Jump to content

Λίγη βοήθεια για το aquascape και γενικά με το ενυδρείο! 180 λίτρα.


globalzero

Recommended Posts

Just now, mik7 said:

Μην βάλεις ελαφρόπετρα, καλύτερα βάλε ψηφίδα λάβας 

Τι έγινε έχασα επεισόδια μάλλον δε θεωρείται η ελαφρόπετρα από τα καλύτερα βιολογικά σαν το matrix της seachem?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 6 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Τι έγινε έχασα επεισόδια μάλλον δε θεωρείται η ελαφρόπετρα από τα καλύτερα βιολογικά σαν το matrix της seachem?

Δεν μπορούμε να πούμε χωρίς αποδείξεις ότι η απλή ελαφρόπετρα που πουλάνε στα φυτώρια είναι ίδια με το matrix. Δεν θα την έβαζα την ελαφρόπετρα την απλή σε φυτεμένο γιατί με μια ματιά στην συσκευασία αναγράφει ότι έχει πυρίτιο 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα το υγρό του δείκτη co2 και εμτα από 4 ώρες δε μας τα λέει καλά. Ρύθμιση 1.5 από ότι είδα φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.

 

IMG-9e733a362ec95f49c3d260d529a8da43-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Ρύθμιση 1.5 από ότι είδα φυσαλίδα το δευτερόλεπτο.

Τι να σε κανει 1.5 φυσσαλιδα στα 180λ.... Θελεις τουλαχιστον 3 φυσσαλιδες ανα δευτερολεπτο. Αν υπαρχει και καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου, μπορει και 4-5...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο γινεται διαχυση του CO2?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, natateo said:

Με ποιο τροπο γινεται διαχυση του CO2?

 

Aqua Medic reactor compact is a CO2-Reactor with integrated non-return valve and bubble counter for aquaria up to 200 liters. The reactor compact is very small, but effectively and takes places also in small aquaria. The reactor compact is mounted with suction cups (included) on the aquarium wall. Suitbale for hose size: 4/6 mm..

 

Αναταραξη έχω αρκετή και τη μείωσα αλλα πάλι λόγω του είδους του φίλτρου δε μπορεις να τη μειώσεις πολύ.

368829.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό ήταν ότι τα συγκεκριμένα φυτά που οι περισσότεροι τα έχουν χωρίς CO2 και λίγο θα τους βοηθούσε. 

Μάλιστα όταν είδα ο δείκτης να πηγαίνει προς το πράσινο θεώρησα ότι είμαι καλά. 

Έγινε επεξεργασία - globalzero
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Το σκεπτικό ήταν ότι τα συγκεκριμένα φυτά που οι περισσότεροι τα έχουν χωρίς CO2 και λίγο θα τους βοηθούσε. 

Μάλιστα όταν είδα ο δείκτης να πηγαίνει προς το πράσινο θεώρησα ότι είμαι καλά. 

Βαλε 2 φυσσαλιδες τουλαχιστον το δευτερολεπτο. Αν το drop checker θα γινει σκουρο πρασινο, τοτε θα εισαι καλα (μιλαμε για ευκολα φυτα.)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε 2,5 τα νιτρικά με σημερινή μέτρηση... ενώ έχω να κάνω αλλαγη νερού σχεδόν μία βδομάδα.

4 guppy που δε λενε να γεννήσουν, 1 ανγκιστρους και 2 αμανο δε γίνεται δουλειά.

 

Έχω seachem nitrogen. Από λιπανση έβαλα αυτη τη βδομαδα 2 φορές κάλιο και trace ( ιδιοκατασκευή)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Ούτε 2,5 τα νιτρικά με σημερινή μέτρηση... ενώ έχω να κάνω αλλαγη νερού σχεδόν μία βδομάδα.

4 guppy που δε λενε να γεννήσουν, 1 ανγκιστρους και 2 αμανο δε γίνεται δουλειά.

 

Έχω seachem nitrogen. Από λιπανση έβαλα αυτη τη βδομαδα 2 φορές κάλιο και trace ( ιδιοκατασκευή)

Βαζεις nitrogen μετα την αλλαγη νερου γιατι μετα την αλλαγη θα πας μηδεν παλι. Και μην βαζεις μισο λιτρο με την μια, βαζεις μερα παρα  μερα απο 5ml. Την ημερα αλλαγης νερου μην βαζεις. Τα trace και να μην βαζεις, δεν τρεχει τιποτα. Ομως τα μικρο στοιχεια πρεπει να βαζεις τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα απο 2 μλ (εννοω seachem flourish)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

4 guppy που δε λενε να γεννήσουν, 1 ανγκιστρους και 2 αμανο δε γίνεται δουλειά.

Αν δεν θελεις να ριχνεις νιτρικα στο ενυδρειο, μπορεις να παρεις ακομα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα, για δοσολογιες λιπασματων ριξε μια ματιά εδω - https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα καινούργια λιπάσματα DIY . Παρασκευή έκανα αλλαγή αλλά  είπα να για να τελειώσουν και τα παλιά ( profito, easylife καλιο) έριξα και απο τα 2 , μετά flourish excel για τη ΒΒΑ(σχεδόν χάθηκε), flourish nitrogen (για να ανεβάσω λίγο τα νιτρικά) και easy life algexit που βάζω όπως λέει μια φορα τη βδομάδα μετά την αλλαγή νερού.

 

Το  αποτέλεσμα να βγει μια πράσινη άλγη τριχοειδή η οποία πάλι καλά δεν ειναι κολλημένη κάπου απλά ακουμπάει στα φυτά και βγαίνει εύκολα.😆

Την βγάζω καθημερινά με το χέρι και πάει κάπως καλύτερα.

Βάζω 8Ml κάλιο 3 φορές τη βδομάδα και 1 φορά τη βδομαδα trace και θα το αφήσω έτσι.

 

Τα φυτά τα βλέπω καλύτερα αλλά μου έχουν σπάσει τα νεύρα που δε παίρνουν μπροστά.

εικόνα_Viber_2022-12-14_11-58-23-652.jpg

εικόνα_Viber_2022-12-14_11-58-23-739.jpg

εικόνα_Viber_2022-12-14_11-58-23-825.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το άτιμο το πολύσπερμα κάθεται σαν βαλσαμωμένο...  μόνο η hydrophila νομίζω πάει καλά ειδικά που αφαίρεσα τα παλιά μεγάλα φύλλα. Βέβαια τα νέα της ειναι λίγο παραμορφωμένα όπως φαίνεται , σαν σε στροφή.

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα τωρα πόσα μετρας?

Θα ελεγα αφησε στο ραφι τωρα ολα αυτα, που εχεις και ξεκινα τα λιπασματα της Κατερινας (μαλλον απ αυτην πηρες).

Εσυ δεν εισαι ετοιμος ακομα να ριχνεις χώρια τα λιπασματα. Θελει λιγη εμπειρια και γνωση. Μιλαμε τωρα για μακροστοιχεια. τα δικα σου τα λιπασματα δεν θα χαλασουν. βαλε τα στο ψυγειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΚ δε βλέπω το ιατρείο,έκανα αλλαγή την Παρασκευή και έβαλα μόνο 8 ml κάλιο και algexit της easylife.

Σήμερα το πρωί χαμός από πράσινη άλγη η οποία φεύγει πολύ εύκολα με το χέρι αλλά το κάνω ήδη μια βδομάδα αυτό.

Προηγούμενη βδομάδα εβαλα από τα DIY Μόνο 8μλχ3 κάλιο και 8μλχ1 trace.

 

api algaefix έβαλα σημερα που είχα αλλά οι 2 αμανο που έχω έκαναν σαν τρελές , το ξέχασα ότι δε κάνει για γαρίδες και έτσι έκανα επείγουσα αλλαγή νερού 80% περίπου...

 

Να συνεχίσω με τα λιπάσματα ή να μειώσω. Ολα ξεκίνησαν τη προπροηγούμενη Παρασκευή με το καταπληκτικό μου κοκτέιλ.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη, που φοβασε να ριχνεις τα λιπασματα για να ταιζεις καλα τα φυτα - θα εχεις αλγες ....

Χαμηλωσε λιγο την ενταση φωτισμου.

Μετρησε και την αμμωνια. Οταν δεν υπαρχει αμμωνια, δεν υπαρχουν και αλγες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

8μλ χ3 κάλιο και 8μλ χ3 trace τη βδομάδα είναι λίγα?

Aν δεν εχεις αρκετα νιτρικα και φωσφορικα, τζαμπα παιδευεσαι με trace...

Μικρο στοιχεια δεν βαζεις?

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2022 at 9:01 PM, natateo said:

Aν δεν εχεις αρκετα νιτρικα και φωσφορικα, τζαμπα παιδευεσαι με trace...

Μικρο στοιχεια δεν βαζεις?

Βάζω trace 8 ml τη βδομάδα το DIY που έχει μέσα:  

Σίδηρο (Fe). Mαγγάνιο (Mn).  Μολυβδαίνιο (Mo). Bόριο (Β). - Ψευδάργυρο (Zn).

 Γύρισα σήμερα μετά από 3 μέρες που είχα την ταίστρα να ρίχνει μια φορα και η τριχοειδής κάνει παρτυ. Κουράστηκα να καθαρίζω. Έχω μία βδομάδα να κάνω αλλαγή νερού ( σήμερα θα κάνω ) και τα νιτρικά είναι στο 1-2,5 μετρημένα με Low range salifert υγρό τεστ.

Νομίζω τα νιτρικά είναι το πρόβλημα.

 

Το άλλο το κάλιο που βάζω 3 φορές παρόλο που έχουν νιτρικά προφανώς και δεν επαρκεί. Φωτοπερίοδο έχω 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Βάζω trace 8 ml τη βδομάδα το DIY που έχει μέσα:  

Σίδηρο (Fe). Mαγγάνιο (Mn).  Μολυβδαίνιο (Mo). Bόριο (Β). - Ψευδάργυρο (Zn).

 Γύρισα σήμερα μετά από 3 μέρες που είχα την ταίστρα να ρίχνει μια φορα και η τριχοειδής κάνει παρτυ. Κουράστηκα να καθαρίζω. Έχω μία βδομάδα να κάνω αλλαγή νερού ( σήμερα θα κάνω ) και τα νιτρικά είναι στο 1-2,5 μετρημένα με Low range salifert υγρό τεστ.

Νομίζω τα νιτρικά είναι το πρόβλημα.

 

Το άλλο το κάλιο που βάζω 3 φορές παρόλο που έχουν νιτρικά προφανώς και δεν επαρκεί. Φωτοπερίοδο έχω 8 ώρες.

Με τόσο χαμηλά νιτρικα δεν θα γλυτώσεις από τις αλγες.. πρέπει να αυξήσεις την δόση… και να δώσεις χρονο…και να βάζεις καθημερινά και από τα δυο.. εγώ σε φυτεμενο 240λιτρα βάζω καθημερινά 18ml macro και 12 micro… εκεί ισορρόπησε το σύστημα… μην απογοητεύεσαι και βγαζε με το χέρι όση μπορείς καθημερινά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Σίδηρο (Fe).

δεν ειναι trace.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλει υπομονή…. Δεν φεύγουν από τη μια μέρα στην άλλη.. ούτε βρίσκεις την ισορροπία σε μια μέρα.. εγώ έστησα το ενυδρείο Αύγουστο και μέχρι Γενάρη είχα όλων των ειδών τις αλγες… ξεκινησα με διατομικες και μετά με την πράσινη τριχοειδή.. αν το ενυδρείο είμαι καινούριο είναι φυσιολογικό να έχεις… αύξησε τα λιπάσματα.. εβδομαδιαίες αλλαγές και βγαζε με το χέρι… και θα φύγουν όταν βρεις την ισορροπία 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ξεκινά με 9ml macro και 9micro την μέρα… και αυστηρά 50% αλλαγή νερού την εβδομάδα και βλέπουμε σε 10 μέρες…και βγαζε με το χέρι.. και excel θα βοηθούσε επίσης 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά καθαρίζω κάθε μερα με το χέρι και την οδοντοβουρτσα. Το καλό είναι ότι φεύγουν εύκολα.

Χθες έρικα Nitrogen 2 καπάκια και τα φυτά βλέπω είχαν ανάπτυξη. Επιτέλουν είδα και τη γένννα από τα γκαπυ. Δε θέλω να πάρω ψάρια νέα γιατί ότι βάζω νέα το περνάω από καραντινα κλπ και δε μου είναι εύκολο επαρχία να βρω καλά ψάρια. 

 

Θα ανεβάσω τη δοσολογία  όπως είπατε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...