Jump to content

Αιόλου "απαρχή"


Aiolos

Recommended Posts

Και να που φτάσαμε στο ξεκίνημα.

Το τελικό στάδιο της αρχής.

Κάθε φορά που στηνω ενυδρείο σε αυτό το σημείο τα συναισθήματα είναι περίεργα, από την μία που δημιουργησες κάτι που θα ζωντανεψει και από την άλλη η αχαρη υπομονή μέχρι να γίνει.

Εμ και αυτό το τοπίο στην ομίχλη στυλ Αγγελόπουλου δεν το αντέχω.

0C65DFA9-0EFC-4BEF-B918-2914ABBBDC72.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ο όγκος του νερού είναι 25.5 λίτρα, βράχος 3 κιλά, αραγωνίτης 6 κιλά περίπου.

Η ρουτίνα που θα ακολουθήσω θα είναι κάθε 3 ή 4 ημέρες μια σταγόνα από βακτήρια AF Bio S για δύο εβδομάδες.

Οι μετρισεις που θα αρχίσω να κάνω σε μερικές μέρες θα δείξουν και την πορεία του κύκλου.

Από τεστ κλασσικά Salifert, αξία ανεκτιμητη.

Μπήκα στο site μετά από τόσα χρόνια και δεν άλλαξε τίποτα, ούτε μια ανανέωση στην εμφάνιση, το ίδιο και οι συσκευασίες που αν και το είχαμε συζητήσει τότε με τον ιδιοκτήτη να κάνουμε αλλαγές για να είναι αισθητικά πιο όμορφες, έμειναν στασιμες.

Κάτσε να του πω ένα γεια....

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο 24ωρο σήμερα και αυτή η Αγγελοπουλική ομίχλη έφυγε κατά πολύ.

Πρόσθεσα και λίγο ζωντανό βράχο με ότι ρίσκο και να σημαίνει αυτό, καλό η κακό...ας ελπισω για καλό.

Θα αρχίσω και μετρήσεις έτσι για να παρακολουθώ τον κύκλο του αζώτου, κυρίως για να φρεσκαρω αυτά που ξέχασα...

Από το φωτιστικό κάλυψα τα κόκκινα  και πράσινα και άφησα μόνο από ένα.

7E09D432-9462-40B7-904A-842E42CADC4D.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εξοπλισμό, Θερμοστάτης Aquael Platinum 25 watt, για κυκλοφορία Sicce Voyager Nano 1000 και όσον αφορά το φίλτρο, αυτό είναι ενσωματωμένο στο ενυδρείο και προς το παρόν έβαλα σφουγγάρι,  ενυδρειακό βαμβάκι και βιολογικό υλικό που είχα ετοιμάσει σε ενυδρείο που λειτουργούσε.

Στην πορεία και αφού ολοκληρωθεί ο κύκλος θα προστεθεί ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορο στις ανάλογες για τα λίτρα μου ποσότητες.
Η αντλία του φίλτρου είναι στα 350 L/h.

 

Untitled-3.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

 Αυτές τις δυο μέρες που είναι σε λειτουργεία και ο καιρός θυμίζει καλοκαίρι, ειδικά χθες που η θερμοκρασία ήταν υψηλή, το νερό έφτασε στους 27.5 βαθμούς κελσίου.
Όχι ότι θα υπήρχε πρόβλημα αφού είναι άδειο από ζωντανά, αλλά δοκίμασα με έναν ανεμιστήρα δαπέδου κοιτώντας προς το ενυδρείο να ρίξω την θερμοκρασία.
Όλο το βράδυ τον είχα και την κατέβασε στους 26.
Πρέπει να βρω λύση ή πατέντα για το ερχόμενο καλοκαίρι όταν θα έχουμε 35ρια και 40ρια.
Το δωμάτιο έχει κλιματιστικό αλλά σε περίπτωση που δεν επαρκεί θα στραφώ μάλλον σε ανεμιστηράκια προσαρμοσμένα στο καπάκι.
Κάποτε είχα ένα πολύ μικρό chiller που για το συγκεκριμένο ενυδρείο θα ήταν ότι πρέπει......
Όταν θα έρθει η ώρα θα ψάξω και αυτήν την περίπτωση, ενός μικρού ψυκτικού.
Αχ αυτα τα μικρά ενυδρεία με τις απότομες μεταβολές...
 

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι εμείς οι ρεφάδες είμαστε υπερβολικοί, άντε καλέ, υπερβολές !!!
Αλλά για να το λένε κάποια αλήθεια θα υπάρχει και τρανή απόδειξη είμαι εγώ !!!
Οι απλοί κλασικοί χρονοδιακόπτες για τον φωτισμό αντικαταστάθηκαν με έξυπνες πρίζες της Reef Factory και μέσω της εφαρμογής της μπορείς να κάνεις το χρονοδιάγραμμα του φωτισμού, αλλά κάνει και άλλα πράγματα, μέσω Wi Fi.
Επίσης προστέθηκε ακόμη ένας μικρός κυκλοφορητής στην άλλη πισω γωνία και δουλεύουν εναλλάξ ανά 15 λεπτά ο καθένας.
Οι κυκλοφορητές είναι συνδεδεμένοι και αυτοί σε έξυπνες πρίζες της ίδιας εταιρίας. 
Με αυτό ήθελα να πετύχω τόσο διαφορετική πορεία στα ρεύματα όσο και διαφορετική ένταση.
Άλλωστε πρότζεκτ είναι και οι πειραματισμοί επιτρέπονται....έστω και με υπερβολές.

Untitled-99.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα σημάδια από διάτομα στις κορυφές του βράχου.

(Φωτογραφία από πάνω)

 

484001B2-7C4C-4B92-9574-03B2A0C75217.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Τα πρώτα σημάδια από διάτομα στις κορυφές του βράχου.

(Φωτογραφία από πάνω)

 

484001B2-7C4C-4B92-9574-03B2A0C75217.jpeg

Έστησες κάμερα από νωρίς Βαγγέλη, αρχιναει φανερή ζωή! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργία, αν και σε έναν ζωντανό βράχο είχε 4-5 green polyps τα οποία ναι μεν είναι ζωντανά ακόμη αλλά παραμένουν κλειστά.

Θα δούμε αν θα επιβιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Δημιουργία, αν και σε έναν ζωντανό βράχο είχε 4-5 green polyps τα οποία ναι μεν είναι ζωντανά ακόμη αλλά παραμένουν κλειστά.

Θα δούμε αν θα επιβιώσουν.

Δεν πεθαίνουν αυτά... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τους χρονοδιακόπτες ημουν ετοιμος να το κανω και εγω, αλλα φοβήθηκα μηπως το on-off τους ριξει την απόδοσή τους ή ακομα και να καουν.

Εγω το ξεκίνησα να το κανουν 3 φορες την ημερα σαν εναλλαγή ρευμάτων αλλα φοβήθηκα τις αντλίες με το σκεπτικό οτι οι wave makers ισως ειναι με υλικά που να αντέχουν το on-off.  (Αν και αν πάρουμε για  παράδειγμα τις Jebao , σε 1 με 1,5 χρονο έβγαιναν off) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν πεθαίνουν αυτά... 

θυμαμαι τα εχω ψοφησει στην αρχη. Το μόνο ζωντανο, που αντεξε τότε με ΝΟ2=1, ηταν ενα sunny d ζωας απο το ενυδρειο του Ορεστη. Απο τότε εχω δωσει 3-4 κιλα απ αυτα :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Καλή επιτυχία!

Τα power switch δεν ξέρω αν τα είχες αλλά έχει και η SonOff σειρά αρκετά καλούδια με υποστήρηξη WiFi ακόμα και ελεγκτή θερμοκρασίας σε λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

θυμαμαι τα εχω ψοφησει στην αρχη. Το μόνο ζωντανο, που αντεξε τότε με ΝΟ2=1, ηταν ενα sunny d ζωας απο το ενυδρειο του Ορεστη. Απο τότε εχω δωσει 3-4 κιλα απ αυτα :D

Για όλα υπάρχει πρώτη φορά χαχαχα. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2022 at 10:11 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αυτο με τους χρονοδιακόπτες ημουν ετοιμος να το κανω και εγω, αλλα φοβήθηκα μηπως το on-off τους ριξει την απόδοσή τους ή ακομα και να καουν.

Εγω το ξεκίνησα να το κανουν 3 φορες την ημερα σαν εναλλαγή ρευμάτων αλλα φοβήθηκα τις αντλίες με το σκεπτικό οτι οι wave makers ισως ειναι με υλικά που να αντέχουν το on-off.  (Αν και αν πάρουμε για  παράδειγμα τις Jebao , σε 1 με 1,5 χρονο έβγαιναν off) 

Σίγουρα υπάρχει αυτός ο φόβος.

Το ξεκίνησα εδώ και κάποιες μέρες, στη πορεία θα φανούν τα αποτελέσματα και οι αντοχές τους.

Αν καεί κάποια θα γίνει η αντικατάσταση της και τις βγάλω από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ο κύκλος του αζώτου δεν ολοκληρώθηκε, η αμμωνία είναι στο 1.5 και άρχισε η κάθοδος της, παρόλα αυτά κάποια ζωντανά έκαναν την εμφάνιση τους που ήταν κρυμμένα στον ζωντανό βράχο.

4-5 από κάποιο είδος σαλιγκαριου και μερικά αμφιποδα.

F997D598-8779-4975-B584-E0846BA84056.jpeg

8C698A75-8D36-4F08-87DA-92183E179C39.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να το δεις όπως θες !

Και να το χαρείς όσο δε πάει!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλάκι θα το κάνω σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε διάτομα!!!

A432769C-3F06-47A8-B0DC-87DAE837DF4B.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι ηλεκτρολογικός πίνακας, αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

EB0452A9-701D-4EDB-98A2-2AD321802B37.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνθήκες φωτισμού
Οι μετάβαση στις φωτιστικές συνθήκες είναι αποτέλεσμα βιντεο μοντάζ, στην πραγματικότητα δεν γίνονται σταδιακά όπως φαίνεται στο βίντεο.
Οι χρόνοι ελέγχονται από "έξυπνες πρίζες" της  Reef Factory μέσω της εφαρμογής της.
Για το βράδυ υπάρχει ένα μπλε led και μένει συνέχεια αναμμένο, όπου μαζί μ αυτό οι φωτιστικές συνθήκες είναι τέσσερις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μπλε εννοείς γιατί υπάρχουν 2 στάδια με μπλε....

Αυτό ας πούμε του ξημερωματος και αυτό του φεγγαριού.

Το δεύτερο ναι μένει αναμμένο συνέχεια αλλά ο φωτισμός του είναι πολύ χαμηλός και ίσα ίσα που φωτίζει το ενυδρείο για να μη φαίνεται ένα σκοτεινό και μαύρο κουτί όταν και τα φώτα δου δωματίου είναι κλειστά.

Σε όλα μου τα ενυδρεία που είχα στο παρελθόν πάντα είχα ένα απλό μπλε led που αναβε το βράδυ.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια, άλγες παραγωγή οξυγόνου, να κάπως έτσι έγινε και κατά τη δημιουργία της γης αλλά σε εκατομμύρια χρόνια και όχι σε μερικές μέρες που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

6848BA4B-9008-40DC-922B-3BBAC0594FE3.jpeg

14AFDD65-0D08-4920-9AC8-2DE5054F4D23.jpeg

3A1347CF-0490-4A04-9033-6952FCA4F7D9.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά έχουν τα μικρά ενυδρεία, οι τιμές σε όλα μεταβάλλονται πολύ γρήγορα.
Άνοιξα το κλιματιστικό (μπλε γραμμή), θερμοκρασία χώρου, και άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία στο νερό του ενυδρείου (κόκκινη γραμμή), αλλά η κάθοδος της θα είναι πιο αργή.

2022-10-17 220802.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...