Jump to content

Λίγη βοήθεια για το aquascape και γενικά με το ενυδρείο! 180 λίτρα.


globalzero

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

8ml 5 καθημερινές τη βδομάδα από :

DIY 

ο κάλιο αποτελείται από νιτρικο,θειικο,φωσφορικο 

trace επίσης 2-3 φορές τη βδομάδα

Δεν ριχνεις τα νιτρικα, πρεπει να παρεις νιτρικο καλιο (seachem nitrate) ή να ταιζεις καλα τα ψαρια σου.

Προσωπικα ποτέ δεν ειχα ριξει trace στο ενυδρειο. Δεν βλεπω λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 44 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Κάτι ακόμα στο εσωτερικό του φίλτρου έχω βάλει και ένα μεγάλο σακουλακι ελαφρόπετρας πέρα από αυτα που είχε, λέτε να μας κάνει αυτό τη δουλεια;

Ένας φίλος πιο πάνω είπε για πυρίτιο;🙄

Τι σχεση εχει Si με τριχοειδη αλγη? Δεν εχει σχεση.

πριν 45 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Στο μεγάλο το ενυδρείο των 400 λίτρων έχω ένα eheim eco pro 300 σαν 2ο, καιρό έψαχνα αφορμή να το αντικαταστήσω με μεγαλύτερο και να το φέρω στο 180αρι. Νομίζω δεν θα είναι υπερβολή μαζί με το εσωτερικό ειδικά αν του βάλω Lily Pipe.

Απο μονο του πολυ αδυναμο για ενα ενυδρειο 180λ. Με το εσωτερικο καλα θα ναι.

Ανεβασε τα νιτρικααααααα!!!!!!!!!!!!!! Δεν υπαρχει άλλη λυση. Σε φουλ φυτεμενο πρεπει να υπαρχουν νιτρικα παντα, εσυ μετα την αλλαγη νερου δεν εχεις για δειγμα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

6 ώρες είναι το λιγότερο 8 είναι καλύτερα 10-12 ιδανικά, αυτά στην θεωρία στην πράξη όμως είναι λίγο δύσκολα να διαχειριστής έναν φωτισμό 12 ώρες όταν όμως το μάθεις να το χειρίζεσαι μετά είναι εύκολο και πάει μόνο του. Τώρα γιατί 10-12 ώρες είναι ένα δικό του κεφάλαιο και δεν είναι επι του παρόντος (μάλλον βαριέμαι να γράψω)  θα έλεγα αν θές σιγά σιγά ανεβάζεις τον φωτισμό βλέπεις της αντιδράσεις απο τα φυτά και την άλγη και πράττεις ανάλογα, να έχεις μόνο υπόψη ότι περισσότερο φως είτε σε ένταση είτε σε διάρκεια θέλει περισσότερο λίπασμα και αντίστροφα. Ένα ακόμη λάθος που κάνουν αρκετοί είναι ότι στήνουν το ενυδρείο ανάλογα με τα γούστα τους, θα έλεγα μην παρασύρεστε απο ενυδρεία τύπου aquascape ή απο έμπειρους χομπιστες. Να έχετε πάντοτε υπόψη ότι φυτά που θέλουν πολύ φώς τα έχουμε εκτεθειμένα και φυτά που θέλουν λίγο φώς τα βάζουμε κάτω απο την σκιά αυτών που θέλουν πολύ φώς.

Χρηστο, εγω, που δοκιμαζα 12 ωρες φωτισμου (με σκαλα, δηλ πρωτα αναβαν 2 λαμπες για 2 ωρες μετα 4 ωρες 4 λαμπες και μετα παλι 2Χ2ωρες), εβλεπα μετα απο 10 ωρες να κλεινουν οι ροταλες, δηλ σου λενε- καληνυχτα, τσάμπα καις το ρευμα :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

8ml 5 καθημερινές τη βδομάδα από :

DIY 

ο κάλιο αποτελείται από νιτρικο,θειικο,φωσφορικο 

trace επίσης 2-3 φορές τη βδομάδα

 Με τόσο χαμηλά νιτρικα πρέπει να αυξήσεις τη δόση του λιπάσματος αναγκάστηκα και κάθε μέρα..τα φυτά λιμοκτονούν με τόσα λίγα νιτρικα  και είναι αιτία εμφάνισης αλγεων… εγώ αυτό θα κοίταζα αρχικά να διορθώσω 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

Κάτι ακόμα στο εσωτερικό του φίλτρου έχω βάλει και ένα μεγάλο σακουλακι ελαφρόπετρας πέρα από αυτα που είχε, λέτε να μας κάνει αυτό τη δουλεια;

Ένας φίλος πιο πάνω είπε για πυρίτιο;🙄

 

Στο μεγάλο το ενυδρείο των 400 λίτρων έχω ένα eheim eco pro 300 σαν 2ο, καιρό έψαχνα αφορμή να το αντικαταστήσω με μεγαλύτερο και να το φέρω στο 180αρι. Νομίζω δεν θα είναι υπερβολή μαζί με το εσωτερικό ειδικά αν του βάλω Lily Pipe.

 

Για το μεγάλο θα πάρω ένα  AQUAEL External Filter Ultramax 2000 το οποίο από Γερμανία χωρίς ΦΠΑ κλπ μου βγαίνει τζάμπα 160 ευρώ με μεταφορικά.

Αν είναι καθαρή ελαφροπετρα δεν έχεις θέμα.. έχω φουλ ελαφροπετρα και στα δυο εξωτερικά χωρίς πρόβλημα..

Αν μετράς πυριτικά άλατα αυτά οφείλονται συνήθως σε πέτρες και φεύγουν με τον καιρό.. αλλά με αυξημένα πυριτικά αλατα εμφανίζονται οι διατομικες αλγες αν δεν κάνω λάθος και όχι η συγκεκριμένη που έχεις..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Χρηστο, εγω, που δοκιμαζα 12 ωρες φωτισμου (με σκαλα, δηλ πρωτα αναβαν 2 λαμπες για 2 ωρες μετα 4 ωρες 4 λαμπες και μετα παλι 2Χ2ωρες), εβλεπα μετα απο 10 ωρες να κλεινουν οι ροταλες, δηλ σου λενε- καληνυχτα, τσάμπα καις το ρευμα :D

Για αυτό γράφω πιο πάνω ΄΄Τώρα γιατί 10-12 ώρες είναι ένα δικό του κεφάλαιο και δεν είναι επι του παρόντος΄΄ 

Συνοπτικά θα αναφέρω γιατί δεν θέλω να γράψω φιρμάνι :)

Τα περισσότερα φυτά που έχουμε στο ενυδρείο μας προέρχονται απο τον ισημερινό και 15 μοίρες βόρια και 15 μοίρες Νότια  αυτό σημαίνει ότι τα φυτά στον ισημερινό έχουν σταθερά 12 ώρες φώς και 12 ώρες νύχτα.  Τα φυτά νοτιότερα ή βορειότερα ανάλογα με την εποχή έχουν 11-13 ώρες φώς πουθενά δεν υπάρχουν ή 6-8 ώρες.

Ανάλογα τη φυτά έχουμε και απο ποια περιοχή προέρχονται είναι μαθημένα σε ένα φως που διαρκή σταθερά 12 ώρες ή 11-13.

ΑΛΛΑ δεν έχουν όλες της ώρες τα ίδια κελβιν, άλλα κέλβιν έχουν το πρωί και αλλα το απόγευμα, κάτι που με την σημερινή τεχνολογία μπορούμε να το μιμηθούμε εύκολα, σε αυτές της περιπτώσεις επιλέγουμε 12 ώρες φωτισμό, αν δεν έχουμε την ανάλογη τεχνολογία τότε επιλέγουμε 10 ώρες φωτισμό. Τέλος υπάρχουν και φυτά που έχουν σταθερά 11-13 ώρες φωτησμό αλλα με πολύ μικρή ένταση γιατι βρισκονται ύτε σε πολύ σκούρα νερά ή κάτω απο την σκιά μεγάλων δέντρων ή φυτων.

Εμείς όμως κάνουμε τα ενυδρεία μας αχταρμά και βάζουμε όλα τα φυτά κάτω απο το ίδιο φώς και την ίδια διάρκεια με τα ίδια κελβλιν και για αυτό έχουμε προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Αν είναι καθαρή ελαφροπετρα δεν έχεις θέμα.. έχω φουλ ελαφροπετρα και στα δυο εξωτερικά χωρίς πρόβλημα..

Αν μετράς πυριτικά άλατα αυτά οφείλονται συνήθως σε πέτρες και φεύγουν με τον καιρό.. αλλά με αυξημένα πυριτικά αλατα εμφανίζονται οι διατομικες αλγες αν δεν κάνω λάθος και όχι η συγκεκριμένη που έχεις..

μην ξεχνάς πως το πυρίτιο είναι η αγαπημένη τροφή του κυανοβακτίριου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

μην ξεχνάς πως το πυρίτιο είναι η αγαπημένη τροφή του κυανοβακτίριου

Χρηστο, καπου μπερδευεσαι. Που το διαβασες? Βαλε λινκ, θελω να δω και εγω.

Σε κανενα αρθρο δεν βρηκα αναφορα για καταναλωση Si...

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyanobacteria

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/cyanobacteria

Cyanobacteria constitute a phylogenetically coherent group of evolutionarily ancient, morphologically diverse, and ecologically important phototrophic bacteria. They are defined by their ability to carry out oxygenic photosynthesis (water-oxidizing, oxygen-evolving, plant-like photosynthesis). With few exceptions, they synthesize chlorophyll a as major photosynthetic pigment and phycobiliproteins as light-harvesting pigments. All are able to grow using CO2 as the sole source of carbon, which they fix using primarily the reductive pentose phosphate pathway. Their chemoorganotrophic potential is restricted to the mobilization of reserve polymers (mainly glycogen) during dark periods, although some strains are known to grow chemoorganotrophically in the dark at the expense of external sugars.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Χρηστο, καπου μπερδευεσαι. Που το διαβασες? Βαλε λινκ, θελω να δω και εγω.

Σε κανενα αρθρο δεν βρηκα αναφορα για καταναλωση Si...

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyanobacteria

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/cyanobacteria

Cyanobacteria constitute a phylogenetically coherent group of evolutionarily ancient, morphologically diverse, and ecologically important phototrophic bacteria. They are defined by their ability to carry out oxygenic photosynthesis (water-oxidizing, oxygen-evolving, plant-like photosynthesis). With few exceptions, they synthesize chlorophyll a as major photosynthetic pigment and phycobiliproteins as light-harvesting pigments. All are able to grow using CO2 as the sole source of carbon, which they fix using primarily the reductive pentose phosphate pathway. Their chemoorganotrophic potential is restricted to the mobilization of reserve polymers (mainly glycogen) during dark periods, although some strains are known to grow chemoorganotrophically in the dark at the expense of external sugars.

Μπέρδεψα την καφέ διατομική με το κυάνο, σίγουρα το κυάνο δεν τρέφετε με πυρίτιο, απλά το πυρίτιο για κάποιο λόγο ευνοεί την ανάπτυξη του κυάνο έχει παρατηρηθεί πολλές φορές ότι εμφανίζεται πολύ ποιο συχνά σε ενυδρεία με άμμο απο ότι με χαλίκι. Τέθηκε το ερώτημα τη έχει η άμμος παραπάνω που δεν έχει το χαλίκι; πυρίτιο.

Επίσης αρκετοί χομπιστες για να καταπολεμήσουν την καφέ άλγη έβαλαν στο ενυδρείο τους το silikatEx απο την JBL και παρατήρησαν πως μαζί με την με την καφέ αλγη έφυγε και το κυάνο. Στην αρχή πίστευαν πως δεν οφείλετε στην αφαίρεση του πυρίτιου αλλά των φωσφορικών γιατί το silikatEx αφαιρεί και τα φωσφορικά.

Όταν όμως χρησιμοποίησαν ζουμιά μόνο για τα φωσφορικά το κυάνο μπορεί να σταματούσε την ανάπτηξή του αλλά δεν είχε ψόφο. 

Στην ενυδρειακή κοινότατα όσοι χομπιστες είχαν κυάνο και χρησιμοποίησαν προϊόντα που αφαιρούν το πυρίτιο είδαν στης περισσότερες φορές να εξαφανίζεται και το κυάνο, σπάνια δεν εξαφανίζονταν αλλά μειώνονταν στο ελάχιστο.

Το επόμενο λογικό συμπέρασμα απο όλα τα παραπάνω ήταν πως το κυάνο έχει κάποια εξάρτηση απο το πυρίτιο, μπορεί όχι άμεσα αλλά έμμεσα.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ακουσει για τετοια πειραματα...μπορει με καποιο τροπο να επιρεαζει η μια αλγη την άλλη.....θα ψαξω , μηπως εχει καποια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά στο ενυδρείο με τις αφρικάνες 2 χρόνια τώρα έχω διατομική άλγη που δε φεύγει. Ίσως είναι οι πέτρες ή η ελαφροπετρα που εχω 5-6 λίτρα μέσα. 

Έψαξα τη σύσταση της ελαφρόπετρας και όλες είναι πάνω από 72 %  Οξείδιο του Πυριτίου.

Έγινε επεξεργασία - globalzero
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος globalzero έγραψε:

Έψαξα τη σύσταση της ελαφρόπετρας και όλες είναι πάνω από 72 %  Οξείδιο του Πυριτίου.

Η διατομικη αλγη χρησιμοποιει  Si(OH)4 για να χτισει το κελυφος της. SiO2 ομως, εχει σχεση με διμηουργια Si(OH)4.

https://en.wikipedia.org/wiki/Orthosilicic_acid

Το θεματακι ειναι οτι στο θαλασσινο ενυδρειο εχουμε πολυ παραπανω υλικα, που περιεχουν Si ομως διατομικα φευγουν πολυ γρηγορα.

Αν εχεις διατομικα, σημαινει οτι οι αλλες αλγες δεν αντεχουν τον ανταγωνισμό. Γιατι? Μαλλον δεν εχεις αρκετο φωτισμο, αλλιως θα ειχες πρασινες αλγες.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αφού θα βάλω εξωτερικό φίλτρο σκέφτομαι να βάλω κάτι τέτοιο, ποια είναι η γνώμη σας;

https://www.jbl.de/en/products/detail/9450/jbl-proflora-co2-taifun-inline?country=us

ή

https://www.sera.de/de/produkt/suesswasseraquarium/sera-flore-co2-aktiv-reaktor-500--1000/

 

ποιο από τα 2 προτείνετε ;

Link to comment
Share on other sites

το Εξωτερικό φίλτρο θα είναι ένα eco pro 300 eheim που έχω για χρόνια και θα δουλέψει παράλληλα με το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος globalzero έγραψε:

το Εξωτερικό φίλτρο θα είναι ένα eco pro 300 eheim που έχω για χρόνια και θα δουλέψει παράλληλα με το εσωτερικό.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5098-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Τεχνολογικός-Εξοπλισμός-Ενυδρείου/7171-co2art-inline-diffuser-16-22-7171.html

 

Αυτά που προτείνεις δεν τα έχω δοκιμάσει.. αλλα καλές εταιρείες είναι…

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5098-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Τεχνολογικός-Εξοπλισμός-Ενυδρείου/7171-co2art-inline-diffuser-16-22-7171.html

 

Αυτά που προτείνεις δεν τα έχω δοκιμάσει.. αλλα καλές εταιρείες είναι…

 

Η μεμβράνη που έχει μέσα βουλώνει εύκολα; Αν ναι καθαρίζει; 

Στην έξοδο του φίλτρου βλέπεις μικρές φυσαλλίδες ή έχεις 100% διάχυση ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος globalzero έγραψε:

 

Η μεμβράνη που έχει μέσα βουλώνει εύκολα; Αν ναι καθαρίζει; 

Στην έξοδο του φίλτρου βλέπεις μικρές φυσαλλίδες ή έχεις 100% διάχυση ;

Όχι δεν καθαρίζει… την αλλάζεις μετά από ένα χρονικό διάστημα.. περίπου χρονο.. βγάζει πολύ μικρές φυσαλίδες.. ίσα που τις βλέπεις 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε άλλα νέα από το μέτωπο...

Έχω κάνει πιο εντατικές τις αλλαγές και πλέον βάζω και algexit. Σόρρυ παιδιά δεν αντεξα μου έφυγε η μέση να μαζευω άλγη.

Είναι εντυπωσιακό μια-δύο μέρες να μη ρίξω λίπασμα τα φυτά παγώνουν και η άλγη ακάθεκτη στο έργο της. 

Σήμερα παρέλαβα και nitro της easylife και θα προσπαθήσω να έχω να νιτρικά τουλάχιστον στο 10.

 

Ήρθε και το μεγάλο φίλτρο οπότε από βδομάδα θα του φέρω σαν 2ο το eheim ecco pro 300 , με καινούργιο βιολογικό ( κοντά 2 λίτρα φρέσκο siporax και 1 λίτρο μηχανικό σφουγγάρι). Θα μπεί και inline Co2 να φύγει η ασχήμια από το ενυδρείο και να έχω πιο αποδοτική διάχυση. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/27713807/Eheim-Flow-Pipe.html

 

Eheim Flow Pipe έχει νόημα να προσθέσω βλέπω τι χρησιμοποιουν πολλοί σε φυτεμένα.  Θα ρίξει πολύ τη ροή;

Νομίζω ότι τα guppy θα το εκτιμήσουν τώρα που έβαλα και το εξωτερικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος globalzero έγραψε:

https://www.skroutz.gr/s/27713807/Eheim-Flow-Pipe.html

 

Eheim Flow Pipe έχει νόημα να προσθέσω βλέπω τι χρησιμοποιουν πολλοί σε φυτεμένα.  Θα ρίξει πολύ τη ροή;

Νομίζω ότι τα guppy θα το εκτιμήσουν τώρα που έβαλα και το εξωτερικό φίλτρο.

Καλυτερα κατι ομορφο γυαλινο

https://aquaclubdesign.com/γυαλινοσ-σωληνασ-εξαγωγησ-νερου-hs-aqua-glass-lily-pipe-outflow-12mm.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-διάφορα-αξεσουάρ-ενυδρείου/7642-chihiros-lily-glass-outflow-17mm-30cm-7642.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά τι ανεπάρκεια έχω και τα παλιά κυρίως φύλλα γίνονται έτσι?

 Μαγνήσιο ? νιτρικά? Νομίζω είναι χαρακτηριστικό και θα καταλάβετε. 

aneparkeia.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι αρκετά ο φωτισμός ώστε να φτάνει στο βυθό δηλαδή κάνουν σκιά τα πάνω φύλλα. Τι φωτισμό έχεις?

Νο3 πόσο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν αντιδρούν όλα τα φυτά με τον ίδιο τρόπο ώστε να μπορούμε με βεβαιότητα τη έλλειψη υπάρχει.

Μερικές φορές το αίτιο είναι ένα και άλλοτε συνδυασμός 2-3 πραγμάτων.

Για αυτό αρχίζουμε με την πρώτη διάγνωση και αν δεν είναι το πρώτο είναι το δεύτερο κοκ

 

Στην δικιά σου περίπτωση μπορεί να παίζει ένα απο τα παρακάτω.

 

1. Μαγνήσιο

2. Σίδηρο

3. Αναλογία ασβέστιο μαγνήσιο

4. Σπανιότερα η αναλογία ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο.

 

Στην έλλειψη μαγνησίου συνήθως όλο το φυτό ή μόνο τα παλιά φύλα δείχνουν όπως η φωτογραφία.

Στην έλλειψη σιδήρου μόνο τα νέα φύλα δείχνουν δείχνουν όπως η φωτογραφία.

Αν η αναλογία  ασβέστιο μαγνήσιο δεν είναι σωστή το ένα μπλοκάρει το άλλο εδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα καθώς υπάρχουν τρεις διαφορετικές απόψεις η μια θέλει μια αναλογία  3:1 η άλλη 4:1 και η νεότερη  2:1. 

Η αναλογία δε του ασβέστιο, μαγνήσιο, κάλιο πρέπει να είναι (είναι σχετικά και το ποιο φρέσκο) πρέπει να είναι 2:1:0,5

 

Αυτά στην θεωρία προσωπικά όμως δεν θα αγόραζα όλα τα τεστ να κάνω μέτρηση και να ασχοληθώ αμέσως με αναλογίες.

Σε πρώτή φάση θα έβαζα σίδηρο, αν δω δεν στρώνει θα έβαζα μαγνήσιο, και αν πάλι δεν έστρωνε θα κοίταζα της αναλογίες, το τρίτο με αγχόνη ποιο πολύ.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...