Jump to content

Πτώση kH


Recommended Posts

Έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , πριν περίπου 1,5 βδομάδα έβαλα σε λειτουργία στο ενυδρείο μου μονάδα co2. Πριν βάλω το co2 οι τιμές που μέτραγα ήταν ,

NH3/NH4 :0

NO2: 0

NO3:10-15

Ph: 7,2

kH: 5-6

GH:9 

temp:25 C

 
Μετα από 1 βδομάδα και κάτι που είναι σε λειτουργία το co2 μετράω

 

NH3/NH4 :0

NO2: 0

NO3:10-15

Ph: 6,6

kH: 2-3

GH:9

temp:25 C

 

Στο νερό της βρύσης  που μέτρησα έχω το kH:6 

Υπάρχει περίπτωση λόγο του CO2 να μου έχει πέσει τόσο το KH??και τι μπορώ να κάνω για να είναι κοντά στο 5 για να μην έχω κανένα θέμα με απότομη αλλαγή του pH? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  Θανάση, μέχρι να στρώσει το οικοσύστημα σου θα έχεις σε όλα σκαμπανευάσματα και το co2  Θέλει προσοχή την ποσότητα  που βγάζει και να είναι συγκεκριμένη, υπάρχει μετρητής για  το co2 που βάζεις μέσα στο ενυδρείο και βλέπουμε αν η ποσότητα είναι εντάξει.

 

image.thumb.png.a3ed34c63a766b9e1a5bec0c069c71fb.png

 

 

 

Εκτιμώ ότι γνωρίζεις για την διαδικασία στρωσίματος στο ενυδρείο και δεν έχεις ψάρια μέσα. Αν όχι διάβασε το παρακάτω link. 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λόγω διοξειδίου υπάρχει πάντα μια μικρή πτώση στην ΚΗ λογω των οξέων που εισέρχονται. Οσο ποιο μεγάλη ΚΗ έχουμε τοσο ποιο δύσκολα πέφτει και το ΡΗ.

Το kH: 2-3 δεν ειναι κακό για τα φυτά αλλα δεν ξέρουμε απο την αλλη τη ζωντανους οργανισμούς θες να φιλοξενήσεις.

Η ποιο απλή λύση για να ανεβάσεις το ΚΗ ειναι η μαγειρική σόδα (Διττανθρακικό νάτριο-Bicarbonate Soda) ή να κάνεις χρήση κάποιου alkaline buffer.

Απο την αλλη εαν θα επέλεγα να αυξήσω το ΚΗ θα προτιμουσα ενα σκεύασμα που να ανεβαζει ταυτόχρονα και το GH για να εχω ποιο ισορροπημένα ποσοστά ασβεστίου και μαγνησίου που συνδέονται με τα ανθρακικά και διττανθρακικά άλατα. Η σόδα μπορεί να είναι επιζήμια για ένα φυτεμένο ενυδρείο σε υψηλά επίπεδα για αυτο θα σου προτεινα να πας σε ενα προιον σαν το Equilibrium της seachem που περιέχει μόνο άλατα ασβεστίου, μαγνησίου και καλίου, τα οποία βοηθούν στο μεταβολισμό των ψαριών, αλλά είναι επίσης εξαιρετικά ευεργετικά και για την ανάπτυξη των φυτών αυξάνοντας ταυτόχρονα και την ΚΗ στα επιθυμητά επίπεδα.

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει στρώσει και έχω βάλει ψάρια μέσα , το ενυδρείο τρέχει τώρα κοντά στους 2 μήνες απλά το co 2 έβαλα πριν από 1,5 βδομάδα . Το https://www.seachem.com/equilibrium.php διαβάζω όμως είναι για το GH η επηρεάσει και το KH?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Το ενυδρείο έχει στρώσει και έχω βάλει ψάρια μέσα , το ενυδρείο τρέχει τώρα κοντά στους 2 μήνες απλά το co 2 έβαλα πριν από 1,5 βδομάδα . Το https://www.seachem.com/equilibrium.php διαβάζω όμως είναι για το GH η επηρεάσει και το KH?

Εγώ κατάλαβα ότι τρέχει 1,5 βδομάδα. Γράψε λάθος 😁 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Το ενυδρείο έχει στρώσει και έχω βάλει ψάρια μέσα , το ενυδρείο τρέχει τώρα κοντά στους 2 μήνες απλά το co 2 έβαλα πριν από 1,5 βδομάδα . Το https://www.seachem.com/equilibrium.php διαβάζω όμως είναι για το GH η επηρεάσει και το KH?

Μονο το GH επιρεαζει. Το βαζεις σε νερο βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Έχεις κάποιο υπόστωμα; Βάζεις νερός Α.Ο.;

Dennerle υπόστρωμα DeponitMix Professional 9in1 

όχι νερό βρύσης βάζω , το αφήνω κάποιες ώρες να πιάσει θερμοκρασία και ρίχνω και prime 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μονο το GH επιρεαζει. Το βαζεις σε νερο βρυσης?

Εννοείς αν έχω μετρήσει ποσό έχει η βρύση μου KH?

Link to comment
Share on other sites

Το equilibrium βασικα αυξανει την GH αλλα προάγει και τη σταθερότητα της ανθρακικής σκληρότητα. Δεν εκφράστηκα σωστά.... λάθος μου.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τη ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τη ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου;

Έχω ένα κοπάδι neon tetra , ένα κοπάδι Ρόδοστομους, 6 μελανόταινιες, 2 gourami dwarf(αρσενικό ,θηλυκό )  , 5 oto, 10 widow tetra glo, 

Sewellia lineolata, 7 Cory και 2 apple snails 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δοκιμάσω κανένα υγρό KH plus να βάζω σιγά σιγά να δω αν θα ανεβεί λίγο ,είδα έχει σίγουρα η sera kai η tetra 

https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-khph-plus/

απλά δεν ξέρω το κατά ποσό θα είναι σταθερό και αν θα μου επηρεάσει και το ph πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Σκέφτομαι να δοκιμάσω κανένα υγρό KH plus να βάζω σιγά σιγά να δω αν θα ανεβεί λίγο ,είδα έχει σίγουρα η sera kai η tetra 

https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-khph-plus/

απλά δεν ξέρω το κατά ποσό θα είναι σταθερό και αν θα μου επηρεάσει και το ph πολύ 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θες να αυξησεις το ΚΗ. Δεν βλεπω λογο.

Δεν υπαρχει λογος. Πως να σου το πω....

Τα ζωντανα, που εχεις ζουν σε νερο με μηδενικη ανθρακικη σκληροτητα.

Αν μιλαμε για ασφαλης kh  επειδη βαρας CO2, τοτε 2-3 βαθμους φτανουν. Το θεμα ειναι να μην βαρας το CO2 ανεξελεγκτα. Αν βαρας παραπανω απ οτι πρεει, τοτε καποια στιγμη θα "τελειωσει" το ΚΗ του νερου και και θα εχεις ΚΗ crash με αποτομη πτωση το ph κατω κσι του 5

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θες να αυξησεις το ΚΗ. Δεν βλεπω λογο.

Δεν υπαρχει λογος. Πως να σου το πω....

Τα ζωντανα, που εχεις ζουν σε νερο με μηδενικη ανθρακικη σκληροτητα.

Αν μιλαμε για ασφαλης kh  επειδη βαρας CO2, τοτε 2-3 βαθμους φτανουν. Το θεμα ειναι να μην βαρας το CO2 ανεξελεγκτα. Αν βαρας παραπανω απ οτι πρεει, τοτε καποια στιγμη θα "τελειωσει" το ΚΗ του νερου και και θα εχεις ΚΗ crash με αποτομη πτωση το ph κατω κσι του 5

Όχι το co2 το ελέγχω φαντάσου στο color check το χρωμα είναι πράσινο , όχι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το χαμηλό ΚΗ απλά φοβάμαι μην επηρεάσει το ph μου και έχω κανένα ph crash μετά και βρω τα ψαράκια ανάποδα για αυτό , αλλά οκ το αφήνω έτσι και βλέποντας και κάνοντας 😊

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Όχι το co2 το ελέγχω φαντάσου στο color check το χρωμα είναι πράσινο , όχι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το χαμηλό ΚΗ απλά φοβάμαι μην επηρεάσει το ph μου και έχω κανένα ph crash μετά και βρω τα ψαράκια ανάποδα για αυτό , αλλά οκ το αφήνω έτσι και βλέποντας και κάνοντας 😊

KH αν θελεις να ανεβασεις λιγο υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος - σοδα φαφητου. Απλα πανω απο 3, δεν χρειαζεται.

https://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

για 450λ θελεις 13.5 γρ σοδα.  Δεν βαζεις μια και εξω στο νερο. Πρεπει να το διαλυσεις σε νερο καλα καλα και θα ριχνεις σε 4-5 δοσεις μεσα σε ενα 12 ωρο.

Το ph  sto 6.6 ειναι μια χαρα για φυτεμενο και για τα ψαρια σου. Τα σαλιγκαρακια μπορει να εχουν θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Το kH: 2-3 δεν ειναι κακό για τα φυτά αλλα δεν ξέρουμε απο την αλλη τη ζωντανους οργανισμούς θες να φιλοξενήσεις.

το gh κατω απο 5-6 ειναι κακο για τα φυτα. Το μηδενικο ΚΗ ειναι μια χαρα για τα φυτα, ειδικα οταν δεν βαρας CO2. Σε γαριδαδικα μεCRS εχουμε μηδενικη ΚΗ και τα φυτα πανε σφαιρα. Ειχα και CO2 σε τετοιο γαριδαδικο, με προσοχη, εννοειται...

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Η σόδα μπορεί να είναι επιζήμια για ένα φυτεμένο ενυδρείο σε υψηλά επίπεδα για αυτο θα σου προτεινα να πας σε ενα προιον σαν το Equilibrium της seachem που περιέχει μόνο άλατα ασβεστίου, μαγνησίου και καλίου, τα οποία βοηθούν στο μεταβολισμό των ψαριών, αλλά είναι επίσης εξαιρετικά ευεργετικά και για την ανάπτυξη των φυτών αυξάνοντας ταυτόχρονα και την ΚΗ στα επιθυμητά επίπεδα.

 

@Rik, παλι εγραφες πηγαινοντας καπου? :D

Μπερδευτικες με ΚΗ και GH :P

To Equilibrium αυξάνει μόνο την γενικη σκληροτητα , περιεχει αρκετο καλιο. Το ειχα  must have σε φυτεμενο, οταν εβαζα μόνο οσμωση.

https://www.seachem.com/equilibrium.php

Equilibrium™ raises the essential mineral/electrolyte content (General Hardness) of the water

την σοδα σε μεγαλες ποσοτητες δεν ειναι καλο να ριχνουμε σε φυτεμενο, ειναι αληθεια. Το υπερβολικο νατριο δεν βοηθαει καθολου εκει. Αν μιλαμε για 13 γρ σε 450λ - ειναι μια σταγονα στον ωκεανο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

KH αν θελεις να ανεβασεις λιγο υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος - σοδα φαφητου. Απλα πανω απο 3, δεν χρειαζεται.

https://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

για 450λ θελεις 13.5 γρ σοδα.  Δεν βαζεις μια και εξω στο νερο. Πρεπει να το διαλυσεις σε νερο καλα καλα και θα ριχνεις σε 4-5 δοσεις μεσα σε ενα 12 ωρο.

Το ph  sto 6.6 ειναι μια χαρα για φυτεμενο και για τα ψαρια σου. Τα σαλιγκαρακια μπορει να εχουν θεμα.

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

KH αν θελεις να ανεβασεις λιγο υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος - σοδα φαφητου. Απλα πανω απο 3, δεν χρειαζεται.

https://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

για 450λ θελεις 13.5 γρ σοδα.  Δεν βαζεις μια και εξω στο νερο. Πρεπει να το διαλυσεις σε νερο καλα καλα και θα ριχνεις σε 4-5 δοσεις μεσα σε ενα 12 ωρο.

Το ph  sto 6.6 ειναι μια χαρα για φυτεμενο και για τα ψαρια σου. Τα σαλιγκαρακια μπορει να εχουν θεμα.

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες , θα κάνω μια αλλαγή νερού ρουτίνας  την άλλη βδομάδα στο ενυδρείο και θα δω αν συνεχίζει να είναι το KH  στο 2 θα δοκιμάσω αυτό που λες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Thanasis Teo έγραψε:

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες , θα κάνω μια αλλαγή νερού ρουτίνας  την άλλη βδομάδα στο ενυδρείο και θα δω αν συνεχίζει να είναι το KH  στο 2 θα δοκιμάσω αυτό που λες .

Δεν νομιζω να χρειαστεις να βαζεις σοδα. Σε λιγο καιρο και το υποστρωμα θα σταματησει να επιρεαζει το ph kai kh, και θα σκεφτεσαι μετα για το πως να κατεβασεις το ΚΗ :D

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν νομιζω να χρειαστεις να βαζεις σοδα. Σε λιγο καιρο και το υποστρωμα θα σταματησει να επιρεαζει το ph kai kh, και θα σκεφτεσαι μετα για το πως να κατεβασεις το ΚΗ :D

Ναι σε αυτό συμφωνώ , μετά ναι θα σκέφτομαι πως να το μειώσω , έχω ακούσει και διαβάσει ότι σε φυτεμένα ενυδρεία πολλοί έχουν το KH 1-2 η και 0 βέβαια δεν είμαστε να κάνουμε πειράματα αλλά οκ εγώ ποιο πολύ ρώτησα για να μάθω μηπως εγώ δεν κάνω κάτι κατά , αλλά οκ το αφήνω έτσι και βλέπουμε , έτσι και αλλιώς κάνω συχνά μετρήσεις σε όλα όποτε θα είναι under control :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα και sorry εαν δεν μπορεσα να απαντησω νωρίτερα. Δεν θα σε μπλεξω με ιδανικα ΚΗ και GH για τα ψαρια σου μια που εχεις αρκετή ποικιλία και δυσκολα μπορουμε να στοχευσουμε σε μια συγκεκριμένη τιμη.  Εν ολιγης συμφωνώ με την Ναταλια μια που εχεις ενα καλο νερο για τα ψαρια που φιλοξενείς και δεν βλεπω και εγω τον λογω να το αλλάξεις εκτος εαν θελεις να ανεβασεις καπως το ΡΗ σου για ποιο ουδέτερες καταστάσεις στο ενυδρείο σου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα. Λιγη υπομονη θελει. :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

το gh κατω απο 5-6 ειναι κακο για τα φυτα. Το μηδενικο ΚΗ ειναι μια χαρα για τα φυτα, ειδικα οταν δεν βαρας CO2. Σε γαριδαδικα μεCRS εχουμε μηδενικη ΚΗ και τα φυτα πανε σφαιρα. Ειχα και CO2 σε τετοιο γαριδαδικο, με προσοχη, εννοειται...

@Rik, παλι εγραφες πηγαινοντας καπου? :D

Μπερδευτικες με ΚΗ και GH :P

To Equilibrium αυξάνει μόνο την γενικη σκληροτητα , περιεχει αρκετο καλιο. Το ειχα  must have σε φυτεμενο, οταν εβαζα μόνο οσμωση.

https://www.seachem.com/equilibrium.php

Equilibrium™ raises the essential mineral/electrolyte content (General Hardness) of the water

την σοδα σε μεγαλες ποσοτητες δεν ειναι καλο να ριχνουμε σε φυτεμενο, ειναι αληθεια. Το υπερβολικο νατριο δεν βοηθαει καθολου εκει. Αν μιλαμε για 13 γρ σε 450λ - ειναι μια σταγονα στον ωκεανο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...