Jump to content

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Ακόμα ετσι είναι το μικρόυλι... Μηπως να ροή κάνω καμιά θεραπεία; 

IMG_20221126_180705.jpg

IMG_20221126_180619.jpg

IMG_20221126_180553.jpg

Πόσο και πόσες φορές την ημέρα τα ταΐζεις? 

Και ποία τροφή? 

Μην ταΐζεις 2-3 μέρες και δες αν είναι το ίδιο αν ναι τότε δοκιμάζεις βρασμένο αρακά και θεραπεία με φάρμακο. 🤞 Αν και εγώ δεν το βλέπω υπερβολικό 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 53 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Πόσο και πόσες φορές την ημέρα τα ταΐζεις? 

Και ποία τροφή? 

Μην ταΐζεις 2-3 μέρες και δες αν είναι το ίδιο αν ναι τότε δοκιμάζεις βρασμένο αρακά και θεραπεία με φάρμακο. 🤞 Αν και εγώ δεν το βλέπω υπερβολικό 

Τους ρίχνω ταμπλέτες. Τους έριξα κ εχθές κ σήμερα αλλά τους την τραβάω με την σκούπα δεν μένει. 1 φορά την ημέρα. Λίγο είναι πρισμενο κ είναι κ κομπλέ από συμπεριφορά...:bigemo_harabe_net-83:

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελια, μεταφερω το θεμα σου στην κατάλληλη κατηγορια :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ξανά!! 🥰🥰 Σήμερα ανέβασα νιτρώδη! !! 0.50 η 1.00 (είναι κ περίεργα αυτά τα χρώματα τις api!) η αμμωνία μένει σταθερά χαμηλά με τις αλλαγές αλλά ακόμα εδώ😕 Για τα νιτρώδη συνεχίζω απλα τις αλλαγές ή χρειάζεται να κάνω κάτι διαφορετικό;;; 😰😰

16701728909123073132945147946763.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Καλησπέρα σας ξανά!! 🥰🥰 Σήμερα ανέβασα νιτρώδη! !! 0.50 η 1.00 (είναι κ περίεργα αυτά τα χρώματα τις api!) η αμμωνία μένει σταθερά χαμηλά με τις αλλαγές αλλά ακόμα εδώ😕 Για τα νιτρώδη συνεχίζω απλα τις αλλαγές ή χρειάζεται να κάνω κάτι διαφορετικό;;; 😰😰

16701728909123073132945147946763.jpg

Συνεχίζεις τις αλλαγές γιατί τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμωνία. Τα νιτρώδη είναι το επόμενο στάδιο στον κύκλο του αζώτου 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Συνεχίζεις τις αλλαγές γιατί τα νιτρώδη είναι πιο τοξικά από την αμμωνία. Τα νιτρώδη είναι το επόμενο στάδιο στον κύκλο του αζώτου 

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Ουσιαστικά το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή στρώνει με ψάρια μέσα. Οπότε υπομονή και καθημερινες αλλαγές νερού μέχρι να μηδενίσουν και τα νιτρώδη και η αμμωνία. Έχεις χάσει ψάρι ή τη γλύτωσαν έως τώρα?

Link to comment
Share on other sites

ΑΑν και νομίζω οτι έβαλες οταν ειδες το link του @TaxiarchisΑλλά θα ρωτίσω κασετίνα με βιολογικό υλικό εβαλες ή εισαι μόνο με σφουγάρια ?

https://www.juwel-aquarium.de/en/equipment/filtering/filtermedia/cirax

Επίσης καλο ειναι οσο εχεις no2 να ριχνεις prime για να κανει detoxify .

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Ουσιαστικά το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή στρώνει με ψάρια μέσα. Οπότε υπομονή και καθημερινες αλλαγές νερού μέχρι να μηδενίσουν και τα νιτρώδη και η αμμωνία. Έχεις χάσει ψάρι ή τη γλύτωσαν έως τώρα?

Έχασα ένα την πρώτη μέρα του κ ένα πριν 2 εβδομάδες..... 😞😞

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

ΑΑν και νομίζω οτι έβαλες οταν ειδες το link του @TaxiarchisΑλλά θα ρωτίσω κασετίνα με βιολογικό υλικό εβαλες ή εισαι μόνο με σφουγάρια ?

https://www.juwel-aquarium.de/en/equipment/filtering/filtermedia/cirax

Επίσης καλο ειναι οσο εχεις no2 να ριχνεις prime για να κανει detoxify .

Καλημέρα! Είχα βάλει από την αρχή εντάξει αυτό μου το είπαν στο πετ, πήραν λεφτά 😂

Όταν λες να ρίχνω prime;;; βάζω σε κάθε αλλαγή στο νερο που ετοιμάζω 3 πλη η κ 5πλη δόση ανάλογα τις μετρήσεις μου κ μετα τα βακτήρια.. Αν αυτό εννοείς 🤔🤔🙄🙄

Link to comment
Share on other sites

 

Κανονική δόση κάθε ημέρα , μερική λένε οτι όσο έχεις Prime μέχρι ένα σημείο προστατεύει απο αμμωνία / no2 οπότε αν δεν ανεβεί πολύ καλλίτερα βακτήρια + prime ώστε να εχεις ποιο γρήγορα βακτήρια καθώς θα εχουν να φάνε.

Από την άλλη η πυροσβεστική λύση της αλλαγής νερού ειναι ποιο safe !!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

 

Κανονική δόση κάθε ημέρα , μερική λένε οτι όσο έχεις Prime μέχρι ένα σημείο προστατεύει απο αμμωνία / no2 οπότε αν δεν ανεβεί πολύ καλλίτερα βακτήρια + prime ώστε να εχεις ποιο γρήγορα βακτήρια καθώς θα εχουν να φάνε.

Από την άλλη η πυροσβεστική λύση της αλλαγής νερού ειναι ποιο safe !!!

Βάζω stability της seachem. Η αλλαγή νερού μου έχει γίνει αποθεραπεία μετά την γυμναστική 😂😂😂😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλεύω εγώ πάω από mini τραυματισμό σε ίωση από ίωση δύσπνοια και έχω να παω gym 12 ημερες  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...