Jump to content

Γνώμες για ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Μιας και ετοιμάζω σιγά σιγά το ενυδρείο σε λίγες μέρες μπαίνουν τα φυτά(όχι ότι έχω κατασταλάξει απόλυτα στα φυτά) Μέχρι τότε έχω αρχίσει και ψάχνω να δω απο ψάρια τι να βάλω και θα ήθελα της γνώμες σας. Γενικά θέλω ιδιαίτερα, περίεργα..  Επισης επειδή έχω ψάξει και δεν έχω βρει κάτι, αν υπάρχει κάποια λίστα κάτι που να μου δείχνει τα ψάρια πια πάνε μεταξύ τους απαιτήσεις κτλ..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλή αρχή! Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος teoxen έγραψε:

Καλησπέρα σας!

Μιας και ετοιμάζω σιγά σιγά το ενυδρείο σε λίγες μέρες μπαίνουν τα φυτά(όχι ότι έχω κατασταλάξει απόλυτα στα φυτά) Μέχρι τότε έχω αρχίσει και ψάχνω να δω απο ψάρια τι να βάλω και θα ήθελα της γνώμες σας. Γενικά θέλω ιδιαίτερα, περίεργα..  Επισης επειδή έχω ψάξει και δεν έχω βρει κάτι, αν υπάρχει κάποια λίστα κάτι που να μου δείχνει τα ψάρια πια πάνε μεταξύ τους απαιτήσεις κτλ..

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα . 

Ψάξε στα προφίλ. Βλέπεις συνθήκες νερού ,λίτρα , και ιδανικοί συγκάτοικοι .

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/.

Συνήθως δεν μπερδεύουμε ηπείρους.

Link to comment
Share on other sites

Τι νερο εχεις στην βρυση σου; θα κανεις καποια προετοιμασια;
Διαστασεις ενυδρειου; 

Εγω θα προτεινα, τι ενυδρειο θες να κανεις πρωτα πρωτα και τα ψαρια ερχονται μετα, απο την στιγμη που δεν εχεις καποιο συγκεκριμενο, θα κοιταγα για το ειδος του ενυδρειου που θες να κανεις, φυτεμενο, aquascape, natural, fish only, γεννηστρα, αφρικανικο(λιμνες). Και μετα να δεις τι μπορεις να βαλεις με αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Παιζουν μεγαλο ρολο η διαθεσιμοτητα και η τσεπη σου.... 

Καλογεμιστο και απροβληματιστο

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το σημαντικότερο τα λίτρα, είναι κύβος 200 λίτρα. Έχω βάλει κάποια βράχια και θα μπουν και κάμποσα φυτά δεν θα το μπουκωσω όμως μου αρέσουν τα φυτά αλλα μέχρι ενα όριο. Ψάρια ανάλογα ποια μου αρέσουν θα βάλω και την ανάλογη κατηγορία αρκεί να μην έχω προβλημα με τα φυτά μου τα τσιμπάνε η τα ξεκολλονουν. Γενικά επειδή έχω ύψος και ότι έχω βάλει μέσα δεν είναι πολύ ψηλά έχω κενό 30cm από την κορυφή του βράχου νομίζω δεν με περιορίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τα buenos aires tetra που είχα και μου τσιμπούσαν τα φυτά δεν γνωρίζω για κάποιο άλλο είδος. Τώρα για περίεργα και ιδιαίτερα ψάρια που ζητάς είναι σχετικό και αναλόγως τι έχεις δει. Πάντως κάποια που μπορεί να μου έρχονται είναι:

Pseudomugil (furcatus, getrudae, lumminatus, mellis) με σειρά σπανιότητας. 

Melanotaenia (praecox,boesemani,parva, australis,macculochi, lacustris). Μπορεί να ξεχνάω και κάποια γιατί η οικογένεια είναι τεράστια αλλά αυτά είναι που έχω δει ελλάδα. Πρόκειται για γρήγορα ψάρια που πάνε κοπάδι με ένα μέσο τελικό μήκος να είναι τα 12-15εκ με εξαίρεση τα praecox που να φτάνουν κοντά στα 8. Δεν πιστεύω ότι θα ταίριαζαν σε κύβο. 

Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby) Πολύ όμορφα και σχετικά μικρά ψαράκια. Θεωρώ μπορείς να βάλεις. 

Trichopodus leerii (Pearl Gourami) Πιστεύω είναι αρκετά φιλήσυχο σε σχέση με τα άλλα, ίσως τα αρσενικά να είναι κάπως πιο επιθετικά αλλά θα ταίριαζε ένα στο ενυδρείο σου σαν centerpiece.

 

Θα σου έγραφα και άλλα αλλά είναι πλέον στο γούστο σου σε χρώμα, σχήμα και συμπεριφορά. Δες τα προφιλ και άλλων ψαριών από το link και το συζητάμε αν μπορείς να τα βρεις/βάλεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Με εξαίρεση τα buenos aires tetra που είχα και μου τσιμπούσαν τα φυτά δεν γνωρίζω για κάποιο άλλο είδος. Τώρα για περίεργα και ιδιαίτερα ψάρια που ζητάς είναι σχετικό και αναλόγως τι έχεις δει. Πάντως κάποια που μπορεί να μου έρχονται είναι:

Pseudomugil (furcatus, getrudae, lumminatus, mellis) με σειρά σπανιότητας. 

Melanotaenia (praecox,boesemani,parva, australis,macculochi, lacustris). Μπορεί να ξεχνάω και κάποια γιατί η οικογένεια είναι τεράστια αλλά αυτά είναι που έχω δει ελλάδα. Πρόκειται για γρήγορα ψάρια που πάνε κοπάδι με ένα μέσο τελικό μήκος να είναι τα 12-15εκ με εξαίρεση τα praecox που να φτάνουν κοντά στα 8. Δεν πιστεύω ότι θα ταίριαζαν σε κύβο. 

Tateurndina ocellicauda (Peacock Goby) Πολύ όμορφα και σχετικά μικρά ψαράκια. Θεωρώ μπορείς να βάλεις. 

Trichopodus leerii (Pearl Gourami) Πιστεύω είναι αρκετά φιλήσυχο σε σχέση με τα άλλα, ίσως τα αρσενικά να είναι κάπως πιο επιθετικά αλλά θα ταίριαζε ένα στο ενυδρείο σου σαν centerpiece.

 

Θα σου έγραφα και άλλα αλλά είναι πλέον στο γούστο σου σε χρώμα, σχήμα και συμπεριφορά. Δες τα προφιλ και άλλων ψαριών από το link και το συζητάμε αν μπορείς να τα βρεις/βάλεις.

 

 

Έδωσες ωραίες ιδέες δεν μπορώ να πω. Το ψάχνω και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

melanotaenia boesemani θελει μηκος ενυδρειου  1μ και πανω. Ο κυβος 200λ θα εχει 58Χ58Χ58......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...