.20 αρχίζει και πάλι η λειτουργία του skimmer.
Αν παρόλο που είναι κλειστό το skimmer συνεχίζει να ανεβαίνει (και όντως ανεβαίνει), μόλις φτάσει στα 8.50 η μια από τις περισταλτικές ρίχνει 1ml ξύδι (1 ml μειώνει το pH κατά 0,3 στα 3.800 λίτρα)
Μέχρι στιγμής δείχνει να δουλεύει καλά.
Τώρα θα αρχίσω τις μετρήσεις σε νιτρικά και φωσφορικά μη τυχόν μου στεγνώσει το ενυδρείο. Στα φωσφορικά είμαι καλά, στα νιτρικά φτάνω 50 η και 75.
Για τα 23 λίτρα μου τα 6 ml ξίδι θα μου ρίξουν το pH κατά 0.3
Δοκιμές και μετρήσεις από εδώ και πέρα για να βρεθεί η χρυσή τομή pH / NO3 / PO4

1.jpg

2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρονιά, να χαίρεσαι το ενυδρείο σου!

Εγώ δεν μετράω  ph μόνο kh, γιατί το ph ανεβοκατεβαίνει στην διάρκεια της μέρας, κ εξαρτάται από το kh που το αναπληρώνει.

Μεχρι τώρα αυτό φαίνεται να δουλεύει σε μένα.

Το carbon dosing θέλει προσοχή γιατί εκτός της πτώσης του ph, υπάρχει και η πτώση φωσφορικών νιτρικών,που αν είναι απότομη δεν είναι καλό.

Επίσης όταν γίνεται overdosing υπάρχει ο κίνδυνος να έχουμε τροφοδότηση σε όλων των ειδών τις άλγες, μέχρι κυανό και dinos ,όλα εξαιτίας της ανισορροπίας που θα υπάρξει στα θρεπτικά κτλ.

Άρα ξεκινάμε πάντα με ελάχιστη δόση κ αυξάνουμε πολύ σιγά, κ όταν δούμε πρόβλημα μειώνουμε μέχρι να έχουμε ισορροπία 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Επίσης όταν γίνεται overdosing υπάρχει ο κίνδυνος να έχουμε τροφοδότηση σε όλων των ειδών τις άλγες, μέχρι κυανό και dinos

Ας ξεκαθαρισουμε..... κυανο δεν ειναι αλγη - ειναι βακτηριο, dinoflagellates ειναι πρωτοζωα. https://el.wikipedia.org/wiki/Πρωτόζωα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Εγώ δεν μετράω  ph μόνο kh, γιατί το ph ανεβοκατεβαίνει στην διάρκεια της μέρας, κ εξαρτάται από το kh που το αναπληρώνει.

Το ph που και που πρεπει να μετρας, πχ το πρωι  μεσημερι και βραδυ......Οταν σκανε αλγες στο ενυδρειο, και 10 ΚΗ να εχεις, θα εχεις το πρωι ph 7.6.....ή αν δεν αεριζεται καλα ο χωρος ή πχ εχεις τζακι,το ph μπορει να πεσει και κατω απο 7.4.....

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-09/rhf/

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, όπως το έγραψα εννοείται διαφορετικά από αυτό που ήθελα να πω, κυανοβακτήρια είναι αλλά για συντομία το λέμε κυανό κ dinoflagellates k τα λέμε dinos.

Τέλος πάντων η ουσία είναι προσοχή στο carbon dosing.

Ποτε δεν έχω μετρήσει ph όπως είπα, αλλά η λογική που είπα φαίνεται να δουλεύει στα ενυδρεία μου, δεν το προτείνω, εγώ έτσι το πάω μεχρι τώρα το αποτέλεσμα πάντως είναι καλό από την εικόνα των ενυδρείων μου.

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...