Jump to content

Λίγη βοήθεια για το aquascape και γενικά με το ενυδρείο! 180 λίτρα.


globalzero

Recommended Posts

Δώσε χρονο… καθάρισε με το χέρι.. και μας ενημερώνεις σε καμία 10αρια μέρες… αλλαγές να μην ξεχνάς.. και βάλε και excel 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με καθημερινή προσθήκη καλίου , trace και excel τα φυτά νομίζω πήραν μπρος. Χαμήλωσα λίγο και την ανατάραξη.

 

Η άλγη ωστόσο καλά κρατάει, νομίζω λίγο μειώθηκε αλλά εαν δε την καθαρίσω καθημερινά με το χέρι γίνεται βούρκος.

 

Σκεφτομαι να βάλω φάρμακο αλλά οι αμανο θα πάνε περίπατο ( 2 έχω).

aq.jpg

aq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μην βάλεις φάρμακο… δεν θα αντιμέτωπισεις το πρόβλημα.. συνέχισε έτσι.. δες τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους.. αν χρειάζεται αυξάνεις τη δόση λιπάσματος.. και περιμένεις πάλι καμία δεκαριά μέρες.. 

δεν ξεμπλέκεις εύκολα με τις αλγες.. μην βιάζεσαι.. μπορεί να πάρει να και 2 και 3 μήνες.. το θέμα είναι να βρεις την ισορροπία 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Γνώμη μου μην βάλεις φάρμακο… δεν θα αντιμέτωπισεις το πρόβλημα.. συνέχισε έτσι.. δες τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους.. αν χρειάζεται αυξάνεις τη δόση λιπάσματος.. και περιμένεις πάλι καμία δεκαριά μέρες.. 

δεν ξεμπλέκεις εύκολα με τις αλγες.. μην βιάζεσαι.. μπορεί να πάρει να και 2 και 3 μήνες.. το θέμα είναι να βρεις την ισορροπία 🙂

Απλά περίμενα με το που πάρουν μπρος τα φυτά να σταματήσει η άλγη πιο γρήγορα.

Τώρα κοιτούσα τις παλιές φωτογραφίες και η ανάπτυξη είναι εντυπωσιακή. Νομίζω ότι πρέπει να τα αραιώσω λίγο γιατί έχει γίνει ζούγκλα. Το ένα πνίγει το άλλο. Τι λες;

 

 

1102054088__Viber_2022-12-14_11-58-23-825.thumb.jpg.13a5b640063d1b58dbf8c442f51c6e7e.jpg

aq1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Απλά περίμενα με το που πάρουν μπρος τα φυτά να σταματήσει η άλγη πιο γρήγορα.

Τώρα κοιτούσα τις παλιές φωτογραφίες και η ανάπτυξη είναι εντυπωσιακή. Νομίζω ότι πρέπει να τα αραιώσω λίγο γιατί έχει γίνει ζούγκλα. Το ένα πνίγει το άλλο. Τι λες;

 

 

1102054088__Viber_2022-12-14_11-58-23-825.thumb.jpg.13a5b640063d1b58dbf8c442f51c6e7e.jpg

aq1.jpg

Ναι να κλαδέψεις κανονικά.. συνέχισε έτσι και υπομονή..περιμένουμε νεότερα τις επόμενες μέρες 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από καθημερινό λίπασμα και καθαρισμό ( μου εχει βγει η ) φως στο τουνελ δε βλέπω.

 

Όσο καθαρίζω τόσο βρίσκω μετά από 2 ημέρες...

Τα φυτά αναπτύσσονται αλλά όλα έχουν και από λίγη άλγη , ειδικά τα αργά όπως ανουμπιες και bucephalandra.

 

Το algexit  που βάζω μια φορά τη βδομάδα με την αλλαγή δε κάνει τίποτα. 

Έχω api algaefix αλλά μια φορά που έβαλα λίγο είδα τις 2 αμάνο να τρέχουν σαν τρελές . Το γράφει άλλωστε δε κάνει για γαρίδες.

Είμαι λίγο απελπισμένος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Έχω api algaefix αλλά μια φορά που έβαλα λίγο είδα τις 2 αμάνο να τρέχουν σαν τρελές . Το γράφει άλλωστε δε κάνει για γαρίδες.

Αφου γραφει, οτι CAUTION: Do not use with freshwater crustaceans including shrimp, crabs, and lobsters.

Γιατι δεν πιστευεις? Καλα, που δεν ψοφησαν.

πριν 11 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Το algexit  που βάζω μια φορά τη βδομάδα με την αλλαγή δε κάνει τίποτα. 

Κανονικα κανει δουλεια. Δες μήπως ληγμενο σου πούλησαν ή δεν βαζεις σωστη δοση.

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2023 at 12:48 ΜΜ, το μέλος globalzero έγραψε:

Με καθημερινή προσθήκη καλίου , trace και excel τα φυτά νομίζω πήραν μπρος. Χαμήλωσα λίγο και την ανατάραξη.

 

Η άλγη ωστόσο καλά κρατάει, νομίζω λίγο μειώθηκε αλλά εαν δε την καθαρίσω καθημερινά με το χέρι γίνεται βούρκος.

 

Σκεφτομαι να βάλω φάρμακο αλλά οι αμανο θα πάνε περίπατο ( 2 έχω).

aq.jpg

aq1.jpg

Στο μικροσορουμ φαινεται ελλειψη φωσφορικων.

Χαμηλωσες τον φωτισμο?

Πες μετρησεις νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο;;

Link to comment
Share on other sites

To μικροσορουμ έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα με την άλγη. Βγάζω κομμάτια ολόκληρα. Θα στείλω μόλις ανοίξουν τα φώτα νέα φωτογραφία πριν το καθαρίσω.

Επιπλέον βάζω καθημερινά εκτός ΣΚ και excel.

Τα φυτά πάντως δε τα προλαβαίνω από ανάπτυξη , απλά μαζί νομίζω μεγαλώνει και η άλγη.

Μετρήσεις No3 κάνω μόνο και είμαι κοντά στο 5-10 πλέον.

Πρέπει να πάρω νέα τεστ για kh ph διότι αυτά που έχω είναι αρχαία.

Το ενυδρείο σαν φυτεμένο ( πριν ήταν κιχλίδες malawi που πήγαν στο μεγάλο στο σπίτι) τρέχει από Ιούλιο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος globalzero έγραψε:

Πρέπει να πάρω νέα τεστ για kh ph διότι αυτά που έχω είναι αρχαία.

Δεν χρειαζεται απο την στιγμη, που βαρας CO2

Μία ώρα πριν, το μέλος globalzero έγραψε:

Μετρήσεις No3 κάνω μόνο και είμαι κοντά στο 5-10 πλέον.

Αν ειναι τοσο πριν την αλλαγη νερου - ειναι λιγα.

Μία ώρα πριν, το μέλος globalzero έγραψε:

Τα φυτά πάντως δε τα προλαβαίνω από ανάπτυξη , απλά μαζί νομίζω μεγαλώνει και η άλγη.

Χαμηλωσε τον φωτισμο και ωρες φωτισμου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι έτσι με πολύ κλάδεμα . Ειδικά οι κρυπτοκορίνες έχουν πάει παντου, το μικροσορουμ εχει πολύ άλγη και καθε φορά βγάζω και κάποια φύλλα μαζί...

εικόνα_Viber_2023-01-24_11-18-30-099.jpg

εικόνα_Viber_2023-01-24_11-18-29-953.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε! Καταρχήν μην απελπίζεσαι.. δυστυχώς η άλγη δεν φεύγει εύκολα.. το ενυδρείο δεν έχει βρει ισορροπία.. ότι και να κάνει με τα φάρμακα αν δεν αντιμετωπίσεις την αιτία θα ξαναβγαίνει…κάπου ανάμεσα στην σχέση φως-λίπανση - co2 είναι το πρόβλημα…

βασικός κανόνας είναι πως ότι αλλαγή και να κανείς σε αυτά τα τρία για να δεις τι φταιει δεν πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα… αν παράδειγμα αυξήσεις το λίπασμα κανείς μόνο αυτό και τα αλλά τα αφήνεις ίδια για καμία βδομάδα και βλέπεις..αν τα πειράξεις όλα μαζι δεν θα λύσεις το πρόβλημα..

Πες μας λίγο..

1. Τι φωτισμο έχεις και πόσα lumen /l είναι; Και πόσες ώρες τα ανάβεις;

2. Η μετρηση στα νιτρικα ποτέ έγινε; Έγινε πριν την αλλαγή; Αν μετράς τόσο χαμηλά νιτρικα μια βδομάδα μετά είναι πολύ χαμηλή η λίπανση..

3. Τι φίλτρο έχεις;; Υπάρχει κυκλοφορία στο νερο; Ποσό καιρό έχεις να τα καθαρίσεις;

 

απο τις φωτο μου  μοιάζει για πράσινη τριχοειδή..δες και αυτά.. εγώ τα είχα λιώσει το πρώτο εξάμηνο του ενυδρείου που είχα θέματα ..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός είναι ο εργαστηριακός πέντε δεν είναι πολύ σίγουρα και το έχω μόνο 6 ώρες την ημέρα...

 

Φίλτρο έχω το εσωτερικό που είναι δυνατό αλλά στα πίσω φυτά δεν έχω καλή κυκλοφορία. Έχω ένα μικρό wave maker 1600 λίτρα νάνο σκεφτόμουν να το βάλω αλλά τα γκάπυ δε θέλουν καθόλου ροή..

 

 

Έγινε επεξεργασία - globalzero
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Φωτισμός είναι ο εργαστηριακός πέντε δεν είναι πολύ σίγουρα και το έχω μόνο 6 ώρες την ημέρα...

 

Φίλτρο έχω το εσωτερικό που είναι δυνατό αλλά στα πίσω φυτά δεν έχω καλή κυκλοφορία. Έχω ένα μικρό wave maker 1600 λίτρα νάνο σκεφτόμουν να το βάλω αλλά τα γκάπυ δε θέλουν καθόλου ροή..

 

 


Με βάση αυτά που γραφείς υπάρχει σίγουρα ανισσοροπια… Τί θα κοίταζα εγω και ας που και τα αλλά παιδιά..

1. Αν έχεις νιτρικα τόσο χαμηλά μια μέρα πριν την αλλαγή.. σίγουρα θα έχει αλγες.. έχεις πολλά φυτά και θέλουν τροφή.. όποτε πρέπει να αυξήσεις την δόση στη Λίπανση σε macro.. αν θες δωσε μας πληροφορίες για το πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθείς..

2. Το φως που έχεις είναι πολύ χαμηλό κατά τη γνώμη μου.. 14lumen/l..σε αυτή την περίπτωση μπορεί η λίπανση που ρίχνεις να μην προλαβαινει να καταναλωθεί από τα φυτά και να γίνετε τροφή για τις αλγες..το συγκεκριμένο φως κάνει μόνο για πολύ εύκολα φυτά..

3. Η κυκλοφορία είναι σίγουρα ανεπαρκείς…σε ένα high tech ενυδρείο χρειαζόμαστε καλή κυκλοφορία..τουλάχιστον 8-10 φορές το ενυδρείο..εσυ με το συγκεκριμένο φίλτρο είσαι στις 3,3 φορές τα λίτρα.. και αν συνυπολογίζεις ότι βουλώνει γρήγορα σε ένα τόσο πυκνοφυτεμενο ενυδρείο…


Εγώ σε αυτα θα κοίταζα την λύση.. ας πουν και τα παιδιά γνώμη που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία 

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μα για low tech φυτεμένο πήγαινα και το ένα έφερε το άλλο και φτάσαμε εδώ που είμαστε.

Οι προθέσεις μου για απλό φυτεμένο φαίνονται και από τα φυτά που διάλεξα εξ αρχής.

Στην αρχή να βάλω καλύτερο υπόστρωμα, μετά μας λείπει co2 αγόρασα μπουκάλα, μετά λίπανση καθημερινή σχεδόν και τώρα να πάρω άλλο φως;

 

Ποτε δεν ήθελα high-tech ,είναι άλλωστε σε επαγγελματικό χώρο και δε μπορώ να ασχοληθώ πάρα πολύ. Είναι και 180 λίτρα δεν είναι 60αρι...

 

Πήγα να δω το φως μήπως θέλει μειώση και είδα ότι ο χρονοδιακόπτης ήταν στις 6 ώρες μόνο!! Πρόταση; Ο φωτισμός είναι ο led εργοστασιακός. 2 λάμπες από 2500lumen η κάθε μία. 895 mm day and nature.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Φίλτρο έχω το εσωτερικό που είναι δυνατό αλλά στα πίσω φυτά δεν έχω καλή κυκλοφορία.

Ειναι θεμα και  κυκλοφοριας, και μαλλον ελλειπης  βιολογιας ...

πριν 7 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

2. Το φως που έχεις είναι πολύ χαμηλό κατά τη γνώμη μου.. 14lumen/l..

Γρηγορη, δεν φαινεται να υπαρχει ελλειψη φωτισμου στα  φυτα. Για τα φυτα, που υπαρχουν μεσα, νομιζω φτανει. Μόνο πισω στην αριστερη γωνια ενα τσακ ελλειπη φωτισμο υπαρχει. Η υγροφυλλα εχει πιο μεγαλα διαστήματα αναμεσα απο τους μισχους.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Ο φωτισμός είναι ο led εργοστασιακός. 2 λάμπες από 2500lumen η κάθε μία.

Μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μειώσει κάποια στιγμή το φωτισμό στις 6 ώρες...χθες το απόγευμα το είδα που είπατε να μειώσω φωτισμό, να τον αφήσω έτσι ή να το πάω στις 8?

 

8μλ καλιο ρίχνω κάθε μέρα σχεδόν και trace όπως και 5 ml excel καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες είναι το λιγότερο 8 είναι καλύτερα 10-12 ιδανικά, αυτά στην θεωρία στην πράξη όμως είναι λίγο δύσκολα να διαχειριστής έναν φωτισμό 12 ώρες όταν όμως το μάθεις να το χειρίζεσαι μετά είναι εύκολο και πάει μόνο του. Τώρα γιατί 10-12 ώρες είναι ένα δικό του κεφάλαιο και δεν είναι επι του παρόντος (μάλλον βαριέμαι να γράψω)  θα έλεγα αν θές σιγά σιγά ανεβάζεις τον φωτισμό βλέπεις της αντιδράσεις απο τα φυτά και την άλγη και πράττεις ανάλογα, να έχεις μόνο υπόψη ότι περισσότερο φως είτε σε ένταση είτε σε διάρκεια θέλει περισσότερο λίπασμα και αντίστροφα. Ένα ακόμη λάθος που κάνουν αρκετοί είναι ότι στήνουν το ενυδρείο ανάλογα με τα γούστα τους, θα έλεγα μην παρασύρεστε απο ενυδρεία τύπου aquascape ή απο έμπειρους χομπιστες. Να έχετε πάντοτε υπόψη ότι φυτά που θέλουν πολύ φώς τα έχουμε εκτεθειμένα και φυτά που θέλουν λίγο φώς τα βάζουμε κάτω απο την σκιά αυτών που θέλουν πολύ φώς.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι να κάνω αλλαγή και μόλις μέτρηση νιτρικά με salifert υγρό τεστ και στο Low range ειναι κάπου μεταξύ 5-10... πιο πολύ προς το 5.

Μήπως πρέπει να βγάλω φυτά?  Δε θέλω να ρίχνω με το κιλό το λίπασμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μετράς τόσο χαμηλά νιτρικα σίγουρα θα έχεις αλγες με τόσα φυτά.. τι λιπάσματα βάζεις ;

Link to comment
Share on other sites

8ml 5 καθημερινές τη βδομάδα από :

DIY 

ο κάλιο αποτελείται από νιτρικο,θειικο,φωσφορικο 

trace επίσης 2-3 φορές τη βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα στο εσωτερικό του φίλτρου έχω βάλει και ένα μεγάλο σακουλακι ελαφρόπετρας πέρα από αυτα που είχε, λέτε να μας κάνει αυτό τη δουλεια;

Ένας φίλος πιο πάνω είπε για πυρίτιο;🙄

 

Στο μεγάλο το ενυδρείο των 400 λίτρων έχω ένα eheim eco pro 300 σαν 2ο, καιρό έψαχνα αφορμή να το αντικαταστήσω με μεγαλύτερο και να το φέρω στο 180αρι. Νομίζω δεν θα είναι υπερβολή μαζί με το εσωτερικό ειδικά αν του βάλω Lily Pipe.

 

Για το μεγάλο θα πάρω ένα  AQUAEL External Filter Ultramax 2000 το οποίο από Γερμανία χωρίς ΦΠΑ κλπ μου βγαίνει τζάμπα 160 ευρώ με μεταφορικά.

Έγινε επεξεργασία - globalzero
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...