Jump to content

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Κάπου συντονίζει από τους κραδασμούς και μενα στο Μ μοντέλο κάνει το ίδιο κάπου κάπου και άλλα το κουμπωνω καλύτερα  . Όταν αλλάζεις νερό σε αυτά να το βγάζεις από την μπριζα γιατί αν δεν ρουφάνε αρκετό νερό ανεβάζουν θερμοκρασία τα μοτέρ. 

Λοιπόν σήμερα που εχω αλλαγή θα το κάνω με κλειστό μήπως φταει αυτό. Κ εγώ πιστεύω ότι κατι πιάνεται απλα όπως ανέφερα κ στον φίλο έχω σκοπό να λείψω κ φοβαμαι μην τρελαθουν τα ζωντανά από τον θόρυβο. Μήπως να βάλω κάτι ανάμεσα να μην ακουμπάνε πίσω τα σφουγγαράκια κ το δυχτακι; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Λοιπόν σήμερα που εχω αλλαγή θα το κάνω με κλειστό μήπως φταει αυτό. Κ εγώ πιστεύω ότι κατι πιάνεται απλα όπως ανέφερα κ στον φίλο έχω σκοπό να λείψω κ φοβαμαι μην τρελαθουν τα ζωντανά από τον θόρυβο. Μήπως να βάλω κάτι ανάμεσα να μην ακουμπάνε πίσω τα σφουγγαράκια κ το δυχτακι; 

Φυσικά πάντα στην αλλαγη νερου κλείνουμε τα πάντα φίλτρο, θερμαντήρα, κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Λοιπόν σήμερα που εχω αλλαγή θα το κάνω με κλειστό μήπως φταει αυτό. Κ εγώ πιστεύω ότι κατι πιάνεται απλα όπως ανέφερα κ στον φίλο έχω σκοπό να λείψω κ φοβαμαι μην τρελαθουν τα ζωντανά από τον θόρυβο. Μήπως να βάλω κάτι ανάμεσα να μην ακουμπάνε πίσω τα σφουγγαράκια κ το δυχτακι; 

Το φίλτρο ρουφάει από τις γρίλιες και το νερό κατεβαίνει κάτω , και μπαίνει από κάτω μετά σε μια σχισμή και ανέβαινει στην αντλία . Οπότε δεν παίζει πολύ ρόλο με  τα σφουγγάρια . Επίσης δες αν θέλουν καθάρισμα τα σφουγγάρια γιατί μπορεί και λόφο κακής ροής να το κάνει . 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Πότε δεν κατάλαβα γιατί προτείνει αυτή την διάταξη η juwel , στην αρχή έβαζα όπως το έλεγε και σε 2 μέρες το βαμβάκι μπουκωνει τόσο που δεν είχε καλή ροή και το ενυδρείο γεμάτο σωματίδια . Μόλις άλλαξα την διάταξη όλα τέλεια .

Πως τα έχεις βάλει; γτ κ εμένα μου βρωμιζει το νερό κ το βαμβάκι έχει γίνει χάλια κ είναι μόλις 4 ων εβδομάδων το ενυδρείο. Το σκέφτηκα κ για την διάταξη 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προσέξη αν βγάζει σωστα νερό οταν κανε την φασαρία ?

πιστευω οτι πέρνει αέρα και γιαυτό κανει το θορυβο , αν γυρνάει το νερο δυσκολα θα παθουν κάτι τα ψαρια απο τον ήχο αλλά αν δεν γυρνάει θα εχεις θέμα.

Επίσης αέρα οσο εχει νερό δε θα πάρει !!! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Φυσικά πάντα στην αλλαγη νερου κλείνουμε τα πάντα φίλτρο, θερμαντήρα, κτλ

Α τέλεια! Δεν μου φάνηκε φυσικό οπότε το κάνω με ανοιχτα όλα 😔😮💨😮💨

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Πως τα έχεις βάλει; γτ κ εμένα μου βρωμιζει το νερό κ το βαμβάκι έχει γίνει χάλια κ είναι μόλις 4 ων εβδομάδων το ενυδρείο. Το σκέφτηκα κ για την διάταξη 

Όπως είπε ο φίλος Ταξιάρχης . υλικό κάτω κάτω , βαμβάκι και μετά από το πιο ψιλό στο πιο χοντρο σφουγγάρι .

Η λογική είναι ότι πας από την ήπια στην έντονη φιλτρανση μηχανική και μετά πάει στην βιολογια . 

 

Επίσης να είναι το νερό πάντα στην ελάχιστη στάθμη που λέει το αυτοκόλλητο. 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Α τέλεια! Δεν μου φάνηκε φυσικό οπότε το κάνω με ανοιχτα όλα 😔😮💨😮💨

Θα μπορούσε να γίνει και ζημιά ακόμα και να σπάσει ο θερμαντήρας και να καεί η αντλία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εχεις προσέξη αν βγάζει σωστα νερό οταν κανε την φασαρία ?

πιστευω οτι πέρνει αέρα και γιαυτό κανει το θορυβο , αν γυρνάει το νερο δυσκολα θα παθουν κάτι τα ψαρια απο τον ήχο αλλά αν δεν γυρνάει θα εχεις θέμα.

Επίσης αέρα οσο εχει νερό δε θα πάρει !!! 

 

Φίλε Παναγιώτη δεν 3χω δει η αλήθεια είναι γτ μ το κάνει συνέχεια μέσα στην νύχτα κ είμαι στον ύπνο θα το παρακολουθήσω τώρα όμως ίσως επειδή δεν το κλείνω όσο κάνει αλλαγή να παίρνει αέρα 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα μπορούσε να γίνει και ζημιά ακόμα και να σπάσει ο θερμαντήρας και να καεί η αντλία 

Πάλι καλά που είσαστε κ εσείς κ μας βοηθάτε εμάς τους άσχετους 😔 θα είμαι πιο προσεκτικη.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Πως τα έχεις βάλει; γτ κ εμένα μου βρωμιζει το νερό κ το βαμβάκι έχει γίνει χάλια κ είναι μόλις 4 ων εβδομάδων το ενυδρείο. Το σκέφτηκα κ για την διάταξη

Επίσης το ποσό βρωμιζει το φίλτρο είναι θέμα υχθειοφορτισης ...

Εγώ με τα χρυσόψαρα στις 2 βαριά 3 βδομάδες καθαρίζω φίλτρο .

 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Φίλε Παναγιώτη δεν 3χω δει η αλήθεια είναι γτ μ το κάνει συνέχεια μέσα στην νύχτα κ είμαι στον ύπνο θα το παρακολουθήσω τώρα όμως ίσως επειδή δεν το κλείνω όσο κάνει αλλαγή να παίρνει νερό 

Όσο κάνεις αλλαγή νερού και πέφτει η σταθμοί του νερού τότε αρχίζει και περνάει αέρας στο φίλτρο. Εκεί αρχίζει και το πρόβλημα. Μετά θα βγάζει φυσαλίδες συνέχεια στο νερό και να κάνει θόρυβο. Για αυτό κλείνουμε φίλτρα κτλ και μόλις κάνουμε αλλαγή τότε βάζουμε ξανά σε λειτουργία τα πάντα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να βάλω από κάτω προς τα πάνω βαμβάκι, άνθρακα, μπλε Σφουγγαρι κ μακαρόνι; αν κατάλαβα καλά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Να βάλω από κάτω προς τα πάνω βαμβάκι, άνθρακα, μπλε Σφουγγαρι κ μακαρόνι; αν κατάλαβα καλά; 

Κάτω κάτω Μακαρονι , βαμβάκι , τα 2 σφουγγάρια τα πυκνά που ήταν κάτω και πριν  και μετά το πράσινο και το αραιό μπλε .  

 

Ο άνθρακας αν δεν έχεις φάρμακα κτλ δεν ξέρω αν κάνει κάτι .εγώ τον έχω βγάλει.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Να βάλω από κάτω προς τα πάνω βαμβάκι, άνθρακα, μπλε Σφουγγαρι κ μακαρόνι; αν κατάλαβα καλά; 

Από κάτω προς τα πάνω.  Βιολογικό υλικό,  (χημική φιλτρανση )αν έχεις ενυδρειακό βάμβακι, σφουγγάρι M,σφουγγάρι L .Δες το βίντεο και θα καταλάβεις. 

 

https://youtu.be/aFXsFNApU-U

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Πότε δεν κατάλαβα γιατί προτείνει αυτή την διάταξη η juwel , στην αρχή έβαζα όπως το έλεγε και σε 2 μέρες το βαμβάκι μπουκωνει τόσο που δεν είχε καλή ροή και το ενυδρείο γεμάτο σωματίδια . Μόλις άλλαξα την διάταξη όλα τέλεια .

Πιστεύω για να υπάρχει κατανάλωση στα υλικά της( εταιρείας) 😉

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να τον βγάλω τον άνθρακα τέλειος; είχα βάλει stress coat αλλά λογικά με τόσες αλλαγές πιστεύω θα έχει φύγει. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Να τον βγάλω τον άνθρακα τέλειος; είχα βάλει stress coat αλλά λογικά με τόσες αλλαγές πιστεύω θα έχει φύγει. 

Σε τι φάση βρίσκεται το ενυδρείο? Στρώσιμο, θεραπεία με φάρμακα?

Τον άνθρακα χρησιμοποιούμε συνήθως 

1) Για αφαίρεση φάρμακον μετά από θεραπεία κτλ.

2) Κακή οσμή στο ενυδρείο 

3) ΝΑΙ βοηθά στο κρύσταλλο ΝΕΡΌ αλλά πρέπει να τον αφαιρέσουμε μετά από 2 εβδομάδες περίπου γιατί ότι τραβάει ο άνθρακας τα αποβάλει μετά μέσα πάλι στο νερό 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Σε τι φάση βρίσκεται το ενυδρείο? Στρώσιμο, θεραπεία με φάρμακα?

Τον άνθρακα χρησιμοποιούμε συνήθως 

1) Για αφαίρεση φάρμακον μετά από θεραπεία κτλ.

2) Κακή οσμή στο ενυδρείο 

3) ΝΑΙ βοηθά στο κρύσταλλο ΝΕΡΌ αλλά πρέπει να τον αφαιρέσουμε μετά από 2 εβδομάδες περίπου γιατί ότι τραβάει ο άνθρακας τα αποβάλει μετά μέσα πάλι στο νερό 

 

Είναι στο στρώσιμο τα ψαράκια μου ήταν πολύ νευρικα οπότε πρόσθεσα λίγο stess coat να τα βοηθήσω την Δευτέρα. Αλλα αλλαγές κάνω κάθε μέρα. Οπότε έγινε. Άνθρακας εκτός! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδια!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-100: καλησπέρα!!

Το cory μου παρατήρησα ότι είναι φουσκωμένη η κοιλιτσα του σήμερα :waaa:

IMG_20221125_195546.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2022 at 11:05 ΠΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Από κάτω προς τα πάνω.  Βιολογικό υλικό,  (χημική φιλτρανση )αν έχεις ενυδρειακό βάμβακι, σφουγγάρι M,σφουγγάρι L .Δες το βίντεο και θα καταλάβεις. 

 

https://youtu.be/aFXsFNApU-U

Τέλειο! Δούλεψε ούτε θόρυβος ούτε τπτ! 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Τέλειο! Δούλεψε ούτε θόρυβος ούτε τπτ! 

 👍👍👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

:bigemo_harabe_net-100: καλησπέρα!!

Το cory μου παρατήρησα ότι είναι φουσκωμένη η κοιλιτσα του σήμερα :waaa:

IMG_20221125_195546.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ετσι είναι το μικρόυλι... Μηπως να ροή κάνω καμιά θεραπεία; 

IMG_20221126_180705.jpg

IMG_20221126_180619.jpg

IMG_20221126_180553.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...