Jump to content

ΡΗ Φίλτρο απορρόφησης CO2 απο το σκιμμερ


submarine1981

Recommended Posts

Σχετικά με το ΡΗ...

Με μετρήσεις παίζω σε ενα ΡΗ  γύρω στο 7.8 την περίοδο του χειμώνα που δεν αερίζεται και τόσο το σπίτι όσο το καλοκαίρι. 

Τους καλοκαιρινούς φτάνει και 8,1 το μέγιστο.  

 

Εχει κανείς δοκιμάσει κάποιο φίλτρο στον αέρα εισαγωγής του σκιμερ, που να απορροφά το CO2 ? Και αν ναι είδε καμια διαφορά? 

 

Υπάρχει ενα της ATI Carbo Ex 1.5lt  που φιλτράει τον αερα του σκιμερ και μπαίνει στο ενυδρειο απαλλαγμένο απο το CO2 που ριχνει το ΡΗ. 

 

τι γνώμη έχετε? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Σχετικά με το ΡΗ...

Με μετρήσεις παίζω σε ενα ΡΗ  γύρω στο 7.8 την περίοδο του χειμώνα που δεν αερίζεται και τόσο το σπίτι όσο το καλοκαίρι. 

Τους καλοκαιρινούς φτάνει και 8,1 το μέγιστο.  

 

Εχει κανείς δοκιμάσει κάποιο φίλτρο στον αέρα εισαγωγής του σκιμερ, που να απορροφά το CO2 ? Και αν ναι είδε καμια διαφορά? 

 

Υπάρχει ενα της ATI Carbo Ex 1.5lt  που φιλτράει τον αερα του σκιμερ και μπαίνει στο ενυδρειο απαλλαγμένο απο το CO2 που ριχνει το ΡΗ. 

 

τι γνώμη έχετε? 

 

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά για την αύξηση του ph έχω ακούσει ότι ένας εύκολος τρόπος είναι να κάνεις dosing calkwasser , το οποίο αυξάνει αρκετά το ph και κατά δεύτερο και λιγότερο το KH. Πολλοί το ρίχνουν την νύχτα που πέφτει το ph για να υπάρχει ισορροπία νυχτας- μέρας στο ph

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακούσει και εγω αυτο αλλα λογω χώρου μου είναι δύσκολο να βάλω κιαλλη δοσομετρικη και δοχείο.  

Γιαυτο σκέφτηκα αυτό που και 8 να φτάσει δεν είναι και άσχημα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Το εχω ακούσει και εγω αυτο αλλα λογω χώρου μου είναι δύσκολο να βάλω κιαλλη δοσομετρικη και δοχείο.  

Γιαυτο σκέφτηκα αυτό που και 8 να φτάσει δεν είναι και άσχημα 

Εχουν δοκιμασει καποιοι φιλοι μου, λενε - ναι βοηθαει αρκετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ για την πληροφορία @natateo 

 

Σημερα εκανα μια δοκιμή με την ευκαιρία που ειχαμε λιγο λιακάδα εδω. Άφησα πολλές ώρες την μπαλκονόπορτα ανοιχτή, και το σωληνάκι του αέρα του σκιμερ με προέκταση να τραβάει απο εξω.  Πριν λιγο μέτρησα 8,1. 

 

Θα κοιτάξω και εγω να καταφύγω σε αυτη την λύση, γιατι δεν θελω να μπλέξω με δοσομετρικές και kalkwasser κλπ.

 

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν υπάρχει χύμα τέτοιο υλικό που να το βάζουμε εμείς σε δικά μας κάνιστρα που ίσως βγεί οικονομικότερο απο το αντίστοιχο της ΑΤΙ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Grigoris Pourgiatzis εχει τύχει να το  δοκιμάσεις αυτο το υλικο?   

Με λιγο ψάξιμο ειναι σε στερεή μορφή, οπότε υποθέτω οτι θα μπορουμε να το βάλουμε σε δικό μας κάνιστρο,

Link to comment
Share on other sites

@natateo Μπορείς να ρωτήσεις τους φιλους , πόσο καιρό τους κράταγε και ηθελε αλλαγη? 

Σιγουρα δωμάτιο με δωμάτιο εχει διαφορα όπως και ενυδρειο με ενυδρειο....αλλά να εχω μια εικόνα απο περιέργεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Grigoris Pourgiatzis έγραψε:

Ακόμη έχω το μαμά της ati αλλά από ότι διάβασα αυτό παίρνουν για αναπλήρωση 

Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς @Grigoris Pourgiatzis ?  εχεις δει διαφορα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

@natateo Μπορείς να ρωτήσεις τους φιλους , πόσο καιρό τους κράταγε και ηθελε αλλαγη? 

Σιγουρα δωμάτιο με δωμάτιο εχει διαφορα όπως και ενυδρειο με ενυδρειο....αλλά να εχω μια εικόνα απο περιέργεια. 

Τα παιδια λενε, οτι με ενυδρεια 350-500λ μπορεις να βγαλεις και ολο το χειμωνα, αν θα εχεις που και που και τα παραθυρα ανοιχτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αέρα από εξωτερικό χώρο στο σκιμμερ και μόνο, θα έχεις αυτό που ζητάς. Είναι απλό, εύκολο και πολύ αποτελεσματικό. Ούτε πόρτες, ούτε τίποτα, όχι πως δεν προσθέτει ένα τσικ και αυτό. 
 

Να προσθέσω για το kalkwasser, ότι δεν είναι μόνο για το ph. Με σωστη χρήση έχει αποτελέσματα πέρα από κάθε φαντασία για το ενυδρείο μας, και κατ.επέκταση για τα σκληρά κοραλια μας, οποίος δεν το έχει δοκιμάσει σωστα, δεν μπορεί να καταλάβει τι προσφέρει. 

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδα το δουλεύω και η αλήθεια είναι ότι είναι κολλημένο στο 7.8 θα δείξει αρκετοί λεν ότι κάνει δουλίτσα ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα έθεσα σε λειτουργία και το δικό μου.  

 

Θα παίρνω μετρήσεις ανα 4 μέρες πρωί (σβηστά φωτα) και απογευμα (ανοιχτά - έναρξη δύσης) για να δω αν θα υπάρχει βελτίωση.  

 

Θα σας κρατάω ενήμερους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Εχω τα πρώτα αποτελέσματα και δεν θα χρειαστεί να μετράω ανα 4 μερες όπως είχα αναφέρει. 

 

Το ΡΗ πρίν την χρήση του φίλτρου όπως είχα ενημερώσει στο αρχικό πόστ ήταν 7.8 στις 7.00 το πρώι (σβηστά φώτα ολη νυχτα) και με 8,1 μέγιστη τιμή στις 21.00 ( στις 22.00 ξεκινάει η δύση) 

 

Πλέων το ΡΗ είναι 8.0 στις 7.00 το πρωι και η τιμή το απόγευμα που ειναι αναμμένα τα φώτα έφτασε στο 8.3!!   

Θα ηθελα να ενημερώσω οτι 8,3 δεν εχω δει ποτέ μου στο ενυδρείο. 

Ολες οι μετρήσεις έγιναν με όργανο της Hanna (Hi 98127)

 

Τα κοράλλια ειναι σε άριστη κατάσταση απο ζωανθους μέχρι και τα σκληρά (θα παραθέσω βιντεακι για να δειτε και εσεις). 

 

Απο την όλη υπόθεση μένει να εξεταστεί σε πόσο καιρό θέλει αντικατάσταση το υλικό στο φιλτρο έτσι ώστε ναι μεν να ειναι μια καλή λύση για το ΡΗ αλλά να είναι και οικονομική. 

 

 Για κάποιον που θέλει να το δοκιμάσει να πω τα ακόλουθα: 

 

- Το κιτ έρχεται έτοιμο με σωληνάκια με διαφορετικές διαμέτρου έτσι ώστε να ταιριάξει σε σωλήνα του αέρα του εκάστοτε σκίμερ.

 

- Το κάθε ενυδρείο ειναι διαφορετικό. Εαν το βιοφορτίο (ψάρια, σκουλήκια, ασπόνδυλα , βακτήρια κλπ) ειναι αυξημένο τότε και το ΡΗ θα ειναι πιό δύσκολο να ανέβει , καθώς όλα αυτά τα ζωάκια αναπνέουν και παράγουν CO2 (κυρίως αν πέφτει και περισσότερη τροφή απο όσο χρειάζεται). Σε μια τέτοια περίπτωση δεν πρέπει να απογοητευτούμε και να αμφισβητήσουμε την ικανότητα του φίλτρου, αλλά να προσπαθήσουμε να μην φορτώσουμε αλλο το ενυδρείο μας ή να το "ξεφορτώσουμε" απο το βιοφορτιο που εχει.

 

- Σε κάποια βιντεακια στο ιντερνετ κυκλοφορεί η ιδέα οτι μπορείς να ανακυκλώσεις τον ιδιο τον αέρα του σκιμερ.

Δηλαδή παίρνει το σκιμερ τον αέρα μας απο το δωμάτιο αφου τον εχει φιλτράρει το φίλτρο του CO2 , τον χτυπάει με το νερό του ενυδρείου και μετά αντί να τον ελευθερώσει στο δωμάτιο που εχουμε το ενυδρείο μας (απο το κυπελο) , τον ξαναχρησιμοποιούμε (ανοίγοντας μια αυτοσχέδια τρύπα στο κυπελο και τοποθετώντας διάφανο σωληνάκι αερισμού) και ξανα φιλτράρουμε τον ίδιο αέρα. Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά αφαιρούμε το CO2 που κυκλοφορεί μέσα στο ενυδρείο και οχι του δωματίου. Σαν σοβαρό μειονέκτημα θεωρώ οτι δεν θα οξυγονώνεται το ενυδρείο όπως πριν γιατι ο αέρας που τροφοδοτούμε το σκιμερ δεν έρχεται σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον. Η πτώση του Ο2 συνεπάγεται με πιθανές αναερόβιες περιοχές που ηταν ήδη με περιορισμένο Ο2 και πλέων η μείωση θα τις κάνει πιό έντονες με τις όποιες επιπτώσεις.

Σαν λύση ισως στο θεμα αυτο θα ηταν να μπεί στο σωληνάκι του αέρα στο σκίμερ  ενα "τάφ" (διακλάδωση) έτσι ώστε να ρυθμίσουμε πχ 80% ανακυκλώσιμου αέρα και ενα 20% φρέσκου αέρα δωματίου.

 

- Το καλοκαίρι ενδεχομένως να μην χρειάζεται το φίλτρο γιατι είμαστε με τις μπαλκονόπορτες ανοιχτές και αερίζεται το δωμάτιο συνεχώς. (Εξαιρούνται όσοι κάθονται με τα κλιματιστικά συνέχεια) 

 

-  Σε κάποια θορυβώδη σκίμερ ίσως λειτουργήσει σαν σιγαστήρας του παραγόμενου απο τον αέρα θορύβου.

 

Ενα ευχαριστώ στον φίλο @dimpol για το έναυσμα να ασχοληθώ με το ΡΗ και το φίλτρο, που ηταν και η αιτία της δημιουργίας του συγκεκριμένου κειμένου και που πολλές φορές με κρατάει απο το να ξεστήσω το ενυδρείο :) ( λόγω οικονομικής φύσεως )  

 

Συγνώμη αν σας κούρασα. 

Ακολουθεί φώτο και βιντεάκι

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...