Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 11 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Μήπως έχεις αμμωνία;

Εχω αμμωνία ναι 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Εχω αμμωνία ναι 

Τζαμπα ριχνεις το stress coat. Κανε ακομα μια αλλαγη νερου 40-50% με prime και μην ταιζεις τα ψαρια  για 2 μερες. Δεν θα παθουν τιποτα απο ελλειψη τροφης.

Απο αμμωνια θα τα στειλεις σε ψαροπαραδεισο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τζαμπα ριχνεις το stress coat. Κανε ακομα μια αλλαγη νερου 40-50% με prime και μην ταιζεις τα ψαρια  για 2 μερες. Δεν θα παθουν τιποτα απο ελλειψη τροφης.

Απο αμμωνια θα τα στειλεις σε ψαροπαραδεισο.

Ήδη τα ταΐζω αρεα. Η αμπούλα για την αμμωνία θα βοηθούσε; γειά έβαλα μια στην αρχη που μου προτάθηκε τώρα βέβαια έχω ανεβάσει αρκετή 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Η αμπούλα για την αμμωνία θα βοηθούσε;

Αμπούλα? Prodibio Stop Ammo?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Αμπούλα? Prodibio Stop Ammo?

Ναι αυτή εννοώ 

Link to comment
Share on other sites

Είχες ξανά ρίξει και ανέβασε και πάλι αμμωνία? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Είχες ξανά ρίξει και ανέβασε και πάλι αμμωνία? 

Καλημέρα! Ναι έριξα στην αρχη κ εχω ακομα αρκετή. Βέβαια είμαι στις 18 μέρες πού το τρέχω με ψάρια μέσα.. 

Link to comment
Share on other sites

Saecm stability σε βάθος χρόνου θα είσαι οικονομικότερα, από αμπούλες...

Μήπως καθάρισες φίλτρο πρόσφατα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Saecm stability σε βάθος χρόνου θα είσαι οικονομικότερα, από αμπούλες...

Μήπως καθάρισες φίλτρο πρόσφατα?

Ξεπλυνα λίγο τα σφουγγαράκια σε νερό ενυδρείου. Έβαλα στις τελευταίες αλλαγές jbl βακτήρια αλλά τώρα θα πάρω πάλι stability. 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το tetra safe start ,το έχει το aquario. Ή θα βάλεις αγγελία μπόλι να βρεθεί κάποιος κοντά στην περιοχή σου να ξεμπερδεύεις.

Όσον αφορά το ψαράκι στην φωτογραφία αυτός ο χρωματισμός συνήθως προκύπτει από αιμομιξία αλλά πέρα απ'αυτό η αμμωνία δυστυχώς είναι το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Θα πάρεις το tetra safe start ,το έχει το aquario. Ή θα βάλεις αγγελία μπόλι να βρεθεί κάποιος κοντά στην περιοχή σου να ξεμπερδεύεις.

Όσον αφορά το ψαράκι στην φωτογραφία αυτός ο χρωματισμός συνήθως προκύπτει από αιμομιξία αλλά πέρα απ'αυτό η αμμωνία δυστυχώς είναι το πρόβλημα 

Θα ξεκινήσω με το tetra safe. Api melafix να βάλω για το guppy; η θα στείλω κ τα υπόλοιπα; 

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε πρώτα τον κύκλο και βλέποντας μέσα στην βδομάδα που μας έρχεται τι θα κάνεις με τα ψαράκια.. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Φτιάξε πρώτα τον κύκλο και βλέποντας μέσα στην βδομάδα που μας έρχεται τι θα κάνεις με τα ψαράκια.. 

Οκ ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Saecm stability σε βάθος χρόνου θα είσαι οικονομικότερα, από αμπούλες...

Μήπως καθάρισες φίλτρο πρόσφατα?

δεν ειναι το ιδιο με stop ammo

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελια, δεν ειναι και τόσο βαρετο να κάνεις αλλαγη νερου. :) Εγω το εχω για πρωινο καφε, παρα που για να αλλαξω νερο στο θαλασσινο,  μου παιρνει πολυ παραπανω χρόνο, απ οτι αν θα γεμιζα απο την βρυση..... Μακαρι να γινοταν 😆 . Αν δεν φτανει μια αλλαγη, κανε 2,3,4.... μεχρι να πεσει η αμμωνια. Δεν ειπαμε στην αρχη, οτι πρεπει να κάνεια συχνες αλλαγες νερου? Στο ποστ #4 γραφει μερα παρα μερα.....

Νομιζεις καλυτερα ειναι να ριχνεις φαρμακα μεσα.........

Σαν τις αλλαγες νερου δεν εχει, ρωτησε όποιον θελεις .....:)

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ευαγγελια, δεν ειναι και τόσο βαρετο να κάνεις αλλαγη νερου. :) Εγω το εχω για πρωινο καφε, παρα που για να αλλαξω νερο στο θαλασσινο,  μου παιρνει πολυ παραπανω χρόνο, απ οτι αν θα γεμιζα απο την βρυση..... Μακαρι να γινοταν 😆 . Αν δεν φτανει μια αλλαγη, κανε 2,3,4.... μεχρι να πεσει η αμμωνια. Δεν ειπαμε στην αρχη, οτι πρεπει να κάνεια συχνες αλλαγες νερου? Στο ποστ #4 γραφει μερα παρα μερα.....

Νομιζεις καλυτερα ειναι να ριχνεις φαρμακα μεσα.........

Σαν τις αλλαγες νερου δεν εχει, ρωτησε όποιον θελεις .....:)

Η αλήθεια είναι ότι τις κάνω ανα 2 μέρες. Προσπαθούμε αρκετά άλλα έιναι κ η δουλειά στην μέση.αν είχα διαβάσει πριν τα βάλω τα πράγματα θα ήταν πιο απλά. Τώρα τρέχω μετά την δουλειά να φτιάξω μια το νερό μια να μετρήσω να τα παρακολουθήσω λιγο να δω πως πάνε τα Να συνεχίσω κ την καθημερινότητα. Την πάτησα κ εγω όπως πολλοί κ παλεύω τώρα να τα σώσω😞

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μηπως έχει κανείς το φίλτρο bioflow super filter της juwel? 

Εχω βγάλει το πράσινο φίλτρο το εχω βάλει πιο ψηλά κ το έχω αντικατάστησει με μακαρόνι από την 2η εβδομάδα. Σε κάθε αλλάγη κάνει θόρυβο σαν να μαγκωνει η να μην ρουφάει κ είναι αρκετά δυνατός ο ήχος. Αν κάποιος έχει πάθει κάτι ανάλογο να μ δώσει τα φώτα του!! 😬😬 

Κάνω αλλαγή δουλεύει κανονικά κ μετα απο ώρες ξεκινάει από ο θόρυβος 

 

Screenshot_2022-11-23-08-30-23-511_com.android.chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

Αυτά φουρανε νερό από κάτω και κάνει κύκλο , το βγάζεις από την μπριζα όταν αλλάζεις νερό ? Ο θόρυβος μπορεί να κραδασμοι επειδή πέφτει η στάθμη , η να είναι βρώμικο και να μπουκωνει , καθαρισμός σωλήνα , ρότορα και μετά καλό κούμπωμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Καλημέρα! Μηπως έχει κανείς το φίλτρο bioflow super filter της juwel? 

Εχω βγάλει το πράσινο φίλτρο το εχω βάλει πιο ψηλά κ το έχω αντικατάστησει με μακαρόνι από την 2η εβδομάδα. Σε κάθε αλλάγη κάνει θόρυβο σαν να μαγκωνει η να μην ρουφάει κ είναι αρκετά δυνατός ο ήχος. Αν κάποιος έχει πάθει κάτι ανάλογο να μ δώσει τα φώτα του!! 😬😬 

Κάνω αλλαγή δουλεύει κανονικά κ μετα απο ώρες ξεκινάει από ο θόρυβος 

 

Screenshot_2022-11-23-08-30-23-511_com.android.chrome.jpg

ΑΠΌ ΠΆΝΩ  ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΆΤΩ  ΚΆΝΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ ΤΟ ΝΕΡΌ.Καλά είναι να μπει κάτω κάτω το βιολογικό υλικό και τα υπόλοιπα σφουγγάρια πάνω πάνω. Δηλαδή από κάτω προς τα πάνω βιολογικό υλικό, ενυδρειακό βάμβακι, σφουγγάρι M ,σφουγγάρι L. Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, δοκίμασε να καθαρίσεις την προπέλα της αντλίας και τσέκαρε να έχει μπει σωστά η αντλία και τα λάστιχα να είναι στην θέση τους.  Μερικές φορές κάνει θόρυβο από το καπάκι πάνω πάνω που ακουμπάνε τα καλώδια από την αντλία και του θερμαντήρα. 

 

Το βιολογικό υλικό καλά είναι να μπαίνει μέσα τούλι.👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ έχω το ίδιο σε μεγάλο .

Αν δε το βγάλεις από την πρίζα και κατέβει πολύ χαμηλά το νερό στην αλλαγή κάνει φασαρία .

Εμένα που δεν ξεκίναγε μερικές φορές μετά από την αλλαγή και εκανε φασαρία είχε πιάσει βρομιά η προπέλα !!! .

Λογικά θα είναι ιδια λογική

 

https://www.youtube.com/watch?v=DVbcdhfFfmA&t=279s

 

Επίσης αυτο που λέει ο ταξιάρχης και θα κρατάει περισοτερο καιρό !!!  

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Αυτά φουρανε νερό από κάτω και κάνει κύκλο , το βγάζεις από την μπριζα όταν αλλάζεις νερό ? Ο θόρυβος μπορεί να κραδασμοι επειδή πέφτει η στάθμη , η να είναι βρώμικο και να μπουκωνει , καθαρισμός σωλήνα , ρότορα και μετά καλό κούμπωμα. 

Όχι δεν το βγάζω από την πρίζα. Ο θόρυβος ξεκινάει αφού το γεμίσω πάλι μετά από κάποιες ώρες. Το τραβάω λίγο κ μετα σταματάει. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που αρχίζει 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου συντονίζει από τους κραδασμούς και μενα στο Μ μοντέλο κάνει το ίδιο κάπου κάπου και άλλα το κουμπωνω καλύτερα  . Όταν αλλάζεις νερό σε αυτά να το βγάζεις από την μπριζα γιατί αν δεν ρουφάνε αρκετό νερό ανεβάζουν θερμοκρασία τα μοτέρ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Καλησπέρα, εγώ έχω το ίδιο σε μεγάλο .

Αν δε το βγάλεις από την πρίζα και κατέβει πολύ χαμηλά το νερό στην αλλαγή κάνει φασαρία .

Εμένα που δεν ξεκίναγε μερικές φορές μετά από την αλλαγή και εκανε φασαρία είχε πιάσει βρομιά η προπέλα !!! .

Λογικά θα είναι ιδια λογική

 

https://www.youtube.com/watch?v=DVbcdhfFfmA&t=279s

 

Επίσης αυτο που λέει ο ταξιάρχης και θα κρατάει περισοτερο καιρό !!!  

 τελείωνω την αλλαγή κ μετα κάνει τον θόρυβο από αρκετή ώρα! Το θέμα είναι ότι έχω σκοπό να λείψω για να μέρες φαντάζεσαι τι θα παθουν τα ζωντανά 2 μέρες με αυτό τον θόρυβο; ψάχνω να βρω τι φταίει για να μην συμβεί όσο λείπω.. 😔 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

ΑΠΌ ΠΆΝΩ  ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΆΤΩ  ΚΆΝΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ ΤΟ ΝΕΡΌ.Καλά είναι να μπει κάτω κάτω το βιολογικό υλικό και τα υπόλοιπα σφουγγάρια πάνω πάνω. Δηλαδή από κάτω προς τα πάνω βιολογικό υλικό, ενυδρειακό βάμβακι, σφουγγάρι M ,σφουγγάρι L. Δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, δοκίμασε να καθαρίσεις την προπέλα της αντλίας και τσέκαρε να έχει μπει σωστά η αντλία και τα λάστιχα να είναι στην θέση τους.  Μερικές φορές κάνει θόρυβο από το καπάκι πάνω πάνω που ακουμπάνε τα καλώδια από την αντλία και του θερμαντήρα. 

 

Το βιολογικό υλικό καλά είναι να μπαίνει μέσα τούλι.👍

Πότε δεν κατάλαβα γιατί προτείνει αυτή την διάταξη η juwel , στην αρχή έβαζα όπως το έλεγε και σε 2 μέρες το βαμβάκι μπουκωνει τόσο που δεν είχε καλή ροή και το ενυδρείο γεμάτο σωματίδια . Μόλις άλλαξα την διάταξη όλα τέλεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...